Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.518
На кој датумс е уписите?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.845
Поени од реакции
10.649
Ги гледам листите од примените во државна квота лани на КНИ и сега се мислам дали да пробувам таму, оти приоритет ми е државна квота... А мислев дека без проблем ќе влезам со 88 поени.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
[ИА]
Ги имав двата дела положено (практично и теорија). Во јануари ништо не преполагав. Во јуни преполагав само практично и ги изгубив поените од теоријата (знам, глуп сум, не ги сфатив условите на кралицата Лошковска). Е сеа во август можам да полагам само теорија а да ми останат поените од практично или морам се да полагам пак?
плс хелп последен испит ми е на нашиов најдобар факултет
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
дали прават проблем за извод постар од 6 месеци? бидејќи на iknow системот е нагласено дека не е зависно колку изводот е стар
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.065
Поени од реакции
7.150
дали прават проблем за извод постар од 6 месеци? бидејќи на iknow системот е нагласено дека не е зависно колку изводот е стар
Епа значи не прават, само оригинал да ти биде.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Збор-два за логичко и фукнцонално програмирање? На КНИ сум и се мислам за едниот изборен за трет семестар, за едниот сигурно ќе го земам напредно програмирање ама сеуште се двоумам за вториот дали интерактивни апликации или логичко.
Кој од овие два би бил покорисен за понатаму, освен тоа што пишува на страната дека со логичко се добива добра основа за предмети поврзани со вештачка интелегенција и интелигентни системи?
Тоа што интерактивни е можеби полесен не ми прави нешто разлика, било што поврзано со програмирање го учам мерачки како и да е :D
 
Член од
3 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
2
Збор-два за логичко и фукнцонално програмирање? На КНИ сум и се мислам за едниот изборен за трет семестар, за едниот сигурно ќе го земам напредно програмирање ама сеуште се двоумам за вториот дали интерактивни апликации или логичко.
Кој од овие два би бил покорисен за понатаму, освен тоа што пишува на страната дека со логичко се добива добра основа за предмети поврзани со вештачка интелегенција и интелигентни системи?
Тоа што интерактивни е можеби полесен не ми прави нешто разлика, било што поврзано со програмирање го учам мерачки како и да е :D
Професорот Кире кој минатата година првпат го држеше предметов најави некои промени во програмата за оваа година,не дефинираше точно што ќе се промени.Ќе ти кажам каков беше предметот минатава година:
Првиот дел-логичко програмирање се работи во пролог кој барем мене ми беше доста интересен јазик, но е прилично различен од другите и ќе ти треба некое време да почнеш да го "владееш". Релативно малку употребуван јазик во денешницава, но е добар за некои работи како пронаоѓање информации брзо и едноставно во големи бази, како и за изведување правила и докажување математички теореми(да се има положено ДМ1 е препорачливо).
Вториот дел се работи во Лисп(кој воедно го има и во предметот Вештачка интелигенција), со релативно слична програма како таа во ВИ, со некои мали промени, воглавно тежината е иста за тој дел кај двата предмета(Кире ги држи и двата),и
може да ти послужи како предзнаење за кога ќе го слушаш ВИ. Лисп не се употребува скоро никаде во Македонија(мислам професорот Кулаков има некоја фирма во која малку се употребувал али не сум 100% сигурен), но на запад е прилично популарен во неговата област.
Двата јазика бараат добро познавање на рекурзија и за многу луѓе на почеток изгледаат страшно, но со тек на време стануваат лесни и интересни. Го имам слушано и интерактивни кој е далеку покорисен предмет доколку планираш да работиш во Македонија и се разбира во областа на веб програмирање. Се учи јаваскрипт,јквери,јсон,ајах итн.
Според мене Логичко програмирање е малку полесен и доколку сакаш во иднина да се занимаваш со вештачка интелигенција би ти го препорачал да го одбереш него.
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Ако може збор два од некој што го слушал предметот Објектно-ориентирана анализа и дизајн, која е тежината на предметот, што се изучува, дали е корисен...?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Професорот Кире кој минатата година првпат го држеше предметов најави некои промени во програмата за оваа година,не дефинираше точно што ќе се промени.Ќе ти кажам каков беше предметот минатава година:
Фала ти, бидејќи вештачка интелигенција општо како поле/занимање не ме влече нешто посебно најверојатно би идел на интерактивни.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Дечки положив предмет преку колоквиуми во летниот семестар сега, но не го пријавив во јунската сесија ниту земав оценка. Сакам да ве прашам дали сега оценката ми е изгубена или доколку го пријавам во оваа сесија сега ќе можам да ја земам оценката што ми е од колоквиумите :D ?
Истотака ако може некој од постарите колеги да даде некое инфо за тоа што се учи во Алгоритми и податочни структури(трет семестар) и каква е тежната на предметот.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
27
Поени од реакции
0
Сите заинтересирани за спремање испит СП и ООП нека се обратат во инбокс
 
Член од
16 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Финкијаши. очајни времиња очајно побарувања.. . некој да не слуша е бизнис и по истиот да изработи е продавница за утре o_O[DOUBLEPOST=1439755198][/DOUBLEPOST]
Дечки положив предмет преку колоквиуми во летниот семестар сега, но не го пријавив во јунската сесија ниту земав оценка. Сакам да ве прашам дали сега оценката ми е изгубена или доколку го пријавам во оваа сесија сега ќе можам да ја земам оценката што ми е од колоквиумите :D ?
Истотака ако може некој од постарите колеги да даде некое инфо за тоа што се учи во Алгоритми и податочни структури(трет семестар) и каква е тежната на предметот.
оцената не ти е изгубена, појди со пријава и земи си ја, а алгоритми воглавно да знаеш јава и се друго се учи :P
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.225
Поени од реакции
1.966
Na koja strana kje bidat objaveni rezultatite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom