Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

W

wicked_1

Гостин
Ар ју факин кидинг вит ми????
Не зборевме за жртвите, зборевме за невини кои лежат децении во затвор... знам дека пак кур те боли за албански затворени, како што викаше бркот, и така затворот е полн.

И тие протести за наводно невино затворените за случајот монструм беа против власта, но сите знаеме како вие македонците гледавте кон тоа.[DOUBLEPOST=1436127461][/DOUBLEPOST]http://alsat-m.tv/News/202488/bomba-e-monstres-familjari-akuzon-qeverine-per-inskenim[DOUBLEPOST=1436127577][/DOUBLEPOST]
Ништо, и денеска албанците веруваат дека невини се затворените, нема да смени ништо некоја снимка, снимката треба да биде наменета за македонците. На албанците само ќе им се потврдува сомнежот, нема да има некаква експлозија од реакции, можеби на фејсбук.
Поголема солидаризација од Македонците после тоа у Куманово не треба да очекуваш, многу народ таму имаше секаква причина да посочи со прст ама не го направи тоа. За тригери на тензии, спорни моменти, конфликти, би требало да гледаш во албанскиот политички блок најмногу, пошто ако гледаме кој политички поентира најмногу после такви моменти, секако не се НГ и ЗЗ, него другите кои глумат две различни партии.

Наредни снимки се небитни, аудио материјалите се препознаени т.е легитимизирани од меѓународната заедница и повикуваат на истраги, констатирана е вина во владини лица и се бара одговорност, распуштања на органи итн..
Претпоставувам снимките за Монструм може ќе откријат некои кршења на законски процедури, ургенции и договарања, и сето у споредба со претходното ќе изгледа како пич*ин дим, пошто веќе е утврден институционален колапс у сите општествени сфери.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277

Со оваа СМС порака Зоран Заев уште пред два месеци ветил но истовремено и се откажал од објавување на бомбата за Монструм.
Oдма му го препознав ракописот!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
Поголема солидаризација од Македонците после тоа у Куманово не треба да очекуваш, многу народ таму имаше секаква причина да посочи со прст ама не го направи тоа. За тригери на тензии, спорни моменти, конфликти, би требало да гледаш во албанскиот политички блок најмногу, пошто ако гледаме кој политички поентира најмногу после такви моменти, секако не се НГ и ЗЗ, него другите кои глумат две различни партии.

Наредни снимки се небитни, аудио материјалите се препознаени т.е легитимизирани од меѓународната заедница и повикуваат на истраги, констатирана е вина во владини лица и се бара одговорност, распуштања на органи итн..
Претпоставувам снимките за Монструм може ќе откријат некои кршења на законски процедури, ургенции и договарања, и сето у споредба со претходното ќе изгледа како пич*ин дим, пошто веќе е утврден институционален колапс у сите општествени сфери.
Не би го именувал тоа солидаризација, тоа повеќе беше многу слаба режија на оваа власт за искенирање конфликт, бомбите, сиромаштијата, тоа што куманово беше опозициска општина, придонесоа ова да не помине кај народот.
Малце тешко овој пат институционалниот колапс на државата да ја засенуваат со вакви режија. Пак, не заради солидаризацијата на македонците, мислам дека треба време за тоа, има уште остатоци од процеси кои со децении се правеше миење мозоци и кај двете страни. Ја мешаш солидаризацијата со сознаваењето кој е заедничкиот непријател.

Политички не доби никој, ама едни добија време и театар за повлекување внимание кој многу им требаше.
А видов што добија мх со аа, беа пречекани како херои од страна на албанците.

Албанскиот блок треба само јако да се држи кај рамковниот договор, не им требаат конфликти веќе, немаат моќ или подршка, не контролираат ниту една функција без знаење на партнерот., ништо немаат. Не може 40 вооружени да влегуваат кога сакаат без пропуст од оваа страна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
...Не може 40 вооружени да влегуваат кога сакаат без пропуст од оваа страна...
Еве пошто шириш магла низ форумов, де објасни стручно, како што стручно кажуваш дека неможе да влагаат без пропуст, како може границата да се затвори херметички за да не влегуваат вооружени 40 лица. Значи ме интересираат детали, колкава е границата со Косово, какви се рељефните и метеоролошките услови, колку војска/полиција е потребна за да се затвори границата, во колку смени би работеле, колку караули би биле потребни, каде би биле поставени и така натака....

Лесно е да јадеш гомна напамет нели. Границата со Косово е чувана како и секоја нормална граница во Европа, можда и повеќе. Проблемот е што си имаме работа со ненормална држава, која подржува тероризам и најтешки видови на криминал. Држава преку која поминува 90% од дрогата за во западна Европа. Држава која е регрутен центар на ИСИС. Држава која не естрадира, терористи убијци на невини деца во Смилковци. Држава која ги закопа со воени почести терористите кои кај нас убија 8 полицајци. Тоа не ли ти збори чив или од чија страна бил пропустот? Ова секоја друга посамостојна држава, би го сметала за акт на војна.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
Еве пошто шириш магла низ форумов, де објасни стручно, како што стручно кажуваш дека неможе да влагаат без пропуст, како може границата да се затвори херметички за да не влегуваат вооружени 40 лица. Значи ме интересираат детали, колкава е границата со Косово, какви се рељефните и метеоролошките услови, колку војска/полиција е потребна за да се затвори границата, во колку смени би работеле, колку караули би биле потребни, каде би биле поставени и така натака....

Лесно е да јадеш гомна напамет нели. Границата со Косово е чувана како и секоја нормална граница во Европа, можда и повеќе. Проблемот е што си имаме работа со ненормална држава, која подржува тероризам и најтешки видови на криминал. Држава преку која поминува 90% од дрогата за во западна Европа. Држава која е регрутен центар на ИСИС. Држава која не естрадира, терористи убијци на невини деца во Смилковци. Држава која ги закопа со воени почести терористите кои кај нас убија 8 полицајци. Тоа не ли ти збори чив или од чија страна бил пропустот? Ова секоја друга посамостојна држава, би го сметала за акт на војна.
Кога ти стручно ќе ми објасниш како им побегнал врзан терорист на цела војска, тогаш јас ќе давам објаснение.
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Еве пошто шириш магла низ форумов, де објасни стручно, како што стручно кажуваш дека неможе да влагаат без пропуст, како може границата да се затвори херметички за да не влегуваат вооружени 40 лица. Значи ме интересираат детали, колкава е границата со Косово, какви се рељефните и метеоролошките услови, колку војска/полиција е потребна за да се затвори границата, во колку смени би работеле, колку караули би биле потребни, каде би биле поставени и така натака....

Лесно е да јадеш гомна напамет нели. Границата со Косово е чувана како и секоја нормална граница во Европа, можда и повеќе. Проблемот е што си имаме работа со ненормална држава, која подржува тероризам и најтешки видови на криминал. Држава преку која поминува 90% од дрогата за во западна Европа. Држава која е регрутен центар на ИСИС. Држава која не естрадира, терористи убијци на невини деца во Смилковци. Држава која ги закопа со воени почести терористите кои кај нас убија 8 полицајци. Тоа не ли ти збори чив или од чија страна бил пропустот? Ова секоја друга посамостојна држава, би го сметала за акт на војна.
Ako e normalno cuvana granicata so Kosovo ,togas problemot ne e Kosovo tuku nasite bandite vo vrvot na drzavata,nema sansi kosovarite da vlagat vo nasata drzava bez kalauz i bes podrska od nasite predavnici ,na se se spremni samo da ostanat na vlast,po sekoja cena ,pa i so ubistva.Jas sum siguren deka nasive kreteni se mnogu bolni (mislam na Vmro i nivnite podrzuvaci)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
N
Кога ти стручно ќе ми објасниш како им побегнал врзан терорист на цела војска, тогаш јас ќе давам објаснение.
Јас стручно можам да објаснам за нешто за што сум стручен. Можам исто да објаснам некое мое тврдење. Јас ништо не сум тврдел за тој што избегал, па така да не можам да бидам повикан тоа да го појаснам. Додека ја побарав да ми објасниш твое тврдење во цитат.[DOUBLEPOST=1436467929][/DOUBLEPOST]
Ako e normalno cuvana granicata so Kosovo ,togas problemot ne e Kosovo tuku nasite bandite vo vrvot na drzavata,nema sansi kosovarite da vlagat vo nasata drzava bez kalauz i bes podrska od nasite predavnici ,na se se spremni samo da ostanat na vlast,po sekoja cena ,pa i so ubistva.Jas sum siguren deka nasive kreteni se mnogu bolni (mislam na Vmro i nivnite podrzuvaci)
Нормално, во оваа твоја спецификација спаѓаат луѓето од безбедносните структури кои не ретко си го ризикуваат животот за да можеш ти тука на раат да јадеш гомна како тоа они се предавници и ги пуштиле тие што покасно им убија 8 колеги.

Искрено успеа зајо со вакви дебилизми да го сврти целокупно мвр против опзицијата.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
N

Јас стручно можам да објаснам за нешто за што сум стручен. Можам исто да објаснам некое мое тврдење. Јас ништо не сум тврдел за тој што избегал, па така да не можам да бидам повикан тоа да го појаснам. Додека ја побарав да ми објасниш твое тврдење во цитат.
Јас не играм овде прашања и одговори, иако мој одговор беше тоа, џабе ти сакаш да ги поделиш, под исто сценарио се, и влегувањето на терористите и *бегањето* на информаторот.
Дури не знам дали да ги викам терористи, искрено никого не тероризираа... повеќе тероризираше војската во сред град пукаше со сета сила...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Јас не играм овде прашања и одговори, иако мој одговор беше тоа, џабе ти сакаш да ги поделиш, под исто сценарио се, и влегувањето на терористите и *бегањето* на информаторот.
Дури не знам дали да ги викам терористи, искрено никого не тероризираа... повеќе тероризираше војската во сред град пукаше со сета сила...
борци за човекови права?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Дури не знам дали да ги викам терористи, искрено никого не тероризираа... повеќе тероризираше војската во сред град пукаше со сета сила...
Стварно срамота. Наместо да ги замолат да си заминат од таму, и да им пратат автобуси, ѓубрињата решија да го тероризираат цел град и да ги елиминираат овие туристиве. И после кампањи тераат дека Македонија била убава туристичка дестинација...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
борци за човекови права?
Актери, нешто ко мандаринот кај ајронман 3 - та[DOUBLEPOST=1436470299][/DOUBLEPOST]
Стварно срамота. Наместо да ги замолат да си заминат од таму, и да им пратат автобуси, ѓубрињата решија да го тероризираат цел град и да ги елиминираат овие туристиве. И после кампањи тераат дека Македонија била убава туристичка дестинација...
Па срамота е, да им даеш 2 милјона, да им нудиш терористичка ... упс туристичка дестинација па да ги пукаш сабајле у 5 саатот....
Премногу е.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.429
Поени од реакции
5.763
Ми се чини дека Груевски и Заев го договорија сценариото за вистината за Смилковско езеро, ете вчера излегоа од владеачката партија и повикаа да се објават бомбите за Смилковско, а тоа може да значи дека нема да се објават бомбите туку петардите.

Колку и да изгледаат дека се големи противници, тие сепак тајно се среќаваат и се договараат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Па срамота е, да им даеш 2 милјона, да им нудиш терористичка ... упс туристичка дестинација па да ги пукаш сабајле у 5 саатот....
Премногу е.
Не бе Пуно, шизофренија не е срамотна работа. Додека ја третираш. Проблемот е што во Македонија во последниве неколку месеци шизофрениците се прогласија за вистиноносци и гордо ги претставуваат нивните шизофрени илузии како апсолутна вистина. Ама не е проблем, ќе ве истрпиме уште некое време.
Ми се чини дека Груевски и Заев го договорија сценариото за вистината за Смилковско езеро, ете вчера излегоа од владеачката партија и повикаа да се објават бомбите за Смилковско, а тоа може да значи дека нема да се објават бомбите туку петардите.

Колку и да изгледаат дека се големи противници, тие сепак тајно се среќаваат и се договараат.
Сто идиоти како Заев не можат да го избришат фактот дека браневте убијци. Колку и да пробуваат, никој сем вас нема да им верува.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Ми се чини дека Груевски и Заев го договорија сценариото за вистината за Смилковско езеро, ете вчера излегоа од владеачката партија и повикаа да се објават бомбите за Смилковско, а тоа може да значи дека нема да се објават бомбите туку петардите.

Колку и да изгледаат дека се големи противници, тие сепак тајно се среќаваат и се договараат.
се договорија готово, бомбите се само маневар да се тргне вниманието, од тој договор кој има за цел да ги угнете албанците во сите држави на Балканот. Може сеа на раат да се здружите со брадите во борба за слобода на Албанските земји од клетите словенски непријатели.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
Не бе Пуно, шизофренија не е срамотна работа. Додека ја третираш. Проблемот е што во Македонија во последниве неколку месеци шизофрениците се прогласија за вистиноносци и гордо ги претставуваат нивните шизофрени илузии како апсолутна вистина. Ама не е проблем, ќе ве истрпиме уште некое време.
Сакаш да кажеш дека сите прислушувани разговори, *Ало Миле, ми текна* се само во мојата глава се случуваше сето ова???
Сакаш да кажеш дека не побегна врзан терорист од цела војска?
Не излегоа снимки на разговори помеѓу актериве со службеник на УБК?
Не излезе поранешен генерал живо у ваша телевизија да вика дека убиените војници биле употребени како топовско месо?

Подобор пола држава да сме жизофрени, отколку сето ова да е вистина и никој да не прави ништо, или некои да ги бранат со сета сила...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom