Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.651
Поени од реакции
82.418
Другите ги спакувавме како сардини и ќе им дадеме долг и мачен затвор. Јебига, веројатно не е тоа што Заев и твоите омилени генерали би им дале, ама живот, не може се по кеиф да биде.
Навистина Заев, можда би им дал едно или можда друго, можда би ги прогласил за народни уметници или би ги обесил, не можеме да знаеме. Не е на власт, па да одлучува, нити пак направил нешто такво до сега.
Но, она што со сигурност го знаеме е дека Груевски веќе еднаш прогласи за амнестирани вакви или полоши фаци, кои правеа воени злосторства врз Македонците, на некои од нив им даде и работа (у архива и пошта), додека жртвите на овие злосторства се мртви или умреа или ментално заболеа. А и кој не би заболел ментално, кога би гледал како државта те цеди со најразлични давачки, закони, казни, измислени улуги кои никој не им ги барал, за да може да прима плата типот кој пред некое време ти бутал стап у газ и те терал да го лижеш. Во име на Голема Албанија.

Тајка да, проштевај али не сум баш нешто многу сигурен (куј знае зашто), околу тоа дека, вие што сте на власт, ќе им дадете долг и мачен живот у затвор на овие од Куманово.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Навистина Заев, можда би им дал едно или можда друго, можда би ги прогласил за народни уметници или би ги обесил, не можеме да знаеме. Не е на власт, па да одлучува, нити пак направил нешто такво до сега.
Но, она што со сигурност го знаеме е дека Груевски веќе еднаш прогласи за амнестирани вакви или полоши фаци, кои правеа воени злосторства врз Македонците, на некои од нив им даде и работа (у архива и пошта), додека жртвите на овие злосторства се мртви или умреа или ментално заболеа. А и кој не би заболел ментално, кога би гледал како државта те цеди со најразлични давачки, закони, казни, измислени улуги кои никој не им ги барал, за да може да прима плата типот кој пред некое време ти бутал стап у газ и те терал да го лижеш. Во име на Голема Албанија.

Тајка да, проштевај али не сум баш нешто многу сигурен (куј знае зашто), околу тоа дека, вие што сте на власт, ќе им дадете долг и мачен живот у затвор на овие од Куманово.
Точно, не знаеме што би направил Заев. Ама никој не може да ми го одземе правото да претпоставам, врз основа на неговите изјави.

Исто така е точно дека Груевски амнестирал слични на овие. И никој не го негира тоа. Како што е точно дека Груевски 10 (официјално) од овие ги прати под земја, а другите вадеа бели знамиња се предадоа и се наоѓаат во македонски затвори. Додека Заев и неговите шизофрени поддржувачи плукаа по акцијата. Притоа продавајќи патетични приказни дека не мислеле на тоа, биле погрешно сфатени и слични глупости. Тоа се фактите.

Останатото, во што си ти убеден и во што сум јас убеден е небитно во тој дел. За тоа ќе мора да почекаме за времето да не потврди или демантира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.651
Поени од реакции
82.418
Напрај си услуга и не се фали со кумановската акција, кај што пуштија низ вода 8 животи и кај што има дополнителни моменти кои уште не се во јавност (а коа ќе излезат, ќе има пак смеење, ...или плачење).

Ако сакаш да се фалиш со нешто, што Груевски напраил на овој план, според мене, тоа би биле двете акции, чинам во првата половина од неговото досегашно владеење (2007 и 2010-та). Во пред-амнестирачкиот период. Зборам за Бродец и Радуша.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Напрај си услуга и не се фали со кумановската акција, кај што пуштија низ вода 8 животи и кај што има дополнителни моменти кои уште не се во јавност (а коа ќе излезат, ќе има пак смеење, ...или плачење).

Ако сакаш да се фалиш со нешто, што Груевски напраил на овој план, според мене, тоа би биле двете акции, чинам во првата половина од неговото досегашно владеење (2007 и 2010-та). Во пред-амнестирачкиот период. Зборам за Бродец и Радуша.
Вмроовци кога се фалат со успешна акција во Куманово им е најголем бисер, како тоа со нивна акција убиле десетина терористи, што е до мене јас би веднаш прифатил тие десет убиени терористи некако да се извлечеа по цена да не има фалеше ништо на убиените полицајци...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Напрај си услуга и не се фали со кумановската акција, кај што пуштија низ вода 8 животи и кај што има дополнителни моменти кои уште не се во јавност (а коа ќе излезат, ќе има пак смеење, ...или плачење).

Ако сакаш да се фалиш со нешто, што Груевски напраил на овој план, според мене, тоа би биле двете акции, чинам во првата половина од неговото досегашно владеење (2007 и 2010-та). Во пред-амнестирачкиот период. Зборам за Бродец и Радуша.
Кумановската акција е најсилната победа на македонските безбедносни сили од 1990 наваму. После нејзе се Бродец и Гостивар 1997ма. Радуша не е акција од таков обем. Се другото ни е порази.

А за деталите, ги чекаме 2 месеци, ќе ги почекаме уште, не е проблем. Ама јас сум подготвен да се кладам дека никогаш нема да излезат. Бидејќи не постојат, туку се дел од шизофрена стратегија за оцрнување на акцијата, од луѓе кои се бедни во срж.
што е до мене јас би веднаш прифатил тие десет убиени терористи некако да се извлечеа по цена да не има фалеше ништо на убиените полицајци...
Тоа го знаевме и без да пишеш...
 
W

wicked_1

Гостин
Јас искрено очекувам дека ќе понесе некој одговорност и ќе има истраги за лицата у МВР кои координирале со операцијата, и тие од разузнавање кои ја следеле групата. Конкретно за финалниот резултат, за фактите кои ги презентираа, тоа е доволно за да се отпочне истрага, настрана тоа што се шпекулира дека е сценарио.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Заев со Беса ќе поведат истрага.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Било кој освен овие кои не донесоа на дното да у извештаите од запад да ни се налага затварање на дирекции под МВР
Секогаш одговорот е било кој само не овие...е тука е проблемот. .
 
W

wicked_1

Гостин
Секогаш одговорот е било кој само не овие...е тука е проблемот. .
незнам дали ме читаш, ај пак ќе пробам

Западот бара да бидат реорганизирани одредени органи, да им се одземе надлежност т.е да бидат затворени поради тоа што тие се искорумпирани до даска од неколку луѓе на власта кои ги користеле за лични интереси, институционално се уништени и без легитимитет. Ова е пишано у експертскиот извештај кој ти нит си го читал ни пак ќе го читаш.

Околу истрагата, и Саше политико да го стаат е добра опција у споредба со сегашните.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
незнам дали ме читаш, ај пак ќе пробам

Западот бара да бидат реорганизирани одредени органи, да им се одземе надлежност т.е да бидат затворени поради тоа што тие се искорумпирани до даска од неколку луѓе на власта кои ги користеле за лични интереси, институционално се уништени и без легитимитет. Ова е пишано у експертскиот извештај кој ти нит си го читал ни пак ќе го читаш.

Околу истрагата, и Саше политико да го стаат е добра опција у споредба со сегашните.
Каков запад, Грујо го купи и западот. Мамицата. Еве сега и ИРИ ги купил. Нема спас, корумпира све живо и диво - народ, ЕУ, САД се....Кои институции се уништени? Што не функционира? УЈП? Судовите? Едо е да бараш реформи и построги критериуми друго е да речеш не функционира.
 
W

wicked_1

Гостин
Каков запад, Грујо го купи и западот. Мамицата. Еве сега и ИРИ ги купил. Нема спас, корумпира све живо и диво - народ, ЕУ, САД се....Кои институции се уништени? Што не функционира? УЈП? Судовите? Едо е да бараш реформи и построги критериуми друго е да речеш не функционира.
Каков запад, Ири, какво купување, не си ми јасен ич, или намерно пишеш вака шизофрено за да дефокусираш од проблематиката?

Не знаеш што барaат, не се бараат реформи за подобрување и построги критериуми пријателче, не си брифиран добро, или делимично си брифиран а тоа те праи лаик тука, и не треба да се буташ кај што не ти е местото, биди активист и пропагирај но вакви дискусии не ти годат реално...

Извештајот на експертската група водена од Рајнхард Прибе на 20 страници прецизно ги утврдува огромните проблеми со корупција, кршење на основни човекови права и поклопување на неколкуте вида власт, се поделени у поглавја.
За тоа што збориме, за институционалниот колапс и УБК е напишано во поглавјето Causes of the current situation, каде низ лабавиот и дипломатски речник е напишано ова:
The UBK appears, to an external onlooker, to have been operating outside its legal mandate on behalf of the government, to control top officials in the public administration, prosecutors, judges and political opponents with a consequent interference in the independence of the judiciary and other relevant national institutions.

како коректив на ова предлагаат да се одземат одредени надлежности на таа институција, мандат и различен надзор поцврст од тој парламентарниот, тоа у превод збори дека како орган не го ужива веќе авторитетот кој би требало да го има, бидејќи единствената улога која ја имал овој орган сите овие години е да биде инструмент на неколку луѓе за лични и партиски интереси, на штета на народот и на поимот правна држава.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Западот бара да бидат реорганизирани одредени органи, да им се одземе надлежност т.е да бидат затворени поради тоа што тие се искорумпирани до даска од неколку луѓе на власта кои ги користеле за лични интереси, институционално се уништени и без легитимитет. Ова е пишано у експертскиот извештај кој ти нит си го читал ни пак ќе го читаш.
предлог и барање не е исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom