Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

G

Goldie

Гостин
Од кога почнав во теретана до сега пиев само по една доза протеин после тренинг, сега сакам да зголемам на 2x па ме интересира кога ќе има подобар ефект да се пие.
Дали сабајле по будење или пред спиење ?
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Од кога почнав во теретана до сега пиев само по една доза протеин после тренинг, сега сакам да зголемам на 2x па ме интересира кога ќе има подобар ефект да се пие.
Дали сабајле по будење или пред спиење ?
Предпоставувам дека се работи за whey протеин...ако е така тогаш по будење ( може заедно со овес, зависно од целите) ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.322
Поени од реакции
36.224
Коњската маст што ја продаваат по аптеки дали е добра за третирање на воспаленија на мускули или за истегнувања?

Ми кажаа дека не била баш добра за воспаленија бидејќи загревала а не ладела како другите гелови.
Многу е поефтина од другите препарати што ладат, затоа прашувам.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Коњската маст што ја продаваат по аптеки дали е добра за третирање на воспаленија на мускули или за истегнувања?

Ми кажаа дека не била баш добра за воспаленија бидејќи загревала а не ладела како другите гелови.
Многу е поефтина од другите препарати што ладат, затоа прашувам.
За воспаленија добри резултати имав од ладен туш/седење во ладна вода во када и од мачкање со сок од лимон. Второво малце незгодно е, ќе се лепиш цел после ама реално дали со тоа дали со гел исто доаѓа.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Вака едно почетничко прашање. Кога вежбаш прв пат после доооолго време, нормално, наредниот ден болат мускулите. Е сеа, после 2 дена, сеуште болат, не којзнае колку, ама осеќам дискомфорт при фул рејнџ движење на рацете. Сакам да прашам дали и покрај болката да продолжам со вежбање, или да почекам барем уште еден ден?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Коњската маст што ја продаваат по аптеки дали е добра за третирање на воспаленија на мускули или за истегнувања?

Ми кажаа дека не била баш добра за воспаленија бидејќи загревала а не ладела како другите гелови.
Многу е поефтина од другите препарати што ладат, затоа прашувам.
Вакво нешто Биофриз ми препорачаа, наводно го лади телото ама кој цена и кај го има во која аптека не сум се распрашувал.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Вака едно почетничко прашање. Кога вежбаш прв пат после доооолго време, нормално, наредниот ден болат мускулите. Е сеа, после 2 дена, сеуште болат, не којзнае колку, ама осеќам дискомфорт при фул рејнџ движење на рацете. Сакам да прашам дали и покрај болката да продолжам со вежбање, или да почекам барем уште еден ден?
Треба вака почетнички да разликуваш 2 типа на болки, една од повреда и друга болка од лактичка киселина шо ти се лачи после интензивен тренинг.
На првата треба да си алармиран, со втората не треба да се замараш у опште. Терај си плански и по шема, безразлика дал те кинат градите или не, и онака коа почињаш со тренингот таа болка ја снемува.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Вака едно почетничко прашање. Кога вежбаш прв пат после доооолго време, нормално, наредниот ден болат мускулите. Е сеа, после 2 дена, сеуште болат, не којзнае колку, ама осеќам дискомфорт при фул рејнџ движење на рацете. Сакам да прашам дали и покрај болката да продолжам со вежбање, или да почекам барем уште еден ден?
DOMS е најверојатно, читни на нет па терај после по лична желба/состојба. Уствари ептен рандом ми се има случено, не мора да значи дека по долго време нетренирање ќе се случи. Пример лично долго време немав правено curls викам ај 3-4 серии ради реда ќе ставам со смешна тежина...........недела дена бицепсот трефеше.

Енивеј, може беше плацебо ама помогна тегнење, барем на малце се релаксира раката.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Вака едно почетничко прашање. Кога вежбаш прв пат после доооолго време, нормално, наредниот ден болат мускулите. Е сеа, после 2 дена, сеуште болат, не којзнае колку, ама осеќам дискомфорт при фул рејнџ движење на рацете. Сакам да прашам дали и покрај болката да продолжам со вежбање, или да почекам барем уште еден ден?
Нормално е да осеќаш нешто повеќе болка по период на неактивност, треба време телото да ги развие механизмите за справување со акумулација на млечна киселина. Со тек на време подеси го волуменот и интензитетот на вежбање така да не одиш на тренинг со воспалени и неопоравени мускули. За ова треба малку експериментирање и паметно составување на програма ама со тек на време ќе си ја подесиш програмата според твоите потреби и капацитети.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Вака едно почетничко прашање. Кога вежбаш прв пат после доооолго време, нормално, наредниот ден болат мускулите. Е сеа, после 2 дена, сеуште болат, не којзнае колку, ама осеќам дискомфорт при фул рејнџ движење на рацете. Сакам да прашам дали и покрај болката да продолжам со вежбање, или да почекам барем уште еден ден?
Треба вака почетнички да разликуваш 2 типа на болки, една од повреда и друга болка од лактичка киселина шо ти се лачи после интензивен тренинг.
На првата треба да си алармиран, со втората не треба да се замараш у опште. Терај си плански и по шема, безразлика дал те кинат градите или не, и онака коа почињаш со тренингот таа болка ја снемува.
 
G

garthok

Гостин
Програма за нозе во домашни услови (вклучувајќи тегови) да ми препорачате? Сакам да ги здебелам квадрицепсите и листовите, нешто што сте го пробале вие и функционира.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Бурен период во федерацијава, гледам Тоше Зафиров најави втора бодибилдинг федерација во Македонија
. TOse Zafirov.jpg

Се надевам дека ќе се променат некои работи во овој спорт, барем изминатиов период беше катастрофа и ако не си чорбаџија, немаш шанси да си играш тука.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Абе неможам да тргнам на теретана у пм незнам шо е проблемот. Секој ден ми се дешава истото. Станувам и немам сила, се осеќам изморен...не дека не ми се оди, и тоа како сакам да одам ама осеќам дека нема да можам да кревам..
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Абе неможам да тргнам на теретана у пм незнам шо е проблемот. Секој ден ми се дешава истото. Станувам и немам сила, се осеќам изморен...не дека не ми се оди, и тоа како сакам да одам ама осеќам дека нема да можам да кревам..
Има еден цитат, "Do the thing and you will have the power" . Исфорсирај се еднаш/двапати, последователно ќе ти биде се полесно.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Абе неможам да тргнам на теретана у пм незнам шо е проблемот. Секој ден ми се дешава истото. Станувам и немам сила, се осеќам изморен...не дека не ми се оди, и тоа како сакам да одам ама осеќам дека нема да можам да кревам..
Кога ке стапнеш во теретаната и кога ке се загрееш све ке ичезни и замор и се.

- А тоа шо се осеќаш уморен , ти така си мислиш :) Какви ти се мислите таков ти е животот поголема мотивација од ова амин (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom