Најекономично греење и ладење

Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Da se zablagodaram na @ogledaloogledalo za navremena informacija za popustot vo Tehnomarket a voedno i na ostanatite forumashi za zalaganje.
Iako bev poveke "navien" za Hansol i cekav cenata da padne, namesto toa
otide vo 50000, pa go zemav Panasonicot bez mnogu razmisluvanje.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Da se zablagodaram na @ogledaloogledalo za navremena informacija za popustot vo Tehnomarket a voedno i na ostanatite forumashi za zalaganje.
Iako bev poveke "navien" za Hansol i cekav cenata da padne, namesto toa
otide vo 50000, pa go zemav Panasonicot bez mnogu razmisluvanje.
ај со среќа и на тебе нека ти е
инаку од кој град си и колку квадратура ќе грееш?изолација дограма ова она кажи нешто повеќе :D
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
ај со среќа и на тебе нека ти е
инаку од кој град си и колку квадратура ќе грееш?изолација дограма ова она кажи нешто повеќе :D
Blagodaram,del od kuca e vo prashanje vo Kumanovo.
32 m2 dnevna so kujna, plasticna dograma i 10cm stiropor vnatre na nadvoreshnite sidovi, 5cm na plafon. Pred da se stavi izolacija tuka mi trebashe pojaka klima pa staviv Fonko 7kw, obicen split, od koj bev dosta zadovolen. Ama normalno si troshi kako si saka :). Greenjeto na spratot e meshano. Sporet na drva vo centar na spratot koj moze da gi pokrie tie 90tina kvadrata i ushte edna LG pomala klima vo spalna.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Da se zablagodaram na @ogledaloogledalo za navremena informacija za popustot vo Tehnomarket a voedno i na ostanatite forumashi za zalaganje.
Iako bev poveke "navien" za Hansol i cekav cenata da padne, namesto toa
otide vo 50000, pa go zemav Panasonicot bez mnogu razmisluvanje.
Cestito na site sto se podnovija.
Mislev deka e odlicen popustot za klimi i zasto da ne go spodelam ovde, do sega nemam sretnato na klimi nekoj da dava 20%. A i ne sum nekoj sto fura odreden brend, nemam nikakva korist od nikoj koj prodava klimi.
Gledam sega Panasonic-ite dosta im otisle, malku ostanata zaliha im stoi na sajtot a gi imaa bas vo site prodavnici. No LG-to poslabo nekako, iako e poeftino i ima podolga garancija a vo moknost bi trebalo da se skoro isti so Panasonicot.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Една мала споредба околу Панасоников и Даиконот https://drive.google.com/file/d/0B0KkT_Lrn6VvNVAxUWJwdkNjZ09zR3ZSRDNHazVtUER2YjVr/view
Мислам дека за исти пари добивате подобар бренд за клими (даикин), поголема гаранција на климата (од 36 месеци), и нешто подобри спецификации...ако тоа што го даваат како спецификација за даиконот е точно, тогаш климата е звер :). За панасоникот и нема баш некој споделено искуство, за разлика од Даикинот....Не ме сфаќајте погрешно, ако грешам слободно поправете ме, само констатирам....:). Панасоников со еуровент ли е?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
А што значи во пракса тоа -15 степени? Дали до толку најниско може да работи (да грее), по што се исклучува ако падне темп. уште пониско или и понатаму работи само со намален капацитет и пример ако сакаш 22 степени да ти биде, да може макс до 18 да загрее?
Според еуровент на -15 може да даде најмногу 2,4 киловати енергија за еден час при што ќе потроши 1080 вати струја. Која температура ќе ја постигне со таа енергија зависи исклучиво од топлотните губитоци на просторијата што ќе ја грее. Значи може да ја загрее собата на 25 степени а може и да не успее да постигне 15 степени.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Една мала споредба околу Панасоников и Даиконот https://drive.google.com/file/d/0B0KkT_Lrn6VvNVAxUWJwdkNjZ09zR3ZSRDNHazVtUER2YjVr/view
Мислам дека за исти пари добивате подобар бренд за клими (даикин), поголема гаранција на климата (од 36 месеци), и нешто подобри спецификации...ако тоа што го даваат како спецификација за даиконот е точно, тогаш климата е звер :). За панасоникот и нема баш некој споделено искуство, за разлика од Даикинот....Не ме сфаќајте погрешно, ако грешам слободно поправете ме, само констатирам....:). Панасоников со еуровент ли е?
Ova mi zvuci na cisto favoriziranje na brend. Nikakva konstatacija.
Samo od osnovnite specifikacii sto se navedeni na linkot se gleda deka e poslab od Panasonicot, a cenata e deleku od ista (koga zborevme za popustot).
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Ova mi zvuci na cisto favoriziranje na brend. Nikakva konstatacija.
Samo od osnovnite specifikacii sto se navedeni na linkot se gleda deka e poslab od Panasonicot, a cenata e deleku od ista (koga zborevme za popustot).
Не фаворизирам ниеден бренд, само една кратка, брза анализа, не анализирав детално да проверам која од климите има подобри спецификации. Затоа реков, ако грешам поправете ме
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Една мала споредба околу Панасоников и Даиконот https://drive.google.com/file/d/0B0KkT_Lrn6VvNVAxUWJwdkNjZ09zR3ZSRDNHazVtUER2YjVr/view
. За панасоникот и нема баш некој споделено искуство, за разлика од Даикинот....Не ме сфаќајте погрешно, ако грешам слободно поправете ме, само констатирам....:). Панасоников со еуровент ли е?
Imashe mislenje od @gigovit a na prethodna strana ke vidish link na Eurovent.

Ke mora da dadam edno golemo izvinuvanje do Panasonikot.
Denes pravev kitiranje na stolarijata so akrilen silikon i zatvoriv puknatinite pomegu zidovite i stolarijata, e sega dali poradi ova fino kitiranje i zgolemuvanje na izolacijata ili pak konecno nekoe stabiliziranje na klimata, OSTANAV VCUDONEVIDEN.
Klimata prede i raboti na minimum od 190 vati, nema zgolemuvanje i namaluvanje na brzinata i za celi 6 casa od 15.00 do 21.00 na podeseni 20 stepeni ima potroseno 1.6 kv.
E sega pak duri tolku dobro ne ni ocekuvav iskreno, strava, ne se slusa deka uopste raboti klima vo sobata.
Moze da kazam deka za tie pari izgleda napraviv odlicen izbor.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.818
Поени од реакции
6.819
@gigovit
Дај боже да е така, додуша си ја пуштил на скоро идеални услови, надвор 26-27 а ти и задаваш 20 степени, што се вели работи во 1-ва :P не се измачила. Ќе видиме на зима кога ќе биде надвор околу 0, како ќе ја одржува на 20 ;). Али не се сомневам дека ќе работи без проблеми.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.818
Поени од реакции
6.819
Не фаворизирам ниеден бренд, само една кратка, брза анализа, не анализирав детално да проверам која од климите има подобри спецификации. Затоа реков, ако грешам поправете ме
Еве јас ги прочитав подетално, додуша набрзинка...Панасоникот е подобар за нијанса. Доволно е да се споредат номиналните декларирани вредности за моќноста. Панасоникот е 3.5 со 4 kW, додека Даикинот е 3.32 со 3.58 kW. И минималните и максималните одат во прилог на Панасоник. Исто и другите бројки се на страната на Панасоник, така да во услови кога едната е 40 000, а другата 32 000 со попуст, јасно е која е подобра понуда. Е сега наместо Панасоникот, да беше на негово место Нео или други сличен бренд, можда не вреди да се ризикува, али во овој случај, очигледно е што е подобар избор, а тоа е Панасоник.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
@gigovit
Дај боже да е така, додуша си ја пуштил на скоро идеални услови, надвор 26-27 а ти и задаваш 20 степени, што се вели работи во 1-ва :P не се измачила. Ќе видиме на зима кога ќе биде надвор околу 0, како ќе ја одржува на 20 ;). Али не се сомневам дека ќе работи без проблеми.
Nesto mnogu brzas so postovite,prvo ispeci pa reci,
Postot za Panasonikot e od 15 mart i nadvor sigurno ne e bilo 26-27 stepeni pa jas da gream na 20, kolku moze da bides plitok za takvo nesto uopste da ti padne na pamet.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.818
Поени од реакции
6.819
Nesto mnogu brzas so postovite,prvo ispeci pa reci,
Postot za Panasonikot e od 15 mart i nadvor sigurno ne e bilo 26-27 stepeni pa jas da gream na 20, kolku moze da bides plitok za takvo nesto uopste da ti padne na pamet.
Од кај да знам бе брат, мислев и ти си зел деновиве па си ја пробал како работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom