ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Да разјасниме нешто дечки, гледам и пораки ми пишувате дали се грците русите итн. Значи информацијава што ја имам не е некоја државна тајна, или незнам што, па свашта да очекувате. Меѓутоа е доверлива, и сугерира на тоа дека "можеби" ќе има војна од поголеми размери, бидејки е стигната до таму одкаде што јас ја знам. Други детали не би ве интересирале, главната поента е тоа. Ве молам без други прашања.
Јас ти верувам. Сите индикации досега укажуваат дека Тринаесте фамилии ќе сторат се за да го заштитат Светото племе на Илирија од Редот на Македон кој носи 666.
 
Z

zlaki

Гостин
слободно кој сака нека си оди на мирни протести на 17..или 18..или незнам која друга дата...не му одговара на никој војна во реонот..тоа што се подигнати бугарските,српските и косовските сили е еден вид проверка-тест на своите сили, како и секоја друга воена или полицијска вежба на било кој крај на светот...ништо повеќе.Иако бевме натрупани со некакви сценарија кои комшиите ни презентираа по интернет е само за нивни дневно политички поени и одбегнување на реалните економски состојбите во кои се наоѓаат.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Да разјасниме нешто дечки, гледам и пораки ми пишувате дали се грците русите итн. Значи информацијава што ја имам не е некоја државна тајна, или незнам што, па свашта да очекувате. Меѓутоа е доверлива, и сугерира на тоа дека "можеби" ќе има војна од поголеми размери, бидејки е стигната до таму одкаде што јас ја знам. Други детали не би ве интересирале, главната поента е тоа. Ве молам без други прашања.
Се однесуваш како разгалено дете во друштво. Да се фали дека има нешто, а не покажува или кажува што е . Врв на целава ситуација беше тоа во Куманово, кој жити се ќе има војна бе. Треба војската да почне да пука во народот како што беше во Украина. Па да има нешто, Доста тресеш зелени, и доста пишуваш мислења за вакви работи, најубаво ќе ти биде да си продолжеше со читање на форумов
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
2
Се однесуваш како разгалено дете во друштво. Да се фали дека има нешто, а не покажува или кажува што е . Врв на целава ситуација беше тоа во Куманово, кој жити се ќе има војна бе. Треба војската да почне да пука во народот како што беше во Украина. Па да има нешто, Доста тресеш зелени, и доста пишуваш мислења за вакви работи, најубаво ќе ти биде да си продолжеше со читање на форумов
Како не покажувам или кажувам што е? Главна поента ви ја кажав прочитај убаво, или за тебе тоа не е ништо?? И јас до пред два дена не верував во ова, и причината заради која се вклучив на форумов е единствено таа. Зашто не разбираш дека стварно неможам детали да објавам и ме напаѓаш? А и верувај нема да имаш корист од деталите, битна е поентата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.077
слободно кој сака нека си оди на мирни протести на 17..или 18..или незнам која друга дата...не му одговара на никој војна во реонот..тоа што се подигнати бугарските,српските и косовските сили е еден вид проверка-тест на своите сили, како и секоја друга воена или полицијска вежба на било кој крај на светот...ништо повеќе.Иако бевме натрупани со некакви сценарија кои комшиите ни презентираа по интернет е само за нивни дневно политички поени и одбегнување на реалните економски состојбите во кои се наоѓаат.
најголема глупост е одење на било чии манифестации... едно е што може некој платеник снајперист да спука од некаде, како во БиХ кога пукаа во народот, така и во Украина... не одам никаде, а на избори ќе се изјаснам ..
б.т.в. паметен човек не оди никаде каде што има многу луѓе, дури и голема свадба е тешка будалаштина... на времето, ми кажуваше чичкоми, на утакмица во Белград меѓу Југославија и мислам Унгарија, во 50-тите, загинаа 2-ца гледачи кои беа избуткани во оградата до стадионот... абе во живот еднаш бев на музички концерт, мислам на лизгалиштето под Кале па ми преседна, не можеш да излезеш додека не заврши... какви групни работи, тоа не е за мене....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Како не покажувам или кажувам што е? Главна поента ви ја кажав прочитај убаво, или за тебе тоа не е ништо?? И јас до пред два дена не верував во ова, и причината заради која се вклучив на форумов е единствено таа. Зашто не разбираш дека стварно неможам детали да објавам и ме напаѓаш? А и верувај нема да имаш корист од деталите, битна е поентата.
Тешко е да има поента кога не можеме да верификуваме со која цел го напиша тоа, може да е така како што велиш, но може и не скроз.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Како не покажувам или кажувам што е? Главна поента ви ја кажав прочитај убаво, или за тебе тоа не е ништо?? И јас до пред два дена не верував во ова, и причината заради која се вклучив на форумов е единствено таа. Зашто не разбираш дека стварно неможам детали да објавам и ме напаѓаш? А и верувај нема да имаш корист од деталите, битна е поентата.
Акo нештo имa aнaлитичaрите ќе кaжеa нештo меѓу редoви.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
US vs Russia Round 3: Macedonia

Зар уште ли мислите дека целава работа е Груевски против Заев?

Дури и јас сеуште се надевам дека е ова само внатрешно меѓупартиска борба за власт, али логиката поинаку ми зборува.

Мислам дека е многу посериозно.
Seriozno i toa kako.

Na ova bi ja dodal i ovaa vest, predupreduvanje od CIA. http://www.vestinet.rs/tema-dana/izvestaj-cia-o-balkanu-moguce-je-formiranje-pravoslavnog-saveza-protiv-albanaca

Ako SAD i posle terorističkih napada u Kumanovu nastave sa politikom bezrezervne podrške Albancima, ako EU i dalje bude prećutno prelazila preko oživljavanja projekta „velike Albanije“ to bi moglo dovesti do formiranja pravoslavnog saveza Srbije, Grčke, Bugarske i Makedonije, i možda čak i do Trećeg balkanskog rata!
 
Z

zlaki

Гостин
најголема глупост е одење на било чии манифестации... едно е што може некој платеник снајперист да спука од некаде, како во БиХ кога пукаа во народот, така и во Украина... не одам никаде, а на избори ќе се изјаснам ..
б.т.в. паметен човек не оди никаде каде што има многу луѓе, дури и голема свадба е тешка будалаштина... на времето, ми кажуваше чичкоми, на утакмица во Белград меѓу Југославија и мислам Унгарија, во 50-тите, загинаа 2-ца гледачи кои беа избуткани во оградата до стадионот... абе во живот еднаш бев на музички концерт, мислам на лизгалиштето под Кале па ми преседна, не можеш да излезеш додека не заврши... какви групни работи, тоа не е за мене....
демократско право е секој граѓанин да се искаже а СОБИРИТЕ се една алатка од тоа.Одговорност на ваквите собиранки е на организаторот како и на ПОЛИЦИЈАТА која треба да обезбеди да не дојде до поголеми нарушувања на мирот и безбедноста, сценарија кои ги плетат одредени кругови треба превентивно и МАКСИМАЛНО полицијата да се потруди од такви сценарија слични како украинското...Секој си има право на каков начин сака да искаже незадоволство или задоволство се разбира во демократски стил на собиранка или гласање на избори...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
US vs Russia Round 3: Macedonia

Зар уште ли мислите дека целава работа е Груевски против Заев?

Дури и јас сеуште се надевам дека е ова само внатрешно меѓупартиска борба за власт, али логиката поинаку ми зборува.

Мислам дека е многу посериозно.
Многу интересно:

The unipolar and multipolar worlds are once more clashing in Eurasia, this time in the tiny Balkan country of Macedonia. A major proxy war is unfolding between the U.S. and Russia over this geostrategic state, and it’s following the exact same patterns of the previous conflicts in Syria and Ukraine. As with the prior two, the U.S. once more wants to gain control of a key energy route and preempt it from becoming a platform for multipolarity, and it’s resorting to a Color Revolution and Unconventional War to attain its objective.

Russia, on the other hand, is again on the defensive, once more indirectly supporting a beleaguered partner in surviving the unipolar onslaught. Everything is coming to a head on 17 May when the Color Revolutionaries/Unconventional Warriors have planned their next regime change push, and it’s up to Macedonians and their government (with Russian intelligence and strategic guidance) to repulse the aggressors and protect their homeland from destruction.

Given the enormous long-term strategic stakes involved (liberating Europe with multipolarity or keeping it shackled in unipolarity), the Third Round of the US-Russian geopolitical confrontation might be its most climactic one yet.

Се јави и Лавров, кој е во посета на Белград, во врска со актуелните случувања и кризата која ја зафати нашата држава:

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/lavrov-turski-tek-i-odbivanjeto-na-makedonija-da-vovede-sankcii-na-rusija-se

Лавров важи за мудар и одмерен политичар, чии изјави никогаш не "пукаат" во празно.
„Во врска со македонските случувања, веројатно се покажува она што јас го нарекувам менталитет на конфронтација, односно или - или. Не можам да судам со крајна увереност, но објективно произлегува дека настаните во Македонија се развиваат во заднината на откажувањето од страна на македонската влада да се приклучи на политиката на санкции против Русија и во атмосфера на активната поддршка што Скопје ја пројави во однос на плановите за изградна на гасоводот ‘Турски тек’, на што се противат многумина во Брисел и преку океанот. Така што не можеме да го пренебрегнеме чувството дека има некоја поврзаност“, изјави шефот на руската дипломатија Лавров

Цели три страни, никој од заговарачите на партиските пресметки, не зема за должно да ја прокоментира директна изјава на Лавров и оценка за настаните.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
Па Лазански веќе го кажа како што кажа Лавров ....


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.077
демократско право е секој граѓанин да се искаже а СОБИРИТЕ се една алатка од тоа.Одговорност на ваквите собиранки е на организаторот како и на ПОЛИЦИЈАТА која треба да обезбеди да не дојде до поголеми нарушувања на мирот и безбедноста, сценарија кои ги плетат одредени кругови треба превентивно и МАКСИМАЛНО полицијата да се потруди од такви сценарија слични како украинското...Секој си има право на каков начин сака да искаже незадоволство или задоволство се разбира во демократски стил на собиранка или гласање на избори...
а кој е организатор ?? Кому и зошто е потребно улично мирно протестирање ?? Еве јас предлагам воопшто да се забрани, за сите партии, било какви собирања во град, еве има аеродром стенковец или некое слично место, далеку побезбедно и без блокади на сообраќај, а ако треба медиумите ќе бидат таму присатни и ќе се види масовноста, иако главна работа е гласање на избори , на собири може да дојдат и луѓе кој не се наши државјани или малолетни лица кои немаат право на глас.
 
Z

zlaki

Гостин
а кој е организатор ?? Кому и зошто е потребно улично мирно протестирање ?? Еве јас предлагам воопшто да се забрани, за сите партии, било какви собирања во град, еве има аеродром стенковец или некое слично место, далеку побезбедно и без блокади на сообраќај, а ако треба медиумите ќе бидат таму присатни и ќе се види масовноста, иако главна работа е гласање на избори , на собири може да дојдат и луѓе кој не се наши државјани или малолетни лица кои немаат право на глас.
организатор е демократското право да секој изрази задоволство или незадоволсто како и што до сега имаме овие години поминато како независна држава.Пред се е потребно затоа што власта дефинитивно изгуби реалност па да не толкувам многу како и што дотера до тука да се искажува на улица.Не не на стенковец...пред институциите од највисок ранг каде и треба да има некакви промени и слушне гласот на задоволниците или незадоволниците.Директно во УШИ да им се кажи иако не се глуви и слепи..Кажав,ПОЛИЦИЈАТА ако неможе сите критични точки да ги обезбеди тогаш сите да си одат дома и препуштат работата на оние кои знаат.Медиумите досега на вакви собири калкулираа со бројки на присутност за кои секој наставник по математика им ставил единица или популарно во школскиот жаргон КЕЦ.Во едно мислам дека сите демократски и цивилизирани начини се исцрпени пред се со манипулации од страна на власт и моќ па ете и собиранките се еден начин показател на искажување заради слепоста и глувоста на поединци од страна на сила и моќ.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Воопшто не влегував на темава и воопшто не навлегував во дебата со ниту еден пријател за ситуацијава во државава, бидејќи сакав да видам и да согледам како се одвиваат работите, изјави на амбасади, на новинари, на политичари. Едноставно да не избрзувам и да ме влечат емоции.
Да видам кој како игра?! Што? Како? И според ова до сега играва е доста прљава и поголема од размислувањето на обичниот народ. Но и предвидлива за обичниов народ.
И понатаму ќе се држам до тоа и не навлегувам у разрешување мистерии и теории на заговор се додека не се почне судскиот процес.
Но, едно имам да кажам. Ќе имаме два партиски собири во Недела и Понеделник.
Ако видам, еден амбасадор (или изворно кажано Уценувачи) на странска држава, да застане на eден од протестите, или во поблага варијанта едниот протест да го поддржи а другиот не, за мене таа партија што ќе дозволи амбасадор на друга држава да присуствува на нејзин протест, за мене е МРТВА!
И таа не е македонска партија туку ку*опушачка партија.
Работите во следнава недела дена ќе се одвиваат како на филмска лента, побрзо дури од сега.
Господ да ја чува мајката страдалница која истрпела мн. гомнарии а ќе го истрпи и ова.
Имајте пријатен викенд Кајганџии.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
Воопшто не влегував на темава и воопшто не навлегував во дебата со ниту еден пријател за ситуацијава во државава, бидејќи сакав да видам и да согледам како се одвиваат работите, изјави на амбасади, на новинари, на политичари. Едноставно да не избрзувам и да ме влечат емоции.
Да видам кој како игра?! Што? Како? И според ова до сега играва е доста прљава и поголема од размислувањето на обичниот народ. Но и предвидлива за обичниов народ.
И понатаму ќе се држам до тоа и не навлегувам у разрешување мистерии и теории на заговор се додека не се почне судскиот процес.
Но, едно имам да кажам. Ќе имаме два партиски собири во Недела и Понеделник.
Ако видам, еден амбасадор (или изворно кажано Уценувачи) на странска држава, да застане на протестот, или во поблага варијанта едниот протест да го поддржи а другиот ден, за мене таа партија што ќе дозволи амбасадор на друга држава да присуствува на нејзин протест, за мене е МРТВА!
И таа не е македонска партија туку ку*опушачка партија.
Работите во следнава недела дена ќе се одвиваат како на филмска лента, побрзо дури од сега.
Господ да ја чува мајката страдалница која истрпела мн. гомнарии а ќе го истрпи и ова.
Имајте пријатен викенд Кајганџии.
На протестот во недела (кој јас го гледам како надпартиски, особено ако навистина нема партиски обележја) мислам дека присуство најавија повеќе сегашни, но и поранешни амбасадори. Дали Заев или било кој друг треба на тие амбасадори да им каже: „Ајде гитла од тука“?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom