Средношколски протести

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Ние средношколците сами организиравме тури за скопје. ;)
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.287
Поени од реакции
314
Се чекаат членовите од УМС со своите генијални коментари, како ова денес пак беше масло на СДС и кој све не .. Loading ...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Добра работа заврши Сдс денес, успеа да собере 600-800 деца. Зошто немаше барем по 1 сендвич за секого?! Многу сиромашно овие и после народ ќе воделе.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Добра работа заврши Сдс денес, успеа да собере 600-800 деца. Зошто немаше барем по 1 сендвич за секого?! Многу сиромашно овие и после народ ќе воделе.
Глуп си или глуп се правиш?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Не сфативте дека се зафркавам. Секоја чест за протестот, нека се чукнат во главата сега. Но сепак мислам дека нема да попуштат. Уште месец дена има до крајот, до крај ќе НЕ игнорираат сигурен сум. Требаше порано да се почнат ваквите протести пред пополнувањето на формуларот за матура и решавањето на екстерното.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не ми треба Законот, дај го соопштението, вака и ти си свириш и играш единствено на својата музика.

Е сега измеша баби и жаби. Од средношколскиот пленум отиде на студентскиот. Но ок, пак барам докази. Имаш Сител, имаш Курир, Вечер, Канал 5...зар нема ниту една слика каде се жигосани средношколците?

И да го прокоментирам Законот. Законот е булшит. Односно ученикот може да премине и во вонреден ученик притоа родителот да не плаќа казна. Што тука не може да се примени поради тоа што се работи за бројка од 25.000 ученици т.е. 75.000 директни инволвирани. Дај слика од тој “акционен херој“ кој ќе казни 50.000 родители?

п.с. Тие не бојкотираат 25 дена.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.287
Поени од реакции
314
Едно големо БРАВО за уредниците на КАЈГАНА страната, што се помачија дури 2 реда текст да напишат за протестов, секоја чест ! :)

Секако дека фактите за животот на Џони Деп , и запалената трафостаница се поважни од ваков настан ..
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Не сфативте дека се зафркавам. Секоја чест за протестот, нека се чукнат во главата сега. Но сепак мислам дека нема да попуштат. Уште месец дена има до крајот, до крај ќе НЕ игнорираат сигурен сум. Требаше порано да се почнат ваквите протести пред пополнувањето на формуларот за матура и решавањето на екстерното.
Ние матурантите го јадовме. Бојкотов е за следните генерации. Без разлика на то шо не учиме, професорките по изборен екстерен и интерен за матура не спремет така да немат врска. Другите професори се сложни и не поддржуваат и се со заеднички став кој сакат да поправат оценка да се обратит кај нив и ќе бидит испрашан. Сега чекаме нас ни одговарат и до крај да бојкотираме ништо не губиме....ок освен часој :D
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.085
Поени од реакции
17.868
Ако мислиш дека ова не е навредливо... ОК.
Јас лично мислам дека матура воопшто не треба да постои. Значи, не ме разбирајте дека јас бранам владини проект(и). Ниту екстерното е соодветна постапка. Единствено се трауматизираат децата (и родителите).

Но, општо, луѓето ја одбегнуваат математиката како наука. Секако, за да „конташ“ математика, треба да си и попаметен, и поинтелигентен, итн... Нејсе... потоа, кога ќе дипломира некој „Заштита при работа“, или „Политички науки“... итн... се „топори“ на исто рамниште со инженерите. Е па „није свеједно“. Секој може да „филозофира“, ама да конструира мост, да изгради зграда (проекти), машини, струи, компјутерски науки... е тоа е друга работа.
Стварно длабоко се извинувам на изразот кој ќе го употребам ама кога ќе го прочитам ова или нешто слично искрено ми се присерува!!

Некој го имаше напишано и пред некој период на темава (а можно е и ти да беше) и стварно тоа е таа реченица која од такт ме вади. Какво топорење на исто рамниште на инженери, математичари или не знам што. Ранг од стилот на чукање во гради "Јас завршив факултет имам високо образование" на улица може да го сретнете од секој и секого и тоа ако ви пречи си имате проблем со самите себе што дозволувате фурањето на одредени личности да ви влијае.

Додека официјалното рангирање се врши на еден и единствен начин а тоа се разбира е пазарот на труд. Ако оние кои ти ги сметаш дека не се факултети (маркетинг, филозофски) не се потребни на пазарот на трудот и се суфицитарни тогаш самите ќе си имаат проблем при наоѓање работа и снаоѓање во животот. Значи нема што тебе да те загрижува рамнењето на исто ниво со оние професии кои толку многу ги цениш. Пазарот сам ќе си направи селекција и затоа ти уживај си.

Единствено може тебе да ти биде криво што некој завршил на факултетите за кој сметаш дека се потребни два дена да се завршат и успеал многу повеќе во животот од некој што ги завршил толку ценетите факултети. Значи не е се до дипломата колку што е до квалитет кој стои зад таа диплома. Ако еден економист заврши факултет со знаење и притоа со широка практична примена за понатаму во животот да успее да заработува пари од сопствените интелектуални способности, верувај многу повеќе ќе заработи од математичарите со плата од 25000. Реков и порано и пак ќе кажам. Општествените науки се такви што полесно се стига до теоретска диплома, но многу потешко се стига до реален принос од таа диплома. Техничките, природните науки се тешки да се завршат и по завршеното образование знаењето им се одразува веројатно, но имаат доста поограничени можности.

Така да џабе им е на оние кои студираат општествени науки само за диплома и тие воопшто не треба да те загрижуваат при нивното мерење. Додека пак оние кои студираат општествени науки, но се со големи способности од истите и тоа како имаат голема можност во животот да успеат и да заработат од било кој техничар, математичар или нешто слично.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Па и ВМРО и СДСМ носат со автобуси од сите градови луѓе на нивните митинзи па никому ништо.
Тие се партии кои имаат свои извори на финансии
Јас како пленумец го тврдам тоа.
oд каде ви се пари за автобусите?
од каде ви се пари за озвучувањето?
од каде ви се пари за другите реквизити?

Студентите имаа право да протестираат и не беа манипулирани од никој, и затоа ја добија подршката на целата јавност во македонија. ова средношколциве се малолетни и лесно подложни на манипулација (а да не збориме за поводот за протестите - математика??? )
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Тие се партии кои имаат свои извори на финансии

oд каде ви се пари за автобусите?
од каде ви се пари за озвучувањето?
од каде ви се пари за другите реквизити?

Студентите имаа право да протестираат и не беа манипулирани од никој, и затоа ја добија подршката на целата јавност во македонија. ова средношколциве се малолетни и лесно подложни на манипулација (а да не збориме за поводот за протестите - математика??? )
Не мешај математика немат врска со протестиве се изгласа уште пред 3 месеци.

Секое школо имат ученичка заедница. Доволно е само еден саем да се организират (имавме ние саем на мартинки) или па да се соберат од драмска секција ученици да направат 2-3 претстави за да се соберат пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom