ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Зошто протесна нота кога косоварите јавно се огласија дека се оградуваат од овој напад и не го подржуваат.
Сигурен си дека е баш така?

http://www.utrinski.mk/?ItemID=2D87EE7857D0B246BCFBE842599CC875

http://tocka.com.mk/1/157292/makedonskata-policija-pobarala-pomos-od-kosovo-za-napadot-vo-gosince

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=3F585DF2C11CA34794A0792AFBACF872
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.623
Поени од реакции
43.479
Се извинувам не го пратам редовно. Нема потреба да навредуваш. Сепак Стојанче и неговите поддржувачи често го претставуваат во такво светло како сам да се борел против она во 2001 година. Еве Јохан одлежа 8 или колку и да беа години затвор и тоа ги одлежа за сите нас и сега што треба сите да го цитираме секојпат кога ќе каже нешто или да се правиме дека сам се борел? Само он е од друга политичка опција па не одговара...
Не те вреѓам, кажувам факт, ограничен си, избрзуваш, се потпираш на непроверени спинерски информации и истите ги користиш како релевантни аргументи во дискусијава тука, и сега кога некој те демантира и ти влага со клизач, се извинуваш.
Иначе незнам која е причината што ми го спомна Јохан, најискрено. Стојанче во ниту еден наврат не истапувал како единствен херој, работата е што ти не следиш, ко и самиот што си рече, цитирам, '' не го пратам редовно '' па затоа и збориш врз база на претпоставки и информации кои ти ги презентираат кенеф-медиуми, на крајот од краиштата, кога веќе велиш дека не го пратиш редовно, немаш право да го кажеш следново

Сепак Стојанче и неговите поддржувачи често го претставуваат во такво светло како сам да се борел против она во 2001 година.
Инаку Стојанче и за Јохан се изјасни пред неколку дена, ама дека не го пратиш редовно, ти и за тоа не си информиран, односно, си ограничен.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Се извинувам не го пратам редовно. Нема потреба да навредуваш. Сепак Стојанче и неговите поддржувачи често го претставуваат во такво светло како сам да се борел против она во 2001 година. Еве Јохан одлежа 8 или колку и да беа години затвор и тоа ги одлежа за сите нас и сега што треба сите да го цитираме секојпат кога ќе каже нешто или да се правиме дека сам се борел? Само он е од друга политичка опција па не одговара...
Тоа ти така мислиш и ти така си го сфаќаш...

За мене не одлежал он ама апсолутно ништо...

И доста со споредбиве Стојанче - Јохан и слични глупости.. заради вакви глупи муабети си закачија прееска секакви националисти дебили...

држи се до темава..

Факт е дека Ангелов кажал пред МРТВ на протест јавно за вакво сценарио.. прифати го тоа како факти крај... не праиме муабет за самовили, еднорози, џуџиња и леприкони па да спориме дали постојат ил не... не се праи паднат од марс...
 
M

Moon Child

Гостин
Многу ми е криво што оваа политичка диверзија успеа. За еден ден испишани се 45 страни.
Не треба да си некој ПР генијалец да процениш на кои ниски страсти се пали простиот македонски народ.
Ајде сега ќе се замараме со "креиран, монтиран, сечен, лепен и прелепуван" терористички напад наместо да збориме за она што Треба.
Што очекуваш од народ на кој главна занимација и преокупација во текот на денот, 6 години по ред, му се турски серии. Неможам да поверувам колку му го исушија мозокот на народов, толку подалеку од носот да не види. Не сум таму скоро 2 години, кога прочитав на ФБ за инцидентов, прво нешто што реков беше, дека е наместено за да се тргне вниманието од актуелниве срања.
Неможам да ја сфатам поентава на темава, освен да се ствара непотребна паниика врз населението, кога сите знаеме дека е исценирано. Додека е отворена, само оставаме простор партиските гласила да спинуваат со веќе спремени штабски одговори и теории на заговор.
Јас само ќе ве прашам како спиете навечер? Како заспивате знаејќи дека директно наородот во заблуда го терате?
И нешто друго размислував пред некој ден, бидејќи нашиот премиер е татко, се прашувам на какви вредности ги учи своите деца? Секој родител, се стреми своето дете да го изведе на прав пат, со вистинските вредности во животот. Што и со каков кредибилитет ме интересира, Груевски си ги воспитува децата, кога и самиот гази преку живи луѓе да си ја спаси задницата.
Ми се гади од безобразлуков.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Тоа ти така мислиш и ти така си го сфаќаш...

За мене не одлежал он ама апсолутно ништо...

И доста со споредбиве Стојанче - Јохан и слични глупости.. заради вакви глупи муабети си закачија прееска секакви националисти дебили...

држи се до темава..

Факт е дека Ангелов кажал пред МРТВ на протест јавно за вакво сценарио.. прифати го тоа како факти крај... не праиме муабет за самовили, еднорози, џуџиња и леприкони па да спориме дали постојат ил не... не се праи паднат од марс...
Факт е дека Бабановски бившиот разузнавач го напиша прв ова и затоа Стојанче на Телма пробуваше да го избегне одговорот.
 
Z

zlaki

Гостин
како и секогаш...ќе се напумпаат 100-200-хххх страници за некој настан и толку..а вистината која сите треба да ја чуеме од релевантни институции ќе остане некаде далеку од нас...сметам дека е тоа еден голем проблем зошто е вака кај нас..а секако и ние само ќе се вртиме во тој зачаран невистинит круг...
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Факт е дека Бабановски бившиот разузнавач го напиша прв ова и затоа Стојанче на Телма пробуваше да го избегне одговорот.
ко че прије ко че прије, последња је наша......така беше?

Се сложуваме ли дека тоа беше кажанп пред 21.04 и декатоа е факт?
а дали го рекол бабамовски ил ангелов... мене бар не ѓи игра улога...

само немој ради ова да почнуваш сеа некои теории на заговор... плиз....
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
ко че прије ко че прије, последња је наша......така беше?

Се сложуваме ли дека тоа беше кажанп пред 21.04 и декатоа е факт?
а дали го рекол бабамовски ил ангелов... мене бар не ѓи игра улога...

само немој ради ова да почнуваш сеа некои теории на заговор... плиз....
Да. Иначе не сум ја тој што почнува теории на заговор, туку Бабановски.
Не знам за тебе ама јас секогаш со резерва ги прифаќам информациите од лустрирани кодоши и поранешни разузнавачи.[DOUBLEPOST=1429777154][/DOUBLEPOST]
Не те вреѓам, кажувам факт, ограничен си, избрзуваш, се потпираш на непроверени спинерски информации и истите ги користиш како релевантни аргументи во дискусијава тука, и сега кога некој те демантира и ти влага со клизач, се извинуваш.
Иначе незнам која е причината што ми го спомна Јохан, најискрено. Стојанче во ниту еден наврат не истапувал како единствен херој, работата е што ти не следиш, ко и самиот што си рече, цитирам, '' не го пратам редовно '' па затоа и збориш врз база на претпоставки и информации кои ти ги презентираат кенеф-медиуми, на крајот од краиштата, кога веќе велиш дека не го пратиш редовно, немаш право да го кажеш следново



Инаку Стојанче и за Јохан се изјасни пред неколку дена, ама дека не го пратиш редовно, ти и за тоа не си информиран, односно, си ограничен.
Отвори ги првите страници од темава и разгледај ја дискусијата. Дискутиравме нормално со членови кои имаат спротивни мислења и после се убација овие на иста линија со тебе - овие де што се информираат од независни медиуми кои никогаш не спинуваат. МЕСТЕНО Е ГРУЈО НАМЕСТИ и дискусијата отиде у курац.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.181
Поени од реакции
8.504
Што очекуваш од народ на кој главна занимација и преокупација во текот на денот, 6 години по ред, му се турски серии. Неможам да поверувам колку му го исушија мозокот на народов, толку подалеку од носот да не види. Не сум таму скоро 2 години, кога прочитав на ФБ за инцидентов, прво нешто што реков беше, дека е наместено за да се тргне вниманието од актуелниве срања.
Неможам да ја сфатам поентава на темава, освен да се ствара непотребна паниика врз населението, кога сите знаеме дека е исценирано. Додека е отворена, само оставаме простор партиските гласила да спинуваат со веќе спремени штабски одговори и теории на заговор.
Јас само ќе ве прашам како спиете навечер? Како заспивате знаејќи дека директно наородот во заблуда го терате?
И нешто друго размислував пред некој ден, бидејќи нашиот премиер е татко, се прашувам на какви вредности ги учи своите деца? Секој родител, се стреми своето дете да го изведе на прав пат, со вистинските вредности во животот. Што и со каков кредибилитет ме интересира, Груевски си ги воспитува децата, кога и самиот гази преку живи луѓе да си ја спаси задницата.
Ми се гади од безобразлуков.
јас па мислев ти не се дружиш со Македонци, а она се залепила ко мува на лајна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Gas for Greece, Mayhem for Macedonia

Andrew Korybko

At the exact same time that Greece has received a guarantee for billions of cubic meters' worth of Russian gas, Macedonia is being rocked by the threat of a renewed Albanian insurgency designed to offset Moscow’s pipeline plans.

Read more: http://sputniknews.com/columnists/20150422/1021229351.html#ixzz3Y4vce2hb
Ако убаво го следиш форумот ке забележиш дека истите тие "останатите" веќе неколку месеци активно пропагираат насилно рушење на власта и останати мирољубиви и демкораткси мерки, ама ете сега за чудо кога желбата конечно им се оствари пу пу неважи. Смирени биле :) Да за право ептен е тешко да се погоди.
Да ова е очаен обид на власта која ете само што не паднала од бомбите кои пукаат веќе месеци( досадни станаја за право ама ај) за да го сврти внимението. А добро ке ни кажите барем кога очекувавте да падни власта и како. Мислам ова со бомбте уште колку време планирате вака пред конечната победа. Ете два месеци поминаја, уште колку месеци требаат или како што тргнало ке помини некоја година.
И да околу темата , ни јас искрено не мислам дека ова е директно масло на СДСМ. Немаат нити капацитет нити способност нити ум за сами да изведат такво нешто. Само изиграваат дежурни будали ете веќе со месеци, некој друг им го прави филмот.
Жалосно е колку луѓе заспепуваат од дневнополитички игри на нашите партии. Кривица за таквото поимање има во двете политички структури.

Додека мнозинството на популацијата ги гледаат работите низ партиска призма како што покажува и форумов, секоја приказна може да се протури.

Како што кажав, секоја од нашите политички структури ја игра играта која му се сервира од надворешни фактори и тоа најчесто несвесно, без да се размисли за последиците и само од дневнополитички аспект. Тоа е последица на тоа што одамна го зборам, немање на национална матица која ќе ги одреди базата, насоките на дејство и маргините на толеранција. Тоа прави неретко политичките партии да делуваат спротивно од националните интереси, од личен интерес и дневнополитички аспект.

Он Топик
Се прашувам, како Заев ќе излезе да им објасни на своите приврзаници, ако работата излезе дека сепак е ова упад на вооружени групи кои имаат агенда неповрзана со владеачката партија?

Дали ќе биде свесен, дека маткањето на народот и активното пропагирање на губење на доверба во безбедносните структури, во тој случај би ја направиле Македонија во доста незавидна положба?

И на крајот на краиштата, доколку Заев е сигурен во тоа што го тврди, зошто на пример не излезе со снимки и докази дека ова е дело на владата, зошто за да бидеш сигурен треба да имаш докази? Или работата е „жими мајка така е“ !!! Затоа што не е одговорно челник на сериозна партија да истрча со таков еден заклучок, без да понуди никакви докази, во истиот ден кога настанот се случи. А тоа што ме чуди уште повеќе е како може толкава популација да подлегне на такво мислење, од кое произлегуваат избрзани заклучоци, без притоа да се понуди ниту пак да се побара никаков конкретен доказ.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Дискутиравме нормално со членови кои имаат спротивни мислења и после се убација овие на иста линија со тебе - овие де што се информираат од независни медиуми кои никогаш не спинуваат. МЕСТЕНО Е ГРУЈО НАМЕСТИ и дискусијата отиде у курац.
Демек, ако се дискутира по најверојатната опција, темата отиде у курац.:pos:
Па кажи, слободно што сакаш да пишуваме. Ете и ние сакаме, без да размислуваме, да пишеме друг што ќе ни наложи (можда ќе падне некое вработување на паркингче или 500-тче на месец).
Значи, дај ги партиските копи-пејст пасуси, што ви ги делат да ги постирате по нетов и ние ќе ги постираме, па да не отиде у курац темава.

Ова изглеа е најбоље решение.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Демек, ако се дискутира по најверојатната опција, темата отиде у курац.:pos:
Па кажи, слободно што сакаш да пишуваме. Ете и ние сакаме, без да размислуваме, да пишеме друг што ќе ни наложи (можда ќе падне некое вработување на паркингче или 500-тче на месец).
Значи, дај ги партиските копи-пејст пасуси, што ви ги делат да ги постирате по нетов и ние ќе ги постираме, па да не отиде у курац темава.

Ова изглеа е најбоље решение.
Бериче друже ако некој е навредуван овде тоа сум јас затоа те молам не се прави жртва као Борјан (нели до пред некоја година го сметаше за поддржувач на калифатот а сега гледам си загрижен за него). Отвори ја првата страна и види јас што имам нашипано на кого му одговара вакво нешто ете дури и прво ја имам набројано власта. Дали ти напиша дека е веројатно некој друг освен владата да го направила ова? Или ти имаш информации сигурни? Зборам за коментари од типот ЕТТТЕЕЕЕЕ ГЛАСАЈТЕ ГИ ПААААК кои изобилуваат на Кајгана а ги пуштаат 5-6 луѓе севкупно.
Јас немам партиски копи пејст пасуси ама затоа на темава од 47 страни на секоја страна го има истиот клип со женерал Стојанче па нема проблем.
Дај пушти го уште еднаш клипчето од стојанче жити се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom