ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Каков класичен спин е насловов, не го ни пуштив видеово зашто претпоставувам на кој дел се алудира дека го гледав вчера на Телма, одговори он, не даде само имиња, оваа лупевска запнала ко дајпеденари циган и ебам тоа куфер фацата, да не сакаше она име презиме матичен место на живеење, не ми беше јасна кацата и нејзините очекувања за одговор на тоа прашање.
Генералот кажа доволно, и исцрта вчера како нормална земја би реагирала за, како што иво рече, терористички атак, нивната реакција не може да се спореди ниту со оние за разрешување на случај за кражба на орбит мастики од трафика на партизанска.
Бабановски тоа го објави јавно на фб на 13 април. Сите тоа го видоа. Незнам со која цел гњавеше со прашањето Лупевската
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Единицата за БРЗО распоредување пристигна во Гошинце 12 часа по извршениот "напад" врз караулата и 4-цата полицајци. :D:facepalm:
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Единицата за БРЗО распоредување пристигна во Гошинце 12 часа по извршениот "напад" врз караулата и 4-цата полицајци. :D:facepalm:
Па дај ти се молам, очекуваш у 2:30 по полноќ единицата за споро распоредување да стане од зимски сон да реагира во некое си таму затуцано село близу граница, само затоа што некој си играл камај-камај со заспаните ни убавици на караула? Апсурд!
До тоа дереџе дојдовме да ни изгледа сосем нормално единиците за споро распоредување да се "распоредат" 12 саата после "терористички" напад...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.340
Поени од реакции
5.492
Сомнително:

-Беа фрлани бомби врз објектот на Владата, 3 пати ли ? Беа фрлани бомби врз две полициски станици во градови, ниедниот случај не беше расчистен.
- А во сегашниот случај МВР која сеуште ги леташе хеликоптерите над местото на настанот, излезе со имиња на напаѓачите. (за да денеска ни провладините медиуми да не ги спомнат тие имиња)

Очигледно дека некој одржува тензија.

А токму ваквите теми се привлечни, еве за 24 часа се напишаа 42 страни коментари.

Се плашам дека се појачува темпото, првичните бомби не направија никаква штета, а ова последното веќе станува сериозно, не очекувам да заврши само на ова.

Сомнително ми е и делот со скршените телефони со секира, не знам дали надвор било осветлено, и во кој дел се наоѓала секирата и дрвјата, ако е понастрана од самиот објект, тогаш испаѓа дека напаѓачите го знаеле местото? (дали тој дел од снимката е некој спин, со секирата во Струмица).

Сомнително ми е и начинот на кој полицајците биле заробени.
Ако имало изненаден напад од маскирани вооружени лица, тогаш мислам дека природна реакција на полицаец е да пука кон напаѓачите. А МВР велат дека немало пукање.

Ако немало пукање, тоа значи дека полицајците излегле од објектот со кренати раце на повик на напаѓачите за да се предадат. Ако било така, тоа значи дека имале време да алармираат дека се нападнати.

Од каде напаѓачите знаеле дека само 4 полицајци има во објектот.

Уште еден настан после кој човек има многу прашалници во глава и мисли дека институциите манипулираат.
 
C

cige

Гостин
Реално Република Македонија е соседна земја со која сакаме да имаме добри меѓусоседски односи, да немаме недоразбирања, да не се мешаме во нејзините внатрешни работи. Ние посакуваме Албанците кои сочинуваат дел од популацијата во Македонија да се интегрирани во оваа држава во евроатланската интеграција, изјавил Весели, кој е поранешен шеф на косовската тајна служба.
 
V

viktora

Гостин
Сомнително:

-Беа фрлани бомби врз објектот на Владата, 3 пати ли ? Беа фрлани бомби врз две полициски станици во градови, ниедниот случај не беше расчистен.
- А во сегашниот случај МВР која сеуште ги леташе хеликоптерите над местото на настанот, излезе со имиња на напаѓачите. (за да денеска ни провладините медиуми да не ги спомнат тие имиња)

Очигледно дека некој одржува тензија.

А токму ваквите теми се привлечни, еве за 24 часа се напишаа 42 страни коментари.

Се плашам дека се појачува темпото, првичните бомби не направија никаква штета, а ова последното веќе станува сериозно, не очекувам да заврши само на ова.

Сомнително ми е и делот со скршените телефони со секира, не знам дали надвор било осветлено, и во кој дел се наоѓала секирата и дрвјата, ако е понастрана од самиот објект, тогаш испаѓа дека напаѓачите го знаеле местото? (дали тој дел од снимката е некој спин, со секирата во Струмица).

Сомнително ми е и начинот на кој полицајците биле заробени.
Ако имало изненаден напад од маскирани вооружени лица, тогаш мислам дека природна реакција на полицаец е да пука кон напаѓачите. А МВР велат дека немало пукање.

Ако немало пукање, тоа значи дека полицајците излегле од објектот со кренати раце на повик на напаѓачите за да се предадат. Ако било така, тоа значи дека имале време да алармираат дека се нападнати.

Од каде напаѓачите знаеле дека само 4 полицајци има во објектот.

Уште еден настан после кој човек има многу прашалници во глава и мисли дека институциите манипулираат.
Па ти и уште тројца,ви испаднат 40 брадосани со фул опрема,што ќе правиш?Рамбо?Од каде ја позна секирата од Струмуца?Пишува Made in Strumica на незе?Посумљиви од вас,амин.Пред некој месец тој терористот од косово што објави во АлЏезира дека ќе ја ослободува илирида,и тој е вмроовец?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Па ти и уште тројца,ви испаднат 40 брадосани со фул опрема,што ќе правиш?Рамбо?Од каде ја позна секирата од Струмуца?Пишува Made in Strumica на незе?Посумљиви од вас,амин.Пред некој месец тој терористот од косово што објави во АлЏезира дека ќе ја ослободува илирида,и тој е вмроовец?
Абе дечко, што сакаш да кажеш ??? пиши директно, не врти како киша око крагујевац ! ???
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
V

viktora

Гостин
Абе дечко, што сакаш да кажеш ??? пиши директно, не врти како киша око крагујевац ! ???
Што не ти е јасно?Зошто 4 полицајци не им се спротивставиле на 40 муџи?Или оној дел каде не им верувам на браќава дека се имаат одречено од илирида?Ако пак не ти е јасно чекај да нацртам па сликичка ќе постирам ваљда ќе ти текне.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Што не ти е јасно?Зошто 4 полицајци не им се спротивставиле на 40 муџи?Или оној дел каде не им верувам на браќава дека се имаат одречено од илирида?Ако пак не ти е јасно чекај да нацртам па сликичка ќе постирам ваљда ќе ти текне.
Слушај сеа т.е. читај. Штом јас не пцујам, не кољам пукам шипци по форумов и општо- лабаво. :) Нема причина за грижа значи. Капираш ? јас колку што ги имам пцуено вреѓано расправано со нив на форумов, ретко кој. Ама сега си ќутам. :)

Мал пример.. Познавам луѓе по нашиве безбедносни/специјални единици што моемнтално се на одмор. Порано кога имаше гужви, ги враќаа од Хрватска/ Црна Гора/ Грција од ОДМОР, за помали работи. Ако НАВИСТИНА имало терористички напад, што мислиш.. дали луѓево од единците ќе беа на одмор ?

И зашто ЕБР стигнаа во Гошинце во после 14.00, 12 часа по нападот ? Еве јас те уверувам дека ако има потреба, единици од Скопје ќе стигнат во Гошинце за помалце од 30 мин. :)
 
V

viktora

Гостин
Слушај сеа т.е. читај. Штом јас не пцујам, не кољам пукам шипци по форумов и општо- лабаво. :) Нема причина за грижа значи. Капираш ? јас колку што ги имам пцуено вреѓано расправано со нив на форумов, ретко кој. Ама сега си ќутам. :)

Мал пример.. Познавам луѓе по нашиве безбедносни/специјални единици што моемнтално се на одмор. Порано кога имаше гужви, ги враќаа од Хрватска/ Црна Гора/ Грција од ОДМОР, за помали работи. Ако НАВИСТИНА имало терористички напад, што мислиш.. дали луѓево од единците ќе беа на одмор ?

И зашто ЕБР стигнаа во Гошинце во после 14.00, 12 часа по нападот ? Еве јас те уверувам дека ако има потреба, единици од Скопје ќе стигнат во Гошинце за помалце од 30 мин. :)
Зошто толку касно стигнале?Не сум експерт но јас лично би пратил беспилотни летала,извидница итн да се осигурам да не има случајно некоја заседа или поголема група чучната во ровови случајно да не се избрза па да се деси карпалак или вејце.Патем,зарем треба сите 5-6.000 специјалци да се пратат горе?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.201
Поени од реакции
21.920
Слушај сеа т.е. читај. Штом јас не пцујам, не кољам пукам шипци по форумов и општо- лабаво. :) Нема причина за грижа значи. Капираш ? јас колку што ги имам пцуено вреѓано расправано со нив на форумов, ретко кој. Ама сега си ќутам. :)

Мал пример.. Познавам луѓе по нашиве безбедносни/специјални единици што моемнтално се на одмор. Порано кога имаше гужви, ги враќаа од Хрватска/ Црна Гора/ Грција од ОДМОР, за помали работи. Ако НАВИСТИНА имало терористички напад, што мислиш.. дали луѓево од единците ќе беа на одмор ?

И зашто ЕБР стигнаа во Гошинце во после 14.00, 12 часа по нападот ? Еве јас те уверувам дека ако има потреба, единици од Скопје ќе стигнат во Гошинце за помалце од 30 мин. :)
Е добро чим е така, сега мирно ке легнам да спијам. Кај си досега да ни кажиш ебате беља од ум не извади сите. Друг пат немој вака да не држиш во недоумица толку време чим си ги имал информациите од прва рака. Од сега ете чесен збор ке те следам и чим почниш да пцуеш,плукаш и евентуално му се закануваш на Дарди , Пуно и останатите од малцинствата дека ке ги колеш да си знам дека не ја бива работата. Да земам да ја одмастувам пушката , да си го пеглам маскирното и да си спремам суви оброк.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.201
Поени од реакции
21.920
Шала на страна, се надевам сфати што сакав да кажам. Или навистина верувате дека имало терористички напад ???
Шала на страна ама колку што ме држи меморијата и тогаш пред 15 години немаше ништо. Деца се заиграле ова она во Танушевци. Па албанските пратеници мислам од ДПА беа се убија од пењавење како тоа е голема глупост, дека нема врска, тоа се некој таму банди непрокопсани, дека само малце ке ни влези главчето и нема да боли ич и така наваму и така натаму па сега ти види.
Додуша ако си толку сигурен и ете тие за пола сат возење оди тркни и направи едно селфи па кажи од прва рака дали е мајтап или не.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Значи која е базата на 90 посто од стриповите за супер херои? Град или држава (обично град) во која некој поединец со група на луѓе ги има запоседнато сите институции и важни луѓе почнувајќи од полицијата па се до судиите. Градот до толку се дави во криминалот на таа одредена група и е толку очигледено кој го прави истиот, но никој ништо не им може. Тие исто така имаат запоседнато и поголем дел од популацијата и со закани ги држат во страв за никој да не се дрзне против нив (администрација во нашиов случај). Во сета таа беда и очај се појавува супер-херој со специјални моќи кои не им се плаши на лошите корупирани ѓубриња и ја почнува битката за ослободување на градот. Е сеа во нашава ситуација сето овоа постои, сите ние сме заробени од тие лица, само фали супер-херојот со специјални моќи што ќе тргне во отворена борба против ѓубрињата. Е во овој стрип ќе има повише супер-херои, да речеме поголемиот дел од народот... итн итн... Приказната ќе продолжи...
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Додуша ако си толку сигурен и ете тие за пола сат возење оди тркни и направи едно селфи па кажи од прва рака дали е мајтап или не.
Извини, ја си седам дома на топло и сигурно. Во МВР се примени и платени луѓе кои треба да го направат тоа... ако не им фуфка де. Е сеа, освен во штаб- не знам дали биле на некое друго, поризично место, ете како планински граничен предел ? хихииххи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom