ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Една работа ми е многу симптоматична, а тоа е дека форумов порано беше провладино ориентиран, за сега со прст да ги покажуваат одвај двајца-тројца кои што имаат провладини тези. Дали ова значи дека опаднала довербата ?
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
На оние што инцидентот во Гошинце го третираат како за мајтап. За оне што не гледаат дека е ова копија на 2001-ва, само што ја нема Лупевска на терен. За оние што не ја познаваат Македонија, па не гледаат дека од Танушевци до Гошинце, воздушна линија, нема повеќе од 8 километри и дека се работи за ист регион.
Значи, за сите сороспии:

Миленко, претпоставувам и Пандов и Шанац, ја бранат Македонија таму каде што капацитетот, знаењето, талентот и учинокот најмногу доаѓаат до израз. Односно, каде што е најпотребно.

Секој граѓанин на Македонија со исклучок на сороспиите, секој патриот, ја брани својата држава од странски и домашни непријатели. Онолку колку што може, каде што може и како што може.

Полицициските сили на Македонија во последниве 9 години се опремени, истренирани и вооружени за да ги смачкаат овие бандити и платеници од “племето“, луѓе “на дугме“ на странски амбасади и странски сили.

Благодарејки на софистицираната и ефикасна опрема, меѓу другото набавена и со донации (од Израел), што Зоран Заев сакаше да ги разоткрие, искомпромитира, уништи и да ги открие на непријателот, Македонските специјални единици се подготвени во секој момент да решат било каков проблем. Самиот податок дека 40-те бандити веднаш по преземената акција на МВР се разбегале како стаорци во своите села во Косово и Србија, покажува дека живееме во држава што го брани својот суверенитет со своите сили. Напаѓачите ако не избегаа како женски полов орган, тогаш ќе ја доживееја судбината на нивните соплеменици од акцијата “Планинска бура“ во Бродец.

Толку за напаѓачите од странство (Косово и Србија).

За оние што ја напаѓаат државата од внатре, за сороспиите од соросписките медиуми, НГО-а и партии, да испратам порака дека и за нив има лек и одбрана. За нив лек е народот, ние сите заедно. Ако треба да се мобилизира народот, да се фати за оружје, ќе се фати. И Миленко и Пандов и Шанац и и сте други. Но од тоа нема потреба. Напаѓачите се разбегаа како фекалии низ река. Се плашат од МАКЕДОНСКАТА полиција и од Сашо Мијалков како од ѓавол. Затоа и нападите со “бомби“ од Заев се истурени врз Мијалков. За да се поткопа нашиот безбедносен систем.

Ние сите, ние МАКЕДОНСКИОТ народ, во моментов се мобилизираме еднаш за секогаш да завршиме со домашниве предавници (сороспии). Бетонската плоча не за џабе ја споменав толку пати.

Финалната пресметка, Второто полувреме, започна.

Да живее Македонија, вечен да е МАКЕДОНСКИОТ народ.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.832
Поени од реакции
18.522
Миленко, претпоставувам и Пандов и Шанац, ја бранат Македонија таму каде што капацитетот, знаењето, талентот и учинокот најмногу доаѓаат до израз. Односно, каде што е најпотребно.
Фуфка, а? :)
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Јас ќе ти кажам зашто ќути, еден дел се вработени партиски и не смеат да зуцнат( али и таму врие тивко али врие не се гледа од капакот ), други постојано се под притисок и закани на вмбло стратегијата е одамна позната собери простотилук и насилници шо ќе праат се што ќе им кажеш и немаш гајле, други им е скурчено од се и си стојат настрана.
Македонецот не заслужува да има држава и толку.
Иначе уште пред три години го кажав тоа дека во мк повторно ќе има вакви сценарија во режија на вмбло,само утнав мислев дека многу порано ќе се случи.
Најголемиот проблем за вмбло сега е што нема да можат да најдат кој да пука
.
знам знам ... знам се тоа...

ама сепак треба чоек бе да има бар малку резон.. па не може бе пола милион и повеќе да им ќутат на една шака багра ....

Иначе за болдираното си сосем во право.. сосем....
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Баш ти е на место реченицата... нивното здружение официјално гласи "Граѓанско Движење за Одбрана на Македонија"... Ако можеа да ја свртат цела Македонија продавајќи ни некакви приказни за патриоти и предавници, еве им прилика да појдат сега до Липково и вистински да ги видиме кои се предавниците а кои патриотите.
Jas bi gi preimenuval vo: MDOM - Malogragjansko drushtvo za bla bla bla.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Во ред. На што и на кого да му веруваме во ваква ситуација во државата?
Бујрум, буди љубазан објасни.
А зошто мораш некому да веруваш? Иво Котевски, Гордето и МВР се толку многу фатени како лажат што треба да бидеш благо малоумен за ним да им веруваш. Гебелс може да позавиди на сите лаги што секојдневно ни ги сервираат институциите на државата преку нивните гласноговорници и медиуми.

Имаш глава на рамена, размисли сам. Ова со Гошинце беше толку аматерски направено, што е трагикомично.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.417
Поени од реакции
36.353
тие не марат за својот живот верувај.И сето тоа се вика план,тие не се багра од улица собрани па ајде ќе правиме инциденти.Имаат искуство и од 90тите и од 2001.[DOUBLEPOST=1429664205][/DOUBLEPOST]
Океј,брани си ја од било каков непријател така и треба.

Кажи ми само,еве фантазираме,ако ова ескалира во вистинска војна,се мачат стотина граѓани,се убиваат,им ги сечат половите органи и им ги ставаат у уста,и случајно тоа го снајде некој твој близок роднина,дали повторно ќе кажуваш на форумов дека само будали ќе идат се е исценирано седете си дома ?
Друже те сфаќам што сакаш да кажеш и зошто би се чуствувал загрозен.

Од сопствено искуство, Најогорчено се чувствуваш кога ќе сфатиш дека си манипулиран таму кај што многу боли, на база на патриотизам. Не е ни прв ни последен пат. Ете до вчера непријатели беа странската служба (Грција), денес нашиот стар познаник, албански терористи од Косово.

Само за потсетување, Првиот протест на Чаушеску му се случува во Темишвар. Тогаш тој насилно го разбива истиот тој протест каде што убива преку 20 луѓе. Во очи на тоа, Чаушеску излегува со потресен говор каде што соопштува дека странски служби иницираат дестабилизација на Романија, со цел да и се наштети на државата. После сите знаеме што се случи.

Потезиве се на човек кој што по секоја цена бара начин да си го спаси крзното.
Се бара непријател, некаде каде што народот ќе го насочи својот гнев, некаде да се дефокусира внимание, за да може некој пак да игра на патриотска карта.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
тие не марат за својот живот верувај.И сето тоа се вика план,тие не се багра од улица собрани па ајде ќе правиме инциденти.Имаат искуство и од 90тите и од 2001.[DOUBLEPOST=1429664205][/DOUBLEPOST]
Океј,брани си ја од било каков непријател така и треба.

Кажи ми само,еве фантазираме,ако ова ескалира во вистинска војна,се мачат стотина граѓани,се убиваат,им ги сечат половите органи и им ги ставаат у уста,и случајно тоа го снајде некој твој близок роднина,дали повторно ќе кажуваш на форумов дека само будали ќе идат се е исценирано седете си дома ?
Зошто побогу имаш потреба да шириш страв и параноја? По вашите медиуми се труби со месеци наназад дека опозицијата користи тактики за заплашување и дестаблизација и создава етнички тензии. Единствени што го прават тоа сега се власта и провладините медиуми. Против кој непријател треба да се бориме?
И пази ова го збори некој што изгубил блиски луѓе во војната, што има членови во фамилија што се во војската и сега. Ситуацијата тогаш и сега нема допирна точка. Ма колку и да се трудите да направите да изгледа така.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
@JETKUNDO , мене само ме интересира, колку уште треба да дадеш, т.е. дадете, или еве дадеме сите, за да со свои очи сфатиш(ме) дека мноооооооогу си изгубил/сме изгубиле?

Од воздух не се живее..
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Зошто побогу имаш потреба да шириш страв и параноја? По вашите медиуми се труби со месеци наназад дека опозицијата користи тактики за заплашување и дестаблизација и создава етнички тензии. Единствени што го прават тоа сега се власта и провладините медиуми. Против кој непријател треба да се бориме?
И пази ова го збори некој што изгубил блиски луѓе во војната, што има членови во фамилија што се во војската и сега. Ситуацијата тогаш и сега нема допирна точка. Ма колку и да се трудите да направите да изгледа така.
Хаха кој сме тоа ние и вие ? јас само ја прашав теоретски,како можеш па ти да си сигурна каква е ситуацијата и што се спрема ?[DOUBLEPOST=1429687831][/DOUBLEPOST]
Јао гледај што збориш бе.
Кој ќе ратува , на нив мислиш им се ратува сега , се наместија на убави позиции поише права од нас имаат за што да ратуваат не се глупи.
Јао,им се ратува и тоа многу.Не на сите,ама доволна е мала група за да направи дестабилизација.Само оние што умреа се доволни за да направат терористички акции и да те стават на колена.А нивниот број е 3 пати поголем што отишле таму,се вратиле,па пак отишле во исис.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
За жал, се плашам дека ова бедно сценарио мене ме потсеќа на она од 2001 г., само што ако тогаш ме прелажаа дека Љубчо и Џафери ќе ја делеле Македонија, сега треба да бидам ментално ретардиран, дементен или со тешка психоза да ме излажат по втор пат дека сегашниве, со огромната поддршка на народот, ќе си ја загрозуваат својата позиција.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Друже те сфаќам што сакаш да кажеш и зошто би се чуствувал загрозен.

Од сопствено искуство, Најогорчено се чувствуваш кога ќе сфатиш дека си манипулиран таму кај што многу боли, на база на патриотизам. Не е ни прв ни последен пат. Ете до вчера непријатели беа странската служба (Грција), денес нашиот стар познаник, албански терористи од Косово.

Само за потсетување, Првиот протест на Чаушеску му се случува во Темишвар. Тогаш тој насилно го разбива истиот тој протест каде што убива преку 20 луѓе. Во очи на тоа, Чаушеску излегува со потресен говор каде што соопштува дека странски служби иницираат дестабилизација на Романија, со цел да и се наштети на државата. После сите знаеме што се случи.

Потезиве се на човек кој што по секоја цена бара начин да си го спаси крзното.
Се бара непријател, некаде каде што народот ќе го насочи својот гнев, некаде да се дефокусира внимание, за да може некој пак да игра на патриотска карта.
Веројатно сметаш дека и Украина е иста прича ? никој нема умешано прсти,не посотјат тајни служби и големи планови ?[DOUBLEPOST=1429687939][/DOUBLEPOST]
@JETKUNDO , мене само ме интересира, колку уште треба да дадеш, т.е. дадете, или еве дадеме сите, за да со свои очи сфатиш(ме) дека мноооооооогу си изгубил/сме изгубиле?

Од воздух не се живее..
Што си изгубил ти еве лично кажи ми ? пари во кладилница ?
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Хаха кој сме тоа ние и вие ? јас само ја прашав теоретски,како можеш па ти да си сигурна каква е ситуацијата и што се спрема ?
Не сум сигурна затоа и не пишувам 200 мислења во кои се обидувам да го наметнам моето мислење или став како што правиш ти. Ок, имаш став го прочитавме еднаш и доста е. Ако немаш за цел да убедуваш неистомисленици сосема доволно е. А ти цела тема го верглаш истото.
Под вие мислев провладино ориентираните ликови. Ова е политички коректниот израз.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не сум сигурна затоа и не пишувам 200 мислења во кои се обидувам да го наметнам моето мислење или став како што правиш ти. Ок, имаш став го прочитавме еднаш и доста е. Ако немаш за цел да убедуваш неистомисленици сосема доволно е. А ти цела тема го верглаш истото.
Под вие мислев провладино ориентираните ликови. Ова е политички коректниот израз.
Културен сум само.Ме цитираат и враќам.Уствари,форум е.Може да се пишува колку што се сака и што се сака.

Не сум партиски определен ама јбг денес ако кажуваш нешто што не го сакаат да го слушнат опозиционерите-си дпмне,а обратно-сдсм.

Али тоа е твое право да си мислиш што сакаш и да пишеш што сакаш,демократија :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom