ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.341
Поени од реакции
5.496
никаде не најдов дека се албанци, но под претпоставка дека во чисти албански средини најчесто се бираат албанци...не знам дали некој прашал, не ми е јасен овој дел од случката

„Лицето што ја предводело групата на албански јазик преку преведувач којшто говорел на лош македонски јазик со србизми им се обратил на врзаните полицајци со следниве зборови – Ние сме од УЧК пренесете на сите дека ниту Ахмети, ниту Груевски не може да ве спасат. Ние сакаме наша држава и не сакаме никакви Охридски договори. Повеќе никој не смее да дојде нагоре“,

зашто преведувале ако полицајците биле албанци. Ако имало некој од нив македонец, не ми се верува дека ќе го пуштат туку така со 2-3 шамари. Ова, како и на задоцнетата реакција од половина ден на службите е она што во старт е чудно...да не пишувам за други сомнежи и паралели со случајните малтретирања на македонци по автобусите и школите кога случајно немаше униформирани лица односно недостаток на секаква безбедносна контрола во некои делови од Скопје, пошто стопати се направени.
Наводно 3 од 4 биле македонци.
http://koha.mk/aktuale/36038-tre-nga-kater-policet-e-carmatosur-kane-qene-maqedonas.html
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дебатата кај Јанко споредена со дебатата на Телма...
Одлична забелешка. Многу ја кажува виситната. Ја гледав на телма, и погледнав малку кај јанко. И сега еве некој друг нека каже кој смирува а кој подгрева тензија и заговара нешто против Макеоднија. Јас сеуште не знам како може некој оваа невистина д аја подржува. Во библијата има цитата каде е опишан тој што с епротиви на вистината дека има изопачен ум.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
За разлика од теории на заговор што се мотаат по фејсбуци, форуми итн. јас им верувам на институциите на системот. Според се ова што го видовме изминативе месеци и што тек допрва ќе се извади на суд не ме зачудува ништо. Само во едно сум убеден.
Кој и да стои зад ова ќе го изеде помрачина. Македонија не е истата од пред 15 години.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
За разлика од теории на заговор што се мотаат по фејсбуци, форуми итн. јас им верувам на институциите на системот. Според се ова што го видовме изминативе месеци и што тек допрва ќе се извади на суд не ме зачудува ништо. Само во едно сум убеден.
Кој и да стои зад ова ќе го изеде помрачина. Македонија не е истата од пред 15 години.
Тони Михајловски и Миленко Неделковски први ќе ја бранат Македонија,не се секирај..Какви бранители имаме,се кој од кој..
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Го имам и тоа во предвид. Но имај го во предвид и фактот дека и покрај бомбите и фамата која ја прават врз незадоволниците од власта, јавното мислење е на страната на владеачката партија, колку тоа тебе да ти изгледа неверојатно. И во таква ситуација вакво едно сценарио би било пукање у нога.
Така нека е. Ама се плашам дека тоа јавно мислење, кое е наводно на таа страна на аргументот, е на страна на аргумент кој претпоставува одредени дејствувања на едната страна, заговарани од внатрешни и надворешни фактори, во кои крајна цел е дестабилизација. И сега имаме проооблееем или шо би рекле енглезите, a great conundrum. Ако веќе власта успеала да превземе наводно мнозинство од народот да застане на нивна страна, главната причина зошто таа приказна била продадена е идната неминовна дестабилизација на Македонија. Мора да се испорача и вториот дел од приказната, т.е. фамозниот обид за дестабилизација.
Па тоа е основниот мотиватор на целава мобилизација, ебешлимуматер. За тоа се организираа предвремено ГДОМ-ови и се мантраше по квазимитинзи. За тоа на двапати некој ептен аматер успеа да гранатира некоја врба на сто метра од владата. За тоа сега некои наводни учки пиеле кафе на караула.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
За разлика од теории на заговор што се мотаат по фејсбуци, форуми итн. јас им верувам на институциите на системот. Според се ова што го видовме изминативе месеци и што тек допрва ќе се извади на суд не ме зачудува ништо. Само во едно сум убеден.
Кој и да стои зад ова ќе го изеде помрачина. Македонија не е истата од пред 15 години.
Точно така, во тие специјални единици има сега и многу албанци, во полиција на раководни позиции има албанци. Зашто им е потребна војна на албанците? Не ми е јансо како наседнувате на темата на национализам.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Тони Михајловски и Миленко Неделковски први ќе ја бранат Македонија,не се секирај..Какви бранители имаме,се кој од кој..
Не дека ги аресвам многу и двајцата ама сигурно Фрфљото Геро и Милчин нема да не бранат.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Баш истово го размислував. Си викам бреее, луѓево се изнамачија, го направија најпедантно што можеа целово сценарио, имаше и доволно театар, помпа, беше покриено од сите медиуми, со доволно спакувани инсинуации за вмешаност на Заев и Верушевски...а и немаше жртви. Со така домаќински уредено сценарио овој народ неблагодарен си игра курташак. Па и да не верувате бе, мајка му стара, дома тоа, меѓу своите. Си има паметни, знаат тие зошто прават што прават.
Сега ќе мора да се казни ова, да се знае кој е власт!
Друже, јес да неколку пати сме се с`рчкале.. али ни је важно.. јебеш дискусија си е дискусија..

резонов ти е на место. .секоја чест..

Уствари, шо велиш.. па и не е некоја филозофија. .само као што тебе не ти е јасно, а ни мене, стварно бе као тоа народов олку да ќути бре.. да е до тоооооооооолку отупен... отупен до коска..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Секоја чест тогаш ако 75% биле македонци и тоа полицајци а ги пуштиле без проблем. Уште и тумач си носеле. Вакво нешто ми личи на ординарна бајка. А ги тепаат од милоште македончињата по автобуски, онака...
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Aјде те молам образложи како тоа ние ќе се решиме еднаш заекогаш со нив, значи удри на една хипотетичка ситуација дека Се што кажа за нас, Македонците, е розево и тече мед и млеко во тој поглед, како тоа ние еднаш засекогаш ќе се решиме со нив, образложи.
И да ти образложам не верувам дека имаш ментален капацитет да сватиш.Ама ајде ќе пробаме.Значи како прво мора да постои граница за нивните барања.Знаеш ли ти кој се моменталните политички барања на албанските партии?Албанскиот да биде официјален на цела територија,дводомен парламент,албанец премиер или претседател,буџетот да се дели етнички....во последно време тивко спомнуваат и федерализација што не би ме чудело да биде и услов за коалиција на следните парламентарни избори.Значи да им се даде избор или,или!А ти хипику,пацифисту итн што мислиш?Треба ли?Или имаш некое друго решение?Ваљда да запалиме луле на мирот,длабоко да вовлечиме и да се надеваме дека еден ден ќе се сожалат,ќе не тапнат по рамо и ќе ни кажат доста е вие сте ок луѓе.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Едно е јасно. Игранкава е јака и се игра до крај.
Кој ја доведе државата повторно во ваква ситуација ќе мора да одговара.
Едноставно некој мора да оди во затвор за целава ситуација и тоа на дооолгооо шибање под туш.
Премногу е едноставно.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Еве ви коментар на место од хрватска од осјек. Значи и од страна кога некој ова го гледа не проаѓа. Јас не знам како кај нас има луѓе кои гледаат само право и не размислуваат со своја глава.


bandicam 2015-04-21 22-51-12-435.jpg
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Друже, јес да неколку пати сме се с`рчкале.. али ни је важно.. јебеш дискусија си е дискусија..

резонов ти е на место. .секоја чест..

Уствари, шо велиш.. па и не е некоја филозофија. .само као што тебе не ти е јасно, а ни мене, стварно бе као тоа народов олку да ќути бре.. да е до тоооооооооолку отупен... отупен до коска..
Јас ќе ти кажам зашто ќути, еден дел се вработени партиски и не смеат да зуцнат( али и таму врие тивко али врие не се гледа од капакот ), други постојано се под притисок и закани на вмбло стратегијата е одамна позната собери простотилук и насилници шо ќе праат се што ќе им кажеш и немаш гајле, други им е скурчено од се и си стојат настрана.
Македонецот не заслужува да има држава и толку.
Иначе уште пред три години го кажав тоа дека во мк повторно ќе има вакви сценарија во режија на вмбло,само утнав мислев дека многу порано ќе се случи.
Најголемиот проблем за вмбло сега е што нема да можат да најдат кој да пука.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
ЛАЗАНСКИ: Налог за напад у Македонији дошао из Вашингтона

Војно-политички коментатор Мирослав Лазански оцијенио је да Албанци са Косова нису заузели полицијску станицу у Липкову из обијести, нити из хобија, већ да су за то добили налог из Вашингтона којем је из политичких и економских разлога потребна стално немирна Македонија.

– Све зависи од тога шта ће Вашингтон да им каже. Ако Вашингтону одговара нестабилна ситуација у Македонији, онда ће се ово понављати – рекао је он.

Лазански је указао да данашњи напад Албанаца, који је македонски МУП оквалификовао као терористички, може бити уско повезан са намјером Вашингтона да спријечи реализацију гасовода Турски ток иза којег стоји Русија.

– То значи да, ако гасовод Турски ток из Русије дође то Турске, ако прође кроз Грчку, онда је Македонија та која треба да одобри трасу будућег гасовода. Могуће је да неко на Западу сад намјерно таласа ситуацију у Македонији да би та будућа траса гасовода била доведена у питање и не буде реализована због трусне Македоније – указао је Лазански.

Он је напоменуо да је све присутније и гласније заговарање тзв. велике Албаније усмјерено ка истом циљу Вашингтона, а то је да по сваку цијену спријечи Русију да уђе на простор југоисточне Европе, и политички и економски.

– Отуд и подржавање приче о „великој Албанији“ и подстрекавање тензија у Македонији – рекао је Лазански.

Он је нагласио да Албанци могу бити острашћени, али да сами никада неће предузети ништа спонтано.

– Све раде онако како им је сервирано из Вашингтона и ситуација у Македонији ће се одвијати онако како Вашингтон жели – закључио је Лазански.

http://iskra.co/svet/lazanski-nalog-za-napad-u-makedoniji-dosao-iz-vasingtona/
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Така нека е. Ама се плашам дека тоа јавно мислење, кое е наводно на таа страна на аргументот, е на страна на аргумент кој претпоставува одредени дејствувања на едната страна, заговарани од внатрешни и надворешни фактори, во кои крајна цел е дестабилизација. И сега имаме проооблееем или шо би рекле енглезите, a great conundrum. Ако веќе власта успеала да превземе наводно мнозинство од народот да застане на нивна страна, главната причина зошто таа приказна била продадена е идната неминовна дестабилизација на Македонија. Мора да се испорача и вториот дел од приказната, т.е. фамозниот обид за дестабилизација.
Па тоа е основниот мотиватор на целава мобилизација, ебешлимуматер. За тоа се организираа предвремено ГДОМ-ови и се мантраше по квазимитинзи. За тоа на двапати некој ептен аматер успеа да гранатира некоја врба на сто метра од владата. За тоа сега некои наводни учки пиеле кафе на караула.
Да би се остварило тоа сценарио, власта треба дестабилизацијата да ја најавува со почетокот на бомбите, зошто очигледно е дека бомбите ги изненадија.

Но дестабилизацијата се најавува од септември 2014 година. И пак ќе речам, дај боже да грешам и да сте ти и Берик во право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom