До кога МПЦ планира да го дере народот?

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
371
Поени од реакции
473
Не ти се исплаќа да умреш ако 5000 денари е погребот. Ако не му платиш нема право да те тужи, така? Ако милуваш ќе дадеш, ако не госпо гледа, ќе ти помогне.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Не ти се исплаќа да умреш ако 5000 денари е погребот. Ако не му платиш нема право да те тужи, така?
Има дупка во законот, ако извршиш самоубиство поп нема да те пее на погреб, автоматски заштедуваш 5.000 денари.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Би било интересно да се организира некое здружение за бојкот на овие свињите. Само во контекст на моменталнта политичка ситуација, ќе се припојави Миленко од некаде со барање на бетонска армирана плоча за такви издајници кои работат против МПЦ.

Јебе луд збуњеног е работата во Македонија моментално.
Таа мрсна свиња погана одвај ја чекаат во Идризово има гзот да му го направат решето. Поарно му е да бега додека е на власт.

Дефинитивно треба протест и не само протест туку блокада на лоповиве.

Иначе тоа е Северна Кореја не е Македонија :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Свештеникот е должен да ја изврши тајната и во случај верникот да нема пари
Претенциозни се изјавите на некои верници дека во епархиите постојат одредени ценовници за услуги кои ги вршат свештените лица, познати како давачки за ”треба” или ”Света Тајна”, вели Отец Игор Здравковски од Кумановско – осоговската епархија на прашање дали и ова епархија ги зголеми цените на своите услуги за верниците како што тоа го направи МПЦ.

Верниците кои сакаат својот брак да го крунисаат во храм, или пак да го крстат своето новородено дете, нема да бидат вратени ако немаат пари, вели Здравковски, нагласувајќи дека КОЕ нема промени на т.н цени на услуги за своите верници кои сакаат да бидат дел од седумтте свети тајни.

- Наша света должност е да ги извршуваме светите тајни, без разлика дали верникот има или нема пари за тоа. Пред Бога сите се еднакви, и за црквата нема поделба на богати и сиромашни, па во зависност од тоа, да се бараат суми кои би ги поделиле верниците. Црковните храмови во Куманово не се подеднакво посетени, и со доброволниот прилог на граѓаните, КОЕ успева да ги одржува сите храмови со отворени врати за верниците, но, без притоа да бара пари за одреден обред. Сѐ што ќе биде оставено во црквата се смета за дар, а не за наплаќање на услуги, вели Здравсковски.

Наплаќањето за свештенодејства е грев и канонски прекршок, вели Здравковски и свештеникот е должен да ја изврши тајната и во случај верникот да нема пари.

Кумановско – осоговската епархија во тој правец апелира до своите верници дека во ова епархија не постои ниту зголемување, ниту намалување на т.н ценовник, и средствата дадени за црквата се сметани како ”милостиња”, а не како наплаќање за свештенодејство.

Инаку, МПЦ деновиве го објави новиот тарифник на услугите, кои владиците го донеле уште во почетокот на минатиот месец.

Услугите поскапеа од 500 до 1.000 денари. Од МПЦ велат дела покачувањето на цените било од економски причини. Новиот ценовник веќе се спроведува во некои епархии. Така на пример во скопската епархија крштевка се наплаќа 4.000 денари, за венчавка со еден свештеник 6.000 денари додека со тројца свештеници 7.000 денари. Во оваа епархија погребот чини 3.000 денари.


http://kumanovskimuabeti.mk/koe-sveshtenikot-e-dolzhen-da-ja-izvrshi-tajnata-i-vo-sluchaj-vernikot-da-nema-pari/
Гледам нај многу се засегнале од поскапувањата атистите и богоборците на форумов, зошто ли:cautious:.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има дупка во законот, ако извршиш самоубиство поп нема да те пее на погреб, автоматски заштедуваш 5.000 денари.
Семејството по совет од попот заведува во книгата дека е несреќен случај и пак ги пее поп. Освен ако не е некој „популарен“. Иначе све за пари закопуваат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Таа мрсна свиња погана одвај ја чекаат во Идризово има гзот да му го направат решето. Поарно му е да бега додека е на власт.

Дефинитивно треба протест и не само протест туку блокада на лоповиве.

Иначе тоа е Северна Кореја не е Македонија :)
Миленко има неодлежана затворска казна, за измама при посредување на визи ако добро се сеќавам. Затоа моментално служи како букаке материјал на власта. Ако се смени оваа власт, ќе си легне Идризово. Затоа колне, потикнува насилство, се поти како последна свиња.[DOUBLEPOST=1425494301][/DOUBLEPOST]
Гледам нај многу се засегнале од поскапувањата атистите и богоборците на форумов, зошто ли:cautious:.
Дали ти мислиш дека е во ред свињата дебела Стефан да се вози во Мерцедес и да има 5000 евра месени приходи?

Јасно и гласно, да или не?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Искрено, добро е што не ме боли влакно за религија :) Иако почитувам вери и останато, религијата е многу заебана работа, и е голема машина за перење на пари. :D
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Дали ти мислиш дека е во ред свињата дебела Стефан да се вози во Мерцедес и да има 5000 евра месени приходи?
Јасно и гласно, да или не?
Немам видено досега некаква свиња да се вози во мерцедес и да зема таква пари.Така да незам што ме прашуваш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Немам видено досега некаква свиња да се вози во мерцедес и да зема таква пари.Така да незам што ме прашуваш.
На удрен се правиш? Не ти е срам? Сериозно. Не ти се повраќа од гадовите? Можеш да ми цитираш дел од Библијата каде се вели дека треба свештенството да зема пари за црквените церемонии? Немаше нешто со бесплатно давајте?
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
371
Поени од реакции
473
Има дупка во законот, ако извршиш самоубиство поп нема да те пее на погреб, автоматски заштедуваш 5.000 денари.
Тогаш и п(л)оповите ќе те плачат, без да глумат. :ROFLMAO:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Всушност се работи за вршење услуга, слична на онаа кога се вика стриптизета или некаква спонзоруша, пејачка, која само за вас фалшливо ќе отпее некој древен евергрин.
Оние моќни џипови не одат на молитва, знаете. Тоа некој мора да го плати. Зошто тоа да не бидете вие, и така да бидете чекор поблиску до Небесното Царство? Блажени се бедните по дух, оти ним сешто можете да им продадете. Тие се` купуваат, не прашуваат за цена.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Дали некој имал искуство свое или на познајници да побара парична помош од цркавата и да му искочиле во пресрет? Дали некој памети да на сите овие хуманитарни акции што секојдневно се организираат МПЦ да учествувале со донации. Дали според правилата на нашата религија тоа им е обврска? Не тролам, вистински прашувам. Затоа што јас имам впечаток дека само земаат пари а не даваат онаму кај што се потребни. Ако грешам, молам некој да ме поправи.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Им воведоа фискализација, а фискална немам видено.
Пред некој месец дававме три години. Виканавме поп да испее нели дека ај за три години како последно се правело не знам, бла бла. Заврши попот му даваме 500ден. и он вика ааа за три години имаме посебна тарифа 1000ден. е :eek: А замисли да немаш во тебе пари, што ке направи ке те тужи!??? Мрднати се бре, претераа со цениве!!! Ке станеме сите атеисти.
Токму ова се случи пред неколку години во Бутел. Со моите, на задушница мислам кај баба ми и дедо ми и да пее, завршува попот и буквално сите си имавме заборавено новчаници, кој во кола кој по дома а мајка ми имаше само 50 денари во нејзе, успеа некако да ги најде по џеб (а тарифа 100) и му вика „извини попе, толку имам, новчаникот ми е во кола“ и во исто време му дава 50 денари. Овој отвара раката, да види колку е и пази ГИ ВРАЌА парите назад и и вика или 100 И ПОВЕЌЕ или ништо.

Јас почнувам да се смеам а мајка ми пуста, се усрами, тргна одма накај кола, таква збунета. Јас му викам „ништо, имајте пријатен ден“ он ме глеа чудно, мајка ми се сврте и таква „почекајте, почекајте, веднаш“ и отиде да земе пари од кола. Си ја знам мајка ми каква е, па не сакав да продолжувам со дискусија со пиперот.

Иначе, не се согласувам дека сите попови се такви али во глобала, да, гнасни, дебели, лакоми лигуши.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Не тролам, вистински прашувам.
Не тролам, навистина познавам човек кој што стварно нема и на кој му помагаат со храна, ми кажа дека последниот пат му дале кило пилешки батаци, претходно зејтин, по 2-3 пати во месецот му даваат по нешто за исхрана.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
На удрен се правиш? Не ти е срам? Сериозно. Не ти се повраќа од гадовите? Можеш да ми цитираш дел од Библијата каде се вели дека треба свештенството да зема пари за црквените церемонии? Немаше нешто со бесплатно давајте?
Жал за омазата што ја носиш, не е лесно со таков товар сигурно.
Во првиот пост на темава прашав, еве тебе конкретно пак- што те засега тебе тоа? насилно ли е земањето на пари, задолжително ли е за секој или доброволно?од каде ти сега се повикуваш на библијата кога знаеме сите какво ти е мислењето. Фатил ли некој за гуша, дајте толу пари?, не ја ли прочита веста што ја постирав погоре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom