До кога МПЦ планира да го дере народот?

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
На задушница тарифата за пеење е 100 ден а трае 11 секунди. Да мерев. И тоа мораш у 6 и пол да си таму за да не те одмине попот иначе треба 5 саати да го чекаш да се врати. За овие капиталните настани да не зборам. Кредит земаат луѓево. Од економски причини бе?! Глупав народ сме. Сме си заслужиле.
 
M

Moon Child

Гостин
Глупост. Гробиштата претежно се на земјиште кое и припаѓа на општината а не на МПЦ. Јавното комунално претпријатие дава дозвола за место а не црквата, и кон општината се подмируваат трошоците за погреб.
Николина ЈакимоваНе, не 3.000 ден. за погреб... пред некој ден во Црквата „Св. Спас“ во Велес ми кажаа дека погребот поскапел, од 4.000 на 5.000. :А во септември беше навистина 4.000 (знам, ја погребав мајка ми ) И ако не се плати на Дервен, плус приближно толку, нема да ти дозволат ни пристап до гробното место..
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Им воведоа фискализација, а фискална немам видено.
Пред некој месец дававме три години. Виканавме поп да испее нели дека ај за три години како последно се правело не знам, бла бла. Заврши попот му даваме 500ден. и он вика ааа за три години имаме посебна тарифа 1000ден. е :eek: А замисли да немаш во тебе пари, што ке направи ке те тужи!??? Мрднати се бре, претераа со цениве!!! Ке станеме сите атеисти.
 
M

Moon Child

Гостин
На времето се смеевме Ѓорги Колозов во приказните кога пишуваше пусулче да бара баждарина за влез н гробишта, изгледа на тоа дереџе дојдовме.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.588
Поени од реакции
2.187
Како што бројот на верници се намалува, така и се зголемуваат тарифите за да се надохнади загубата:icon_lol:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Глупост. Гробиштата претежно се на земјиште кое и припаѓа на општината а не на МПЦ. Јавното комунално претпријатие дава дозвола за место а не црквата, и кон општината се подмируваат трошоците за погреб.
И јас сакав тоа да го напишам. Не им дозволувајте на свињите да ве манипулираат. Погреб без никаков проблем може да се направи без нив.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Остајте медицина, информатика и слични науки... ова е професијата на иднината. :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Црквата (барем се` уште) кај нас е право на избор.
Ако можеш да си приуштиш why not. Во современи секуларни општества не ти ни треба. Сеа што тука станува помодарство е веќе „грешка“ на оние кои ја избираат црквата како дел од манифестацијата.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.264
Поени од реакции
3.619
Да побара помош? Од кого да побара помош? И како би изледала таа помош?
Ако видиш ќе видиш дека има наводници. Значи друга е поентата а не барање милостина...
@PurplePuma Ако има таков и над него има некој, и над вториот има трет... еден нема да одбие, со тоа паѓа во вода цел авторитет на претходните... Низ Прилеп се разкажаува како поп побарал 10 марки на времето за да пее, газдата ја затворил вратата и рекол за марки има да пееш на германски ако не нема излегување... на крај испеал на наше а по неколку саати го пуштил без да побара пари а не пак марки...
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
Верувам во Господ, ама во вакви попови како да верувам бе? Како целиот олош да е собран во МПЦ (со чест на исклучоци). Одиш на нa причешна, а попт те вика кукло и ти намигнува на сред обред? :facepalm:
На куќна слава за кршење лепче, ни доаѓа поп мртов пијан, не знаеше што пее и ред вакви други примери...
И со цениви го допираат дното на секаква морланост. Значи само оние што имаат пари може да се дел од верата, а сиромасите ни на Господ не му требаат?
Срамота од вера да правиш бизнис бе алоо. Сатана сте вие не попови.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Црквата (барем се` уште) кај нас е право на избор.
Ако можеш да си приуштиш why not.
А што тоа всушност си приуштуваш? Некој да те дупи во здрав мозок?
 
D

Daedalus

Гостин
Кога почина татко ми, мене на криво ме гледаа пошто не се прекрстував после секоја втора реченица на попот. Проблемот е во менталитетот, луѓето веруваат дека ради „адетот“, мора да се викне поп.
А адетот не е заебанција, што ќе кажат роднините, што ќе кажат комшиите, нивното мислење е поважно од нашата финансиска состојба... :D
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Се сложувам со Буцио, монасите во манастирите бесплатно венчаваат. Имаше случај мислам во манастирот во Зрзе, каде што монасите венчавале бесплатно, им дошол некој поп, и се скарал, бидејќи монасите со бесплатното венчавање им го земале лебот.

Инаку какви се цените кај ИВЗ или другиве религиозни заедници? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom