Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
vezbam veke 6 meseci , programta mi bese
(gradi triceps) (grb biceps) (ramo stomak noze) -(gradi-triceps) (grb biceps ) ( ramo stomak ) nedella odmor , i kardio 2 pati vo nedellata koga bev po slloboden
sakav da promenam programa primer
1 (gradi+noze+ stomak) 2(grb +kardio) 3(triceps+biceps) 4 (gradi+stomak) 5 (ramo+kardio) 6 (triceps + biceps )
Ako moze nekoj sovet da mi dade okollu novata programa :)
Гради и нозе во ист ден Никако!
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
vezbam veke 6 meseci , programta mi bese
(gradi triceps) (grb biceps) (ramo stomak noze) -(gradi-triceps) (grb biceps ) ( ramo stomak ) nedella odmor , i kardio 2 pati vo nedellata koga bev po slloboden
sakav da promenam programa primer
1 (gradi+noze+ stomak) 2(grb +kardio) 3(triceps+biceps) 4 (gradi+stomak) 5 (ramo+kardio) 6 (triceps + biceps )
Ako moze nekoj sovet da mi dade okollu novata programa :)
Kako prvo programata ne ti cinit ni ednata ni drugata, kade tie odmorot kroz nedela? Odmorot tie eden od najvaznite raboti vo vezbajneto. Vtoro, kako mozi da pomislis da vezbas gradi so noze? Nozete se edna od poozbilnite muskulni grupi i najubo tie posebno da gi vezbas. Treto, kako mozi da mislis na kreatini koga ni osnovnoto ne si go naucil od vezbanje? Vidi imas 960 strani na forumov ispishani , odvoj vreme i informiraj se kolku tolku, ne se pravete za se i seshto doktori ,sepak nekoj popameten smislil pravila za vezbanje.. . Eve nesum strucen, ama kolku tolku gi imam nauceno osnovnite raboti. pocekaj odgovor od tie poveke sho znaat od mene, ke ti go kazat istoto..
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
30
Поени од реакции
20
Kako prvo programata ne ti cinit ni ednata ni drugata, kade tie odmorot kroz nedela? Odmorot tie eden od najvaznite raboti vo vezbajneto. Vtoro, kako mozi da pomislis da vezbas gradi so noze? Nozete se edna od poozbilnite muskulni grupi i najubo tie posebno da gi vezbas. Treto, kako mozi da mislis na kreatini koga ni osnovnoto ne si go naucil od vezbanje? Vidi imas 960 strani na forumov ispishani , odvoj vreme i informiraj se kolku tolku, ne se pravete za se i seshto doktori ,sepak nekoj popameten smislil pravila za vezbanje.. . Eve nesum strucen, ama kolku tolku gi imam nauceno osnovnite raboti. pocekaj odgovor od tie poveke sho znaat od mene, ke ti go kazat istoto..
Fala za odgovorot , ke se zaprasam okolu nekoja programa sto ke mi pomogne i odgovara pozz :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Fala za odgovorot , ke se zaprasam okolu nekoja programa sto ke mi pomogne i odgovara pozz :)
Gledaj dva dena da imas slobodni vo nedelata , od koj edniot koristigo za kardio, trcajne,tocak ili bilo sto.. bez digajne na tezini...
Isto mozes posle sekoj trening na krajot da ostanuvas po 15 min na lentite ili tocacite. (ako ne treniras nesto drugo kako:rakomet,fudbal I tn....), ako treniras nema potreba :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Ај да прашам и јас едно прашање.
Има 2 месеци чуствувам болки (не големи) во рбетов посебно во делот под вратот . Направив пауза од 3 недели ( не одев ни на ракомет, ни втеретана ) одмарав, и пак болки и во лежење ме боли кога се мрдам, одам на ракомет пред некој ден пак исто пак болка не голема ама сепак чуствувам болка. . Дајте некој совет ова ми се нема досега случено.
-ке заборев искористив и 4 третмани на масажа и пак ништо.. дали да одам да се снимам предложејте нешто.. фала
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
па иди на снимање што чекаш...тоа е најбитно,после ќе ти кажат што ти е и дали треба масажа,физикална,итн
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
па иди на снимање што чекаш...тоа е најбитно,после ќе ти кажат што ти е и дали треба масажа,физикална,итн
Четврток ке земам еден упут и ке одам ова почна и да ме загрижува си мислев ке помини ама не било така.. само ме чуди од шо мака, ни повреда сум имал ни ништо, ни преоптовареност ништо буквално ништо. Всала игравме со другари фудбал вечерта болка никаква, повреда никаква, истегајне никакво, станувам сабајлето со болки и од тогаш веќе 2 месеци исто темпо.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
можда е до перница и/или душек.А може и едноставно нешто се преметнало.И јас имав таков проблем со вратот 2 пати,и идев на масажи па пројде некако,ама деновиве пак ми се јавува блага болка.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
7.181
асаулт, гејнер и глутамин, можи ваква комбинација??
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
кај има најефтини и колку се овие шишињава за протеин што се?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
можда е до перница и/или душек.А може и едноставно нешто се преметнало.И јас имав таков проблем со вратот 2 пати,и идев на масажи па пројде некако,ама деновиве пак ми се јавува блага болка.
Иначе бев денес да се снимам, сега утре ми закажа термин докторката во 12 сатот, денес требаше ама ми излезе нешто работа а и требаше да чекам имаше и др луге. Ке видиме шо ке кажи утре. не ми се верува да е од перница и од душекот, зошто досега сум немал вакви проблеми.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 февруари 2015
Мислења
67
Поени од реакции
80
Пред два дена најверојатно добив упала на мускули ( или некое истегнување) на рацете, т.е. само на десната рака и едвај спиев и ја мрдав раката. Пиев 2 апчиња за реума и еве сега раката ми е многу подобра. Колку време правите пауза после вакво нешто? Јас сакам сега да вежбам или да почекам уште еден ден?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Пред два дена најверојатно добив упала на мускули ( или некое истегнување) на рацете, т.е. само на десната рака и едвај спиев и ја мрдав раката. Пиев 2 апчиња за реума и еве сега раката ми е многу подобра. Колку време правите пауза после вакво нешто? Јас сакам сега да вежбам или да почекам уште еден ден?
DOMS ако е, кога ќе ти помине тогаш можеш да вежбаш. Зависи до кој степен е, нема некое посебно правило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom