DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.224
Оф топик али како може оваа да ви е слаба оскаровска година не можам да сфатам. Па само погледнете ги досегашните неодамнешни победници - The Hurt Locker, The King's Speech, The Artist, Argo и така натаму. Било кој од сегашните номинирани ги шијаат наведениве според мене.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
дефинитивно браво за дечко и за режисерот.
мнгоу ми се допадна и пак ми го гледала..
филмот ти е мотивација бе еј :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Најдобра споредна улога за годинава.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.129
Иако причата е редовно клише поготово за оние ептен претенциозните музичари, целиот склоп на глума, музика, заплет и перипетии е одличен. Сајмонс не сум го видел во таква роља на копиле од многу одамна, овој типов одлично ги избарата тапаните како и „примањето“ на комплименти и его-бустот.
Позитивно мислење дефинитивно и еден цитат гратис овака коа сум веќе тука.

Terence Fletcher: I don't think people understood what it was I was doing at Shaffer. I wasn't there to conduct. Any fucking moron can wave his arms and keep people in tempo. I was there to push people beyond what's expected of them. I believe that is... an absolute necessity. Otherwise, we're depriving the world of the next Louis Armstrong. The next Charlie Parker. I told you about how Charlie Parker became Charlie Parker, right?
Andrew: Jo Jones threw a cymbal at his head.
Terence Fletcher: Exactly. Parker's a young kid, pretty good on the sax. Gets up to play at a cutting session, and he fucks it up. And Jones nearly decapitates him for it. And he's laughed off-stage. Cries himself to sleep that night, but the next morning, what does he do? He practices. And he practices and he practices with one goal in mind, never to be laughed at again. And a year later, he goes back to the Reno and he steps up on that stage, and plays the best motherfucking solo the world has ever heard. So imagine if Jones had just said: "Well, that's okay, Charlie. That was all right. Good job. "And then Charlie thinks to himself, "Well, shit, I did do a pretty good job." End of story. No Bird. That, to me, is an absolute tragedy. But that's just what the world wants now. People wonder why jazz is dying.
[DOUBLEPOST=1423958596][/DOUBLEPOST]
Глумата врв. Тоа е тоа што се бара во драма. J.K. Simmons маестрален. Miles Teller потсетува на John Cusack.
Истово факинг ми се проврте коа го пуштив филмот. Ко да глеам нешо налик на HiFidelity.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Вчера го гледав...Предобар е...Така да не мислам дека ова е слаба оскаровска година, можеби не е најдобра ама слаба - дефинитивно не...
Во филмов две работи ми останаа нејасни..Прво- тој дечкото што го загубил животот, а бил исто музичар- погинал во сообраќајка како што кажа професорот или од преголем притисок и депресија се обесил...? И второ- во завршниот дел додека овој свиреше професоров му кажа- знам дека беше ти, да не мислиш јас сум глупав...? Мислеше ли на таа истрагата што ја водеа против него, дека нешто овој го клеветел? (не обрнав внимание на овие два сегменти, ми ѕвонеа на моб...
:sleep:
Филмов ти пренесува таква енергија- да не се откажуваш во животот колку и да е тешко, колку и да имаш препреки на патот, да бидеш упорен и храбар...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Вчера го гледав...Предобар е...Така да не мислам дека ова е слаба оскаровска година, можеби не е најдобра ама слаба - дефинитивно не...
Во филмов две работи ми останаа нејасни..Прво- тој дечкото што го загубил животот, а бил исто музичар- погинал во сообраќајка како што кажа професорот или од преголем притисок и депресија се обесил...? И второ- во завршниот дел додека овој свиреше професоров му кажа- знам дека беше ти, да не мислиш јас сум глупав...? Мислеше ли на таа истрагата што ја водеа против него, дека нешто овој го клеветел? (не обрнав внимание на овие два сегменти, ми ѕвонеа на моб...
:sleep:
Филмов ти пренесува таква енергија- да не се откажуваш во животот колку и да е тешко, колку и да имаш препреки на патот, да бидеш упорен и храбар...
За второто да, не се сеќаваш на делот кога родителите на тој што се обесил разговараа со Енџру и го убедуваа да оди против професорот?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
За второто да, не се сеќаваш на делот кога родителите на тој што се обесил разговараа со Енџру и го убедуваа да оди против професорот?
Знам дека една црнкиња збореше со него, заедно со татко му и го убедуваа да признае дека понашањето на професорот било екстремно и дека тој претходниот студент се обесил бидејќи не можел притисокот да го издржи од него...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Blondi, пола филм си пропуштила ''/
НЕ...
Единствено не сфатив што се десило навистина со тој претходниот студент...И не приметив во ниту еден момент Ендрју да го клевети професорот...
Ај нема везе ќе го гледам пак...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom