Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Кај мене на тераса ноќеска температурата не падна под 2 степена. А живин термометар од 100 денари е најпрецизен показател за температура.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Како сте со потрошувачкава овие денови ? Кај мене од 1ви до сега се потрошени 200кв и цената е околу 1000 ден. Наместена е на 26-27ц и вентилаторот ставен на "ауто" Климата е примарно греење и од 1ви работи 24 часа дневно.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Што ќе кажете за оваа Инвентор серија ја нудат кај мене по цена од 24000
http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/a2mvi-12-a2mvo-12-seira-alfa?ref=bestprice.gr
бајаги добри работи читам за неа ама страв ми е да не биде предимензионирана за моите 20м2 гледам пишува дека била за 29м2 така ја напишале овие грциве
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
  • Θέρμανση (Θερμή Ζώνη - Ελλάδα)
  • Φορτίο Σχεδιασμού (kW) 8
  • Ενεργειακή Κλάση A++
  • SCOP 4,8
за истата клима е сега најдов за грција колку и е COP
ваљда и јас се наоѓам во таа зона надвор моментално 16с.:D
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
  • Θέρμανση (Θερμή Ζώνη - Ελλάδα)
  • Φορτίο Σχεδιασμού (kW) 8
  • Ενεργειακή Κλάση A++
  • SCOP 4,8
за истата клима е сега најдов за грција колку и е COP
ваљда и јас се наоѓам во таа зона надвор моментално 16с.:D
Ама ова чудо ти е 8 кв. Да не не' е истата клима?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Toa se dve klimi po 200 e od 4kw so SCOP=2.4+2.4=4.8, kolku sto jas razbiram grcki.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Toa se dve klimi po 200 e od 4kw so SCOP=2.4+2.4=4.8, kolku sto jas razbiram grcki.
далеку си ти златко од грција не разбираш убаво :D (се шалам)
еве убаво се гледа прво пишува за грција 4.8 SCOP а подолу за централна европа 3.8
  • Θέρμανση (Θερμή Ζώνη - Ελλάδα)
  • Φορτίο Σχεδιασμού (kW) 8
  • Ενεργειακή Κλάση A++
  • SCOP 4,8
  • Ετήσια Κατανάλωση (kWh/έτος) 817

    Θέρμανση (Μέση Ζώνη - Κεντρική Ευρώπη)
  • Φορτίο Σχεδιασμού (kW) 2,6
  • Ενεργειακή Κλάση A
  • SCOP 3,8
  • Ετήσια Κατανάλωση (kWh/έτος) 958
  • Τάση/Συχνότητα/Φάση (V/Hz/Ph) 230/50/1
  • Ρεύμα Λειτουργίας Ψύξη (A) 0.6-7.17
  • Ρεύμα Λειτουργίας Θέρμανση (A) 0.77-7.04
  • Κατανάλωση Ψύξη (W) 139-1.650
  • Κατανάλωση Θέρμανση (W) 177-1.620
  • Παροχή Αέρα Χαμηλή / Υψηλή (m3/h) 650/560/450
  • Στάθμη θορύβου Εσωτ. Μονάδα dB(A) 43/31
  • Στάθμη θορύβου Εξωτ. Μονάδα dB(A) 56
  • Ηχητική ισχύς Εσωτερική / Εξωτερική Μονάδα dB(A) 56/63
  • Διαστάσεις Εσωτερική μονάδα ΠxΒxY (mm) 800x188x275
  • Διαστάσεις Εξωτερική μονάδα ΠxΒxY (mm) 780x250x540
  • Τύπος Συμπιεστή ROTARY
  • Γραμμή Υγρού / Γραμμή Αερίου 1/4" / 3/8"
  • Ψυκτικό Υγρό R410A/950g
  • Εύρος Λειτουργίας Εξωτερικής Θερμοκρασίας Ψύξη (C) -15~50
  • Εύρος Λειτουργίας Εξωτερικής Θερμοκρασίας Θέρμανση (C) -15~30
само не ми е јасно како е можно ова на ладење од -15 до +50с.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
ej yamahaDEKA aj PORFAVOR write na nas makedoncite na jezik koj go shpreKame.
Vaka samo ke nagagame i malce e NEVKUSNO na grcki da copi/paste. Poveketo od nas ne go razbiraat elada (poraneshno-turski) drevniot jazik.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Не знам дали е соодветна темата, но мислам може и тука да ставам
Решетки за Вентилација и Вентилатори
Во одлична состојба идеални за кафич
Повеќе информации ПП hh.jpg hhhhhhh.jpg
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Читам и не можам да најдам ни едно мислење
Искуства со брикети? Гледам некој полнети со јаглен на средина наоколу пилевина?
 
S

StormRage

Гостин
@goran0505 Хммм летоска моите добија таква сметка со додадени а непотрошени 800KW, сметкава како да се грееле на сред лето, 5-6000 беше, а не беа ни тука пола денови од тој месец. Релно по струјомерот околу 1500 имаа потрошено. Одговорот од нивна страна беше дека ке биде корегирано во наредната сметка, но зашто да наплаќаат однапред, не е во ред тоа, поготово па зимно време ко можат да ти набилдаат огромна сметка да неможеш да ја платиш и ке те искључат.[DOUBLEPOST=1421006291][/DOUBLEPOST]
Верувам дека троши толку малку, но тоа е едната половина од системот т.е изворот на топла вода која не верувам дека е поголема од 55Ц(едино ако ја догрева), па би те прашал за втората половина т.е какви грејни тела користи твојот пријател и од каков материјал му е подот, односно дали е тоа она традиционалното радијатори/паркет, фенкојлери, или подно греење/плочки или некоја комбинација. Ако ваквиот тип на греење го гледаме од перспектива само на геотермална пумпа е вистина прескапо, 10 и више иљадарки, но ако го гледаме како Нискотерпературно греење тогаш цената од 10 одма паѓа на пола па и помалку бидејки може да се изведе и со пумпа воздух-вода или котел на дрва, поентата е во подното греење а не во котелот. Уствари ако добро размислам проблемот е во нашите навики, цела европа е во тренд на нискотемпературно подно греење а кај нас (можеме и тука да прочитаме) во нови градби сеуште се ставаат радијатори и котли со снаги у мегавати као да е дрвото или јагленот безпари. Начув дека и дрвото поскапело над 4000, ако е точно тоа ете уште една причина за тие што се во граба да си размислат за систем кој нема да има потреба од темератури на водата од 65 или 80Ц и десетици кубици дрва туку ке грее некое подно топловодно греење на 35 до .40Ц и ке потроши упола помалку.
Не, уствари прам муабет за високо квалитетен аустриски систем, преку 28к евра од IDM (Terra) и 1000литарски Sonnenkraft „бојлер“ плус комплетна нивна автоматика (и некои рачно доработени делови и автоматики). Целата циркулација е регулирана со Grundfos пумпи. Користени се Rehau Rauterm црева кој се исто ептен добар полимер и се страшни за било што класика подно, со 6 цм стиродур изолација и плочка, третиот спрат е со Viega црево. Максимална препорачана температура за подно не треба да постигнува над 50 степени (ради подлогата). Само првиот спрат е со радијатори пошо уште не е реновиран али и тоа за брзо ќе се смени. Искрено ми е прв ваков систем и сум фасциниран, огромна енергија вади а троши... ситница. И сигурно има уште поголем капацитет него да ги покрие 350 квадрати, кога надвор е -15 а внатре се шеташ по маица и топло ти е .

Котел на дрва не е паметна идеја ако немаш радијатори... или евентуално комбинриано парно, но над 50 степени во подното е многу лоша идеја. Струјата е изгор, нафтата е практично не исплатлива (погорниов случај трошеше 6 тона нафта годишно). И реално гледано, по оваа математика многу брзо ќе го исплати системот. Имам неколку слики ако те интересира тоа како изгледа, ќе ги постирам (имам од котларата во телефон, али мислам дека и од подното имам некаде низ компјутер).
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Јас имам користено брикети од талаш( пилевина) и сум задоволен, но пробелмот ми е што ми иди поскапо со нив.
Многу е битен каминот или шпоретот што се користи и неговата изведба. Ако туши од сите страни и нема добра регулација на проток на воздух, ем брзо ке изгорат , ем цела топлина ке замини низ оџак. Ако гледаме така се тотално непрактични и неефикасни и освен ако нема друг избор( да нема каде да се чуваат дрвата) тогаш не би ги препорачал. Посебно не ако како што нагласив каминот или шпоретот е постар модел или неквалитетен.
Е... види, еден дел од куќата не планиравме да го грееме, ама децата премногу киснат таму, па порачавме сега на сред зима каминче од блист, многу убаво со гусана плоча (блист жар)
Дрва нема и тие што се ова време се прескапи... Брикети....???? Незналици...

Има некој што имаат отвор на средината дали се полнети со ќумур, а има од тие белите ама тие во стариот шпорет гореа како хартиени. Со триста прашалници сум кажи ми мислење искуство?[DOUBLEPOST=1421177610][/DOUBLEPOST]Многу малечка е сликата, исти вакви не најдов, копер ги има на сопствен сајт, има цени од 6-7 000 до 70 000
блист имаше обложени со керамика
има целосно гусани печки околу 22 -30 ооо, ама за 100 мераци - не можев да си дозволам...
копер, блист и смедеревац и некои бугарски ги има низ цело скопје за бела техника салони во бриколаж дури и во рамстор маркетот најдовме
со тоа што бендисавме модел од блист за два дена додека ги чекавме парите ни го продадоа, па едвај го најдовме вчера, секаде кај што го имаше веќе беше потрошена залихата.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Што ќе кажете за оваа Инвентор серија ја нудат кај мене по цена од 24000
http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/a2mvi-12-a2mvo-12-seira-alfa?ref=bestprice.gr
бајаги добри работи читам за неа ама страв ми е да не биде предимензионирана за моите 20м2 гледам пишува дека била за 29м2 така ја напишале овие грциве
Еве нешто на ‘‘нашки‘‘ мислам разбирливо: http://energybay.gr/eshop/product/inventor-a2mvi-12-a2mvo-12-alfa-12000btu/ ми изгледа одлична понуда за парите! Никој ми се ќини не ги спомна инверторите и климите од Inventor... незнам чие производство се, на работа имавме 5-6 обични клими од овој производител, а гледам сега и многу салони, банки, канцеларии го користат овој бренд....ама буквално маста им ја извадивме, користејки ги зиме-лето (зиме како единствено тело за загревање слабо изолирани канцеларии) магариња од машини! За потрошувачката неможам ништо да кажам, ама до години си вршеа работа беспрекороно!
Овде за 24К само NEO инвертер, ова е ми се чини две-три класи подобрар избор!
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Dr Zmigo во право си
види само колку е гаранцијата е се ќе ти биде јасно
5 години на електрониката и 10 на компресорот
дај кажете една клима што ја има оваа гаранција
здравје на пролет ја зимам прво да и ја извадам маста на оваа мојата од 15К no name што вика ванлок :D
  • Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης: A++ (Ελλάδα)
  • да ви преведам на македонски ...енергетска класа на греење А++ (Грција) SCOP 4.8
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Еве нешто на ‘‘нашки‘‘ мислам разбирливо: http://energybay.gr/eshop/product/inventor-a2mvi-12-a2mvo-12-alfa-12000btu/ ми изгледа одлична понуда за парите! Никој ми се ќини не ги спомна инверторите и климите од Inventor... незнам чие производство се, на работа имавме 5-6 обични клими од овој производител, а гледам сега и многу салони, банки, канцеларии го користат овој бренд....ама буквално маста им ја извадивме, користејки ги зиме-лето (зиме како единствено тело за загревање слабо изолирани канцеларии) магариња од машини! За потрошувачката неможам ништо да кажам, ама до години си вршеа работа беспрекороно!
Овде за 24К само NEO инвертер, ова е ми се чини две-три класи подобрар избор!
Ја имам пишувно за Инвентор овде дека се Грее машини, на кирилица да си барал ке ти искочело :)
Eve vi go i PDF-ot што таму го имам постирано зашто не го отвара сега даун е серверот.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom