Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.614
Поени од реакции
12.416
^ (y) Ако ништо друго барем цицките вредат :D
 
W

wicked_1

Гостин
Препорака за некое интересно филмче во стилот на The drop?
Неам таков друг сретнато, ако бараш mafia related сите други се концентрирани на опасните ликови и хероите, у The Drop нема хероизм причинг.
Bob is one fucked up guy
Том Харди глумец ипол :coffee:. Пошо имаше бавно темпо филмов, изгледај го Tinker Tailor Soldier Spy.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Тоа видео игрите те лажат :coffee:
Единствениот кој го има победено Супермен во дуел. 'Nuff said.

No hard feelings до @Шкорпион ама попрво би го гледал Yor: The Hunter from the Future отколку аниме филм. :icon_mrgr:
Ама пред нас е животов, ќе видиме.
Нема зошто hard feelings, се си е личен избор и вкус :D

Повеќето луѓе имаат резервации затоа што се работи за цртан. А во доста од аниме-ата сум видел подобри концепти, приказни, побогати карактери и посериозна тематика од повеќето филмови во последниве деценија-две. Мада и тоа зависи пак од субјективен доживљај и вкус.

Убави дела имаш гледано. Но нема да боли да дадеш шанса и на некои други кога веќе си "брцнал прсти" што се вели во жанрот :D. Пробај го 5 Centimeters Per Second :). Според мене треба да има 9ка на imdb. Анимеа како Драгонбол не се за тебе, ова може да биде во прифатлива тематика со оглед на претходните твои проби со аниме.

Претеравте со величење на GitS.
Да не е GitS нема да го имаме Матрикс. Од таа причина е величењето. Тоа е исто како да кажеш доста го величите Толкиен и Господар на Прстените а реалноста е дека без него ни филмовите ќе ги имавме нити ќе се решеа да ги екранизираат и книгите на Г.Р.Р. Мартин во серијал (затоа што се виде дека јавноста има мека страна кога се работи за фантазија и епски приказни).

GitS стои и како инспирација за бројни други проекти. Извини што нема да сопреме со величењето затоа што тебе ти смета.
 
G

grande-juve

Гостин
Последните 20тина минути на Whiplash :roker: Кога заврши земав што ми дое прво под рака и почнав да изигравам тапанар:icon_mrgr:. Музика јака, глума прејака, филмот јак.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Некој го гледаше во кино The Imitation Game да сподели импресии?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.730
Да не е GitS нема да го имаме Матрикс. Од таа причина е величењето. Тоа е исто како да кажеш доста го величите Толкиен и Господар на Прстените а реалноста е дека без него ни филмовите ќе ги имавме нити ќе се решеа да ги екранизираат и книгите на Г.Р.Р. Мартин во серијал (затоа што се виде дека јавноста има мека страна кога се работи за фантазија и епски приказни).

GitS стои и како инспирација за бројни други проекти. Извини што нема да сопреме со величењето затоа што тебе ти смета.
Не е паметно екранизација на книги да споредуваш со влијание кон некој филм,тогаш почнува да мириса на фанбоизам.После гледање ретко кој ќе спомне пак за духот во школката.Едино постерот ќе им остане у глава :icon_mrgr:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
^ Зошто во филмов збореа на чуден/архаичен англиски? Тоа највеќе ми сметаше
Не е чуден англиски, тоа ти е бритиш-инглиш. Може има архаични изрази, ама како да нема кога филмот е правен пред 40 години, а самата книга напишана пред 80 години. Не е бљувотина од јазик ко што го прават американциве, со јазичен фонд од 2000 збора што се користат во секој филм. Го немам гледано филмот, ама книгата ми е поим за феноменална крими-мистерија. Препорачувам да си ја прочитате.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
American Sniper 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Birdman 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Into the Woods 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Unbroken 2014 REPACK DVDSCR X264-PLAYNOW
The Imitation Game 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
The Hobbit Battle Of The Five Armies 2014 DVDScr X264 AC3 TiTAN

Машала во 1 ден :D
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
American Sniper 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Birdman 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Into the Woods 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Unbroken 2014 REPACK DVDSCR X264-PLAYNOW
The Imitation Game 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
The Hobbit Battle Of The Five Armies 2014 DVDScr X264 AC3 TiTAN

Машала во 1 ден :D
Добар Божиќ ќе биде (y)

Иначе го глеавте трејлерот за Antman, што ќе кажете?
Мене не ме импресионира нешто, дали заради Paul Rudd што сум го глеала само у глупи комедии. Мислам дека ќе биде онака мех. :cautious:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom