Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Владата не може да те повика на дебата за закон кој е во постапка односно во второ читање. Влада може да те повика на дебата за нацрт-закон, предлог-закон, идеја, замисла, шаблон, концепт, како сакаш. Дебата за закон во постапка може да се одржи само во собрание. Затоа и професорите повикаа на Повлекување на Законот, па потоа Дебата со Влада. Ако не се повлече, треба да се реши институционално, во собрание, повикани од надлежната комисија а не од Премиер.
Мислам самата помисла дека она не знае, ти знаеш, ми е... незнам.
Ќе ги тужел МВР :D Доба'р иг'рaч.
Да, исто така Владата е подносител на законот. Значи може да го повлече кога сака. Одлична шанса да вкрстат копја со Груевски и аргументирано да му посочат зошто мора да го повлече законот. Да кажат зошто таков закон не смее да се донесе директно на тој што го предлага и има законска можност да го повлече. Кога веќе инсистираш на легализам.

Знам и мене ми е не знам таквата помисла. Уште сум фрапиран од глупостите што ги истреска вчера. Верувам дека и сама се срами.

Не МВР, туку џандарот. Има огромна разлика.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да, исто така Владата е подносител на законот. Значи може да го повлече кога сака. Одлична шанса да вкрстат копја со Груевски и аргументирано да му посочат зошто мора да го повлече законот. Да кажат зошто таков закон не смее да се донесе директно на тој што го предлага и има законска можност да го повлече. Кога веќе инсистираш на легализам.

Знам и мене ми е не знам таквата помисла. Уште сум фрапиран од глупостите што ги истреска вчера. Верувам дека и сама се срами.

Не МВР, туку џандарот. Има огромна разлика.
Да, одлична шанса да прекршат десет процедури и закони и личен збор и принцип за да аргументирано посочат нешто што 10 пати веќе го направија преку писма и преписки и обраќања до јавност зошто мора да го повлече законот.
Фрапиран си зашо си неук.
И не, нема разлика.
Знаеш ли ти кај живееш...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Да, одлична шанса да прекршат десет процедури и закони и личен збор и принцип за да аргументирано посочат нешто што 10 пати веќе го направија преку писма и преписки и обраќања до јавност зошто мора да го повлече законот.
Фрапиран си зашо си неук.
И не, нема разлика.
Знаеш ли ти кај живееш...
Епа ако прекршуваат десет процедури и сто закони, а го кажале сопствениот став 10 пати преку обраќања до јавноста, што кур бараа пред Палас вчера? :confused:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Епа ако прекршуваат десет процедури и сто закони, а го кажале сопствениот став 10 пати преку обраќања до јавноста, што кур бараа пред Палас вчера? :confused:
Да кажат и објаснат Зошто не идат!
А ја само шо ти објаснив кои се причините за тоа!
И тука се избацуе паторот со мајагери, и Ванковска се посерува у гаќи и све понатака само следи една надолна линија директно у пропаст.
Класичен пример за тоа дека не е битно кој е у право коа си глуп и збориш за волкот а се посеруваш коа ќе се појави.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Да кажат и објаснат Зошто не идат!
А ја само шо ти објаснив кои се причините за тоа!
И тука се избацуе паторот со мајагери, и Ванковска се посерува у гаќи и све понатака само следи една надолна линија директно у пропаст.
Универзитетски професори бираат да висат пред хотел (што скроз доликува на професори, општо познато е дека пред хотели висат професори) за да објаснат зошто не одат на дебата на која и не се директно поканети и не се обврзани да одат. Одлично, многу високо ниво, така се брани автономија!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Универзитетски професори бираат да висат пред хотел (што скроз доликува на професори, општо познато е дека пред хотели висат професори) за да објаснат зошто не одат на дебата на која и не се директно поканети и не се обврзани да одат. Одлично, многу високо ниво, така се брани автономија!
1. Местото не го избраа они туку паторот. Се појавија таму затоа што таму ќе бидат и новинарите, логично, да елаборираат зошто нема да учествуваат во "дебата".
2. Директно се поканети да учествуваат во нелегална "дебата", во која доколку би учествувале би ја легитимирале. Дадоа апел да бидат повикани легално, по протокол, и на Таква дебата, би присуствувале, али тоа, нали, не се деси, од очигледни причини.
Автономија е правен институт, а правото не се брани со прекршување на неговите основни принципи. Тоа би било контрадикторно, али глеам логика не ти е јака страна така да не навлагаме..
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
1. Местото не го избраа они туку паторот. Се појавија таму затоа што таму ќе бидат и новинарите, логично, да елаборираат зошто нема да учествуваат во "дебата".
2. Директно се поканети да учествуваат во нелегална "дебата", во која доколку би учествувале би ја легитимирале. Дадоа апел да бидат повикани легално, по протокол, и на Таква дебата, би присуствувале, али тоа, нали, не се деси, од очигледни причини.
Автономија е правен институт, а правото не се брани со прекршување на неговите основни принципи.
Да, бидејќи не можеа со соопштение. Ама во ред, и начинот на кој бираат да ги изнесат своите аргументи говори за нив. Затоа таму не беше присутен Шкариќ, а беше присутна Ванковска.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да, бидејќи не можеа со соопштение. Ама во ред, и начинот на кој бираат да ги изнесат своите аргументи говори за нив. Затоа таму не беше присутен Шкариќ, а беше присутна Ванковска.
Неам фејсбук ама вака шо постирале по темава шо пишувала Ванковска на фб просто туѓ срам ме јаде, неможам да поверувам во која илузија живее жената. Или подобро кажано, која илузија перпетуално ја создава за да може да живее, жената.
Шкариќ за претседател. Шо да ти кажам...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Знаете зошто одредени професори, (освен заради сервилност и притисоци) толку многу го подржуваат државниот испит?

Државниот испит, како и слични испити, како правосуден, нотарски, медијаторски и сл. бара составување на комбинации на прашања и студии на случаи. Истите најчесто ги составуваат (во областа на правото зборувам) професори или правници ангажирани дали преку тендер или некој друг начин. Тоа се хонорари кои убаво се плаќаат.

Што мислите кои ќе го добие хонорарот за правење прашања за државен испит, веројатно првопотпишаните на контрашката листа, предводена од „заносната плавуша“-експерт за се и сешто.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Неам фејсбук ама вака шо постирале по темава шо пишувала Ванковска на фб просто туѓ срам ме јаде, неможам да поверувам во која илузија живее жената. Или подобро кажано, која илузија перпетуално ја создава за да може да живее, жената.
Шкариќ за претседател. Шо да ти кажам...
Ете, се согласивме на крај. Единствено нешто што ме чуди, зошто Силјановска се дружи со оваа и чувствува потреба да и ги покрива глупостите.

Шкариќ нема никогаш да се конфронтира лично со Груевски, од почит. Само ќе го кажува тоа што го мисли и нема да инсистира.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.926
Поени од реакции
11.534
Знаете зошто одредени професори, (освен заради сервилност и притисоци) толку многу го подржуваат државниот испит?

Државниот испит, како и слични испити, како правосуден, нотарски, медијаторски и сл. бара составување на комбинации на прашања и студии на случаи. Истите најчесто ги составуваат (во областа на правото зборувам) професори или правници ангажирани дали преку тендер или некој друг начин. Тоа се хонорари кои убаво се плаќаат.

Што мислите кои ќе го добие хонорарот за правење прашања за државен испит, веројатно првопотпишаните на контрашката листа, предводена од „заносната плавуша“-експерт за се и сешто.
Ама 35% давачки за хонорарите. :D

Иначе, ве молам, немојте во иста реченица да ставајте ваков тип на испит со типовите на испити што ти ги спомна. Небо и земја се.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ама 35% давачки за хонорарите. :D

Иначе, ве молам, немојте во иста реченица да ставајте ваков тип на испит со типовите на испити што ти ги спомна. Небо и земја се.
Но начинот на спремање на истиот нема многу да се разликува, државниот испот ќе чини пари, а некој мора да земе хонорари (дури и 35% однаочени) за организирање не целата таа процедура, никогаш не потценувајте ги парите.

Го заболе некој професор иначе дали студентите имале реално знаење или не, други интереси си гледаат тие.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.926
Поени од реакции
11.534
Мислев, не споредувај државен испит во оваа форма, спроведуван во 2 дела во текот на студирањето, од страна на тело кое со промените ќе биде бирано од Собранието. А од друга страна, испитиве се по дипломирањето и истите се потребни за работа во струката. Не знам како иде надлежноста, али знам дека за правосуден испит, надлежно е Мин.за правда.

А за другото се согласуваме. :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не знам зошто ги осудувате професорите што не отидоа на дебата. Првин Грујо ги вика од улица буквално како да ги викнал кафе да пијат „Ајде во 1:30 ве чекам во собрание.“ Друго, кој ги вика официјално? Грујо? МОН? Кој? За што ќе биде таа дебата? За утврдување ситници околу законот? За зимски гуми? Како ќе влезат во собрание? Имаат официјална покана? Утре мене ќе ми текне и ќе влезам во собрание на дебата.
Ова што го направи Грујо во земја од ЕУ (та нели се трудиме да се приближиме до нив?) би било осудено, би се правеле големи пародии од ова и би било можеби и гаф на годината.
Ко второодделенче „Пвофесолке, пвофесолке... ајде на дебата“. Ајде важи.
Пеер очигледно е за што беше таа дебата пошто дебатата беше закажана за во хотелот. Ако двете страни имаа што да кажат истата дебата ќе се одржеше и во собрание, влада или кај мене у подрум. На таа основа беше очигледно и кој ги поканил на дебата. Истата дебата.
Не им се свиѓало местото кај шо ќе дебатирале бе? Тоа ти е исто ко да отидам на испит и да речам мене не ми се свиѓа училницава, ај да одложиме.
Исто ко што беше валидно да биде сатанизиран и осудуван Адеми кога го жигоса Ќутитрајковска, така сега и овие ќе бидат јавно ридикулирани, заслужено.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Абе види,билето се испосра,нема тука што муабет да се прави,"поједе ме туџа срамота"кога ја гледав како се подмочува пред големиот лидер,ама сето тоа,барем на мене имаше контра-ефект.
Досега,не ни размислував да учествувам на студентските протести,ама сега,кога медумската ПР машинерија на фамилијата ми ги напаѓа сите сетила,чувствувам само огромен револт,и желба да го искажам,да се побунам..
Поголем дел се пред пензија или не се? Башка има некои што ја изгубија привилегијата затоа што се прогласени за кодоши а богами ги има доста такви :)
Сине бруте,македонскиот народ секогаш страдал од кодоши,а Грујче твој создаде најмногу кодоши по глава на жител во историјата на овој народ.
Сите вмро-вчиња ги направи кодоши,за се и сешто кодошат.

Кој што кажал,кој плукал по фамилијата,кој плукал по некој закон,за се кодошат,меѓу себе никако не си веруваат,пазат да не кажат нешто што не треба,оти и sидовите имаат уши,а они тоа најдобро го знаат.

Едвај чекаат да направат муабет со некој што не е слуга на фамијата,да си ги кажат маките,пошто знаат дека нема да ги накодоши.
Кога денес некој ќе каже дека е член на вемерето,прва асоцијација ми е кодош,втора полтрон..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom