Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Не, не требале, зашо е не легална. Само шо, пошо со неписмен народ си имаш работа, ги боли курот сите шо е легално, легитимно а шо не, нити пак знаат зборот шо значи, може комотно да се заклучи дека ова е тежок ПР пораз на македонецот, пред се на студентот, и уште една победа за паторот.
Легалитет на дебата? Сериозно?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Прекршија еден куп процедури за носење на овој предлог закон, па сеа за една мочана дебата проблем ли е. :D
Жалете се пред Управен или Уставен за процедурите, тие имаат надлежност. Зошто мене би ми било гајле за бирократски механизми? Туку, сериозни сте со ова легатитет на дебата?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Жалете се пред Управен или Уставен за процедурите, тие имаат надлежност. Зошто мене би ми било гајле за бирократски механизми? Туку, сериозни сте со ова легатитет на дебата?
Мртви сериозни. За нив врв на легалитет е дебата (притоа треба да се поканат сите што успеале да соберат минимум 5.000 луѓе на протест без разлика што не претставуваат никакво формално тело). Исто така за да помине се како што треба, премиерот треба да ги сослуша и да најде компромис со сите заинтересирани страни. Тогаш не знам зошто воопшто има избори?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.939
Поени од реакции
11.557
Мртви сериозни. За нив врв на легалитет е дебата (притоа треба да се поканат сите што успеале да соберат минимум 5.000 луѓе на протест без разлика што не претставуваат никакво формално тело). Исто така за да помине се како што треба, премиерот треба да ги сослуша и да најде компромис со сите заинтересирани страни. Тогаш не знам зошто воопшто има избори?
Трагикомичен си. :D
Прво, нема да одговорам на тоа со легалитет на дебатата, бидејќи прво не се мои зборови, второ, неам проверено како треба да биде процедурата и слично. На страна тоа.
Ај ти кажи ми кое е формално тело на студентите во моментов? Т.е. вистинскиот збор е легално.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Мртви сериозни. За нив врв на легалитет е дебата (притоа треба да се поканат сите што успеале да соберат минимум 5.000 луѓе на протест без разлика што не претставуваат никакво формално тело). Исто така за да помине се како што треба, премиерот треба да ги сослуша и да најде компромис со сите заинтересирани страни. Тогаш не знам зошто воопшто има избори?
Не верувам. За професориве сум убеден дека не се сериозни. Туку си наоѓаат ретардирани оправдувања да не седнат на дебата, бидејќи знаат дека сите предлози ќе им бидат прифатени. А не им е цел законот да биде поквалитетен, туку да нема нов закон.

Е сега, доколку некој поверувал дека се сериозни во барањата за легалитет на дебата, веќе направиле штета каква што заради звањето професор имаат општествена одговорност да не ја прават.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Трагикомичен си. :D
Прво, нема да одговорам на тоа со легалитет на дебатата, бидејќи прво не се мои зборови, второ, неам проверено како треба да биде процедурата и слично. На страна тоа.
Ај ти кажи ми кое е формално тело на студентите во моментов? Т.е. вистинскиот збор е легално.
Сојуз на студенти за жал.[DOUBLEPOST=1420547870][/DOUBLEPOST]
Не верувам. За професориве сум убеден дека не се сериозни. Туку си наоѓаат ретардирани оправдувања да не седнат на дебата, бидејќи знаат дека сите предлози ќе им бидат прифатени. А не им е цел законот да биде поквалитетен, туку да нема нов закон.

Е сега, доколку некој поверувал дека се сериозни во барањата за легалитет на дебата, веќе направиле штета каква што заради звањето професор имаат општествена одговорност да не ја прават.
Мислиш дека Ванковска сеуште има политички амбиции? Ај за другиве некој од идеали и од досада го прават тоа а голем дел се и поранешни и сегашни членови на една опозициска партија па ги разбирам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.453
Поени од реакции
58.585
Легална, нелегална, шарена... ако јас имам аргументи и ако сум интелектуално надмоќен има партали да го направам. Овие бегаат од било какво соочување така да немојте да ги браните. 100 пати беше подобро кога студентите си ја бркаа работата сами. Сега потфрлија сите, професорите се покакаа а студентите се уште слават нова година.

Малку им е.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Мислиш дека Ванковска сеуште има политички амбиции? Ај за другиве некој од идеали и од досада го прават тоа а голем дел се и поранешни и сегашни членови на една опозициска партија па ги разбирам.
Не, само се уплашени што некој добива механизам да ги избрка од работа. Најобичен рефлекс. Борба за интелектуален опстанок. Бидејќи ако го немаат тоа професор, 90% од нив ја губат и “титулата“ интелектуалец.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не, само се уплашени што некој добива механизам да ги избрка од работа. Најобичен рефлекс. Борба за интелектуален опстанок. Бидејќи ако го немаат тоа професор, 90% од нив ја губат и „титулата“ интелектуалец.
Поголем дел се пред пензија или не се? Башка има некои што ја изгубија привилегијата затоа што се прогласени за кодоши а богами ги има доста такви :) Во секој случај си во право мада ако се квалитетни барем минимално како што често се пуваат во јавност не би требало да се плашат од ништо. Ама тоа е кај нас повеќе од 50% од професорите од правен се бивши министри и партиски функционери кои не се ни ја појавувале на работа (зборам и за власт и за опозиција а некои беа и на двете страни). Дефитивно тоа треба да се среди и да си бидат професори и научници а не партиски активисти.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.939
Поени од реакции
11.557
Сојуз на студенти за жал.[DOUBLEPOST=1420547870][/DOUBLEPOST]
Мислиш дека Ванковска сеуште има политички амбиции? Ај за другиве некој од идеали и од досада го прават тоа а голем дел се и поранешни и сегашни членови на една опозициска партија па ги разбирам.
Грешка си. Студентски парламент е нелегален во моментов. Мандатот истече во месец октомври, избори требаше да има ама да ги парафразирам зборовите на Кирил - ќе седел до крај на учебна година. Значи он, своеволно, спротивно на Статутот на СПУКМ, ќе си го продолжи мандатот за уште 7-8 месеци или колку и да се.
Со оглед дека легално тело нема, најубаво би било, ете, нека викнат од Студентски пленум кои се против државен испит и ако најдат некои студенти кои се за државен испит. Ова го зборувам од гледна точка на Влада/МОН.
Е сега, работата е што С.Пленум, во овој момент, кога законодавната постапка тече, не прифаќаме никаква дебата. Кога ние сакавме дебата, бевме игнорирани.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Легална, нелегална, шарена... ако јас имам аргументи и ако сум интелектуално надмоќен има партали да го направам. Овие бегаат од било какво соочување така да немојте да ги браните. 100 пати беше подобро кога студентите си ја бркаа работата сами. Сега потфрлија сите, професорите се покакаа а студентите се уште слават нова година.

Малку им е.
Јасно ми е шо збориш, ама скроз ми е јасно.
Е сеа за момент стај се во патиките на Силјановска, професорка по Уставно, треба да го скрши Уставот за да "дебатира" на малтене донесен закон.
За принцип станува збор. Она се смета за припадник на академската заедница, интелектуалец од кој пред се како професор се очекува некое друго, по високо ниво на дискурус.
Паторот ги пука со директ уличарска фора и она е ставена во луз-луз ситуација, или да прекрши све позади кое стои и предава и да излезе на квази-дебата, или да не излезе и да испадне пичкетина.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.453
Поени од реакции
58.585
Првото беше подобра опција.
Далеку подобра.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Поделба на власт, поимот, ти значи нешто?
Дебата? Што е тоа дебата? За што може да се дебатира?
Види, мене ми е јасно дека професоркиве сакаа да се појават пред некои сироти пратеничиња, кои немаат овластување (кхм, поделба на власт, знам :D ) да прифатат ништо и да им држат лекции. Ама ете, им се даде можност да дебатираат со човекот што има моќ да им ги спроведе идеите во решенија веднаш. И се уплашија и повлекоа. Можеби и паметна одлука, бидејќи внатре ќе беше многу посмешно.

Се друго е жонглирање со небитни термини.[DOUBLEPOST=1420548737][/DOUBLEPOST]
Е сеа за момент стај се во патиките на Силјановска, професорка по Уставно, треба да го скрши Уставот за да "дебатира" на малтене донесен закон.
Како го крши Уставот со тоа што дебатира за донесен закон? Не заебавај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom