Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ме интересират конкретно за голф 4, дали имат голема разлика од клима до климатроник.. Или разликата е во то шо климатроникот изгелдат помодерно и поестецки? Знам дека на него мојш да местиш температура но кога ќе го запалиш голфот и на едното и на другото ќе треба да чекаш да загрејт колата за да дуват топло на зима така? Во план сум да земам 4ка, и баш му се пулам сегде наглесвет не е клима него климатроник и посебна слика од него ко кузнит шо да е а мислам дека не е :).
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
Znae li nekoj kako se dvizat cenite za carinenje na avtomobil od 10000eur
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
decki sakam da si kupam avtomobil poloven A klasa i se dvoumam pomegu picanto, aygo, peugeot 107, citroen c1...sovet?
последните три се една те иста кола и ги произведува една фабрика во Чешка.освен малку кај фаровите нема никаква разлика.

Иначе за мала кола се супер,малку трошат,немаат скапо одржување...

прашање е само што се исплати повеќе-нова кола од 8000 евра со 2+2 седишта или половен луксузен Мерцедес за тие пари.

Тука и нема простор за разговор,тоа е вечна дилема без одговор
 
Член од
19 март 2011
Мислења
55
Поени од реакции
12
Пријатели форумџии Среќна нова година на сите ..Сакам да ве прашам дали некој од овде имал искуство со опел тигра 1.4 16в ..секој кој имал било какви искуства или знае нешто за потрошувачка или слично ве молам да ми кажете..
Ви Благодарам
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
да питам нешто, што значи тоа multijet 1.9 -дали тоа значи дека колата троши многу?

FIAT PUNTO MULTIJET 1.9 поточно?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
да питам нешто, што значи тоа multijet 1.9 -дали тоа значи дека колата троши многу?

FIAT PUNTO MULTIJET 1.9 поточно?
Тоа значи 1.9 дизел. Еден од подобрите мотори на ФИАТ.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Незнам на која страна, ама прочитав дека ги признале и кај нас.
Незнам немам слушнато, може да се... Ја знам само дека во ниеден сообраќаен правилник ги нема наведено како пропишана зимска опрема, а мене ми изгледаат многу попрактични од синџирите, па затоа прашав некои луѓе кои сметам дека знаат повеќе од мене на таа тема и ми рекоа дека кај нас не биле признаени ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
JTD или `јуниџет` значи единечно вбризгување на горивото во цилиндарот.JTDm значи `мултиџет` и значи повеќекратно вбризгување на горивото во цилиндарот.Кога клипот ќе стигни до ГМТ(горна мртва точка) прво инјекторот(дизната) вбризгува 1-2 мм3 гориво кое се запалува во компресираната средина,и ова можи да се направи два-три пати одеднаш.Кога оваа мала количина на гориво ќе се запали,тогаш во веќе затоплената средина се вбризгува главната количина на гориво која се запалува и го задвижува клипот надолу.Тогаш можи да се вбризгаат и дополнителни мали количини на гориво со цел целосно изгорување на горивото.

Во еден такт можи да се вбризгаат до 7 пати гориво за само едно задвижување на клипот.Затоа се вика `мулти`-многу.

Ова се прави за да се намали потрошувачката на гориво преку што повеќе искористување(согорување0 на вбризганото гориво
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ај совет еден, може и два-три :)
Лансер, вози гуми 205/60/16 летни. И сега си гледам понуди за зимски гуми, што како. Али димензијава(посебно оваа ../60/..), некако послабо застапена (не викам дека нема :) )
Па си имам разни идеи, али колку би ми одговарале незнам. Да ставам помала зимска гума, што би добил/изгубил, пример 15'', и што димензија би препорачале ако одговара таа варијанта ?
Друго, гледам многу има димензии 205/55/16, ако се стави ваква гума што би се случило ? Освен очигледно што ми крати на 5мм димензија? Па дајте некоја препорака.
50,60,70 и сите димензии за висина што се на цела десетка се нешто како нестандардни и гума со таа димензија е знатно поскапа од гума со димензија на пола десетка како на пример 55,65 итн ... разлика од 205/60 и 205/55 не ти е 5мм туку 10,25мм или цел цм, пошто таа бројка не е висина во милиметри туку процент од ширината на гумата, па така 205/60 ти е со висина од 60% од 205мм или 123мм, а 205/55 ти е 55% од 205мм или 112,75 мм ... е сега за зимска гума секогаш е подобро да биде со помал пречник, потесна а со повисок бочен ѕид, така да можеш да ставиш 195/55/15 , таа ти има скоро 4мм повисок бочен ѕид од оригиналната или 126,75мм, ама рачунај дека со неа идеш и со 25,3 мм помалку у пречник или 12,65 мм помалку у радиус т.е висина, па кога ке израчунаш со тие гуми колата ке ти биде за околу 8-9мм пониска ... освен некое отстапување на брзиномерот тој 1 цм според мене не би требало да ти прави некој проблем, а гуми со димензија 195/55/15 имаш широк избор за многу пристапна цена ... ако имаш Андроид телефонче симни си апликација Tire Calculator од Play Store, тој дава детални информации во однос на гуми и ти кажува дали таа димензија со која што планираш да ја замениш оригиналната ти е препорачана и што добиваш со неа, а што губиш како и колку ке ти биде отстапувањето на брзиномерот ...[DOUBLEPOST=1420320317][/DOUBLEPOST]
Ме интересират конкретно за голф 4, дали имат голема разлика од клима до климатроник.. Или разликата е во то шо климатроникот изгелдат помодерно и поестецки? Знам дека на него мојш да местиш температура но кога ќе го запалиш голфот и на едното и на другото ќе треба да чекаш да загрејт колата за да дуват топло на зима така? Во план сум да земам 4ка, и баш му се пулам сегде наглесвет не е клима него климатроник и посебна слика од него ко кузнит шо да е а мислам дека не е :).
Незнам како е кај обичната клима, ама кај климатроникот нема долго чекање за да почне да дува топло, колку што сум забележал почнува да дува топло многу брзо по вклучувањето, немам мерено колку време, ама ми изгледа дека се затоплува по некои 2-3 минути дување ...
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ме интересират конкретно за голф 4, дали имат голема разлика од клима до климатроник.. Или разликата е во то шо климатроникот изгелдат помодерно и поестецки? Знам дека на него мојш да местиш температура но кога ќе го запалиш голфот и на едното и на другото ќе треба да чекаш да загрејт колата за да дуват топло на зима така? Во план сум да земам 4ка, и баш му се пулам сегде наглесвет не е клима него климатроник и посебна слика од него ко кузнит шо да е а мислам дека не е :).
Klimatronikot e avtomatska klima (kakva što imaš doma) - mu namestuvaš temperatura i toa duva toplo ili ladno (ili ne duva) dodeka da ja postigne i da ja održi. Kaj manuelnata vrtiš ns trkalekot kolku sakaš da duva toplo ili ladno; nema podesuvanje na temperatura i avtomatska rabota. Nekomu mu e bitno, nekomu ne mu e. I dvete vršat rabota.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
дoбaр ден дрaги фoрумџии ви пoсaкувaм среќнa нoвa гoдинa нa сите... би сaкaл дa прaшaм дaли некoј знaе мoждa зaпoзнaт зa сервисери нa бмв имaм чуенo oд пooдaмнa зa дaим вo скoпје мaдa незнaм ни
 
Член од
9 декември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
1
Nekoj da mi kaze dali ima iskustvo so saxo 1.5 dizel 2001 godina kako e motorot dali se dobri
 

Kajgana Shop

На врв Bottom