Дискриминација во образование

Член од
15 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
Аххх...ти опресирано Дарданче албанче ..ако љунгите немаат права и бенефити во Македонија незнам кој има ...туку не се прај светски человек идете по вашата стара метода ..Калаш у раце и барајте го на права ...по можност и некој метак у чело поделете си ...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.895
Поени од реакции
8.389
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Добро бе темава јасно гласи, не мора да има само постови каде пишува дека учениците албанци се дискриминирани, може и македонските деца да се дискриминираат каде градоначалникот е албанец, па пишете за тоа ако саката да бидете дел од темава.
Ама доста веќе со тоа кењавење и глуп сарказам, претерувате.
Полека, смири се. Се работи за приоритетизација. Вашата. Дискриминација врз било кој е непожелен феномен, али како се угнетени албанците во Арсени Јовков а како македонците во Тетово?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.372
Поени од реакции
4.811
Полека, смири се. Се работи за приоритетизација. Вашата. Дискриминација врз било кој е непожелен феномен, али како се угнетени албанците во Арсени Јовков а како македонците во Тетово?
Како што кажав, јасно е дека темава ги вклучува сите дискриминирања, ако знаеш дека некаде има такво нешто треба да се напише, барем за овие работи прво треба да се знае, тоа е прв чекор кон решавање на тоа.
Мислам, сакаш да обвинуваш албанец дека селектирано постира декаденции на општеството? безмислица.
Како прво требаше да има барем еден кој би го осудил ова, зарем не бевте вие тие кои не ги саката цицачите на буџетот без работа?
Ма нее, подобро со фората *ве примивме 99, како ни вративте*. Имавте некој косовар дома, го делевте лебот со нив?[DOUBLEPOST=1418681905][/DOUBLEPOST]
Навистина е тажно, ова вест за жал е само одмазда на таа од Кичево што ја објавуваа националните телевизии.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Како што кажав, јасно е дека темава ги вклучува сите дискриминирања, ако знаеш дека некаде има такво нешто треба да се напише, барем за овие работи прво треба да се знае, тоа е прв чекор кон решавање на тоа.
Мислам, сакаш да обвинуваш албанец дека селектирано постира декаденции на општеството? безмислица.
Како прво требаше да има барем еден кој би го осудил ова, зарем не бевте вие тие кои не ги саката цицачите на буџетот без работа?
Ма нее, подобро со фората *ве примивме 99, како ни вративте*. Имавте некој косовар дома, го делевте лебот со нив?
Ајде не спинувај. Чоече, македонските деца се тепани и убивани од страна на албанците. На тој начин ли си ги бараат правата албанските деца?
Каменувајќи ги соучениците - македонци?
Тој албанец јас воопшто не го обвинив. Само го запрашав дали навистина е сеграѓански човек? Или проблемите со кои македонските деца се соочуваат во Тетовските, Струшките итн итн. училишта се премногу минорни, безначајни за ги вметне, или не знае(?) дека постојат?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.372
Поени од реакции
4.811
Ајде не спинувај. Чоече, македонските деца се тепани и убивани од страна на албанците. На тој начин ли си ги бараат правата албанските деца?
Каменувајќи ги соучениците - македонци?
Тој албанец јас воопшто не го обвинив. Само го запрашав дали навистина е сеграѓански човек? Или проблемите со кои македонските деца се соочуваат во Тетовските, Струшките итн итн. училишта се премногу минорни, безначајни за ги вметне, или не знае(?) дека постојат?
Од болдот очите крв ми течат, невероватно.
Како можеш да обвинуваш цела нација за дела на поединци?

Имаш безброј теми каде вака селектирано се постираат настани, каде беше за таму да ги прашуваш?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Прашајте ги шо уште сакет да им дајме за да се задоволни и да не квичат ко мрсуљи овде како тије биле некој си таму како да реча дискриминирани?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Од болдот очите крв ми течат, невероватно.
Како можеш да обвинуваш цела нација за дела на поединци?

Имаш безброј теми каде вака селектирано се постираат настани, каде беше за таму да ги прашуваш?
Ајде доста. Поединци, кои се тие поединци? Колку се? Секои два месеци се претепувани македонски деца од страна на албанци. Истите ли поединци шетаат низ цела Македонија и тепаат деца?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.416
Поени од реакции
22.986
Прашајте ги шо уште сакет да им дајме за да се задоволни и да не квичат ко мрсуљи овде како тије биле некој си таму како да реча дискриминирани?
Све од Вардар десно шо е на карта, а некој нови амбиции и Штип го приклучиле ....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
О загреота, кутрите тие :(
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.232
Поени од реакции
5.176
Сте ме нападнале мене поради уловување на вистината , наместо барем да молчевте , ако срцето не ви даваше да се сложите.

Со закон не смее да има паралелка со над 34 ученици, зошто ли се дозволува да има со 47 ученици ? Зарем тука стигнаа да штедат? Има луѓе што земаат плата седејќи дома, а овдека не им даваат плати на професори кои би работале со иднината на државата. (на пример во Крушопек министерството за финансии не им дозволува вработување на еден учител, со што би се решил проблемот, а паралелката би се поделила)

47 ученици во еден клас е премногу , пошто еден час има 45 минути , а додека да почне наставата се губат 5 минути , на еден професор му остануваат просечно помалку од 1 минута по ученик.

Во оваа држава албанскиот јазик е официјален со Устав, немањето право на образование на албански јазик е против Уставот. Немам ништо против македонскиот јазик , пошто ги почитувам јазиците, и ромски да знам не би се срамел и не би имал против.
Се противам на долгогодишната традиција , особено во Скопје , да се врши експеримент со учениците албанци , трпат цели генерации од разни разни дискриминации. (објекти, насоки, кадар, транспорт ...).

Основното училиште во Арачиново , 5 години чека да се заврши започнатата спортската сала , во ова село има повеќе ученици него ли што некои села имаат жители. (над 2000 ученици)
Барем јас знам колку сали се завршени последните години, во села со 900 жители.
Ќе ме убеди некој дека сето ова е случајно вака?

Дискриминација (од различен вид) има во сите свери од животот.
Се обидоа да ги дискриминираат децата уште при раѓање , на некои да им дадат парична помош за потикнување на наталитетот , на некои не.

Да не случајно нешто не е точно ?

Кажете ги и вие вашите примедби, можеби ќе паднат на нечије око , на некој добронамерник и ќе ги поправи.
Мене ова ми е како најголем проблем, а ако вас ви пречи нешто друго, еве ви место.

Дали гледате дискриминација : етничка, верска, род, потекло, стил на облекување, финансиска, регионална...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.830
Поени од реакции
17.627
Не се котете толку многу,ем паралелките помали ем на мајчин јазик ќе ви бидат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom