Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.282
Поени од реакции
3.656
Една работа не ми е јасна, ако сите овие на протест (и првиот и вториот) се студенти од младина на сдс или соросоидни платеници зошто владава во овие неколку недели говорот за предлог законот го измени десет пати. Де ќе биде елиминационен да не можиш да продолжиш, де ќе е со можност да преполагаш три пати па ако паднеш нема продолжување, де ќе е полагај колку сакаш додека не положиш, де владата ќе ги прави прашањата, дека некоја комисија ќе ги прави, де и професорите ќе бидат вклучени и што ти уште не. Ами освен што заокружуваат ликови по снимките кој бил што бил што не го предложат законот во финална форма па да видиме дал за него треба да се протестира или не. Вака без предлог пуштаат муабет да видат како младите ќе реагираат и кога видоа дека ова нема да се пречути ај ќе си играме не е екстерно ќе е државен испит. Го има на медицина го има на правен ај да го има на сите. Низ годнините тешки лабараториски глувци не направија цела држава кои само молчат и траат и сега им е чудно што за нив некојси цирка триста прелажани студенти плус партиски излегле да претестираат.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Кој за што на протестот. Некој поради државниот испит, некој чисто да се прошета, многумина како паразити да закачат некое политичко поенче а некој и за пичиња.

 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кој за што на протестот. Некој поради државниот испит, некој чисто да се прошета, многумина како паразити да закачат некое политичко поенче а некој и за пичиња.

Дознав вчера вечерта кој е со транспарентов, не сум го приметил уште таму на фаца. Заебант е иначе гласно го поддржува протестов и на лице место и на фб.[DOUBLEPOST=1418302603][/DOUBLEPOST]
Можеби постојат смерови на факултети каде има повеќе докторирани експерти од различни области каде може да се формира комисија, но не е секаде така. Постојат многу, да повторам, МНОГУ смерови кои едноставно не поседуваат доволно стручен квадар. Не само што нема вишок за да се направи група која ќе поставува прашања, некаде не ни има доволно професори за да ги предаваат сите предмети. Ќе се доведе до ситуација истиот оној кој ти ги прави прашања за колоквиум и испит, да ти ги прави прашањата и за ова. Логика нула...
Ајде прв степен студии ама втор и трет? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Кој за што на протестот. Некој поради државниот испит, некој чисто да се прошета, многумина како паразити да закачат некое политичко поенче а некој и за пичиња.


Нема врска, монтажа е ова. Еве ја вистинската слика

 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Чекајте малку другари, како екстерното ќе ги реши проблемите од типот со апла или суптилно барање мито, дремење со саати/денови пред кабинети на професори, дрско и арогантно понашање, намалување поени ако ставот во есејот ти е спротивен на тој од книгата или ако не ти е дефиницијата точно како од книгата?

Високото образование треба да те учи како да размислуваш критички и да ја развиваш креативноста, а не да го копираш тоа од книгите. Книгите треба да ти се основа, а твое е да размислиш и да дадеш анализа на она што е напишано.

Пред 2-3 години, ТРИ МЕСЕЦИ не можев оцена да земам, секоја недела по два дена, со саати сум дремела пред кабинет на еден “професор“ кој не ми враќаше на мејлови, а кога ќе вратеше ми пишуваше само - Дојди во приемно време. А во приемно време, КГБ, Интерпол, Скотланд Јард, ФБИ, и ЦИА заедно нема да можат да го најдат.

Имав асистенти и професори кои секогаш поддржувале да кажеш свое мислење, но сум имала и такви кои викале: Мора да е точно ко од учебник.

Друго, како бе мајчините од Одбор за акредитација ќе ги проверуваат докторантите, кога (од тоа што јас го видов), НИТУ еден од нив нема докторат и не е доктор на (ниту едни) науки? 2ца мислам дека се магистри и тоа е тоа. И сега пази, ќе ти го проверува знаењето, а по академско ниво сте исто, дури и ти како докторант си и над него (зборам на академско ниво).

А бе луд јебе збуњеног ни е цела држава, ама ај...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Вчерашниот протест беше пример како треба да се организира еден мирен протест.

Она што недостасуваше според мене е:

Јавно оградувањето на Организаторите од Партиската Лешинарија која сака политички да поентира на грбот на студентите
И една многу битна работа ЈАСНА порака дека студентите се ЗА РЕФОРМИ но ТЕМЕЛНИ и не такви какви што се нудат


Исто така за мене дискутабилно е колку овие протести се подржани од факултетите кои не се во комплексот на глупи факултети на чело со правниот.
Јасно е дека правниот факултет е политичка структура и дека на нив никогаш не им е проблем да излезат и да подржат чисто партиски подржани протести. Затоа мене лично би ме интересирали дали имаше и во колкав број студенти од техничките факултети.

Инаку што се однесува до Реформите мислам дека токму на ПРАВНИОТ факултет му требат најмногу РЕФОРМИ затоа што од таму со години не излегол асален кадар. Дали НОВИНАР, дали АДВОКАТ, дали СУДИЈА. се е исполитизирано и корумпирано до коска.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.507
Студенти, секоја ви чест! Само продолжете и не се откажувајте од вашето! Мило ми е што уште еднаш се потврди она, дека Македонците како народ ја водат Македонија, а не поединци.

Браво!:)





 
I

izotop

Гостин
Кога некој ќе положи испит треба со тоа знаење да оди напред и да очи покомплицирани и нови работи. А не да се враќа 2 или 4 години назад да повторува стари и поосновни работи (кои можеби во меѓувреме застареле).

Затоа просекот и било кој испит кој мери знаење од првите години е нерелевантен. Најрелевантни се оцените во последната година од учење кога за совладување материјата ти треба основа што дотогаш си ја совладал. Ако ја имаш основата немаш проблем.
Вистинската вредност на еден студент ја отсликуваат работните понуди кои го чекаат и платата која му е понудена и цитираноста на неговите научни дела (ако ги има).

Во нормални држави студентите веќе во 4та година имаат понуди за работа, учат нови работи, а не се замараат со материја за назад која можеби во меѓувреме застарела.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Она што недостасуваше според мене е:

Јавно оградувањето на Организаторите од Партиската Лешинарија која сака политички да поентира на грбот на студентите
И една многу битна работа ЈАСНА порака дека студентите се ЗА РЕФОРМИ но ТЕМЕЛНИ и не такви какви што се нудат
.
Де бре луѓе, па јас лично ги прочитав и чув ЕДНО СТО ПАТИ дека се оградуваат од било каква политичка партија.
Ноќта пред маршот го објавија ова:


Што да прават бе, пред марш да идат у црква да се заколнат?

Не разбирам. МИЛИОН пати рекоа дека не се ПАРТИСКИ мотивирани, сега во 7000+ луѓе ќе се најде и некој од опозиција, ТОА Е НОРМАЛНО. Ако е од опозиција не значи дека не смее да учествува во протест.

Организаторите многу убаво се оградија, ама кој сака да прочита ќе си прочита, кој сака да види, ќе види.

И на тв, на портали, радио, СЕКАДЕ се оградија од партизираност! СЕКАДЕ!
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
^ Не се студентите криви што немојме очи да им видиме на поголемите медиуми.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
^ Не се студентите криви што немојме очи да им видиме на поголемите медиуми.
Едвај 2-3000... ситна роба, дучанчина, брат. :kafence::pipi:

Зошто не кажат и дека еден Ѓорѓе Марјановиќ беше на протестот?! Ги заокружуваат само тие што им одговара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom