Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Нема некоја ептен посебна тема за театри, а ете ради тоа што е и Вуди дел од ова што сакам да го напишам ќе го објавам овде. Независниот театар Театра 007 на 10.12 во малата сала во Унвиерзална сала ќе ја има премиерата на претставата “Централ Парк-Запад“ од Вуди Ален. Ќе биде интересно да се виде нешто од неговите драми со македонски млади и доста добри актери :)

еве нешто на фб за претставата https://www.facebook.com/media/set/?set=a.997773476905560.1073741828.117612278255022&type=1 (y)(y)
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Шварценегер седи на смртна постела последните негови зборови ''i'll be back''

Место да се пензионира ко чоек се глупира уше оди играј шах не ме замарај
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Врз основа на моите оцени за филмови од 2014, заклучно со денеска ова се најдобрите филмови според мене од оваа година. Ваљда конечната листа ќе ја дадам некаде крајот на јануари/почеток на февруари откако ќе бидат опфатени уште повеќе филмови. Ова е засега листата по азбучен редослед.

Birdman
Boyhood
Clouds of Sils Maria
Gone Girl
Ida
Leviathan
Mr. Turner
Night Moves
The Grand Budapest Hotel
Viktoria
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.000
Under the Skin
Boyhood
Dawn of the Planet of the Apes

Top 3, za sega.

Nego, ne vi skurci vise forive na Woody Allen? Go gleav Magic in the Moonlight, i onaka preminuva prosek radi boite i stilot.

Iako Firth i Stone se srcki. :3
 
H

HoT IcE

Гостин
Fury убаво филмче. Убав визуелно, добра глума и перфектен саундтрак. Убаво ме извози овие два часа.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Dawn of The Planet apes
Calvary
Lucy

топ 3, засега. Иако слабо гледав годинава нови филмови, лани ова време имав сигурно повеќе изгледано нови филмови.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Lucy :eek:

Не кружеше околу столот на Lucy?
Не, седнав и не трепнав цел филм, дури малку ми беше, на крај сакав повеќе. Одлична приказна, ме заинтересира уште од самиот почеток :)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.105
Поени од реакции
9.045
Неделава го изгледав The Maze Runner и Serenity (2005).

The Maze Runner почнува добро но полека губи на квалитет за да до крајот се претвори во комплетен клише фест. Филмов многу потсетува на спој помеѓу Cube и The Hunger Games во атмосфера и сетинг. Не дека не ми легна како филмче за тепање време туку разочарувањето доаѓа од тоа што можеше да биде многу повеќе од тоа што е. Штета.

Serenity продукциски делува како филм од Б категорија кој би се емитувал на SyFy каналот, но ако ова не ве одврати да го гледате, филмот е сокриен Sci-Fi гем. Снимен е како континуитет и разврска на серијата Firefly која беше прекината по 1 сезона. Серијата е стара повеќе од 10 години но е солидна со интересни и добро разработени ликови, хумор и интересна приказна. Препорака филмот да се гледа само по изгледана цела сезона на Firefly за да се добие целосниот впечаток.

Од драмиве кои најверојатно ќе се најдат на оскарите освен Interstellar и The Grand Budapest Hotel немам ништо друго гледано. Ќе чекам добар торент од нив па макар и ги гледал ПО оскарите. Од трејлери како мој тип на филмови ми изгледаат The Imitation Game и The Theory of Everything. За Birdman и Gone Girl има голем хајп на форумот и сум заинтересиран да видам за што станува збор. Другите филозовски и артистички филмови не ме интересираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom