Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
4.103
@salermo
Gledas kakvi "strucnjaci" ima forumov elitemadzone, za ovoj nivniov strucnjak za klimi nekojsi montazer/serviser @tvrdoglavi, twin rotary bil kompresor so dva rotora ( samo ime kaze u slobodnom prevodu). Za nego GREE e kineska firma, ne vredi ni da se zbori za nea. Abe se iznacitav razni gluposti. DAIKIN im dozvolil na GREE da lepi nivni nalepnici za da bil konkurenten so eftini modeli i na GREE nikogas nema da mu dozvoli da prodava kvalitetni klimi, bidejci se znaelo koj e gazda. A udelot e 51% za GREE 49% za DAIKIN. Smeurija ziva i od tehnicka strana i od komercijalna.
Neznam dali nekoj smee da spomne tamu VIVAX oko ce mu izvadat. Tamu samo golemata japanska cetvorka vredi, drugoto e tezok sit.

Ovaa igra so brendovi me potsetuva svoevremeno na edni alatni masini koi sluzat za secenje vece termicki obraboteni alatni celici za proizvodstvo i pravenje alati vo masinskata industrija. Imeno se raboti za tkn erozimati so zica i erozimati so elektroda, koi rabotaat po principite na elektro erozija..... Vrvni i najceneti i najkvalitetni i ubedlivo najskapi bea svajcarskite FERMI i SHARMIE (citaj sega japonskive za klimi) . Bea format od 500 000 svajcarski franci pa nagore. Znaci masina od 500 do 1000 kg. Mozea na prsti da se izbrojat proizvoditelite so toj kvalitet. Sega i "vrapcinjata" naucija da gi pravat: isto takvi kvalitetni, za ceni od 30 000 evra pa nagore....
Istoto se slucuva sega so klimite, prasanje na vreme e koga ce se dobie realna cena na pazarot ( mislam i deka po tezinata na rabotata i tehnologijata deka ima realno prostor da se namali i za 50 %), bez ogled dali e japansko ili neznam kakvo proizvodstvo, bidejci razvojot nikoj ne moze da go dopre na slobodnite pazari....Znaci ova sto sega se nudi kako vrv, za par godini ce bide voobicaen standard za niska cena, a "japoncite" ili nekoi drugi ce brkaat novi tehnologii i ce vadat kecevi od rakav.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Што мислите за овој HACK и колку е сигурен. Зборувам за послабите инвертори и обичните клими кој имаат проблем со мрзнење на -5 температура ? Ова е кабел кој загрева. И колку би можел да троши тој кабел ?
 

Attachments

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nazalost kaj nas e taka, monterite mislat deka ako znaat so hilta da izbusat dve dupki za montiranje na klima, se znaat i za nea. Monterive kaj nas se samo radna snaga za busenje i strafenje (so isklucici) ali vo 90% od slucaevite e taka. Zatoa jas ke kazam deka tokmu poradi ova prednacat zad drugite, educirani se od prof. Ciconkov, preku Samuil i Vase pa i do monterite koi doagaat na teren, eden od niv e ing.

Koga mi ja nadopolnuvaa klimata so freon (bidejki ima nad 5m instalacija), strucnjakot (monterot), posto nemase nitu alat za nadopolnuvanje nitu znaese kako, go vikna nekoj negov prijatel koj rabotel vo Videodata i bil najgolem strucnjak u jugoustocna evropa (ova za evropava preterav:icon_lol:).
Prvo sto dojde izvadi manometri da meri pritisok, i koga go prasav i mu objasniv deka so toa nisto nema da napravi, toj mi odgovori deka 10-15god, go rabotel ova i on najdobro znae. Pa na kraj po objasnuvanje i razubeduvanje si ja zema vagata i sredi rabota.

Zborot mi e ako ovie se najgolemite strucnjaci, kakvi se druguve, a istovo e is strucnjacive od sosednive zemji.

Lg athena proglasen za najdobar ured (ili eden od najdobrite), kade prosol niz testovi na renomirani kuki i inzeneri, a ovoj strucnjakov kazuva deka ne go bivalo, on taka mislel, on bre nema kapacitet da misli za toa, ima mnogu postrucni koi mislele za toa i napisale i odlucile toa sto napisale.

Klimatizacijava e otidena do toa nivo da i vo Mk. da se saka moze da se proizvede vrven ured, samo prasanjeto e kolku ke cini i dali ke moze da se prodade.
Vrvnite klimi mnogu polesno se prodavaat za dobra cena koga se pod nekoj renomiran brend, zatoa i vo najgolem procent oni gi prodaavaat, a ne znaci deka Vivax ili Gree ili Haier ne mozat da go napravat, naprotiv i imaat napraveno i kosta mnogu pomalku, dokolku na toj ured pisuvase Mitsubisji ili Daikin ili Toshiba.

Eden profesor na fak. ni vikase: Kolegi so pismen ke se razberete, so nepismen pak ke se razberete, ama so polupismen, mnogu tesko.[DOUBLEPOST=1417612842][/DOUBLEPOST]Negde ponazad imav napisano kolku trosi kabel grejacot vo Vivax Gexi i na koja temp uklucuva i isklucuva, inaku vo Mits.35VEHZ - 150W.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
4.103
Што мислите за овој HACK и колку е сигурен. Зборувам за послабите инвертори и обичните клими кој имаат проблем со мрзнење на -5 температура ? Ова е кабел кој загрева. И колку би можел да троши тој кабел ?
Vaka, ce bidat dovolni 60-80 W pod uslov da e greacot dolg bar 4 m, za da moze da zavrti okolu karterot na kompresorot, dolu na tacnata kade sto se sobira kondenzatot i plus 1/4 od izmenuvacot nagore (ova so cel da ne dade mrazot da se kaci po izmenuvacot i perkite od ventilatorot ne udrat vo nego). Ako bide izvedeno so nekoj termostat za T okolu 0 C bi bilo dobro, moze e i poprakticno so on/off prekidac sami da go uklucuvate/isklucuvate, no so ova nema nisto da se postigne vo pogled na podiganje na efikasnosta na uredot, osven edna sigurnost pri odvod na kondenzot pri niski T.
Klimite sto imaat fabricki montirano greaci se sosema drug padez. Tuka procesorot upravuva so greacot na kompresorot (15-20 W-ten) , go vklucuva pred da pocne so rabota, a greacot na tacnata (obicno okolu 40 W) go vklucuva vo zavisnost od nadvoresnata T obicno od -2 C.
Jas ne bi ti ja preporacal ovaa gimnastika so greacive, bidejci nema da ti se isplati...
Mene me zainteresira, pa istrazuvav malku. Ako kupis green kabel na metar, ovde vo Makedonija se uzasno skapi, pa treba da se namestat klemi, termostati.....Inace na eBay se prodavaat gotovi kabli so poznata snaga i dolzina za zastita na vodovodni cevki so termostat i prekidac i kostaat 25-30 dolari.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Vaka, ce bidat dovolni 60-80 W pod uslov da e greacot dolg bar 4 m, za da moze da zavrti okolu karterot na kompresorot, dolu na tacnata kade sto se sobira kondenzatot i plus 1/4 od izmenuvacot nagore (ova so cel da ne dade mrazot da se kaci po izmenuvacot i perkite od ventilatorot ne udrat vo nego). Ako bide izvedeno so nekoj termostat za T okolu 0 C bi bilo dobro, moze e i poprakticno so on/off prekidac sami da go uklucuvate/isklucuvate, no so ova nema nisto da se postigne vo pogled na podiganje na efikasnosta na uredot, osven edna sigurnost pri odvod na kondenzot pri niski T.
Klimite sto imaat fabricki montirano greaci se sosema drug padez. Tuka procesorot upravuva so greacot na kompresorot (15-20 W-ten) , go vklucuva pred da pocne so rabota, a greacot na tacnata (obicno okolu 40 W) go vklucuva vo zavisnost od nadvoresnata T obicno od -2 C.
Jas ne bi ti ja preporacal ovaa gimnastika so greacive, bidejci nema da ti se isplati...
Mene me zainteresira, pa istrazuvav malku. Ako kupis green kabel na metar, ovde vo Makedonija se uzasno skapi, pa treba da se namestat klemi, termostati.....Inace na eBay se prodavaat gotovi kabli so poznata snaga i dolzina za zastita na vodovodni cevki so termostat i prekidac i kostaat 25-30 dolari.
Не дека јас сакав да го монтирам , го гледав чисто ако некој би имал послаб инвертор дали би можело ова да му помогне.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
4.103
Nekoj se setil i postavil dva greaca za masina za perenje, vrzani vo serija na napon od 12 V namesto na 220 V, koristejci posnazno napajanje od laptop ( ima i do 150 W-ni), taka da dobil greac od 100-ina W. Greacite gi montiral odozdola gi izoliral termicki i brkaat rabota.....[DOUBLEPOST=1417617931][/DOUBLEPOST]
Nazalost kaj nas e taka, monterite mislat deka ako znaat so hilta da izbusat dve dupki za montiranje na klima, se znaat i za nea. Monterive kaj nas se samo radna snaga za busenje i strafenje (so isklucici) ali vo 90% od slucaevite e taka. Zatoa jas ke kazam deka tokmu poradi ova prednacat zad drugite, educirani se od prof. Ciconkov, preku Samuil i Vase pa i do monterite koi doagaat na teren, eden od niv e ing.

Koga mi ja nadopolnuvaa klimata so freon (bidejki ima nad 5m instalacija), strucnjakot (monterot), posto nemase nitu alat za nadopolnuvanje nitu znaese kako, go vikna nekoj negov prijatel koj rabotel vo Videodata i bil najgolem strucnjak u jugoustocna evropa (ova za evropava preterav:icon_lol:).
Prvo sto dojde izvadi manometri da meri pritisok, i koga go prasav i mu objasniv deka so toa nisto nema da napravi, toj mi odgovori deka 10-15god, go rabotel ova i on najdobro znae. Pa na kraj po objasnuvanje i razubeduvanje si ja zema vagata i sredi rabota.

Zborot mi e ako ovie se najgolemite strucnjaci, kakvi se druguve, a istovo e is strucnjacive od sosednive zemji.

Lg athena proglasen za najdobar ured (ili eden od najdobrite), kade prosol niz testovi na renomirani kuki i inzeneri, a ovoj strucnjakov kazuva deka ne go bivalo, on taka mislel, on bre nema kapacitet da misli za toa, ima mnogu postrucni koi mislele za toa i napisale i odlucile toa sto napisale.

Klimatizacijava e otidena do toa nivo da i vo Mk. da se saka moze da se proizvede vrven ured, samo prasanjeto e kolku ke cini i dali ke moze da se prodade.
Vrvnite klimi mnogu polesno se prodavaat za dobra cena koga se pod nekoj renomiran brend, zatoa i vo najgolem procent oni gi prodaavaat, a ne znaci deka Vivax ili Gree ili Haier ne mozat da go napravat, naprotiv i imaat napraveno i kosta mnogu pomalku, dokolku na toj ured pisuvase Mitsubisji ili Daikin ili Toshiba.

Eden profesor na fak. ni vikase: Kolegi so pismen ke se razberete, so nepismen pak ke se razberete, ama so polupismen, mnogu tesko.[DOUBLEPOST=1417612842][/DOUBLEPOST]Negde ponazad imav napisano kolku trosi kabel grejacot vo Vivax Gexi i na koja temp uklucuva i isklucuva, inaku vo Mits.35VEHZ - 150W.
Toj istiot @tvrdoglavi na eden clen od forumot mu montiral FUJITSU so cevki dolgi 1.5 m iako vo upatstvoto ubavo pisuva deka ne smeat da bidat pokratki od 3 m poradi pojava na zvucu od tecniot freon. Posle ovoj go nateral da gi prodolzi na potrebnata dolzina i sega gledaj ne gi zamenil tuku strucno gi isekol i gi nastavil so zavaruvanje. Pri ova eden gospod znae sto otislo vo cevovodot i vselensko vakuumiranje da ima ne bi pomognalo, nastrano sto spojot sto go napravil treba da drzi 45 bari ( ili priblizno 45 atm po naski), do koga ce vidime.....
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Слики или не се случило :)
Претходно беше прашано за мултисплит ама никој не одговори... Да прашам пак: Има ли некој искуство со 18-ка надворешна и две деветки или деветка и седумка внатрешни?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Grejac kabli ima vo Graniterm i vo Baneair, inaku so se montaza komplet vo Kontakt2000 pred 1-2 god. prasuvav (po upat od Energija) cinese okolu 2500-3000den. Inaku mislam kaj mene na Vivaxot e 20-30w i uklucuva na -2, a isklucuva na 0 ili taka nesto bese. Benefit ti e sto nema da mrzne tacnata, jas taa razlika ja uvidov pomegu Suzumi+ 16 i Vivax Gexi pred 3god. u ladnoto koga bese. Toshiba Nordic i Toshiba Daiseikai6 samo se razlikuvaat po toa[DOUBLEPOST=1417624264][/DOUBLEPOST]Onoj nordic koi se prodavase vo hrvatska i koj e deklariran do -15, bidejki ima i toshiba Polar itn
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Слики или не се случило :)
Претходно беше прашано за мултисплит ама никој не одговори... Да прашам пак: Има ли некој искуство со 18-ка надворешна и две деветки или деветка и седумка внатрешни?
Sto konkretno te interesira ? Imam 18ka so 12+9
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Се. Годинава не стигнав да поставам во спалните соби, па планирам догодина тоа да го направам. Каков уред зема? Од каде го купи? Колку го плати? Да ли си задоволен досега? Во кој град живееш? На која страна е монтирана надворешната единица? На каде гледаат собите каде што се монтирани внатрешните единици?
Значи се на што ќе ти текне :)
Може и во приватна порака.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Koga sme kaj klimite, ako teoretski bi se montiral nadvoresniot del od klimata da receme vo podrum,supa,garaza ili slicno se razbira ako ne bi bila golema oddalecenost, bi imalo li nekoj efekt, poso neli vo zatvorena prostorija e potoplo nego nadvor?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Koga sme kaj klimite, ako teoretski bi se montiral nadvoresniot del od klimata da receme vo podrum,supa,garaza ili slicno se razbira ako ne bi bila golema oddalecenost, bi imalo li nekoj efekt, poso neli vo zatvorena prostorija e potoplo nego nadvor?
Доколку шупата, гаражата, визбата итн. ти се доволно вкопани во земја и со неколкукратно поголем волумен од просторот кој сакаш да го загреваш со клима уредот, постојат теоретски шанси. Во спротивно, џабе везеш.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Добро, можно е машина за перење од еден циклус да троши 0.1 кв од циклус? Прееска го уклучив ватметарот на машината за перење, програмата беше ставена на 1 саат 20 мин на 60 степени. Ватметарот беше ресетиран на 0. Кога заврши машината Ватметарот покажуваше 0.1 кв или 0.3 денари. Дали е можно ова ? Се работи за машина за перење ELECTROLUX EWF12483W.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Можно е само ако не грее воопшто а не па на 60 :)
Ovde пише 1,19KW јаде на 60
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Можно е само ако не грее воопшто а не па на 60 :)
Ovde пише 1,19KW јаде на 60
Па затоа ми е мистерија. Еве го ВАТМЕТАРОТ на второ перење е моментално 0.2 кв потрошувачка, сега е ставено на 90 степени и подолга програма, Ништо не разбирам. Ако сакате ќе снимам видео од целиот циклус, ова мене ми е невероватно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom