Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Таа кола е со скапаната Лукас пумпа. Господ нека му е на помош. На Голф 2 по грешка му ставија бензин и продолжи без проблеми. Ама Лукас се од Господ бељата. Таа пумпа ја има во многу други коли. Дизните се ефтини за неа. Проблемот е ако СТОПИЛ клип од детонациите што не верувам.
На голф и гомна да му стават ќе вози..Ефтина е поправката на Лукас пумпа,комплетен ремонт на пумпата,вклучувајќи и електроника јас ја направив за 4500 денари во Скопје..[DOUBLEPOST=1417128486][/DOUBLEPOST]
Налет што варираат обртаите, ете да речиме нека е до тоа, дали можи да е проблем воздухот дурек шо ја гаси колата во возење ? Без да трокира оти знам кога има воздух прво трокира па гаси...
Незнам колку си стручен во механика,ама ќе се обидам да ти помогнам..На филтерот за нафта,би требало да има две црева,едното од резервоарот носи нафта до филтерот,а второто таа нафта ја спроведува до бош пумпата..Е сега пробај овака..Тоа црево што иде од резервоарот и што оди до филтерот за нафта ќе го откачиш..Исто ќе го откачиш и цревото што од филтерот ја спроведува нафтата до бошот..Веќе откаченото црево од резервоарот ќе го закачиш на местото на второто црево (што ја спроведуваше нафтата до бошот)..Директно ќе ја споиш,без филтер..Бошот да е приклучен директно без филтер,и пробај запали ја..Би требало да ти запали веднаш..Повози ја ден-два-три и види дали истото ќе го прави,ќе ти гаси и слично..Ако немаш никаков проблем во вожња,со трокирање гасење,проблемот е околу филтерот за нафта..
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Само Голф е кола. Све друго е крш. Возете тоа кантите Опел.
Па незнам дали само Голф е кола. Незнам како е со новиве, ама до 4-ка, па и 5-ка, се одлични за кршење камен во бубрези... Ајде и јас возам кола од VW групација, задоволен сум секако, ама и другиве производители имаат свои предности, како што и Голфот има свои маани... Вујко ми до лани по работа, за носење алат и материјал возеше Кадет од '76та, незнае сиротата кола колку товар и што се не има пренесено, без никаков проблем се тркалаше скоро 40 години, без ремонт и без ништо да се чепне околу моторот 1,2 бензин, не ја мареше ама ептен ич, само турај гориво и вози и пропадна више каросериски... Ја купи еден мајстор и го стави истиот мотор во друга кола, а каросеријата ја продаде у отпад на кило. Појдено од тоа неможам да кажам дека Опел не чини. Јас реков само дека Антара не е тоа што треба да биде или бар не е тоа што ја претставуваат дека е. Земи вози Астра со тој 2.4 бензински мотор да видиш што кола е...

Тотално се согласувам и јас не би купил така речи џип инаку вистински ЏИП е Нива ,хамер,ренџ ровер и слично :D
А тоа што спомна шкода ама ол-роуд караван е первезија ме потсетува како Ауди А6 квадро ол-роуд :)


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
JEEP - Џип , одтаму е и името нели... Вренглер е најтеренец од сите теренци на светот, секоја чест за Нивата:cuc:... Новата Октавија уствари ти е препакуван Пасат. Ја дели истата платформа. моторите, мењачите, подвозје, електроники, системи и се друго до најмало шрафче со Пасатот, со НЕЗНАЧИТЕЛНО послаб квалитет на материјалите во кабината. Ама кога ке ја земеш предвид цената која е за цели 10 000 евра пониска од цената на Пасатот, мислам дека нема ама ич да ти претставува проблем различното амблемче на воланот и хаубата. ;)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Новата Октавија уствари ти е препакуван Пасат. Ја дели истата платформа. моторите, мењачите, подвозје, електроники, системи и се друго до најмало шрафче со Пасатот, со НЕЗНАЧИТЕЛНО послаб квалитет на материјалите во кабината. Ама кога ке ја земеш предвид цената која е за цели 10 000 евра пониска од цената на Пасатот, мислам дека нема ама ич да ти претставува проблем различното амблемче на воланот и хаубата. ;)
Новата Октавија е препакуван Голф 7 и дели се со Голфот, а не со Пасатот. Единствено каросериски се разликува, и уште во неколку други ситници.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
321
Поени од реакции
390
A ako ic ne svetnuva zutata sijalicka i uopste ne pali i ne dava znaci deka saka da zapali moze da zaebava releto 109 sto go kontrolira kompjuterot. Ova e cesta pojava kaj site tdi od 95 nagore.
Конечно го најдов релето 109,има слаб контакт,кога ќе го пипнам се губи сигналот на жолтата сијаличка.фала уште еднаш
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Новата Октавија е препакуван Голф 7 и дели се со Голфот, а не со Пасатот. Единствено каросериски се разликува, и уште во неколку други ситници.
Исти к** различно паковање. Сите се изработени на иста платформа, исти мотори, мењачи, системи и слично, со разлика во подвозје, суспензија и димензии... Одтука Октавија ке му дојде комбинација од Голф и Пасат, нешто измеѓу нив. Пошто димензиски е многу блиску до Пасатот, затоа реков препакован Пасат. Било како било, се работи за одлична кола.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Кај да најдам навлаки за седишта за Пасат 5-ка(или универзал ако пасуваат)? Не ми требаат нешо многу скапи или квалитетни туку онака рандом обични навлаки со приступачни цени.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Кај да најдам навлаки за седишта за Пасат 5-ка(или универзал ако пасуваат)? Не ми требаат нешо многу скапи или квалитетни туку онака рандом обични навлаки со приступачни цени.
Самад.мк..Така мислам беше страната..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.773
Вака, ми се јави еден проблем на возило Опел Астра 1.7Д
Значи вака, колата во вожња сама ми гаси, возиш, возиш и наеднаш исклучва, после треба да ја заверглаш 2-3 пати и ќе запали и повторно ќе угаси по некое возење. Значи без врска дали колата е загреана или не ми се јавува овај проблем во последно време...
Исто така и во слободно работење на моторот(без туражирање) имам заприметено дека звукот го менва одвреме навреме иди како да работи под голема туража и одма сменва звукот на ниско цело време варира ми иди како некој проблем мене кај бош пумпата...
Некој совет, прашав и други луѓе некои викаат чим гаси самата во возење проблем можело да е електричната дизна, имало некои магнети внатре и тие многу страдале и праеле проблеми, други викаат пумпата во бошот, трети воздух негде примало.
Смени го филтерот за гориво и ќе се среди[DOUBLEPOST=1417217897][/DOUBLEPOST]
Само Голф е кола. Све друго е крш. Возете тоа кантите Опел.
Голф се преценети автомобили, даваш многу пари, добиваш малку за возврат, во квалитет се исти со опел, некоја голема разлика нема се е до маркетингот и до серијата на производителот, секој производител има лоши и добри серии на автомобили.
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12
Знае ли некој каде можам да најдам нови/стари бандажи за Голф 5ка,само да не се над 300-400€ не е битно дали се со гуми или не,само да се 16".Исто така по можност да е од поновите моделчиња со хромче напред(ќе постирам слики за пример).Еве јас например познавам еден грк во солун секое делче од VW групацијата(што се вика од игла до локомотива)ги има на лагер и тоа извадени од тест возила од 2011-2014 год.-како за пример земавме од таму 4 диска извадени од 2012 Ауди а6-тест возило со поминати 5000км само.Работата е што не ми се иде до грција и да се влечкам по царини,па затоа прсшувам ако знае некој што работи со бандажи или продсва лично негови,или има некаде попусти,ако можи да ми помогни.Бандажите да ги исполнат горните критериуми,секако.
image.jpg image.jpg
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Знае ли некој каде можам да најдам нови/стари бандажи за Голф 5ка,само да не се над 300-400€ не е битно дали се со гуми или не,само да се 16".Исто така по можност да е од поновите моделчиња со хромче напред(ќе постирам слики за пример).Еве јас например познавам еден грк во солун секое делче од VW групацијата(што се вика од игла до локомотива)ги има на лагер и тоа извадени од тест возила од 2011-2014 год.-како за пример земавме од таму 4 диска извадени од 2012 Ауди а6-тест возило со поминати 5000км само.Работата е што не ми се иде до грција и да се влечкам по царини,па затоа прсшувам ако знае некој што работи со бандажи или продсва лично негови,или има некаде попусти,ако можи да ми помогни.Бандажите да ги исполнат горните критериуми,секако.
Прегледај го приврзокот 107930 Прегледај го приврзокот 107931
Оди до Грција со некои стари ебани бандажи,таму нека ти ги наместат овие новиве,старите ќе ги дадеш за замена нешто ова-она и нема да се ебаваш со царини..На кола ќе ти стојат..
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Некој мислење да ми каже за BMW 318 tds како со со потрошувачка, издржливост на мотор и како се за одржвање, скапи ли му се деловите? имам вектра 2.0 бензин ја земав зошто мислев дека опел се поефтини за одржвање ама сум се заебал
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Знае ли некој каде можам да најдам нови/стари бандажи за Голф 5ка,само да не се над 300-400€ не е битно дали се со гуми или не,само да се 16".Исто така по можност да е од поновите моделчиња со хромче напред(ќе постирам слики за пример).Еве јас например познавам еден грк во солун секое делче од VW групацијата(што се вика од игла до локомотива)ги има на лагер и тоа извадени од тест возила од 2011-2014 год.-како за пример земавме од таму 4 диска извадени од 2012 Ауди а6-тест возило со поминати 5000км само.Работата е што не ми се иде до грција и да се влечкам по царини,па затоа прсшувам ако знае некој што работи со бандажи или продсва лично негови,или има некаде попусти,ако можи да ми помогни.Бандажите да ги исполнат горните критериуми,секако.
Прегледај го приврзокот 107930 Прегледај го приврзокот 107931

Секој бандаж ако е OEM - Original Equipment Manufacturer, било да е за VW, Audi, BMW, Mercedes итн. нов е доста поскап од неговата реплика од некоја друга марка...
http://www.makwheels.it/eng/catalogue-wheels-01.asp
Разгледај овде модели, маркава ти е така со попристапна цена, италијанско производство, имаш реплики на голем број оригинални бандажи, а кај нас ги носат Олимпико карши Александар Палас... Само за 16ки мислам дека беа цените од 500+ евра, а ти гледам горна граница ти е 400 ... Ако мислиш дека твојот пријател во Грција ке има нешто што ти одговара, членот погоре ти даде убав совет, контактирај го, скокни до Солун ке се прошеташ еден ден и види...
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Здраво Македончиња :D ме интересира колку ке кошта регистрација на кола 2300 кубици 125 киловати ? и како се одредува некој да ми пиши регистацијата за колите ? позддрав фала
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12
Оди до Грција со некои стари ебани бандажи,таму нека ти ги наместат овие новиве,старите ќе ги дадеш за замена нешто ова-она и нема да се ебаваш со царини..На кола ќе ти стојат..
Секој бандаж ако е OEM - Original Equipment Manufacturer, било да е за VW, Audi, BMW, Mercedes итн. нов е доста поскап од неговата реплика од некоја друга марка...
http://www.makwheels.it/eng/catalogue-wheels-01.asp
Разгледај овде модели, маркава ти е така со попристапна цена, италијанско производство, имаш реплики на голем број оригинални бандажи, а кај нас ги носат Олимпико карши Александар Палас... Само за 16ки мислам дека беа цените од 500+ евра, а ти гледам горна граница ти е 400 ... Ако мислиш дека твојот пријател во Грција ке има нешто што ти одговара, членот погоре ти даде убав совет, контактирај го, скокни до Солун ке се прошеташ еден ден и види...
Фала на советите момци,али дечкитее од Бенелукс спреварија.Успеав за 380€ да договорам 16ки,тоа е цена за "Black Friday" и излегува 96€ од бандаж,наместо регуларната 150€.Гледам доста купуваат од нив и ми кажаа дека работат исклучиво со италијански.Се договоривме за вторник.Еве слика подоле од бандажите.
image.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom