Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Dobro, ja da go gleav Lucy porano, ke vi zabranev da go zborite. :D
Koga simnuvas blu imas additional content, pa naukata zad lucy, teoriite, so profesori i naucnici objasnuvajki ja - filmot mi stigna do dvojce.
Ironicno sto toj del bese pointeresen od samiot film.

Posle odma pustivme Under the Skin, i uopste ne i se dopadna, 2ce mu bapna. :(

A ja uste ednas 5ce. Mene mi ostanuva film na godinata. Site drugi ste ne bitni. :D
 
H

HoT IcE

Гостин
Dobro, ja da go gleav Lucy porano, ke vi zabranev da go zborite. :D
Koga simnuvas blu imas additional content, pa naukata zad lucy, teoriite, so profesori i naucnici objasnuvajki ja - filmot mi stigna do dvojce.
Ironicno sto toj del bese pointeresen od samiot film.

Posle odma pustivme Under the Skin, i uopste ne i se dopadna, 2ce mu bapna. :(

A ja uste ednas 5ce. Mene mi ostanuva film na godinata. Site drugi ste ne bitni. :D
Е арно ме потсети пак да си го гледам Under the Skin :D
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
, ќе имаше ако се убиеше себе, не другиот себе (бомбашот) од иднината
или ако се убиеше себе како девојка пред да се ебе со себе за да се роди самиот себе :pos::pos:

Predestination
Немаше некоја посебна приказна и поента филмов, интересен беше концептот за патување низ времето за спречување на некои настани. Добра глума (y)
Во секој случај доста мајнд фак филм, кога заврши останав ваква :eek:
Имаше некои нелогичности како на пример кога седат во барот пред оваа/овој :cautious: да почне да му ја раскажува својата приказна, слушаат вести на ТВ каде што кажуваат за fizzle bomber и нели дискутираат дека е лошо името. Како тогаш постоел бомбашот кога уште не стасал до таа иднина кога он станува бомбашот уствари :confused: :tapp:
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Во Гардианс скоро и да немаше приказна. Да не беа Рокет и Грут ќе ми се слошеше од кружење околу стол...they stole the show. Сцената со насмевката на Грут 3 пати ја премотавме со сестра ми :pos:

Кога видов дека Karen Gillan е во филмов си реков ај и да ми е досаден барем неа ќе ја манијачам, ама ко ја видов каква ја направиле :cautious:

6/10, 7 преку сила, ради хуморот
 
H

HoT IcE

Гостин
GoG е само забавно филмче, како и секоја друга просек комедија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Во Гардианс скоро и да немаше приказна. Да не беа Рокет и Грут ќе ми се слошеше од кружење околу стол...they stole the show. Сцената со насмевката на Грут 3 пати ја премотавме со сестра ми :pos:

Кога видов дека Karen Gillan е во филмов си реков ај и да ми е досаден барем неа ќе ја манијачам, ама ко ја видов каква ја направиле :cautious:

6/10, 7 преку сила, ради хуморот
Се точно, ама јас би ги гледал Рокет и Грут само по пат да одат, Рокет да јаде трици а Грут да му вика Ај Ем Грут :) Не верувам дека би ми било досадно.

Инаку и јас во моментот после насмевката стопирав и премотав назад, многу јак момент :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
или ако се убиеше себе како девојка пред да се ебе со себе за да се роди самиот себе :pos::pos:

Predestination
Немаше некоја посебна приказна и поента филмов, интересен беше концептот за патување низ времето за спречување на некои настани. Добра глума (y)
Во секој случај доста мајнд фак филм, кога заврши останав ваква :eek:
Имаше некои нелогичности како на пример кога седат во барот пред оваа/овој :cautious: да почне да му ја раскажува својата приказна, слушаат вести на ТВ каде што кажуваат за fizzle bomber и нели дискутираат дека е лошо името. Како тогаш постоел бомбашот кога уште не стасал до таа иднина кога он станува бомбашот уствари :confused: :tapp:
Концептот е таков што времето е претставено ко линија, нешто ко Back to the future. За да креираш циклус кој ќе врти цело време (loop) потребно е да имаш почеток. Џејн оригиналната е родена ко дете од различни родители. Родена е 1945. Пошто знаеме дека се среќаваат 1963, потребно е да пројдат нешто повеќе од 18 години ~ 19 да речеме. Значи оригиналната Џејн 1982 веќе го сменила полот и се вратила назад 19 години за да си направи бебе на себе. Во исто време случката во барот е исто така 1982 пошто Џон ќе се регрутира сам себе како тајм агент. Пред 1964 Џон ја напушта Џејн, а 1964 се раѓа пак Џејн. Џон (фул машката верзија) го краде бебето 1964 и го враќа 1945. Додека Џон (машкуданката) со Џон (фул машката верзија) оди во 1985 год. каде Џон (машкуданката) ќе биде пратен на мисија да го убие бомбашот, исто така и Џон (фул машката верзија) оди на истата мисија (ова им е дупка у сценарио, зошто Џон од иднината би се враќал на истото место и во истото време каде ќе си ја сјебе фацата и кога знае дека бомбашот ќе избега, што е со неговото сеќавање?) Џон (машкуданката) после оди во 1992 кога ќе му ја сменат фацата и ќе ги слуша советите на идниот Џон, ова е фактички почетокот на филмот. Џон (фул машката верзија) на крај иде во 1975 пред големата експлозија каде треба да погинат 11.000 луѓе и го убива Џон бомбашот, што значи дека временската машина никогаш не се самоуништила ко што му вети Робинсон. Овој дел ми е малку без врска, конечно ја разглобува големата слика и единственото логично решение е да се убие самиот себе си, ако неќе да се претвори во Џон бомбашот а од друга страна ќе го заебе и Робинсон, кој очекуваше да го убие Џон бомбашот. Ова е филм кој е тотална спротивност на Mr. Nobody, инаку еден од моите најомилени филмови, каде беа опфатени повеќе теории ко теоријата на хаосот и ефектот на пеперутката, односно како одредени тривијални ствари во животот кои изгледаат беззначајно можат да му го сменат некому целосно животот. Епа Predestination е контраст на се тоа, се е предодредено, се може да се контролира, некои работи не можеме да ги смениме, тоа е у суштина пораката на филмот. За сценариото и креирањето на парадокс има 10 ка, али поентата не ме бендиса.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Не ме импресионира Predestination, еве само што го догледав.
Океј е како идеја, ама премногу брзо е разбработен, човек премногу лесно може да се изгуби во него.
А и ако одиме на овакви филмови Triangle и Timecrimes на пример се многу подобри и поинтересно обработени...
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Седнувам со моиве дома и им велам сега ќе гледаме еден воен филм, ептен јак. И го пуштам Come and See, го симнав на два дела и онака гледаат гледаат со внимание, а филмот си е апла напнат, реален во напнастост и тежината на војната, прекрасно отсликување на последиците, човековата психа, и го издржаа што го издржаа првиот дел (еден сат) и велат двајцата: Филмо одличен, ама толку негативна енергија ми наби уФфф.
И ај го исклучив, утре демек да го догледаме и тој втор дел т.е половина која е бетер од првава :D

Битно ја почнав од негде едукацијава филмска, која ќе и парира на таа телевизиската со глупи, едноставни филмчиња.
Џабе е :(фатиле друго време ретко современ родител кој си прати филм,музика,концерти,изложби,театар и тн :place:
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Се точно, ама јас би ги гледал Рокет и Грут само по пат да одат, Рокет да јаде трици а Грут да му вика Ај Ем Грут :) Не верувам дека би ми било досадно.

Инаку и јас во моментот после насмевката стопирав и премотав назад, многу јак момент :)
А ако кружат околу столица, би ги гледал тогаш? :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Го отворив сајтот на МРТВ сосема случајно кликајќи на некој линк, и видов дека во позадина рекламираат филм кој ќе оди на програмата, што е сосема во ред и професионално... ама видете со какви филмови се гордеат:



Премиера, најверојатно :)
Што фали на филмов бе ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom