DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
„а каде е чудовиштето?“
Го утепавте од фалење Интерстелар, се надевам ќе врти некоја порака филмов а не само визуализирање до бескрај, кинематографија и кадри, клише муабети знам дека ќе има.
лол све си утнал со постов, филмот е сосема спротивното и е токму тоа што се надеваш
ќе врти некоја порака цел живот и ќе биде култен,
не е само визуелирање, кинематографија и кадри
и нема клише муабети
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Interstellar ... најблиското нешто до 2001 на новиот милениум наводно ... па се движи близу таа линија за мене.

So many feels man. So many feels.

Да легне малце може подетална рецензија ќе направам. Препорачан за секој sci-fi фан, па и за тие кои не се, но сакаат акција, авантура, мистерија итн.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.950
Интерстелар. Вака од прво око 8/10, да речеме солидна 8ца. Не сум во некој wow mood, али ми се допадна филмов. Ио спомна во неговата рецензија за фановите на Dark Knight и Inception, јас бидејќи не сум голем фан на тие два, особено на првиот, Интерстелар ќе го ставам пред нив со мирна душа. Нормално, Мементо ќе го ставам пред сите на Нолан (досадниот јас).
Со Одисејата многу не би го споредил, зашто тој е најчесто досаден, а овој е најчесто интересен. Пре би го споредил со Contact, некако и ми делува дека Нолан и од таму добил идеја за Меконахи да го земе како главен протагонист, може грешам.
Фановите на тематикава (јас) посебно ќе ги сакаат футуристичките сцени и тие временски, просторни и слични изместувања. Нека е јасно, временските парадокси нема да ги решат ниту во овој филм, а се присутни.
За култ и слично рано е, не знам, дека добро ја презентирал една од идеите за продолжеток на човештвото, не е сомнено.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Долго трае Interstellar ама пак не е воопшто досаден, баш добра вселенска драма. Филмов вреди да се гледа во кино.

Има доста потенцијал за номинација за Оскар во техничките категории.

Не е фер да се споредува со 2001: A Space Odyssey пошто тој филм е многу пред своето време а му фалат само ефекти од денешницата. Повеќе би го споредил со Gravity, за мене Interstellar е трикратно поквалитетен и поинтересен филм.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.600
Поени од реакции
38.754
Долго трае Interstellar ама пак не е воопшто досаден, баш добра вселенска драма. Филмов вреди да се гледа во кино.

Има доста потенцијал за номинација за Оскар во техничките категории.

Не е фер да се споредува со 2001: A Space Odyssey пошто тој филм е многу пред своето време а му фалат само ефекти од денешницата. Повеќе би го споредил со Gravity, за мене Interstellar е трикратно поквалитетен и поинтересен филм.
што има у гравити да се види и чуе освен некој ефект и стенкањето на садра булок? Па и 7 оскари доби филмот:facepalm: а филмови како волкот од волстрит ниеден, фак лоџик.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Па мене не ми се допадна Gravity, освен визуелно. Но тоа е лично мое мислење а наградите што си ги доби се заслужени бидеќи филмот е ОК. Имаше тема за филмот ако те интересираат моите ставови и импресии ги пишав таму, разлистај ако те интересира.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Абе и од Гевегелија да си, филмов вреди за да доеш до Скопје.

https://www.facebook.com/DefaultUserProfile
Скролајте троа подоле... несфатени уметници, хипстери со долги коси и бради, сметани за чудаци во училиште, можеби во горната граница на просечна интелигенција, иселеници, мрчатори за се, имаат свое видување на светот, експерти во секое поле, со 5% конкретни аргументи и 95% општ неоснован хејт, коментираат за Interstellar.
Ако ти се допадна Interstellar читај само доколку сакаш да се изнервираш.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Интерстелар. Вака од прво око 8/10, да речеме солидна 8ца. Не сум во некој wow mood, али ми се допадна филмов. Ио спомна во неговата рецензија за фановите на Dark Knight и Inception, јас бидејќи не сум голем фан на тие два, особено на првиот, Интерстелар ќе го ставам пред нив со мирна душа. Нормално, Мементо ќе го ставам пред сите на Нолан (досадниот јас).
Со Одисејата многу не би го споредил, зашто тој е најчесто досаден, а овој е најчесто интересен. Пре би го споредил со Contact, некако и ми делува дека Нолан и од таму добил идеја за Меконахи да го земе како главен протагонист, може грешам.
Фановите на тематикава (јас) посебно ќе ги сакаат футуристичките сцени и тие временски, просторни и слични изместувања. Нека е јасно, временските парадокси нема да ги решат ниту во овој филм, а се присутни.
За култ и слично рано е, не знам, дека добро ја презентирал една од идеите за продолжеток на човештвото, не е сомнено.
Одисејата досаден? Are you sure you are a sci-fi fan?

Како што направи вo Inception, и тука има тешки mind-fuck моменти, се гледа стилот дека е тој, само далеку подобро средена приказна беше за некој кој е лаик, и не знае баш многу за астрономија, астрофизика, и планетарни науки. Во повеќето вакви филмови или скоро ништо не се објаснува, или се објаснува така опширно, технички и детално, што филмот го губи шармот кај лаичката маса незапознаена подетално во врска со тие тематики. Филмов има 10ка од мене само поради тој фактор, што не е лесен за изведба, и 99% од филмовите го немаат истиот, што филмов го издвојува над многу, многу други.

Споредбата со Одисеја е истиот тој фактор, бидејќи и таму немаше претеризам, а мискот на мистеријата и абстрактноста остава лаикот да ужив аво филмот без да се замара премногу. И двата филма се тој 1%. Други моменти се човечкото егзистенцијално прашање, страдање, поттик, љубопитност, осознавање, мистериите, абнормалните феномени, космички филозофии итн. кои се испреплетени толку опширно и доловени квалитетно на екран колку и Одисејата во своето време. Заради тоа одредени луѓе сфаќам зошто би велечеле паралели со двата филма. Нормално дека Одисејата, според мнозинството, е далеку од повисок профил филм (со што се согласувам), но има основа за споредбата, тоа ми беше поентата.

Сфаќам и зошто ти заличи на Контакт, ама тие паралели се премали во спореедба со Одисејата. Ако идеме од таа гледна точка од која тргна, подеднакво потсеќа и на Армагедон (и таму и тука имаме непосредна опасност од изумирање на човештвото, татко-ќерка драма и емо-моменти, и во двата филма глуми еден од браќава Афлек :D).

Инаку парадоксите ги решија во филмов, или јас нешто погрешно имам заклучено. Од каде тоа останале последици на временски парадокси?

Не знам зошто тој дел од постот не го стави во спојлер, ама ајде, ти си знаеш.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.792
А кој ќе модерира?

@џимеј гледај го побрзо, ако е само њот на темава три месеци можеме вицови да си раскажуваме.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
На наслов на темава треба да стои "Стоп вотови" :D (нели пошто не отишле у кино да го гледаат :D )

Ја ќе го оставам ова тука, да не се повтувам на темава :D
Добро бе да му ебам мајката пак ме претркаа за филм... :mad:

Некој филм со Ането и некој тип што рекламира коли, режиран од тип што прави филмов со магии и бетмени ау нешо (2014)




Ај демек кратко (ова секој пат го пишувам и завршувам со 200 пасуси..)

Филмов трае 3 саати..што е многу, реално. Можел слободно 2 ипол саата да биде и да има добар ефект...па и 2 саата можел да трае и горе доле истата приказна да била кажана.
Сепак иако трае филмов 3 саата не изгледа како да трае 3. Изгледа како 2 можеби ама не како за 3 :D

Ајде со ред:
Приказната: Супер идеја за приказна, ок начин на раскажување. Ништо ground breaking али интригантно.

Режијата: Ок си е. Во некои моменти може и да се видат некои кадри што потсеќаат на 2001:Спејс одикопај и да се види инспирацијата на Нолан од тој филм.

Саундтракот: ТОП ! Немам гуглано али штом е добар вака саундтракот претпоставувам е Ханс (дека си бе) Зимер. Ако сум грешка онда сигурно е некој друг квалитетен "саундтракаџија" :D Се надевам дека ќе освои звучни Оскари (а и ќе освои изгледа :D :D )

Глумењето: Метју ко Метју си развали. Онака дијалектот/акцентот/уатевр некогаш го има некогаш го нема што е..чудно, ама ептен ми е чуден и приспивен неговиот нормален глас така да..добро е. Очекувам номинација за Оскар да добие. Ането си ја заврши улогата што ја имаше. Тоа што му беше Џона Хил на Лео во Волкот е исто што Ане му беше на Метју во споредба на главен вс спореден лик. Не ми се верува да добие номинација ама би било кул.
Другите ликови си беа ок, си ја завшрија работата што требаше да ја завршат. Девојчето во филмот што ме потсеќаше на Ен Хатавеј со долга коса исто беше добра во филмов. Џесиката на Ајсбој си беше ...таму, немаше огромна улога as far as реплики go :D Другите ликови си завршија улога. Имаше пар актери што не знаев дека биле во филмот, така да добро се заштитил филмов од "спојлери" во трејлерот (y)

Хумор: На ниво. Најс (y) Имаше еден Ц3П0 лик во филмов, ваљда и од Стар Ворс црпел инспирација Нолан.


Се на се: Првиот саат добар. После следат пола саат кои што се..онака..потапа. Па последните саат и 20 мин се под полн гас. До пред последниот саат филмов ми беше за 7.5.Крајот го крена до 8..:е сега крајот..крајот е ептен.....сај фај да го речам..кога гледате филм 2 ипол саати со наука and stuff може лесно да заборавите дека филмов е сај фај...гледам некои луѓе се разочарани од крајот. Јас воопшто не сум, можеби бидејќи како што го гледав филмов очекував по булшит крај.

Нолан ко Нолан си ги користи тие text book финтици од книгата "Како да натерате публиката да ви го сака филмот", тоа е тоа..ништо комплицирано навидум ама ретко кој го прави. Не е нешто ground breaking начинов на раскажување на приказнава, и прави се што го имате видено во други филмов и ви се допаднало..и сето тоа се вклопува баш тамам..истото го прави во скоро секој негов филм, и очигледно успева бидејќи публиката го сака сево ова. А и за сакање е, едноставно а убаво.

Ама....ова е барем за рачинот на раскажување на приказната..приказната itself можеби ќе збуни некои гледачи...барем овие во САД се збунети :D

Ок филмче, задоволен сум се на се. Бел бумбар за филмов.


8/10 за Интерстелар. (y)

За мене лично Gone Girl > Interstellar бидејќи само последните 15 минути беа..мех...во филмов имаше 30ина+ мин кои што можеа да бидат отсечени. Сепак два добри филмови. Оскаровскава сезона почна фантастично.

А сега нешто неповрзано со приказнава што ми текна во последните минути на филмот...МЕГА СПОЈЛЕРИ НЕ КЛИКАЈТЕ АКО ГО НЕМАТЕ ГЛЕДАНО ФИЛМОТ..ГЛУПОСТ Е И ТАКА ОВА ШТО ЌЕ ГО ПИШАМ НЕ СИ ГО СПОЈЛНУВАТЕ ФИЛМОТ ЗА ЏАБЕ.

Што ќе беше јако на крај Ането сама кога остана на планетата од негде да се појавеше Џорџ Клуни на планетата и да кажеше "А бе..и тебе те остави Сандра Булок ?" :D

Иииили...Метју во последната сцена кога идеше да ја бара Ането да дојдеше до..аеродром или што и да е со спејс летала...да земеше да бира помеѓу пет вида на спејс летала..и на крај на пистата да имаше Линколн кола..и да влезеше во неа...и да испадне дека филмов е најдолга реклама на Метју за Линколн досега..:D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom