Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Uste da se raboti za ISTI uredi bi bilo O.K. Siguren si deka se raboti za isti? Ili samo e imeto HANSOL isto. Cita li nekoj sto trakotam nanazad celo vreme? Aj sega javi mu se na Zoki i neka ti go procita od nalepnicata tocno modelot na HANSOL-ot pa posle upreduvaj gi cenite...
Ako se razlicni normalno ce se i razlicni cenite... Gree mak nudi HANSOL so oznaka GWK12TB-S3DNA1D sto i e vo katalogot za 2015 god. na GREE i po specifikaciite e top.... Bidi siguren deka ima HANSOL i hansol.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Што е подобро според вас ? Некој виккат дека подобро воопшто да не ја гасам климата. Да ја запалам сега во ноември и да ја изгасам во Мај. Имам ноќен режим (што ли да значи тоа)

Ваше мислење ?
Ноќен режим (читано од упатсво на Даикин за твојата Dikin клима) значи дека коа ке го притиснеш дугмето и климата е во мод на греење ке ја намали и одржува температурата за 2 степена пониска од зададената се дур не ја смениш рачно. Пример ако на даљинското зададена температура ти е 22, климата ке одржува температура 20Ц се додека ти не се разбудиш и не ја накачиш температурата мануелно, но фактички стануваш во ладно. Ова би рекол е глупо но и евтино решение кое го има во поевтините модели...пример можам да ти кажам за Gree Хансол каде може да се програмираат повеќе Sleep модови, т.е. Sleep 1, Sleep2, Sleep 3 итн....каде дефинираш пример во првите 6 саати да намали и одржува -2Ц од зададената, но во наредните 2 саата да покачи за 2Ц, што е полоѓична варијанта и кога ке станеш просторот ке биде загреан, фактички во првите 6 саата држи Т=20Ц а 7миот и 8миот саат накачува на 22. Основните модели имаат опција само да намалат а оскапите модели знаат и да качат Т по одреден период во часови, тоа е разликата.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Zdravo! Izvesen pwriod nemav pisano na forumot no bidejki iznacutav razni diskusii eve konecno i moe korisnicko iskustvo. Pred izbesen period nabaviv gree change inverter...generalno bese za dogrevanje na prostorija os 35 kvadrati so termopan staklo i debelina na dzid 65....bez izolacoja so malter odnadvor. E sega po mesec i polovina mozam da kazam deka sum zadovolen poprilicno smetkata za struja e pogolema za 1000 denari i greenejto e aktivno 12 pa i poveke casa dnevno. Planiram uste ovoj mesec da go pominam taka pa preogam na drva.[DOUBLEPOST=1415116660][/DOUBLEPOST]Iskreno za 500 evra so montaza podobra klima i ne moze da kupite.[DOUBLEPOST=1415116848][/DOUBLEPOST]Iskreno za 500 evra so montaza podobra klima i ne moze da kupite
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Cestito klima,
najdobar izbor odnos pari kvalitet (spored mene, za vo Mk)

63500 li te cinese? i kolku ti zemaa za montaza
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ноќен режим (читано од упатсво на Даикин за твојата Dikin клима) значи дека коа ке го притиснеш дугмето и климата е во мод на греење ке ја намали и одржува температурата за 2 степена пониска од зададената се дур не ја смениш рачно. Пример ако на даљинското зададена температура ти е 22, климата ке одржува температура 20Ц се додека ти не се разбудиш и не ја накачиш температурата мануелно, но фактички стануваш во ладно. Ова би рекол е глупо но и евтино решение кое го има во поевтините модели...пример можам да ти кажам за Gree Хансол каде може да се програмираат повеќе Sleep модови, т.е. Sleep 1, Sleep2, Sleep 3 итн....каде дефинираш пример во првите 6 саати да намали и одржува -2Ц од зададената, но во наредните 2 саата да покачи за 2Ц, што е полоѓична варијанта и кога ке станеш просторот ке биде загреан, фактички во првите 6 саата држи Т=20Ц а 7миот и 8миот саат накачува на 22. Основните модели имаат опција само да намалат а оскапите модели знаат и да качат Т по одреден период во часови, тоа е разликата.
Ма што е до мене, мене ми треба да ја уклучам, да ме грее-лади, да биде квалитетна за да не се ебавам со сервисери. Не ми требаат сите тие сетинзи. Мене ми е премногу да дадам над 1000 евра за клима. Верувам дека што е поскапа е подобра ама мислам дека и обичен инвертор ќе заврши кај мене.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
So zdravje da se sluzis :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ма што е до мене, мене ми треба да ја уклучам, да ме грее-лади, да биде квалитетна за да не се ебавам со сервисери. Не ми требаат сите тие сетинзи. Мене ми е премногу да дадам над 1000 евра за клима. Верувам дека што е поскапа е подобра ама мислам дека и обичен инвертор ќе заврши кај мене.
Види, слип модот сега многу многу нема да ти користи затоа што се високи температурите надвор и споро паѓа температурата внатре. Ти праша дали да ја гасиш преку ноќ или не и оваа опција баш за таа намена може да ја користиш за да не се угаси преку ноќ, но ако сега на +5Ц (и више) надвор и внатре 22ц пример ја ставиш у слип и таа намали на 20 незнам дали ке работи или ке искључи кога ке види дека споро време не паѓа Т на 20. Пробај види како ке се понаша. Инаку скоро истото се постигнува и со тајмерот, ја гасиш пред спиење и местиш тајмер ON за 7-8 саати да се укључи.
Генерално негасењето преку ноќ се практикува во поладните денови со минусни Т за да не се излади просторот, сега е рано уште за тоа со овие температури.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
nmarkovski

Aj vidi kaj tebe kolku pari e MSZ-FH35VE/MUZ-FH50VE 2013 bidejki jas koga prasav mi kazaa okolu 109000den sto ne korenspodira razlikata so MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VE 2013 koja e 64000DEN
I vo Gr i vo Bg ne e tolku golema razlikata, pa mozebi nesto imaat utka vo cenata, pa za toa da se prasa povtorno i na drugo mesto

Isto i nekoj drugite forumdzii ako ima nekakva informacija okolu ova
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Под “монтажа“ се подразбира материјал и работна рака или само работна рака а материјалот сам да го купиш ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom