Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали може некој да ми каже колкава разлика има (финансиска нели) кај некој што се греел на дрва или на струја па преминал на греење на новиве печки за палети. Читав по форумов многу мислења, ама некој ако може ваква спорердба да даде би било супер .
Погледај на страна 160 од истава тема пост 2395 - постирав преглед на цени
http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-160
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Moze e malku glupo ali vidov na tablicata kaj klimite 300% sto znaci toa nemi e jasno malku ako moze da mi objasnite
Климата работи како топлотна пумпа.
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump
Со помош на механичка работа добиена од електрична енергија, топлината од околината се префрла на повисока температура со која се загрева просторијата.
Во надворешната единица на климата, која во режимот на затоплување представува испарувач, се наоѓа фреон во течна состојба. Овој течен фреон испарува и при тоа одзема топлина од околината. Таа пареа се наоѓа на температура на околината на пример - 10 С
Оваа пареа компресорот ја компримира при тоа температурата на пареата се зголемува на + 40 С
Компримираната пареа со цевки се доведува до внатрешната единица која представува кондензатор.
Во внатрешната единица пареата кондензира - повторно се втечнува, при тоа ослободувајќи топлина со која се затоплуваме.
Сега течниот фреон повторно се враќа во надворешната единица и циклусот се повторува
 
Член од
3 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
32
Како на пример околу 100 квадрата, на два спрата.
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 01:28 ---


Каков е тој котел? Каде може да се набави? По која цена?
имаш во бриколаж такви котли најслабиот е 20 кw , чини 41000 и од чешка се
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.676
Поени од реакции
32.726
Pa tokmu toa jas go vikam i za toa e forumov.
Po se izgleda tuka samo se pisuva a nikoj ne cita sto e napisano.
...
Ednostavno za toa e i forumov, razmena na iskustva, za citanje od internet kolku nesto cinelo ili ne site mozeme.
Баш така, без разлика што сите си имаме некои свои фаворити, факти си се факти. Би предложил сите вие што имате клими да постирате фотографија од зум на натписот со моделот на климата (без сериски број).

GREE се повеќе од солиден бренд, и пониска цена е сосема можна ако увезувачот добил поволна цена и/или сака да оди со поагресивни цени (па заработката да ја има преку поголема количина продадени уреди). Уште би додал дека цена од 650евра за HANSOL 12ка најверојатно би ме одлучила и мене за овој клима уред (но сериозно би размислил заради односот на сервисот, според искуствата на Горан0505)

Муабетот ми е дека една фотографија од ознаката на GREE HANSOL би решила многу дилеми дали навистина се работи за модел (и кој) од HANSOL серијата.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Vankok
Denes mi se javija od zorba, mi ponudija da dojdat denes pokasno ili vo vtornik, jas im rekov vo vtornik. Cule deka pisuvam na forumov a jas im rekov deka nemam nisto loso pisano. Znaci po mene ce bida oni buduci bestseleri vo MK i stvarno treba da se pazat od gluposti kako so mojata klima. Znaci problemite treba da gi resavaat vednas, ako se zafateni imaat oni i drugi ekipi so koi sorabotuvaat kako na primer Zoki od d.bolnica i mozeja do sega nego da go pratat i da ne se vlece mojot problem olku
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.676
Поени од реакции
32.726
Така и треба бе Горан, мило ми е дека дистрибутерите не читаат и дека разврската на проблемот се ближи. Како што пишав во друг пост, помина времето кога се заташкуваат работите зошто со денешнава глобална мрежа многу лесно се дознаваат работите. Денес не е доволно само да имаш конкурентна цена туку мора да се пружа и соодветна подршка за производот што го продаваш.
Тоа дали сервисерите се зафатени или дали е ладно/топло времето надвор е сосема ирелавантно во однос на фактот дека решавањето на проблемот се одлага пола година.

Затоа ги повикувам сите форумџии да ги пренесуваат искуствата со дистрибутерите (и со нивните сервиси) тука, прво за нас да си размениме искуства а второ и за дистрибутерите да се приближат повеќе кон она што е стандард во работењето на запад.
Пишувајте се, од искуства со сервисот до односот на монтерите и дали се испочитувани правилата на монтажа, како што е специфицирано од произведувачот (вакумирање на внатрешна единица, одделна изолација на двете црева кон надворешната единица, итн).
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Vanlok
Tocno taka, ete jas go pomenav Zoki kako dobar monter i nekoj pred nekoj den go pomena za Hansol taka da tret nema sto da razmisluva, ce go povika Zoki. Zorba Bazevcite isto taka profi montiraat, imaat pumpi i za vakumiranje i za sobiranje na siot freon od klimata nazad vo boca i vaga za polnenje znaci se kako treba a ne nekoe motorce od frizider
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
@Vanlok
Tocno taka, ete jas go pomenav Zoki kako dobar monter i nekoj pred nekoj den go pomena za Hansol taka da tret nema sto da razmisluva, ce go povika Zoki. Zorba Bazevcite isto taka profi montiraat, imaat pumpi i za vakumiranje i za sobiranje na siot freon od klimata nazad vo boca i vaga za polnenje znaci se kako treba a ne nekoe motorce od frizider
Се една гооолема исправка, двајца монтери се ЗОКИ за грее, тој Зоки што монираше кај мене и огледало не е истиот Зоки што работел кај тебе :)
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Дали има ли некој од вас искуство со инвертерите Панасоник, произведени во Кина? Ме интересира примарно за греење, и како се однесуваат на температури пониски од -5 С? Можно ли е со самото тоа што се Кинески, бренд како Панасоник, да падне под свој стандард со квалитет?

Конкретно разгледувам 2 модела CS/CU RE12GKE (2007) и неговиот наследник CS/CU RE 12PKE (2012). Ако некој веќе има некоја емпирика со овие, многу ќе помогне :)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Po nedela dena otkako go montirav Hansolot, i prvicniot somnez (poradi moe neiskustvo so inverteri), mozam da kazam deka sum zadovolen.
Seuste temperaturite se kako izmisleni za Makedonska siromastija, i momentalno zatopluvam bez problem 40 kvadrati, 30 dnevna+10 soba. Nemam potreba da ja otvoram i drugata soba bidejki e prazna, no sigurno ke ja stopli i nea. 52 kvadrati na ovie 6-7-8 stepeni navecer ke gi topli bez problem. I mozam da kazam deka e pretoplo, sto go potvrdija i trojca monteri od eden salon za mebel koi bea vo cetvrtokot sabajleto, kako vleguvaa eden po eden site istiot muabet - "abe mnogu ti e toplo ovde". Ja mestam na 21 stepen samo navecer da raboti, so sleep mod.
Modelot e GRS-121HI/JSH-N2, od "Grckite" bidejki koga ke go pisete na google samo grcki strani otvora i po nekoja Romanska.
Ima greac na nadvoresnata, se gleda na dnoto izvrten siv kako kabel lici. Za greac na kompresorot neznam, nenzam ni kako da proveram. Pisuva deka raboti do -20 nadvoresna temperatura, specifikaciite se potpolno isti kako pdf-ot koj go ima na nekoja od prethodnite strani.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kaj ima najeftini peleti kaj nas i so pari odat? Vo plan mi e sledniot pat koga ke odam nakaj slovenija ili germanija da zemam nekoja polovna pecka na peleti,se navagaat za nekojsi 300-400 evra.
--- надополнето: 4 ноември 2013 во 09:06 ---
Климата работи како топлотна пумпа.
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump
Со помош на механичка работа добиена од електрична енергија, топлината од околината се префрла на повисока температура со која се загрева просторијата.
Во надворешната единица на климата, која во режимот на затоплување представува испарувач, се наоѓа фреон во течна состојба. Овој течен фреон испарува и при тоа одзема топлина од околината. Таа пареа се наоѓа на температура на околината на пример - 10 С
Оваа пареа компресорот ја компримира при тоа температурата на пареата се зголемува на + 40 С
Компримираната пареа со цевки се доведува до внатрешната единица која представува кондензатор.
Во внатрешната единица пареата кондензира - повторно се втечнува, при тоа ослободувајќи топлина со која се затоплуваме.
Сега течниот фреон повторно се враќа во надворешната единица и циклусот се повторува
Da,samo iskoristuvanje 1/3 go ima kaj temperaturi nad 10c. Koga ke zaladi pod -5 iskoristuvanjeto paga na pod 1/1.5.
Klima nitu pod razno nema takov toplinski efekt kako pecka,ber razlika dali na drva ili peleti. Vo stan sakas nejkes mora na peleti poso na peckite ne im treba ogak.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Da,samo iskoristuvanje 1/3 go ima kaj temperaturi nad 10c. Koga ke zaladi pod -5 iskoristuvanjeto paga na pod 1/1.5.
Klima nitu pod razno nema takov toplinski efekt kako pecka,ber razlika dali na drva ili peleti. Vo stan sakas nejkes mora na peleti poso na peckite ne im treba ogak.

Pred nekoj da napise nesto neka se educira poveke, za da ne siri dezinformacii. Baram sega e lesno pri seta literatura koja ni e na dofat.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Не му се мешај на човекот, научив за согорување без чад :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom