Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.526
Процедурално: имате грешка во насловот на темава, кај Христијанстовото.

Не знам зошто го правам ова... :unsure:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Прашањето е штом се сложиле сите, зошто и понатаму даваат различни дефиниции?
А, што е битно?

Тоа воопшто не задира во твојата цврста вера, и откриена вистина.

Дефиницијата може да ја дадеш во различен облик, но суштината е иста - отсуство на вера, или многу низок степен на истата, во она што го нудат светите книги како објаснување на прашањата за постанок на планетава и диверзитетот на живиот свет.

Едноставно, теолошката претпоставка за овие две прашања за нив има веројатност многу блиска до нула, за ралзика од други понудени.

Тоа е тоа, ништо спектакуларно нема во атеизмот. Нема наука, нема магија, нема волшебни стапчиња, нема забрането овошје, нема забрана за секс, итн..

ВО суштина е многу едноставен за живеење:)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Резултатите се едно, пристапот е друго. Тебе пристапот ти е утнат, таков пристап е за друга тема, со таков пристап си апсолутен трол на темава.
Јас никого не убедувам во нешто,па ниту разубедувам.Терај си работата,резултати сега,и она другото има разлика,баш ти одговараат,или би ти одговарале.Па времето ќе покаже колкава е твојата способност
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Нема тоа врска со пророштво туку со интелегенција,знаење и искуство.Кога тебе би те прашале за мислење,ти уште утре цел свет би сакал да учи и да го прифати Сатанизмот,а тоа што истиот тој ден ќе те обесат тоа нема врска.Важно е да јадеш бурек на Кајгана како тоа се прави.Среќа за сатанистите е што не тражат мислења од таквите како тебе,што религијата ја сметаат за исто што и идеологијата.

п.с Изгледај ги сите видеа до крај,и дојди да лаеш со твојата ароганција тука.Само така може да ја испереш твојата религиозно-окултистичка неписменост.
За среќа се што е пишано на форумов останува, па и твоите лаги. Еве што кажа ти:
https://www.youtube.com/watch?v=NAvs_PVrtF4

Сигурен сум дека ти ќе уживаш да го учиш своето дете како да коле мачка и да ја пие нејзината крв,па потоа исто и со човек,како да се поклонува на Светлоносецот,место сликовници со боенки од ливади и такви детски работи,да бои гробови,надгробни плочи...

Ова ли е таа диктатура за која Црквата черечеше луѓе и ги палеше живи ?..
Кога го постирав тој фамозен учебник, и кога видовме дека нема никакви лекции за колење мачки, пиење крв или боење гробови, почна да се прпелкаш како риба на суво и да тврдиш дека у ствари тоа било намерата, ама сатанистите небиле глупи, па затоа учебникот имал логички задачи од типот - најди 6 разлики, дешифрирај го текстот, поврзи ги точките и слично.
Исто така се обиде да поврзеш некакви си видеа на кои луѓе без идентитет тврдат како биле во секта и како ја читале оче наш наопачки.....Демек тие се оние што го направиле и дистрибуирале учебникот....

Работава е трагикомична затоа што не си само ти, да беше, ќе се изнасмеевме на твојата глупост и ќе продолжевме, арно ама има доволно "стручњаци" како тебе, за да влијаат на начин на кој се создаваат параноични ситуации, се шират предрасуди и се оцрнуваат одредени групи на луѓе поради нечија неукост, страв и глупост.[DOUBLEPOST=1413491536][/DOUBLEPOST]
Официално сатанистите да признаат дека колат мачки, и незнам какви ритуали, и тогаш ќе може да речеме ’е навистина било така’. Зарем се глупави да си пукаат во нога, не напротив тие се лукави.И зарем ТИ велиш нетреба да се сомневаме и да разобличуваме.
Туку што велат сатанистите има или нема ѓаол?
Па дааа! Се е завера против вас, како не ми текна порано. Еве јас досега десет луѓе имам жртвувано и пеесет мачки. :tapp:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
За среќа се што е пишано на форумов останува, па и твоите лаги. Еве што кажа ти:

Кога го постирав тој фамозен учебник, и кога видовме дека нема никакви лекции за колење мачки, пиење крв или боење гробови, почна да се прпелкаш како риба на суво и да тврдиш дека у ствари тоа било намерата, ама сатанистите небиле глупи, па затоа учебникот имал логички задачи од типот - најди 6 разлики, дешифрирај го текстот, поврзи ги точките и слично.
Исто така се обиде да поврзеш некакви си видеа на кои луѓе без идентитет тврдат како биле во секта и како ја читале оче наш наопачки.....Демек тие се оние што го направиле и дистрибуирале учебникот....

Работава е трагикомична затоа што не си само ти, да беше, ќе се изнасмеевме на твојата глупост и ќе продолжевме, арно ама има доволно "стручњаци" како тебе, за да влијаат на начин на кој се создаваат параноични ситуации, се шират предрасуди и се оцрнуваат одредени групи на луѓе поради нечија неукост, страв и глупост.[DOUBLEPOST=1413491536][/DOUBLEPOST]
Па дааа! Се е завера против вас, како не ми текна порано. Еве јас досега десет луѓе имам жртвувано и пеесет мачки. :tapp:
Исписимус,УКЛУЧИ ГО ЕДНАШ МОЗОКОТ ВО ЖИВОТОВ ТВОЈ ДОДЕКА ЦИТИРАШ МОЈ ПОСТ!

Тоа не се лаги,туку вистини.Јас реков неговите деца алудирајќи на тоа дека иде многу брзо тоа време каде што ќе го пишува тоа,и дали неговите деца,внуци,правнуци.. некој од нив ќе го фатат тоа време каде што место дрва ќе бојат гробови во сликовници.ЧОВЕЧЕ,ПА ИДИ ВО АМЕРИКА ЗА ХАЛОВИН,ТЕБЕ КАКО САТАНИСТ АКО ТИ Е НОРМАЛНО ДЕТЕ ОД 14 ГОДИНИ СО ЛОПАТА ВО ДВОР КОПА ГРОБ,И ТОА ДЕМЕК НЕКОЈА ЈАКА ЗАЕБАЦИЈА Е,МЕНЕ НЕ МИ Е ТОА ВООПШТО НИ НОРМАЛНО НИТИ ЛОГИЧНО.ТОА Е БОЛНО.

ДАЛИ ТИ ГИ РАЗГЛЕДА СИТЕ ВИДЕА ? НЕ.. виде едно,во кое се збори дека ја читале Оче наш наопаку и сеа тоа го лаеш овде.Има таму се објаснува дека ги терале крв да пијат од мачки и кокошки,па дури и од деца.Има,ама тебе тоа те боли да го гледаш,не ти одговара,зошто сакаш да лаеш и да покаживаш ароганција.ПОЗНАТО Е ДЕКА ВИСТИНАТА ГО ДЕРЕ САТАНАТА.. така и тебе,лечиш тука фрустрации и комплекси затоа што немаш храброст да ги изгледаш сите видеа до крај...

Кога ќе ги излгедаш сите,дојди опери ја твојата неписменост,до тогаш не ме замарај со твоите комплекси и фрустрации.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Го погледнав „видеово„: текстот е благо-сатански настроен, не непосредно, но со посредни пораки, а изразува и критичко-нихилстички став кон модерново живеење, за кое „нуди„ и решение, кое е надвор од умот...

Самото име од групата „КИСС„ е кратенка и во себе го крие и изразот „сатана„ (една од буквите „с„ во името), а самиот рок, како правец во популарната музика, е насочен кон хедонизмот, своеглавоста и револтот кон постојните правила на живеење, кон родителите, кон власта и воопшто, кон било каков авторитет.

Двете букви „СС„, ставени една крај друга, асоцираат на „СС„ хитлеровите дивизии, познати по својата окрутност низ СССР.

Нивниот „имиџ„ е превземен од модерните пагани од Африка.
Да, првата е кратенка од зборот “секта“, а втората од “сатана“. Тоа и од Ислам, а тоа к од Католицизам. Ништо не оди во корист на православието, за жал.:place: (штета што нема п):place:

И јас не видов нит нихилизам нит сатанизам, но нема врска. :)

Ајде и прашање. Зошто е лошо да се биде бунтовник? Зар треба некој 3 и тоа од страна, да ни ги диктира правилата на игра, а ние како пиони на една шаховска табла да повлекуваме чекори!?Напротив, учесниците ги диктираат правилата, а секогаш се донесува одлука во полза на мнозинството, тоа е едно просто правило кое важело и во инквизицијата, ми се чини. Што значи, постои со векови. Но ако сметаме дека сме оштетени и дека тешко ќе дојдеме до нашите зацртани цели, ќе станеме (/бидеме) бунтовници.
- Дали некогаш христијаните биле бунтовници? :)

И последното нема врска (како ни 1-то, ни 2-то). 3-тата паралела ти е смешна.:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Исписимус,УКЛУЧИ ГО ЕДНАШ МОЗОКОТ ВО ЖИВОТОВ ТВОЈ ДОДЕКА ЦИТИРАШ МОЈ ПОСТ!

Тоа не се лаги,туку вистини.Јас реков неговите деца алудирајќи на тоа дека иде многу брзо тоа време каде што ќе го пишува тоа,и дали неговите деца,внуци,правнуци.. некој од нив ќе го фатат тоа време каде што место дрва ќе бојат гробови во сликовници.ЧОВЕЧЕ,ПА ИДИ ВО АМЕРИКА ЗА ХАЛОВИН,ТЕБЕ КАКО САТАНИСТ АКО ТИ Е НОРМАЛНО ДЕТЕ ОД 14 ГОДИНИ СО ЛОПАТА ВО ДВОР КОПА ГРОБ,И ТОА ДЕМЕК НЕКОЈА ЈАКА ЗАЕБАЦИЈА Е,МЕНЕ НЕ МИ Е ТОА ВООПШТО НИ НОРМАЛНО НИТИ ЛОГИЧНО.ТОА Е БОЛНО.
Постираше видео во кое се зборува за учебник, тврдеше дека учебникот ги учел децата да колат мачки и да пијат крв како и да бојат гробови. Учебникот го видовме, немаше ништо од тоа. Е сега, кажи ми како се вика кога ќе кажеш нешто што не е вистина?

П.С. За споредбата со халуин, си видел ли ти за бадник или коледе какви маски се носат од деца во Македонија? Тоа не е болно, а халуин е болна работа?!

П.С. Едвај прочитав што си напишал, дај покрупно пишувај!
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И јас не видов нит нихилизам нит сатанизам, но нема врска. :)
.
Има врска и тоа дебела, но за да ти одговорам каде стои нихилизмот и сатанизмот, треба да го гледам „видеото„ од почеток и да ти го прераскажам/преведам текстот од композицијата, каде е очигледен ставот од текстописецот.[DOUBLEPOST=1413493235][/DOUBLEPOST]
Ајде и прашање. Зошто е лошо да се биде бунтовник?
Лошо е, затоа што првиот бунтовник и противник (сатана=противник!) на еднаш воспоставениот ред во Светов, беше токму ангелот Деница, кој стана да „ратува„ против Севишниот.

Секоја бунтовност е насоечна кон 2 цели:
1. Бунт против редок кој некој властодржец го створил во одреден систем, на пример, во државата/опшеството.
2. Бунтот, како последица, завршува во своеглавост или во најлош случај, во анархија, каде бунтовникот го почитува само својот бунтовен избор, но не и нечиј авторитет.

Бунтовноста почнува како бунт против авторитетот од родителите, а води кон бунт против било кое општествено уредување, во облик од герила, тероризам и слични дејанија.
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Постираше видео во кое се зборува за учебник, тврдеше дека учебникот ги учел децата да колат мачки и да пијат крв како и да бојат гробови. Учебникот го видовме, немаше ништо од тоа. Е сега, кажи ми како се вика кога ќе кажеш нешто што не е вистина?

П.С. За спооредбата со халуин, си видел ли ти за бадник или коледе какви маски се носат од деца во Македонија? Тоа не е болно, а халуин е болна работа?!

П.С. Едвај прочитав што си напишал, дај покрупно пишувај!
Страшно.... :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Ајде те молам,ќе зачекам,дај ми ја реченицата каде што реков дека тврдам дека тој учебник ги учи децата да пијат крв и бојат гробови.ИМАЈ ХРАБРОСТ И ДАЈ МИ ЈА.АКО ВООПШТО ПОСТОИ.

За бадник,јас колку што знам тоа се прави само во Тетово,не сум видел никогаш друг град на коледе да прави така.А во Тетово да,и тоа со години.Тоа е ПАГАНСКО и нема врска со Христијанството нити празникот.Но сепак,носење маска не е исто што и копање гроб во двор од страна на малолетници..

Пишувањето крупо е да те потести дека тресеш глупости и збориш реченици кои јас не сум ги кажал.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.997
Поени од реакции
8.549
Да, првата е кратенка од зборот “секта“, а втората од “сатана“. Тоа и од Ислам, а тоа к од Католицизам. Ништо не оди во корист на православието, за жал.:place: (штета што нема п):place:
И јас не видов нит нихилизам нит сатанизам, но нема врска. :)
Еве ти го опусот на Витезите во служба на Сатаната, па гледај:

http://www.azlyrics.com/k/kiss.html
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Како може децата нешто да научат без даден текст? Односно една боенка не може да биде поткрепа за некакво учење за сатанизам, богохулие или пак некакво смешно вештество. Нема логика.
Постојат ли хорор филмови кој овие млади деца би можеле да ги гледаат, со истата тематика? Во тие, преку глумата, се прикажува нешто што би можело да допре до нив. Башка има и видео игри, има и книги, има и сликовници, па и детски приказни со одредени вештерки, магии и демони. Децата би можеле да стапат во контакт со сите овие нешта. Кажи ми дали е поверојатен филмот или боенката? Книгата (измислена или не) или ребусот? Играта од некоја одредена слика во боенката?....

Тоа е суштината на пораката која претходно лошо ја разбра. А за тоа дали е болно или не? Не сум психијатар, но би рекол дека не е. Зошто светот мора да е поврзан со религиските норми? Зошто мораат тие да стагнираат или да се шират како епидемија низ општеството? Дали ако општеството не ги прифати истите, вината ќе се бара во истото или во нормите. Мислам дека е редно да сфатиш дека животот кој се живеел пред 150г. е многу поразличен од овој живот кој што го живееме ние денес. А ако религијата сака да опстојува и понатаму, треба да го преинсталира својот систем, кој е центриран кон владеењето и управувањето со човекот, а не за мир во светот или пак за некакво смешно духовно воспитување.;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Доволно е да ги погледнеш насловите од албумите од посочениот линк и се‘ станува очигледно и јасно.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Како може децата нешто да научат без даден текст? Односно една боенка не може да биде поткрепа за некакво учење за сатанизам, богохулие или пак некакво смешно вештество. Нема логика.
Постојат ли хорор филмови кој овие млади деца би можеле да ги гледаат, со истата тематика? Во тие, преку глумата, се прикажува нешто што би можело да допре до нив. Башка има и видео игри, има и книги, има и сликовници, па и детски приказни со одредени вештерки, магии и демони. Децата би можеле да стапат во контакт со сите овие нешта. Кажи ми дали е поверојатен филмот или боенката? Книгата (измислена или не) или ребусот? Играта од некоја одредена слика во боенката?....

Тоа е суштината на пораката која претходно лошо ја разбра. А за тоа дали е болно или не? Не сум психијатар, но би рекол дека не е. Зошто светот мора да е поврзан со религиските норми? Зошто мораат тие да стагнираат или да се шират како епидемија низ општеството? Дали ако општеството не ги прифати истите, вината ќе се бара во истото или во нормите. Мислам дека е редно да сфатиш дека животот кој се живеел пред 150г. е многу поразличен од овој живот кој што го живееме ние денес. А ако религијата сака да опстојува и понатаму, треба да го преинсталира својот систем, кој е центриран кон владеењето и управувањето со човекот, а не за мир во светот или пак за некакво смешно духовно воспитување.;)
Не разбираш што е поентата.Поентата е да се навлечат децата на Сатанизам.Во која книга пишува текст како треба да се дрогира човек со хероин ? никој,па знаеш колку милиони и милиони има зависници од хероин на светов и уште колку се 2 метри под земја од тоа ? така и ова,поентата е да се даде до знаење дека Сатанизмот постои како религија на Сатаната,а они треба да ''влезат'' во тој свет.Кажав,никој не е толку ретардиран да напише во книга за деца како се коле мачка,и како треба од истата да се пие крвта.Самата книга за Сатанизмот ќе предизвика љубопитност кај нив,да се впуштат во такви тинејџерски или младешки авантури,да станат членови на некоја сатанистичка секта и таму да го најдат ''упатството'' за мачката.Видеата кој ги постирав се збори како Сатанистичките свештеници со обреден нож колеле деца,и во чаша ја собирале нивната крв.Такви сведошства имаш мал милион.

Јас се изразив во смисол на идно неопределено време.Не сум јас пророк и да кажам на 08.04.2016 во учебниците во Америка ќе има да фарбаат гробови,како да колат животни,пијат крв итн.. јас алудирав на тоа дека ова е само прва етапа од тој план.Тоа ти и другар ти исписимус не го разбравте..

Патем,не реков дека сите мора да бидат верници,туку дека треба да бидеме ЛУЃЕ а не неморални и КАНИБАЛИ.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Еве ти го опусот на Витезите во служба на Сатаната, па гледај:

http://www.azlyrics.com/k/kiss.html
Има уште едни, во Ватикан. Па оди и ѕирни ги некогаш. Можеби и филм ќе снимиш. :P

Инаку ај ѕирни малку и околу религиската припадност на едната нивна легенда, и ѕирни ги малку старите членови.
На крајот ќе се изнаѕиркаш, но тоа е. Ако сакаш вистина, ќе треба да трагаш по истата, нели? :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Страшно.... :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Ајде те молам,ќе зачекам,дај ми ја реченицата каде што реков дека тврдам дека тој учебник ги учи децата да пијат крв и бојат гробови.ИМАЈ ХРАБРОСТ И ДАЈ МИ ЈА.АКО ВООПШТО ПОСТОИ.
https://www.youtube.com/watch?v=NAvs_PVrtF4

Сигурен сум дека ти ќе уживаш да го учиш своето дете како да коле мачка и да ја пие нејзината крв,па потоа исто и со човек,како да се поклонува на Светлоносецот,место сликовници со боенки од ливади и такви детски работи,да бои гробови,надгробни плочи...
Добро де,ете ти демократија,пиј крв од мачки.. што да ти кажам друго,сакавте ете ви..
За бадник,јас колку што знам тоа се прави само во Тетово,не сум видел никогаш друг град на коледе да прави така.А во Тетово да,и тоа со години.Тоа е ПАГАНСКО и нема врска со Христијанството нити празникот.Но сепак,носење маска не е исто што и копање гроб во двор од страна на малолетници..

Пишувањето крупо е да те потести дека тресеш глупости и збориш реченици кои јас не сум ги кажал.
Јас мислам дека не само во тетово, никој друг освен тебе нема врска за христијанство, сатанизам, ислам.....друдизам, паганство. Затоа да распуштиме се и да те назначиме тебе да бидеш новата шпанска инквизиција! Што ќе се заебаваме со незналици, тебе како најголем експерт по религиозни прашања ќе те ставиме и решен проблем! Што викаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom