Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Лажем викаш.... еве да се цитирам сам што напишав во постот за кој ти ме цитираше..

,,САТАНИСТИТЕ не се глупи за одма тоа да го пикнат во учебници.Тоа се прави постепено,преку разни индиректни начини.Да земем да набројувам сега овде,ќе треба еден ден да пишувам.Никој не е ретардиран да напише упатство во учебник за пиење крв од луѓе или животни како што има објаснувања за синус и косинус.Самото тоа што децата ќе учат за Сатанизмот,нивната работа е 90% завршена''.

Tолку е зголемено бидејќи очигледно или проблем со меморијата или со очите имаш.. ти си знаеш.. ете ти доказ како лажам.
Значи покрај особеностите да се решава светската политика со бабите од маало пред врата, ти си имал и пророчки способности и моќ да читаш мисли.
Нивото на стручност и познавање на сатанизмот ич да не го ни спомнувам. Таква експертиза ни до судниот ден неможе да се види. Мислам....кој може да се справи со аргумент од две минутно видео на јутјуб каде сведокот без име и идентитет, во затемнета просторија кажува дека бил во секта и дека го читале оче наш наопачки.....
Кога на сето ова ќе се додаде ефектот текстот да се напише со фонт миљарда, сите контрааргументи се излишни и Исус плаче од радост на небото што има вакви експерти да се борат против неговиот вечен непријател.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
1. Upražnjavanje postojećih ili spontanih rituala, u skladu sa satanističkim "kalendarom". Rituali se mogu upražnjavati u napuštenim zgradama, na grobljima, u vikendica ma, čak i u stanu ili kući ako roditelji nisu prisutni. Takođe, tinejdžer ih može samostalno obavljati u svojoj sobi, sklonivši se od pogleda roditelja.

2. Upražnjavanje rituala u kojima se priziva satana, uz davanje zaveta i obećanja njemu, uglavnom pisanih svojom ili krvlju člana grupa.

3. Mučenje i žrtvovanje životinja, čija se krv pije i prosipa po telu.

4. Porezivanje sebe i drugih i ispijanje svoje i tuđe krvi, često pomešane sa telesnim izlučevinama.

5. Upražnjavanje grupnih seksualnih aktivnosti; tzv. "crna venčanja", kada se ženski članovi grupe "udaju" za satanu. Već deca od 12-13 godina mogu biti uvučena u ovo.

6. Upražnjavanje ceremonija uz upotrebu droge i alkohola, što smanjuje inhibicije i prethodi orgijama, žrtvovanju životinja, ispijanju izlučevina tela.

7. Izvođenje obreda koji su povezani sa smrću - na grobljima, u grobnicama, kraj napuštenih hramova. Korišćenje delova leševa ili kostura prilikom tih rituala.

8. Upražnjavanje gatanja i vračanja: spiritizam, tarotkarte, Ji Đing, sve zbog predviđanja budućnosti.

9. Proklinjanje ličnih i zajedničkih "neprijatelja", sa ciljem da im se dogodi zlo. Zazivanje demona da im naude.

10. Pevanje magijskih formula tokom rituala. Cilj je izmena stanja svesti.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Izazovi/LavirintiTame/Lat_LavirintiTame45.htm

Eve kako se pere mozok...!!! :pos::pos: :pos:Stephen King moze voda da im nosi na ovie.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
1. Upražnjavanje postojećih ili spontanih rituala, u skladu sa satanističkim "kalendarom". Rituali se mogu upražnjavati u napuštenim zgradama, na grobljima, u vikendica ma, čak i u stanu ili kući ako roditelji nisu prisutni. Takođe, tinejdžer ih može samostalno obavljati u svojoj sobi, sklonivši se od pogleda roditelja.

2. Upražnjavanje rituala u kojima se priziva satana, uz davanje zaveta i obećanja njemu, uglavnom pisanih svojom ili krvlju člana grupa.

3. Mučenje i žrtvovanje životinja, čija se krv pije i prosipa po telu.

4. Porezivanje sebe i drugih i ispijanje svoje i tuđe krvi, često pomešane sa telesnim izlučevinama.

5. Upražnjavanje grupnih seksualnih aktivnosti; tzv. "crna venčanja", kada se ženski članovi grupe "udaju" za satanu. Već deca od 12-13 godina mogu biti uvučena u ovo.

6. Upražnjavanje ceremonija uz upotrebu droge i alkohola, što smanjuje inhibicije i prethodi orgijama, žrtvovanju životinja, ispijanju izlučevina tela.

7. Izvođenje obreda koji su povezani sa smrću - na grobljima, u grobnicama, kraj napuštenih hramova. Korišćenje delova leševa ili kostura prilikom tih rituala.

8. Upražnjavanje gatanja i vračanja: spiritizam, tarotkarte, Ji Đing, sve zbog predviđanja budućnosti.

9. Proklinjanje ličnih i zajedničkih "neprijatelja", sa ciljem da im se dogodi zlo. Zazivanje demona da im naude.

10. Pevanje magijskih formula tokom rituala. Cilj je izmena stanja svesti.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Izazovi/LavirintiTame/Lat_LavirintiTame45.htm

Eve kako se pere mozok...!!! :pos::pos: :pos:Stephen King moze voda da im nosi na ovie.
Друже ова им е лесно да го направат.
Рачунај дека според овие и Јогата е дело на рогатиот.:cool:
 
W

wicked_1

Гостин
Наметната ни е. Еве ако не ни е, кажи ми зошто (со незначителни исклучоци) скоро сите што се родиле во христијанско семејство не преминуваат во ислам или будизам, или обратно? Никој не трага по некаква вистина, го прифаќаш тоа што ти е наметнато, сите имаат некаков бог од 5 годишна возраст и му остануваат верни до крајот на животот.

Викаш дека не ни врши притисок преку едукативен систем и затоа не треба да идеме контра, ама забораваш на проекти од типот Веронаука во училиштата кои се буткаат па некој мора да им застане контра. Не сакаат сите да си ги изложат децата на таа материја. Проекти против абортус и употреба на кондоми (во некои држави) исто така се буткаат под притисок на црквата преку политичарите, посебно второто многу опасно, барем по бројот на луѓе кои се засегнати. Некој треба да им контрира на ваквите проекти. Не си во право кога тврдиш дека не не тангира ништо и треба да си свиркаме, ако никој не оди контра еден ден ќе ни ги набутаат сите генијални предлози и ќе си го носиме.

Да не зборувам за овие забрадените, христијанството е мачкина кашлица во однос на тоа што може да не снајде со нив. Дали и за тоа треба да молчиме? Ако некој верува дека го чекаат 72 девици ако се разнесе со бомба во трговски, дали и нему не треба да му го нарушуваме духовниот мир и спокој?

Јас инаку немам ништо против некој да си е религиозен, знам дека им е потребно, ама ти сега бараш на некој начин да им ја разбереме потребата и да не ги р'чкаме... зошто? По што се тие посебна категорија па да не е во ред да им маваме сеир кога тврдат глупости? Да не се хендикепирани нешто? На форум луѓе дискутираат, кому не му се дискутира не мора да пишува.
Па зашто кога луѓето не се преокупираат уопште, не е наметнато од црквата тоа, туку традиционално заедницата се има прилагодено на тој чин, освен на хартија што се водат христијани нема ништо повеќе од тоа, у вакво капиталистичко општество ред други работи и проблеми се тема на дискусија него ова.

Точно да, не ни врши никаков притисок, и какви проекти спомнуваш коа тие пробаа да ја буткаат Веронауката у школите, ама никако не можеше и не влезе во едукативниот систем, на тоа одговори општеството, и тука ми е поентата у муабетот. Нашето општество има моќ да саморегулира вакви прашања, да поправа и да интервенира, и нема потреба од посебна засилена иницијатива.

Ио брат, нигде не реков дека треба народот да седи мирен по ова прашање и околу забрадените, баш нигде.
Околу исламот, класика - секој на свој начин си го толкува за да си оствари интерес, каде 70% е умешан странски интерес, профит и што ли уште не, нигде нема идеолошки војници.
Но сепак да збориме за нашиот народ/религија/држава.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
1. Upražnjavanje postojećih ili spontanih rituala, u skladu sa satanističkim "kalendarom". Rituali se mogu upražnjavati u napuštenim zgradama, na grobljima, u vikendica ma, čak i u stanu ili kući ako roditelji nisu prisutni. Takođe, tinejdžer ih može samostalno obavljati u svojoj sobi, sklonivši se od pogleda roditelja.

2. Upražnjavanje rituala u kojima se priziva satana, uz davanje zaveta i obećanja njemu, uglavnom pisanih svojom ili krvlju člana grupa.

3. Mučenje i žrtvovanje životinja, čija se krv pije i prosipa po telu.

4. Porezivanje sebe i drugih i ispijanje svoje i tuđe krvi, često pomešane sa telesnim izlučevinama.

5. Upražnjavanje grupnih seksualnih aktivnosti; tzv. "crna venčanja", kada se ženski članovi grupe "udaju" za satanu. Već deca od 12-13 godina mogu biti uvučena u ovo.

6. Upražnjavanje ceremonija uz upotrebu droge i alkohola, što smanjuje inhibicije i prethodi orgijama, žrtvovanju životinja, ispijanju izlučevina tela.

7. Izvođenje obreda koji su povezani sa smrću - na grobljima, u grobnicama, kraj napuštenih hramova. Korišćenje delova leševa ili kostura prilikom tih rituala.

8. Upražnjavanje gatanja i vračanja: spiritizam, tarotkarte, Ji Đing, sve zbog predviđanja budućnosti.

9. Proklinjanje ličnih i zajedničkih "neprijatelja", sa ciljem da im se dogodi zlo. Zazivanje demona da im naude.

10. Pevanje magijskih formula tokom rituala. Cilj je izmena stanja svesti.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Izazovi/LavirintiTame/Lat_LavirintiTame45.htm

Eve kako se pere mozok...!!! :pos::pos: :pos:Stephen King moze voda da im nosi na ovie.
Во ред,кажуваат за Сатанистите,тоа може секој од нас да го провери на интернет,има повеќе од доволно нивна литература,дури пишувана и лично од Ла Веј.Само друго нешто не ми е јасно,зошто нигде не може да се провери и прочита ,за православните ритуали и обичаи кои се одвиваат по манастирите,зошто никој од нив не пишува за тоа,туку повеќе се заинтересирани да исправаат криви дрини кај другите?Сатанистите вака правеле,муслиманите ова правеле,јудаистите она правеле,протестантите,,,,
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Jas velam Alah ne e.
Види, фактот што е проширен толку исламот е доста индикативен......во случајов не е битно кој е и што е, битно е дека не е креаторот на универзумов.
Поголемо прашање е кој е тој Архангел Габриел :D
Oдкако ќе се реши тој проблем одиме погоре.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Во ред,кажуваат за Сатанистите,тоа може секој од нас да го провери на интернет,има повеќе од доволно нивна литература,дури пишувана и лично од Ла Веј.Само друго нешто не ми е јасно,зошто нигде не може да се провери и прочита ,за православните ритуали и обичаи кои се одвиваат по манастирите,зошто никој од нив не пишува за тоа,туку повеќе се заинтересирани да исправаат криви дрини кај другите?Сатанистите вака правеле,муслиманите ова правеле,јудаистите она правеле,протестантите,,,,
Sveta tajna be druze...Dojdi pomoli se,zakolni se na apsolutna vistina,spremi se za brain wash,plati tarifa i ke ti ja otkrijat! I posle za sve i svasta ke znaes,za drugite religii,nauka,istorija,hemija...! Tolku ednostavno!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Sveta tajna be druze...Dojdi pomoli se,zakolni se na apsolutna vistina,spremi se za brain wash,plati tarifa i ke ti ja otkrijat! I posle za sve i svasta ke znaes,za drugite religii,nauka,istorija,hemija...! Tolku ednostavno!
Тешко богами да ме видиш таму,слободата ми е најсвето нешто.Како викаат луѓето,ако ти влезе чивијата,нема бегање назад.Да не тргне човек по тие работи,после никој не може да го одврати.Колку само ги гледам низ град за некоја банална причина поминувајќи пред некое место на улица се крстат,ја гледаат Света Петка.А пред нив ништо друго освен самиот воздух.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Види, фактот што е проширен толку исламот е доста индикативен......во случајов не е битно кој е и што е, битно е дека не е креаторот на универзумов.
Поголемо прашање е кој е тој Архангел Габриел :D
Oдкако ќе се реши тој проблем одиме погоре.
Hehe. Dobro prasanje.

Vo slucajov Arhangel Gabriel ne postoi, bidejki e upootreben za dodaten, I toa silno vlijatelen efekt vo, kako sto mozeme da vidime mokniot efekt vrz odredena grupa, potrebna za interesite na......

A, ako prasanjeto e koj e voopsto Arhangel Gabriel, togas ke se vozdrzam od komentar, zasega
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Значи покрај особеностите да се решава светската политика со бабите од маало пред врата, ти си имал и пророчки способности и моќ да читаш мисли.
Нивото на стручност и познавање на сатанизмот ич да не го ни спомнувам. Таква експертиза ни до судниот ден неможе да се види. Мислам....кој може да се справи со аргумент од две минутно видео на јутјуб каде сведокот без име и идентитет, во затемнета просторија кажува дека бил во секта и дека го читале оче наш наопачки.....
Кога на сето ова ќе се додаде ефектот текстот да се напише со фонт миљарда, сите контрааргументи се излишни и Исус плаче од радост на небото што има вакви експерти да се борат против неговиот вечен непријател.
Нема тоа врска со пророштво туку со интелегенција,знаење и искуство.Кога тебе би те прашале за мислење,ти уште утре цел свет би сакал да учи и да го прифати Сатанизмот,а тоа што истиот тој ден ќе те обесат тоа нема врска.Важно е да јадеш бурек на Кајгана како тоа се прави.Среќа за сатанистите е што не тражат мислења од таквите како тебе,што религијата ја сметаат за исто што и идеологијата.

п.с Изгледај ги сите видеа до крај,и дојди да лаеш со твојата ароганција тука.Само така може да ја испереш твојата религиозно-окултистичка неписменост.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
А... извини тоа го знаеш ..... како? На кој начин?
Мојот одговор откако ке го комплетираш одговоров.
Mногу проста работа.....да се чудиш.
Претпоставката е дека покрај се во универзумов и јас би бил креација на тој Бог.....нешто како сликарот и сликата.
Моето искуство, а само тоа е единствено валидно нешто за мене, и не зависи од петте сетила е дека ситуацијата е следната.
Земи аналогија со играчот и уметноста што ја создава истиот.

Ние вака меѓу себе си лафиме, докажуваме и пробуваме да докажеме нешто во објективнава реалност.....факт е дека не постои такво нешто. Вистината е субјективна работа.
Да го направам подраматичен примеров.
Да речеме можеш да го прашаш Бог, од кај си толку сигурен дека ти си Бог.
Што би ти одговорил?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Mногу проста работа.....да се чудиш.
Претпоставката е дека покрај се во универзумов и јас би бил креација на тој Бог.....нешто како сликарот и сликата.
Моето искуство, а само тоа е единствено валидно нешто за мене, и не зависи од петте сетила е дека ситуацијата е следната.
Земи аналогија со играчот и уметноста што ја создава истиот.

Ние вака меѓу себе си лафиме, докажуваме и пробуваме да докажеме нешто во објективнава реалност.....факт е дека не постои такво нешто. Вистината е субјективна работа.
Да го направам подраматичен примеров.
Да речеме можеш да го прашаш Бог, од кај си толку сигурен дека ти си Бог.
Што би ти одговорил?
Не ми поставувај прашања, одговори на прашањето. Од болдираното јасно ми е. Толку од твојот гностицизам.
Искрено и се чудам.... Да претпоставиме вака, да претпоставиме така... се викало......... Знаење.... ептен се чудам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.443
Поени од реакции
58.533
Ио брат, нигде не реков дека треба народот да седи мирен по ова прашање и околу забрадените, баш нигде.
Околу исламот, класика - секој на свој начин си го толкува за да си оствари интерес, каде 70% е умешан странски интерес, профит и што ли уште не, нигде нема идеолошки војници.
Но сепак да збориме за нашиот народ/религија/држава.
За нашата држава зборуваме, забрадените се реалност, не знам од каде си од МК и колку си видел на дело. Ќе дојде време проблем број 1 ќе бидат.

На страна тоа, сакам да ти кажам дека сите овие појави се спречуваат затоа што постојат луѓе што идат контра. Секако ние на форум разбиваме досада, подфорумов е за лична занимација и тепање време. Тука никој никому не му променил мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom