PayPal (официјална тема)

Член од
28 октомври 2011
Мислења
119
Поени од реакции
84
Оф топик е за оние кои не им треба. За една мала група како мене на кои лебот ни зависи од тоа, итекако е битна тема. Е сега ако на форумот нема расположение за дискусија на оваа тема здравје. Е сега он топик пак ќе потенцирам дека засега повлекување пари од ПП само со поврзување на акаунт од пајонир. Друга алтернатива е преку фриленсерските платформи како одеск, фриленсер, гуру и сл. Правиш таму профил, аплоудираш пари на сметката од пејпал, правиш проект, и проектот му го доделуваш на некој твој близок (се разбира претходно во договор со него). После тоа тој парите ги префрла на скрил па од таму на сметка во МКД. Е сега кај овој метод проблемот е што дополнителни ќе ти земат процент и од фриленсерската платформа и од скрил. Али на крајот на денот ко ќе се нема избор и тоа е некое чаре. Трета солуција (ова е само теорија) е одење во соседна држава и отворање на сметка во банка таму, пример Битолчани во Грција, Скопјани во Србија (и во двете можи повлекување на пари од пејпал, во Србија мислам од 8 октомври). Пример за Грција е со алфа банка која е Грчка банка која има филијали и во МКД. Така да со помош на картичка од нивната банка лесно ќе се вадат пари и во МКД. Е сега пак ќе речам ова сеуште не е пробано и е само теорија. Downside e тоа што ќе можи да се повлекува само до околу две три илјади долари зошто после тоа ќе треба да се кренат лимитите, а за да се кренат лимитите треба да се приложи документ за идентификација. Во секој случај не е лошо како привремено решение. Ако има некој некое подобро решение бујрум нека кажи. Толку од мене, тоа што знам, тоа го споделив.

Точно, мене лебот ми зависи од ова. Јас почнав преку овие фриленсерскиве. т.е. преку Elance . Два профила напраив се логирам со различни IP адреси, зошто ако видат два акаунти од една иста IP секундарно ти блокираат акаунтот. Провизиите јадат 8.75% на еланс и 3.80 долари мислам беше преку скрил мислам повлекувањето 300-400$ повлеков на дебитна во првите две три трансакции. На Шпаркасе брзо легнуваат. Исто така нешо нарачав електроники со надеж тука да ги шитнам. Привремено решение, ако најде некој подобро и поефикасно нека пише. Исто ако има искуство со отворање сметки во Србија и Бугарија пошто ете во Грција тешко било. И ке ве молам без меѓусебни навреди и препуцавања.
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Значи... најлесен и наједноставен начин за повлекување на пари е преку 3то лице.
Не е голема провизијата за таа работа.
Се движи од 7-10% во зависност од сумата.
Сигурен сум дека повеќе се исплаќа вака отколку методот што го наведе погоре.
Инаку, претходно имам пишувано на темата за отворање сметка во Грција.
Тоа е скоро невозможна мисија. За Бугарија е полесно, а за другите земји не знам...
Дај еден линк до делот каде имаш пишувано за отворање сметки во Грција.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Читаш ти дека темава се вика PayPal (официјална тема) а не се вика начин на кој да си ги извадиме парите јас ти или било кој друг, така?

Значи страшно глуп народ сме (викам сме) поради тоа што ти не ги согледуваш сите факти т.е. ти не согледуваш еден најочигледен и единствен едноставен факт како што е насловов на темава а не пак нешто друго и почнуваш да се буниш, а верувам да бевме лице во лице може ке сакаше и да се тепаш.

А јас сум глуп што ти ги објаснувам овие работи место да те оставам да живееш како многуте фиромци во сопственота глупоќа и незнаење. Така да сега можеш до утре да рипаш како млад мајмун на месечина али повеке од овој replay нема да добиееш од мене бидеји не си вреден ниту за овој.

п.с. басист е глуп човек што не може да научи да свири гитара, додека веб дизајенр е глуп човек што не можел да научи да програмира (со чест на исклучоци)
Ти најубаво си знаеш каков си и што си позанимање. :)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Колку време требаше додека да ви ја верифицираат картичката?
5-ти ден откако ја линкував и сеуште не ми е верифицирана. Стојат средствата резервирани на сметкава.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
А напиша дека си од Словенија?
Зошто да напишам од Словенија кога пејпал е достапен за Македонија? :confused:
Плус без проблем ја прифатија картичката, но ја немаат верифицирано.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Зошто да напишам од Словенија кога пејпал е достапен за Македонија? :confused:
Плус без проблем ја прифатија картичката, но ја немаат верифицирано.
Затоа што нема да можеш да влечеш пари ама нема врска друго си помислив. Не знам како е сега да отвориш нов акаунт со Македонско знаменце затоа среќно.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Затоа што нема да можеш да влечеш пари ама нема врска друго си помислив. Не знам како е сега да отвориш нов акаунт со Македонско знаменце затоа среќно.
Не не, познато ми е дека неможам да влечам пари. Не ми е потребно поради тоа, не сум трговец, само купувач:) Благодарам, ваљда треба да почекам, гледам на Нлбклик ми имаат повлечено пари за активација само некако 7 дена чекам па поради тоа прашувам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.812
Поени од реакции
12.113
Ај малце хелп. Го гледам кодот ама кај да го внесам?
Ќе кликнеш во полето за верификација на картичката - Verify card или нешто слично (не помнам добро, одамна не сум верификувал картичка) на твојот PayPal account и таму ќе ти даде да го внесеш кодот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Ќе кликнеш во полето за верификација на картичката - Verify card или нешто слично (не помнам добро, одамна не сум верификувал картичка) на твојот PayPal account и таму ќе ти даде да го внесеш кодот.
Се снајдов. Благодарам.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Не можам, скроз е блокиран. Ми бараат документи дека сум словенец да потврдам за да го одблокираат. Им пратив нешто со објаснување дека сум Македонец и дека по грешка сум отворил пеј пал словенски без да обратам внимание на местото на живеење па ке видиме. Еднаш тоа ми успеа.
Еј а не можеш да си исплатиш средства од словенскиот на америчкиот?

Знам дека постои опција на пр. од америчкиот да направиш фактура за наплата по некој си основ и плати ја преку словенскиот акаунт.

Така мене ми наплатија еден производ од Хрватска што беше вон и-беј или нешто слично. Значи се договоривме за цена со човекот по мејл и он после ми испрати фактура за наплата преку неговиот пеј пал. Јас го отворив неговиот линк со фактурата, се логирав со мојот пеј пал и ја платив сумата и ми го пратија производот после.

Мислам дека вака можеш да си ги префрлиш парите.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Го направив и тоа, и ме болкираа тогаш. Иначе им се јавив и им објаснив дека сум од МК ама дека по грешка сум отворил акаунт у Словенија. Потоа ми побараа да им пратам изваштај од тутунска дека за картичката, копија од лична карта и копија од картичката и по 24 часа ми ги ослободија парите. Ми рекоа само да сси ги повлечам парите, што и направив, и да го затворам акаунтот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom