PayPal (официјална тема)

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Еве вака значи. Конечно после долго чекање и мене ми ги вратија парите назад на пп (alleluia brothers). Е сега следно што мислам дека треба да попрајме муабети е за можни начини како да си ги повлекуваме парите назад на Македонски сметки. Имаше доста муабети на таа тема, де ова де она, па тоа чинело, па не чинело, па што ти знам. Во глобала доста нејасни работи се кажаа а понекојпат имаше некои кои тролаа се живо и диво и тоа што држеше вода беше некако заматено од тролање.


Муабетот ми е да видиме што врви а што не врви! Кои начини се можни а кои не, а на тие на кои е можно ај да видиме кои им се недостатоци.

Инаку за почеток ај да видиме за љубовта меѓу пејпал и пајонир. Ај ако има некој искуство нека сподели. Ќе молам секој кој нема користено пајонир нека се воздржи од коментари ај прво да видиме што ќе речат тие кои го имаат користено овој сервис.
Барај на форумот на it.com.mk еден дечко со ник goran/zoran вади пари од пејпал, тој мене ми извади 480 долари, парите ке ти стигнат за 2 дена, мене ми зеде 6% провизија. Чесен човек е, не го ни знаев ни познавав, се запознав, се договоривме, ми ги извади парите, чао пријатно. Не дека малку не се плашев ама супер се заврши работава.
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Знае ли некој друг начин за префрлање на пари освен преку трета личност или пајонир?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е каков би бил тој начин? Картичките се сите од Македонија. Како мислиш тоа да го изведеш без пејонир или некоја друга таква картица? Има многу сервиси на интернет што тврдат дека може да ти отворат американски верифокуван пејпал само рабоатата е со што да го врзеш после тоа? Веројатно пак со некоја виртуелна картица како онаа од пејонир... само што ова веќе навлегува во нелегални активности.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ако имаш да врзеш стара картичка од тутунска, оние ВИСА плави што беа. Колега ми кажа дека минеле, од повлекол пари пред неколку дена од пејпал што има и што ги добива одд он лајн кладење. А оние што се новите, розеви или љиљакови какви и да беа, на тие не мине 110%[DOUBLEPOST=1410514196][/DOUBLEPOST]Нај д веј Србите од наредниот месец скроз ке им биде отклучен пејпал, ке може и да примаат напалати, доколку не сте разбрале.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ако имаш да врзеш стара картичка од тутунска, оние ВИСА плави што беа. Колега ми кажа дека минеле, од повлекол пари пред неколку дена од пејпал што има и што ги добива одд он лајн кладење. А оние што се новите, розеви или љиљакови какви и да беа, на тие не мине 110%[DOUBLEPOST=1410514196][/DOUBLEPOST]Нај д веј Србите од наредниот месец скроз ке им биде отклучен пејпал, ке може и да примаат напалати, доколку не сте разбрале.
јас имам стара еднаш пробав не пројде. Веќе не пробувам си терам на друг начин споменат овде.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Знае ли некој друг начин за префрлање на пари освен преку трета личност или пајонир?
нема други начини.[DOUBLEPOST=1410548466][/DOUBLEPOST]
Ако имаш да врзеш стара картичка од тутунска, оние ВИСА плави што беа. Колега ми кажа дека минеле, од повлекол пари пред неколку дена од пејпал што има и што ги добива одд он лајн кладење. А оние што се новите, розеви или љиљакови какви и да беа, на тие не мине 110%[DOUBLEPOST=1410514196][/DOUBLEPOST]Нај д веј Србите од наредниот месец скроз ке им биде отклучен пејпал, ке може и да примаат напалати, доколку не сте разбрале.
Бај д веј ние која корист ќе ја имаме од тоа што србите ќе можат да повлекуваат од 8 октомври?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ц ц ц ц, кој цинизам човече, не ми се верува. Типичен фиром-изам, нема да ме чуди ако си од Велес или од Штип.

Онака кажав, колку за информација, а и не мора од се што ке прочиташ да имаш некој ќар, ко впрочем што немаш ќар од многу други работи во животот а сепак си ги прочитал или ги знаеш.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Ц ц ц ц, кој цинизам човече, не ми се верува. Типичен фиром-изам, нема да ме чуди ако си од Велес или од Штип.

Онака кажав, колку за информација, а и не мора од се што ке прочиташ да имаш некој ќар, ко впрочем што немаш ќар од многу други работи во животот а сепак си ги прочитал или ги знаеш.
Читаш дека тука луѓето бараат решение како да си ги извадат парите од пејпал, нешто од што ќе имаат корист, бараат конкретно решение за нивниот проблем. Ако имаш нешто корисно да кажеш кажи ако не не го тупи. Јас ако сум циничен ти сам пронајди се во кои спаѓаш.
Бај д веј не сум ни од Велес ни од Штип.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Читаш ти дека темава се вика PayPal (официјална тема) а не се вика начин на кој да си ги извадиме парите јас ти или било кој друг, така?

Значи страшно глуп народ сме (викам сме) поради тоа што ти не ги согледуваш сите факти т.е. ти не согледуваш еден најочигледен и единствен едноставен факт како што е насловов на темава а не пак нешто друго и почнуваш да се буниш, а верувам да бевме лице во лице може ке сакаше и да се тепаш.

А јас сум глуп што ти ги објаснувам овие работи место да те оставам да живееш како многуте фиромци во сопственота глупоќа и незнаење. Така да сега можеш до утре да рипаш како млад мајмун на месечина али повеке од овој replay нема да добиееш од мене бидеји не си вреден ниту за овој.

п.с. басист е глуп човек што не може да научи да свири гитара, додека веб дизајенр е глуп човек што не можел да научи да програмира (со чест на исклучоци)
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.218
Поени од реакции
1.458
Немој така за басистите, има паметни меѓу нив....
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Чест на исклучоци реков. :) Башка, тоа е само дефиниција, а во теорија дефинициите и не се баш така како што звучат. (ова се однесувашер за басиситите)

За веб дизајнерите стојам позади тоа со факти. :)

Немој така за басистите, има паметни меѓу нив....
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Вадење пари од пејпал е оф топик?
:facepalm::facepalm::facepalm:
Оф топик е за оние кои не им треба. За една мала група како мене на кои лебот ни зависи од тоа, итекако е битна тема. Е сега ако на форумот нема расположение за дискусија на оваа тема здравје. Е сега он топик пак ќе потенцирам дека засега повлекување пари од ПП само со поврзување на акаунт од пајонир. Друга алтернатива е преку фриленсерските платформи како одеск, фриленсер, гуру и сл. Правиш таму профил, аплоудираш пари на сметката од пејпал, правиш проект, и проектот му го доделуваш на некој твој близок (се разбира претходно во договор со него). После тоа тој парите ги префрла на скрил па од таму на сметка во МКД. Е сега кај овој метод проблемот е што дополнителни ќе ти земат процент и од фриленсерската платформа и од скрил. Али на крајот на денот ко ќе се нема избор и тоа е некое чаре. Трета солуција (ова е само теорија) е одење во соседна држава и отворање на сметка во банка таму, пример Битолчани во Грција, Скопјани во Србија (и во двете можи повлекување на пари од пејпал, во Србија мислам од 8 октомври). Пример за Грција е со алфа банка која е Грчка банка која има филијали и во МКД. Така да со помош на картичка од нивната банка лесно ќе се вадат пари и во МКД. Е сега пак ќе речам ова сеуште не е пробано и е само теорија. Downside e тоа што ќе можи да се повлекува само до околу две три илјади долари зошто после тоа ќе треба да се кренат лимитите, а за да се кренат лимитите треба да се приложи документ за идентификација. Во секој случај не е лошо како привремено решение. Ако има некој некое подобро решение бујрум нека кажи. Толку од мене, тоа што знам, тоа го споделив.
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
47
Оф топик е за оние кои не им треба. За една мала група како мене на кои лебот ни зависи од тоа, итекако е битна тема. Е сега ако на форумот нема расположение за дискусија на оваа тема здравје. Е сега он топик пак ќе потенцирам дека засега повлекување пари од ПП само со поврзување на акаунт од пајонир. Друга алтернатива е преку фриленсерските платформи како одеск, фриленсер, гуру и сл. Правиш таму профил, аплоудираш пари на сметката од пејпал, правиш проект, и проектот му го доделуваш на некој твој близок (се разбира претходно во договор со него). После тоа тој парите ги префрла на скрил па од таму на сметка во МКД. Е сега кај овој метод проблемот е што дополнителни ќе ти земат процент и од фриленсерската платформа и од скрил. Али на крајот на денот ко ќе се нема избор и тоа е некое чаре. Трета солуција (ова е само теорија) е одење во соседна држава и отворање на сметка во банка таму, пример Битолчани во Грција, Скопјани во Србија (и во двете можи повлекување на пари од пејпал, во Србија мислам од 8 октомври). Пример за Грција е со алфа банка која е Грчка банка која има филијали и во МКД. Така да со помош на картичка од нивната банка лесно ќе се вадат пари и во МКД. Е сега пак ќе речам ова сеуште не е пробано и е само теорија. Downside e тоа што ќе можи да се повлекува само до околу две три илјади долари зошто после тоа ќе треба да се кренат лимитите, а за да се кренат лимитите треба да се приложи документ за идентификација. Во секој случај не е лошо како привремено решение. Ако има некој некое подобро решение бујрум нека кажи. Толку од мене, тоа што знам, тоа го споделив.
Значи... најлесен и наједноставен начин за повлекување на пари е преку 3то лице.
Не е голема провизијата за таа работа.
Се движи од 7-10% во зависност од сумата.
Сигурен сум дека повеќе се исплаќа вака отколку методот што го наведе погоре.
Инаку, претходно имам пишувано на темата за отворање сметка во Грција.
Тоа е скоро невозможна мисија. За Бугарија е полесно, а за другите земји не знам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom