Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.503
Поени од реакции
5.060
Дечки, каде можам да најдам број од некој со камион за селење намештај, и да има работници за селењето...?
Улицата позади рамстор што завршува кај рампа ви кисела вода, таму можеш да најдеш такви услуги ама број незнам

Испратено преку македонски пошти
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Каде се вадат уверенија за државјанство во Скопје? Роден сум таму и сеа првпат треба сам да вадам.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Каде се вадат уверенија за државјанство во Скопје? Роден сум таму и сеа првпат треба сам да вадам.
Во МТВ-позади МВР. Ману како што е зградата идеш по кејот поминуваш МКЦ па тука ќе видиш одма. Влегуваш и идеш само право, ќе дојдеш до тоа Шалтерите за Граѓански Книги или како и да беше. Ќе видиш дали има шалтер за од други градови, ако не ќе инсистираш одма да ти го дадат.
https://www.google.com/maps/place/Macedonian Radio Television/@41.9964651,21.4442205,18z/data=!4m2!3m1!1s0x135415bb6060f685:0xf25d87f70e7896af
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Во МТВ-позади МВР. Ману како што е зградата идеш по кејот поминуваш МКЦ па тука ќе видиш одма. Влегуваш и идеш само право, ќе дојдеш до тоа Шалтерите за Граѓански Книги или како и да беше. Ќе видиш дали има шалтер за од други градови, ако не ќе инсистираш одма да ти го дадат.
https://www.google.com/maps/place/Macedonian Radio Television/@41.9964651,21.4442205,18z/data=!4m2!3m1!1s0x135415bb6060f685:0xf25d87f70e7896af
Благодарам многу :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Благодарам многу :)
За да ти биде полесно позади Комплекс Банки или од другата страна на Супер Веро (преку Вардар секако). МРТВ не можеш да утнеш. Само како штo ти кажав од кај кејот. Не иди надоле да не налеташ на шиткачи на мара или тетки што бараат клиенти. :D
84692977.jpg
Само друже за што ти треба? Извади си и Извод за да не се враќаш пак друг пат. :)
Имаш во книжарницата внатре готови уплатници за да не се мачиш. Ако има гужва таму иди во поштата или банките кај Судот.
Документ: http://www.uslugi.gov.mk/Formular.aspx?FileName=Baranje za uverenie za drzavjanstvo21.pdf&UslugaID=4b5d58f8-8794-4fa8-9f9b-894db65c3631
Уплатници и друго: http://www.uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=4B5D58F887944FA89F9B894DB65C3631
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Те разбрав уште по првиот пост, знам да навигирам по Скопјето, само не ги знам многу тие канцаларии, чуда и бесови :)
Уште еднаш фала :)
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
каде можам да ги најдам овие патики во Скопје и која е цената од прилика
ги имаше на фб г ирекламираа овие што продаваат патики, спортска опрема или така нешто беше профилот крстен. 2100 ден беа мислам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Купувам патики за кои фрлам доста пари, без разлика дали се марки или не и после пола година - година, почнуваат да не се во ред.... се одлепуваат, почнуваат вода да примаат, тоа гумата/ѓонот се рони....... едноставно почнуваат да се распаѓаат.

Каде во Гостивар или во Скопје можам да најдам асални патики кои ќе потраат нешто подолго до 1000 денари (ако може и за поевтино)?:)
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Купувам патики за кои фрлам доста пари, без разлика дали се марки или не и после пола година - година, почнуваат да не се во ред.... се одлепуваат, почнуваат вода да примаат, тоа гумата/ѓонот се рони....... едноставно почнуваат да се распаѓаат.

Каде во Гостивар или во Скопје можам да најдам асални патики кои ќе потраат нешто подолго до 1000 денари (ако може и за поевтино)?:)
Ако не знаеш што е добро, прашај што е скапо. За тие пари тешко дека ќе најдеш некоја квалитетна патика. Од марки, лининг се нешто поевтини од останатите, плус попуст имаат сега, провери си.
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Дечки ај ве молам за помош, малце ми е итно. :)

Се работи за просторија сутерен, веднаш под станот на прв кат во зграда. Значи нешто како подрумска просторија ама не толку многу ниско. Е сега, просторов е среден, уреден во соби и се тоа. Од дождов избило вода во бањата, баш од оној одвод на подот на бањата, во плочките, каде што истекува вода пример кога миеш плочки и слично. Значи не низ одводот во кадата, туку оној одвод на подот на плочките во бањата. Не знам како се вика, се надевам ме разбравте. Е сега, ова се случува втор пат, и колку што кажа сопственичката на местово, има некој проблем со градска канализација, односно нештото било на пумпа, така нешто не ја разбрав.
Водар ќе дојде утре, ама дожд си врне.
Ме интересира некој дали знае има ли трајно чаре за ова, што да се прави како да се пусти работава?

Ако некој знае ве молам да ми реплицирате, важно ми е. :)

(некој веќе ми спомна да се заѕида таа цевка што води надоле по тој истек, ама не знам колку е тоа возможно, океј, не знам... )
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@bulka Пресели се. Најдобронамерен совет. Ако не сакаш и во иднина да се замараш со вакви ствари, најди си друг стан. Таквите простории, посебно во Скопје секогаш имаат вакви проблеми.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ако не знаеш што е добро, прашај што е скапо. За тие пари тешко дека ќе најдеш некоја квалитетна патика. Од марки, лининг се нешто поевтини од останатите, плус попуст имаат сега, провери си.
Не оди од Ли Нинг. На мене два пара од таму што ги имав, имав осеќај како да ми гори ногата.
Сакаш да ти сплетам? :) Ама ќе почекаш некое време.
Не сакам да те мачам, ако не направам ништо на Бит Пазар да знаеш дека ќе те барам. :P
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Дечки ај ве молам за помош, малце ми е итно. :)

Се работи за просторија сутерен, веднаш под станот на прв кат во зграда. Значи нешто како подрумска просторија ама не толку многу ниско. Е сега, просторов е среден, уреден во соби и се тоа. Од дождов избило вода во бањата, баш од оној одвод на подот на бањата, во плочките, каде што истекува вода пример кога миеш плочки и слично. Значи не низ одводот во кадата, туку оној одвод на подот на плочките во бањата. Не знам како се вика, се надевам ме разбравте. Е сега, ова се случува втор пат, и колку што кажа сопственичката на местово, има некој проблем со градска канализација, односно нештото било на пумпа, така нешто не ја разбрав.
Водар ќе дојде утре, ама дожд си врне.
Ме интересира некој дали знае има ли трајно чаре за ова, што да се прави како да се пусти работава?

Ако некој знае ве молам да ми реплицирате, важно ми е. :)

(некој веќе ми спомна да се заѕида таа цевка што води надоле по тој истек, ама не знам колку е тоа возможно, океј, не знам... )
нема решение....ако ја заѕидаш таа цевка ќе избие од кадата или шољата.....канализацијата во Скопје е несоодветна и при поголеми количини на атмосферска вода се случуваат поплави во пониските простории

Доколку си под кирија и имаш можност бегај од таму
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.578
Поени од реакции
733
Дечки ај ве молам за помош, малце ми е итно. :)

Се работи за просторија сутерен, веднаш под станот на прв кат во зграда. Значи нешто како подрумска просторија ама не толку многу ниско. Е сега, просторов е среден, уреден во соби и се тоа. Од дождов избило вода во бањата, баш од оној одвод на подот на бањата, во плочките, каде што истекува вода пример кога миеш плочки и слично. Значи не низ одводот во кадата, туку оној одвод на подот на плочките во бањата. Не знам како се вика, се надевам ме разбравте. Е сега, ова се случува втор пат, и колку што кажа сопственичката на местово, има некој проблем со градска канализација, односно нештото било на пумпа, така нешто не ја разбрав.
Водар ќе дојде утре, ама дожд си врне.
Ме интересира некој дали знае има ли трајно чаре за ова, што да се прави како да се пусти работава?

Ако некој знае ве молам да ми реплицирате, важно ми е. :)

(некој веќе ми спомна да се заѕида таа цевка што води надоле по тој истек, ама не знам колку е тоа возможно, океј, не знам... )
Има решение за тоа,треба само инвестиција да земеш повратен вентил кој при поврат на вода се затвара сам вентилот и водата не може да те поплави прашај го водоводџијата .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom