Мед

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.229
Поени од реакции
15.289
кој сака животот да му биде мед и млеко нека си чува оФФци и пчели:vozbud:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.731
Поени од реакции
36.698
Едно прашање до вас.

Што е разликава меѓу течен и кристализиран мед???

Зашто ја стално си јадам мед во главно течен и погуст... али сеа си земав еден ливадски и таков е згуснат кристализиран.

Имам чуено дека тој кристализираниот е како необработен, не процесиран или минимално обработен и со тоа поздрав. Али па на други места видов дека немало разлика некоја...

Ај некој ако знае нека се изјасни да видиме што е работава со ова, ме јаде дилемава цел ден :)
 
T

Tamora

Гостин
Едно прашање до вас.

Што е разликава меѓу течен и кристализиран мед???

Зашто ја стално си јадам мед во главно течен и погуст... али сеа си земав еден ливадски и таков е згуснат кристализиран.

Имам чуено дека тој кристализираниот е како необработен, не процесиран или минимално обработен и со тоа поздрав. Али па на други места видов дека немало разлика некоја...

Ај некој ако знае нека се изјасни да видиме што е работава со ова, ме јаде дилемава цел ден :)
ако е кристализиран знаш дека се работи за вистински мед, секој мед со текот на времето кристализира , некој побрзо некој подоцна. Можиш да го ставиш во млака вода и пак да стани течен , никако во жешка ќе останат само шеќерите.На запад во некои земји се продава само кристализиран мед , за кој се смета дека е вистински .Лично мене костениовиот ми прај најмногу ќеф :pipi:
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Најубав десерт ми е мед помешан со ореви и црн тост намачкан со путер и мед,многу вкусно
--- надополнето: 16 јуни 2013 во 20:53 ---
Едно прашање до вас.

Што е разликава меѓу течен и кристализиран мед???

Зашто ја стално си јадам мед во главно течен и погуст... али сеа си земав еден ливадски и таков е згуснат кристализиран.

Имам чуено дека тој кристализираниот е како необработен, не процесиран или минимално обработен и со тоа поздрав. Али па на други места видов дека немало разлика некоја...

Ај некој ако знае нека се изјасни да видиме што е работава со ова, ме јаде дилемава цел ден :)
И јас си земав пред два месеца кристализиран мед од човекот сто купуваме секогаш мед случајно имаше донесено иначе го правел по порачка,и ми кажа дека мислам две години требало да се кристализира ,иначе имаше боја на карамела и толку и беше цврст како карамела а кога го јадеш некако доаѓаше до израз вкусот на полен и некако многу посладок е
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Каде во Скопјево наше да се најде добар и квалитетен мед?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Каде во Скопјево наше да се најде добар и квалитетен мед?
Добар мед само надвор од Скопје, освен ако не сакаш олово и слични тешки метали гратис. Исто така треба да внимаваш да не ти продадат мед од пчели прихранувани со шеќер. Земање само од сигурен човек.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Добар мед само надвор од Скопје, освен ако не сакаш олово и слични тешки метали гратис. Исто така треба да внимаваш да не ти продадат мед од пчели прихранувани со шеќер. Земање само од сигурен човек.
Ако е за лажговци, еххееее... Исто како медот на татко ми што го убедувале дека е од Богомила. Од кенеф цела недела не излегов. ХАХАХАХА
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Знае некој како се препознава лажен мед?
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Знае некој како се препознава лажен мед?
Ако е квалитетен природен мед би требало по некое време да кристализира,знаеш она правење како некои чудни грутки.Не се разбирам многу ама процесот на кристализација зависеше од однсот на гликоза и фруктоза.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ако е квалитетен природен мед би требало по некое време да кристализира,знаеш она правење како некои чудни грутки.Не се разбирам многу ама процесот на кристализација зависеше од однсот на гликоза и фруктоза.
Мислев кога го купуваш.Пример во берово има многу луѓе што продават и секогаш ги фалат, ваков бил онаков бил. Затоа ме интересираше ако некој има искуство и знае по што се познава квалитетниот мед?
 

Cymbaline

Wallflower
Член од
14 август 2014
Мислења
323
Поени од реакции
1.281
Знае некој како се препознава лажен мед?
Овој трик пред продавачите не е изводлив, ама добро е да се знае: во чаша вода ако ставиш лажен мед се топи одма, вистинскиот се собира на дното.

Ако ти дадат да го пробаш медот, ако има отворена тегла, со лажичка црпиш од медот и гледаш како се слева надолу, ако е без прекини е чист мед, ако капе така испрекинато има вештачки додатоци.
Ќе земеш тегло, ќе го превртиш и ако се одвојува медот од теглото така растегливо, тогаш е медот без додатоци, ако се одвојува одма тогаш медот е ,,лажен’’.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Овој трик пред продавачите не е изводлив, ама добро е да се знае: во чаша вода ако ставиш лажен мед се топи одма, вистинскиот се собира на дното.

Ако ти дадат да го пробаш медот, ако има отворена тегла, со лажичка црпиш од медот и гледаш како се слева надолу, ако е без прекини е чист мед, ако капе така испрекинато има вештачки додатоци.
Ќе земеш тегло, ќе го превртиш и ако се одвојува медот од теглото така растегливо, тогаш е медот без додатоци, ако се одвојува одма тогаш медот е ,,лажен’’.
И имаше една финта со лист хартија. Се сеќаваш како требаше?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
И имаше една финта со лист хартија. Се сеќаваш како требаше?
Се става капка од медот на паус хартија , ако го упие тогаш е лажен мед.


  • Gib ein paar Tropfen Hoig auf Pauspapier und beobachte, ob er aufgesaugt wird oder nicht. Wenn er aufgesaugt wird, ist der Honig nicht rein.

  • Wenn du kein Pauspapier hast, gib ein wenig Honig auf ein weißes Tuch, dann wasche das Tuch. Wenn ein Honigflech zurückbleibt, ist er wahrscheinlich nicht rein.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Се става капка од медот на паус хартија , ако го упие тогаш е лажен мед.


  • Gib ein paar Tropfen Hoig auf Pauspapier und beobachte, ob er aufgesaugt wird oder nicht. Wenn er aufgesaugt wird, ist der Honig nicht rein.

  • Wenn du kein Pauspapier hast, gib ein wenig Honig auf ein weißes Tuch, dann wasche das Tuch. Wenn ein Honigflech zurückbleibt, ist er wahrscheinlich nicht rein.
Реков да пишам вака исто, ама реков ај да не давам лажни информации. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom