Производи со "изненадување"

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јас лично многу и многу на вакви моабети не верувам додека не видам, така да за да биде информацијава твоја веродостојна мислам дека би било подобро да поставиш слики 1-2...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.195
Поени од реакции
16.562
Toj stek od Brazil, od firmata Sadia, mene mi e potpolno sumljiv. Edno, bidejki poteknuva od Brazil, kade na golemo cveta GMO proizvodstvoto, vtoro- pri ispituvanje na kvalitetot na istiot stek vo Ermenija e pronajdeno nekolkukratno pogolemo kolicestvo na testosteron, proguglajte na net. Taka da larvite se najmaliot problem vo celava prikazna.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Инспекторчињава не разликуваат ларва од слон. Пола од нив беа вечити студенти што се освестија и најдоа по некоја врска и се убутаа партиски. Хасапот мора да се спроведе од почеток до крај, т.е. од производството, складирањето се додека не дојде производот до потрошувачот.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво дечки ,
Ми се случило најчудното нешто во хранава и сеуште се чудам како е возможно да преживеат ларви во испржен стек(голема температура) , стекот претходно беше замрзнат и е од фирмата Sadia. Изедов окулу 100г можеби и повише и на последниот залак забележав како се движат 3 ЛАРВИ, исто и во останатите стекови кои беа веќе испржени забележивме најмалку 20 други ларви... Сакам да ве известам да престанете да купувате СТЕК замрзнат од Sadia (фирма која е најголем производител на замрзнати пилешки производи - Бразил) , и внимавајте што јадете оти како што знаете инспекциите за храна секогаш спијат и делуваат само на повик, редовните контроли и стандардите за храна се катастрофа.

Нека ја преместат темава модераторите доколку не е на соодветно место
Супер од тебе што не извести , фала ти, али заедно со сликичињава и по можност парче од стекчето директ во Агенцијата за храна и ветеринарство бидејки треба малце повеќе да се отворат очите и да се знае што се се увезува. Нека си превземат детален преглед на сите производи на Sadia во сите маркети на КАМ па и пошироко.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.669
Поени од реакции
11.890
Дали ова значи дека ќе дочекаме КАМ Маркет да биде предмет на масовни инспекции и експресно затворање како што беше во случајот со Екстра Меин поради листеријата ?

Дали ќе дочекаме ланец на супермаркети кој е во сопственост на личност со презиме Камчев да заврши со катанци на вратите ?

Сакате да се кладиме ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.056
Поени од реакции
30.807
Инаку стекот е купен од КАМ маркетот во Велес еве и сликче
(http://prntscr.com/4fdx92)
(http://prntscr.com/4fds8x)
Овака (лаички) кажано, месото ми изгледа солидно испржено... тие црви/ларви нема шанса да издржат пржење во врело масло (што е поентата на постапката). Само во бајаги недокувано месо може да има некоја (теоретска) шанса да останат живи овакви црви како на сликата (но не и други паразити, или јајца од истите... затоа треба темелно кување/пржење).

Мене некако ми личат на овошни црви, да погледаш ти во кујната (и околината) што ти се случува, а?

Плус, најконкретно ќе се знае ако некој купи од стеков и директно провери за сигурно на неприпреман стек. Како што кажаа претходно, најмал проблем би биле црвите... во однос на разни бактерии, хормони, тешки метали, пестициди, итн итн...



Бонус протеинчиња. :D
Проблемот е што (ако протеиниве се живи, и паразити), можно е консументот да биде потоа полека консумиран. ;)
1: The Human Bot-Fly
This critter regularly deposits larvae in the flesh of unsuspecting people. Over time, the larvae grow and the lucky host gets his very own pet maggots.




2. Candiru Fish, or Vampire Fish

I know what you’re probably thinking. “Hey, those guys don’t seem so bad. They look a bit like minnows.” And you’re right, except I’ve never known a minnow to swim up your pee-hole and lodge itself there until a doctor performs surgery to remove it. Forget piranhas, these evil bastards are the best reason not to go swimming in the Amazon.



3. Hookworm

These insidious parasites are dangerous because they often don’t produce any obvious symptoms in the host until a late-stage infestation. Early on after ingestion, usually through contaminated water, they attach themselves to your intestinal wall and begin siphoning off blood, possibly resulting in anemia or protein deficiency.



4. Guinea Worm

People have been doing battle with the Guinea Worm for over a thousand years. Once introduced, it grows to be several feet long. The worst part is that the most effective way to remove it is to pull it out of the body by slowly winding it around a stick for days or even weeks.



5. Sand Fly

This blood sucker differs from your average parasitic freeloader by causing a horrible infection at the bite area called leishmaniasis, for no apparent benefit to the Sand Fly. That’s just the way it rolls.



6. Roundworm

Roundworms are found in every single type of environment on Earth. They have numerous parasitic forms and, oh yeah, BTW, if they don’t dig the way their current environment is treating them, they just enter a state called cryptobiosis, in which they essentially hibernate.



7. Screw Worm Fly

This fly is well known for laying its larvae in the flesh of mammals, where the maggots rapidly grow and consume the flesh of the host.



8. Scabies

Also known as the Seven Year Itch, it’s caused by a tiny parasite which burrows its way beneath your skin, causing horrible irritation.



9. Chigoe Flea

You’ve probably heard of this one via a different name: Jiggers. The mating female burrows its way into the feet of mammals, where it lays eggs and feeds on tissue.



10. Ascaris

Or, Large Intestinal Roundworms. They multiply fast. They grow long. They eat all your food. They may come shooting out of your ass like stringy confetti.



Can’t get enough fascinating creatures? Check out The 20 Largest Animals in The World.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас лично многу и многу на вакви моабети не верувам додека не видам, така да за да биде информацијава твоја веродостојна мислам дека би било подобро да поставиш слики 1-2...
Истото размислување го имам и јас како Скај , во последно време е во мода , не купувај од фурна , шајки има во лебот .
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Јас да видев дека има ларви во мојот стек,ќе ти го наплатев поскапо.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Овака (лаички) кажано, месото ми изгледа солидно испржено... тие црви/ларви нема шанса да издржат пржење во врело масло (што е поентата на постапката). Само во бајаги недокувано месо може да има некоја (теоретска) шанса да останат живи овакви црви како на сликата (но не и други паразити, или јајца од истите... затоа треба темелно кување/пржење).

Мене некако ми личат на овошни црви, да погледаш ти во кујната (и околината) што ти се случува, а?

Плус, најконкретно ќе се знае ако некој купи од стеков и директно провери за сигурно на неприпреман стек. Како што кажаа претходно, најмал проблем би биле црвите... во однос на разни бактерии, хормони, тешки метали, пестициди, итн итн...




Проблемот е што (ако протеиниве се живи, и паразити), можно е консументот да биде потоа полека консумиран. ;)
Не се овошни па ти многу мали се овие окулу 2мм(сликите се зумирани), значи никаков контакт со фрижидер ,купено од маркет-пакувањето- одмрзнато-исецкано-испржено-ставено во чинија е сеа на чинијата да имало 30тина и да не сме виделе немогуќе , и ја се чудам како е можно месото да се испржи а они не, уште и живи да се , единствено ако имало процеп меѓу парчињата некако , јајцата да се подгреале и ларвите да излегле на површина друго образложение не гледам.
а вие неверниците касапи дане сте или у кам работите ? :confused::cautious::D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005

Kajgana Shop

На врв Bottom