Зошто Религијата опстојува?

  • Креатор на темата Латекс Бурка
  • Време на започнување

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Прогресивни претставници на својата вера.
Znaci pu pu ne nevazi ...Ne se tie pravi vernici....Isto kako popceno od vcera koa kaza sto i da pravis dovolno e ispoved da napravis i op oprpsteno ti e sve...!

Те гледам почнуваш да филозофираш со некои Шекспир bullshit работи "дали постојам" и тн.земи учи да ракуваш со оружје ќе ти треба во иднина,заеби филозофирање ciaooo ³ :love:
A ti porasni prvin...Ajde ciaooo!
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Kooperativa, едно питање само имам. Од кај си толку сигурен дека то шо го промовира науката во било која област е максимално точно :)

И Хокинг беше носител на една ,,точност" која беше прифатена од сите, и се клањаа сите, ја поддржуваа сите, се додека не го склепа едно друго бате во утката.

Mуабето ми е, ако се сомневате, сомневајте се во се, а не селективно да ги прифаќате некои нешта на рамништа на апсолутни вистини кои ви одат во прилог на замислата во стилот-Науката рече ова и ова, така е .
Науката оди напред и си побива факти кои што таа самата си ги докажала. Кога со којзнае колку истражување дошла до нов заклучок, таа самата си признава дека нејзиниот претходен заклучок бил грешка. Работата е тоа што си признава дека претходно направила грешка и СО ТРУД дошла до некој нов заклучок. Не дека и тој нов заклучок е апсолутно вистинит, ама барем со истражување, зорт и време ваде нов заклучок. Во науката има и апсолутни докази и заклучоци кои никогаш нема да можат да се сменат, бидејќи се тоа што се. Во религијата има толку многу глупости изнатропано, па и не сака да си признае дека греши. Не само што не си признава, туку и не и дозволува на науката да даде докази за нешто, бидејќи тоа не и одговара. Врати се во средновековниот период и размисли малку, за тоа колку откритија и ќе биле пронајдени ако не постоела таква гнаса што ги убивала научниците бидејќи едноставно не и одговарало тоа.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Хмммм, и има, а и нема смисла. Зависи од која страна ќе ги погледнеш работите. ДА, битно е да се проживее ова за кое мислиме дека сме сигурни, а за другото си има луѓе кои сакаат да истражуваат,, па можда некогаш и ќе дојдат до некој заклучок.
Но сепак, предизвик ми е мене да ги размислувам можните сценарија, дури и рекреационо ми делува тоа :pos: кое е поверојатно? Денес едното, .... утре другото, ...... но некако најмногу преовладува она “матрикс“ сценарио. Многу е долго за пишување, но полека полека ќе сфатиш за што зборам
Мене нелогичноста ми се наоѓа во тоа што ad infinitum оди секој можен одговор. Бог не создал? Кој го создал бог? Кој го создал тоа што го создал бог? Big Bang? Што го инстигирало тоа? И тоа пред тоа? И тоа пред тоа?

Се што може да се каже се сведува на тоа, "но што пред тоа".

Ај ти во минато време, а во сегашно? Тоа пеењето во 5ч наутро?
Еј ај доста, ја пеам у 5 саат сабајле, јако е.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Те гледам почнуваш да филозофираш со некои Шекспир bullshit работи "дали постојам" и тн.земи учи да ракуваш со оружје ќе ти треба во иднина,заеби филозофирање ciaooo ³ :love:
Колку зимаш за час обука?
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
По толку маки и пишувања и докажувања и шпионирање во ,,Драга Кајгана'' јас повеќе не влегувам во форум ,,Религија''. Поздрав.
 
Член од
10 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
11
Religiite opstojuvaat bidejkki religioznite lugge se egoisti do koska. Tie nikako ne mozzat da prifatat deka eden den kke umrat i nivnata ''sovrssena i mnogu znaccajna'' liccnost kke ja snema zasekogass, pa imaat potreba da se zalazzuvaat so prikazni za veccen zzivot.

Problemot e deka se tolku resseni da ja dobijat svojata besmrtnost ssto ne se dvoumat da gazzat po lessevi ako religijata im go bara toa. Taka, vodeni od svojot alccen egoizam po veccen zzivot vo rajot, unisstuvaat tuggi zzivoti, zabranuvaat tugga srekka i svojata deluzija se obiduvaat da im ja nametnat i na drugite.
 
D

Daedalus

Гостин
@RogerBacon od toj den li imas problemi da se izgradis kako licnost, obrazuvas, bides cvrst karakter, zaso uopste ne mi stois na takov?
Попо, па ти пробуеш да ме навредиш поради тоа што ти беше даден соодветен пример?
Настрана од тоа што користиш ад хоминеми и до сеа не прочитав ни еден умен аргумент од тебе иако ти беше соодветно одговорено на секој твој, основниот проблем лежи во тоа што си доволно глуп за да не ги приметиш илјадниците проблеми кои се јавуваат како резултат на религијата, впрочем ти самиот по себе си показател за маубетот со IQ то и религијата. Нема потреба да ми реплицираш или да дебатираме, дојден си тука да докажеш поента и пошто лошо ти иде, забегуваш во навреди.
Смени си го фонтот патем, иритира латиница и е контра форумските правила.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Mnogu interesna tematika... ali kluchnoto prashanje e kako seushte postoi neshto shto e izmisleno mnogu odamna?
Religijata e mnogu slozhen sistem, i e najbliska so prenosot na Vistinata kako i so sekoja struktura izgradena za kontrola na choveshtvoto.. ednostavno e, postoi zashto e izmislena i im dava na lugjeto uteha, nadezh i pozitiven ( ili negativen ) pristap kon zhivotot vo celina. Religija mozheme da sozdademe ti i ja , dokolku se najde nekoj koj bi ni veruval..
Opshtiot termin Religija kako subjekt koj e sozdaden mnogu iljadi godini pred nashata era, dominira do den denes.. samo shto sega e transformirano neli vo vodechki sili kako Hristijanstvo, Muslimanstvo i slichni zaebavancii. Se pochnalo od obozhavanje na Sonceto i Zvezdite i toa e taa Sumarska Religija ili koi i da se..
Interesna misla kako i da e, i bash razmisliv vo sebe .. realno zashto .. nema da se dojde do konechen odgovor, zashto ne postoi.... ednostavno funkcionira zashto e dobar sistemot. :)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Религијата е влезена во сржта на рајата уште од почетокот на првите религиозни институции и успешно пере мозок од тогаш.
Стравот од смрт, незнаењето како настанало првото нешто ever и така натака, придонесува за постоењето на религијата.
 
W

wicked_1

Гостин
Ај ти во минато време, а во сегашно? Тоа пеењето во 5ч наутро?
Toa peenjeto nasabajle sigurno te ima unishteno odvnatre taka drugar? :D Ne da gi branam ali i ja se nerviram na mnogupati koa urlaat u 5 sabajle i porucek neznam koga bese, ali da kukam deka toa mi preci da napreduvam ili pak deka nekoj me udril i mi rekol kaur, mnogu smeshni prichini, a smeshni se poradi toa shto i nema nekoja pricina za toa kako religijata smeta na denesniot opstestven napredok.[DOUBLEPOST=1408540919][/DOUBLEPOST]
Попо, па ти пробуеш да ме навредиш поради тоа што ти беше даден соодветен пример?
Настрана од тоа што користиш ад хоминеми и до сеа не прочитав ни еден умен аргумент од тебе иако ти беше соодветно одговорено на секој твој, основниот проблем лежи во тоа што си доволно глуп за да не ги приметиш илјадниците проблеми кои се јавуваат како резултат на религијата, впрочем ти самиот по себе си показател за маубетот со IQ то и религијата. Нема потреба да ми реплицираш или да дебатираме, дојден си тука да докажеш поента и пошто лошо ти иде, забегуваш во навреди. Смени си го фонтот патем, иритира латиница и е контра форумските правила.
Ne te navrediv, rekov deka ne mi stois na tip koj imal precki da se izgradi i da ima cvrsti mislenja i svoi stavovi, naprotiv.

Dosta bese ovdeka dokazuvanja do beskonecnost ke ide ova, pozdrav.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Religiite opstojuvaat bidejkki religioznite lugge se egoisti do koska. Tie nikako ne mozzat da prifatat deka eden den kke umrat i nivnata ''sovrssena i mnogu znaccajna'' liccnost kke ja snema zasekogass, pa imaat potreba da se zalazzuvaat so prikazni za veccen zzivot.

Problemot e deka se tolku resseni da ja dobijat svojata besmrtnost ssto ne se dvoumat da gazzat po lessevi ako religijata im go bara toa. Taka, vodeni od svojot alccen egoizam po veccen zzivot vo rajot, unisstuvaat tuggi zzivoti, zabranuvaat tugga srekka i svojata deluzija se obiduvaat da im ja nametnat i na drugite.
Ова е многу добро кажано.


Aко си го видел Јосип Броз Тито и си служел ЈНА може да сме тука со годините
Која ти е поентата на ова, си мериме на кој му е подолг со тоа кој е постар? Дај не биди толку passive-aggressive.

Mnogu interesna tematika... ali kluchnoto prashanje e kako seushte postoi neshto shto e izmisleno mnogu odamna?
Religijata e mnogu slozhen sistem, i e najbliska so prenosot na Vistinata kako i so sekoja struktura izgradena za kontrola na choveshtvoto.. ednostavno e, postoi zashto e izmislena i im dava na lugjeto uteha, nadezh i pozitiven ( ili negativen ) pristap kon zhivotot vo celina. Religija mozheme da sozdademe ti i ja , dokolku se najde nekoj koj bi ni veruval..
Opshtiot termin Religija kako subjekt koj e sozdaden mnogu iljadi godini pred nashata era, dominira do den denes.. samo shto sega e transformirano neli vo vodechki sili kako Hristijanstvo, Muslimanstvo i slichni zaebavancii. Se pochnalo od obozhavanje na Sonceto i Zvezdite i toa e taa Sumarska Religija ili koi i da se..
Interesna misla kako i da e, i bash razmisliv vo sebe .. realno zashto .. nema da se dojde do konechen odgovor, zashto ne postoi.... ednostavno funkcionira zashto e dobar sistemot. :)

Како е добар, жити се? Actually, не ми давај одговор на тоа, нешто ми кажува дека нема да ми се допаѓа и џабе ќе влезам у уше една мини-дебата.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Toa peenjeto nasabajle sigurno te ima unishteno odvnatre taka drugar? :D Ne da gi branam ali i ja se nerviram na mnogupati koa urlaat u 5 sabajle i porucek neznam koga bese, ali da kukam deka toa mi preci da napreduvam ili pak deka nekoj me udril i mi rekol kaur, mnogu smeshni prichini, a smeshni se poradi toa shto i nema nekoja pricina za toa kako religijata smeta na denesniot opstestven napredok..
Јас, а и сите други сакаат да спијат во 5ч наутро. Ако веќе пеат, нека не сметаат на другите. Истото важи и за камбаните, иако колку што знам нив ги има дури во 6ч
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
Затоа што мора да верува во нешто.. да поклони верба во „нешто“, „таму некаде“, сеприсутно и омнипотентно, имагинарно или физички опипливо, што ќе му пружи сигурност за несигурноста и стравовите што ги има.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom