Зошто Религијата опстојува?

  • Креатор на темата Латекс Бурка
  • Време на започнување

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.614
Поени од реакции
31.821
Ниту еден кој разбира како функционира науката „не верува“ во научните искази. Науката работи со веројатност и нормално „ги поправа“ грешките за разлика од догмите во религијата кои се апсолути.
Me вадиш од контекст, али нема гајле :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
И мене ми е страв од смртта, имав и многу тежок период кадешто имав проблеми со тоа. Но можеби фактот дека за мене, да се лажеш себеси е поголема "смрт" отколку телесна, па не прифатив да се лажам дека им бог. Одлучив да живеам смртно, без разлика што ќе значи тоа.






Анархија, шманархија, од корен таа идеологија е невозможна. Паѓа во вода во моментот кога ставаш клаузула "доколку сите беа". Никогаш нема сите да бидат еднакви, или истомислени, или сите смирени, или whatever. Таков поредок нема никогаш да работи, освен ако не се смени фундаментот на човечката психологија да работиме различно, можеби како некои многу комплицирани роботи.



1. Можеби
2. А тоа е?
3. Што ти значи тоа утопист и сањар?
4. Точно, но науката не пробува да го направи тоа, науката не е толку арогантна
5. Твоето мислење е земено во предвид
Свесен сум за тоа дека никогаш нема да има анархија и апсолутна демократија, само му кажувам на типот дека грешка го сфаќа тој термин, не само тој, туку 90% од луѓето.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Уште си млад, ќе ти дојде тоа покасно
Дедото мој викаше (додека уште беше на нозе и работеше) “Ко ќе умрам стркалајте ме само во некој ендек“ кога легна стар и изнемоштен велеше сериозен и подуплашен “леле луѓе како ќе се умира...“
Кајзнаеш ти колку години имам? Или млад беше целено на мојата зрелост?
Kooperativa, едно питање само имам. Од кај си толку сигурен дека то шо го промовира науката во било која област е максимално точно :)

И Хокинг беше носител на една ,,точност" која беше прифатена од сите, и се клањаа сите, ја поддржуваа сите, се додека не го склепа едно друго бате во утката.

Mуабето ми е, ако се сомневате, сомневајте се во се, а не селективно да ги прифаќате некои нешта на рамништа на апсолутни вистини кои ви одат во прилог на замислата во стилот-Науката рече ова и ова, така е .
Затоа постојат теории и докажани ствари. Многу ретко се случува во науката нешто недокажано да се земе како точно, барем во модернава наука.

Ми лајк ит вери мач
ТИ одлучи, не друг. Тоа е тоа што го зборам. Сам да мислиш
Не гледам да кажав спротивно на тоа некаде...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Kooperativa, едно питање само имам. Од кај си толку сигурен дека то шо го промовира науката во било која област е максимално точно :)

И Хокинг беше носител на една ,,точност" која беше прифатена од сите, и се клањаа сите, ја поддржуваа сите, се додека не го склепа едно друго бате во утката.

Mуабето ми е, ако се сомневате, сомневајте се во се, а не селективно да ги прифаќате некои нешта на рамништа на апсолутни вистини кои ви одат во прилог на замислата во стилот-Науката рече ова и ова, така е .
ВО првиот мој пост кажав, “на атеист не му е проблем да каже не знам или згрешив“. Со тоа го опфаќа и ова твоето. Така да, ако е потребно да се надополни .................... ќе спомнем дека во науката нема апсолутна виситна (за сега) и дека секоја научна мисла се препофторува, проверува, докажува или пропаѓа ..... се заради другите научници. Никогаш во науката не било проблем да се каже дека е вака или онака и дека претодното е грешно. И какко капак на се', никеден научник не е убиен од друг заради своите теории. Можда егото е повредено, али само тоа е жртвата.
Малку и за себе,..... се сомневам во СЕ'. Дури и во нашето постоење. Дали навистина постоиме? Хммм, не знаеме, али пак кога веќе МИСЛАМ дека постојам и сл, дај да живеам најубаво што можам.
 
D

Daedalus

Гостин
Me вадиш од контекст, али нема гајле :)
Како те вадам од контекст?
Напротив, мислам дека комплетно ти реплицирав соодветно.
Koja nauka? Koj moze da dokaze deka Bog postoi ili ne postoi?
Никој не може. Али сега за сега е непотребна хипотеза.
 
W

wicked_1

Гостин
Свесен сум за тоа дека никогаш нема да има анархија и апсолутна демократија, само му кажувам на типот дека грешка го сфаќа тој термин, не само тој, туку 90% од луѓето.
Ne pisi drug pat vakvi stvari koa ne si siguren u toa sho go pishesh, da kazesh deka posle anarhija sledi apsolutna demokratija e samoubistvo u pravnata logika.
Ja ti odgovoriv shto ide posle toa od pravna praktika. Seriozno, neznam ni zaso produziv da repliciram, pa i hrabrosta da pises na nekoj da cita i docituva. Damn.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
ВО првиот мој пост кажав, “на атеист не му е проблем да каже не знам или згрешив“. Со тоа го опфаќа и ова твоето. Така да, ако е потребно да се надополни .................... ќе спомнем дека во науката нема апсолутна виситна (за сега) и дека секоја научна мисла се препофторува, проверува, докажува или пропаѓа ..... се заради другите научници. Никогаш во науката не било проблем да се каже дека е вака или онака и дека претодното е грешно. И какко капак на се', никеден научник не е убиен од друг заради своите теории. Можда егото е повредено, али само тоа е жртвата.
Малку и за себе,..... се сомневам во СЕ'. Дури и во нашето постоење. Дали навистина постоиме? Хммм, не знаеме, али пак кога веќе МИСЛАМ дека постојам и сл, дај да живеам најубаво што можам.
Тоа е суштината горе доле. И јас се сомневам во све, за мене нема смисла ниту една од стварите што се зборат, ни религиите, ни big bang теоријата, multiverse, што сакаш наброи, ми нема смисла ништо од тоа. Претпоставувам дека сум веќе мртов, само некако се прегледува се ова што е мојов живот, пошо стварно ми нема смисла оваа линеарна перцепција на времето. Кога поминаат сите тие години до сеа што сум жив, исто е како денес да е почетокод на моето постоење, мој прв ден. Ништо нема смисла за мене, затоа се откажав и земав да тролам на кајгана.

Koja nauka? Koj moze da dokaze deka Bog postoi ili ne postoi?

Sakas veruvaj, sakas ne. Ne si nateran da bides vernik..
Тоа е се ок, али проблемот настанува кога токму таа религија ми пречи на секојдневниот живот.
 
W

wicked_1

Гостин
Тоа е суштината горе доле. И јас се сомневам во све, за мене нема смисла ниту една од стварите што се зборат, ни религиите, ни big bang теоријата, multiverse, што сакаш наброи, ми нема смисла ништо од тоа. Претпоставувам дека сум веќе мртов, само некако се прегледува се ова што е мојов живот, пошо стварно ми нема смисла оваа линеарна перцепција на времето. Кога поминаат сите тие години до сеа што сум жив, исто е како денес да е почетокод на моето постоење, мој прв ден. Ништо нема смисла за мене, затоа се откажав и земав да тролам на кајгана.



Тоа е се ок, али проблемот настанува кога токму таа религија ми пречи на секојдневниот живот.
Kako ti preci, toa e muabetov na temata, sakam da mi dades eden prakticen primer kako religijata ovdeka ti preci vo sekojdnevniot zivot? :D
 
D

Daedalus

Гостин
Kako ti preci, toa e muabetov na temata, sakam da mi dades eden prakticen primer kako religijata ovdeka ti preci vo sekojdnevniot zivot? :D
Кај мене во маало, порано кога бев христијанин, Албанци ми го запалија крстот кој го носев и ме истепаа. Исто така погрдно ме нарекуваа „каур“.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Кај мене во маало, порано кога бев христијанин, Албанци ми го запалија крстот кој го носев и ме истепаа. Исто така погрдно ме нарекуваа „каур“.
Прогресивни претставници на својата вера.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Тоа е суштината горе доле. И јас се сомневам во све, за мене нема смисла ниту една од стварите што се зборат, ни религиите, ни big bang теоријата, multiverse, што сакаш наброи, ми нема смисла ништо од тоа. Претпоставувам дека сум веќе мртов, само некако се прегледува се ова што е мојов живот, пошо стварно ми нема смисла оваа линеарна перцепција на времето. Кога поминаат сите тие години до сеа што сум жив, исто е како денес да е почетокод на моето постоење, мој прв ден. Ништо нема смисла за мене, затоа се откажав и земав да тролам на кајгана.



Тоа е се ок, али проблемот настанува кога токму таа религија ми пречи на секојдневниот живот.
Хмммм, и има, а и нема смисла. Зависи од која страна ќе ги погледнеш работите. ДА, битно е да се проживее ова за кое мислиме дека сме сигурни, а за другото си има луѓе кои сакаат да истражуваат,, па можда некогаш и ќе дојдат до некој заклучок.
Но сепак, предизвик ми е мене да ги размислувам можните сценарија, дури и рекреационо ми делува тоа :pos: кое е поверојатно? Денес едното, .... утре другото, ...... но некако најмногу преовладува она “матрикс“ сценарио. Многу е долго за пишување, но полека полека ќе сфатиш за што зборам
 
N

new tab

Гостин
ВО првиот мој пост кажав, “на атеист не му е проблем да каже не знам или згрешив“. Со тоа го опфаќа и ова твоето. Така да, ако е потребно да се надополни .................... ќе спомнем дека во науката нема апсолутна виситна (за сега) и дека секоја научна мисла се препофторува, проверува, докажува или пропаѓа ..... се заради другите научници. Никогаш во науката не било проблем да се каже дека е вака или онака и дека претодното е грешно. И какко капак на се', никеден научник не е убиен од друг заради своите теории. Можда егото е повредено, али само тоа е жртвата.
Малку и за себе,..... се сомневам во СЕ'. Дури и во нашето постоење. Дали навистина постоиме? Хммм, не знаеме, али пак кога веќе МИСЛАМ дека постојам и сл, дај да живеам најубаво што можам.
Те гледам почнуваш да филозофираш со некои Шекспир bullshit работи "дали постојам" и тн.земи учи да ракуваш со оружје ќе ти треба во иднина,заеби филозофирање ciaooo ³ :love:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кај мене во маало, порано кога бев христијанин, Албанци ми го запалија крстот кој го носев и ме истепаа. Исто така погрдно ме нарекуваа „каур“.
Ај ти во минато време, а во сегашно? Тоа пеењето во 5ч наутро?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom