Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Јас не гледам во случајот што би направиле редарите, група на комити одбива да напушти трибина од полициска наредба а камоли од редарска, почнуваат тензии, редарот нема ни опрема ни овластување на сила да ги истера вика полиција,....[DOUBLEPOST=1407327863][/DOUBLEPOST]
знам
Како прво мечот не беше завршен и немат право така да се понашат, како второ ти пишаја поназад на форумов, дека во секоја навивачка група има хиеархија..Има одредена група на луге што излегуват последни за да ги соберат сите реквезити што ги имаат донесено за навивање, знамиња ,пароли, тапани и тн.. не може тоа тука така. Па уште слушав на вестите и кривична добиле за напад на службено лице, а тие животни од службени лица дали ке одговараат шо фрчеја пендраци на сите страни како на магарина да мават?, а за тоа другото нејкам ни да коментирам кажано е се.. И разберете дека се ова беше испланирано сценарио, цело време провоцираше полицијата и на крај му успеа во тоа .. РАЗБЕРЕТЕГО ЕДНАШ ТОА ! а не само инает да водиш на се
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.491
Поени од реакции
69.034
Во ред падна/му беше земена бомбата на џандарот. Ова што Турчин го кажува ако не контрадикторно нз што е. Само неколку секунди му била во рака бе...бомба пука од 3 до 5 секунди, кај него беше барем 10. Кога ќе иам ја бомба во рака не чекам ни 1, ќе ја фрлам одма. Башка два пати џандари пружаа рака кон бомбата а тој се трга. До сеа не прочитав некој кој безусловно и слепо ги брани џандариве. Сите признаваме дека вината е и кај нив/него. Ама кој ја активирал, кога имал шанса да ја врати или фрли сите многу умешно избегавате да одговорите. Пошо знаете ваљда дека нема ни 1 нормален, логичен одговор.



А замисли пример дека ти имаш доволно свесност да воопшто не се туркаш со некој кој има пиштол....
Никој не се турка бе гение, едноставно те пикаат во мал простор и немаш друг избор освен да се браниш од пендреци. Дали некој на видеото свесно оди во борба со повеќе бројни до заби вооружени противници, или гледаш дека имаат кренато раце и смируваат ситуација?

Немало ниеден нормален? Истото можеме да го кажеме и за џандарите? Ако меѓу Комити нема ниеден нормален, меѓу џандарите уште помалку. Ниту јас, ниту ти, ниту било кој друг (освен МВР кои имаат снимки) не знаеме кој ја активирал бомбата. Општ заклучок е дека таа е активирана сосема случајно откако повеќе луѓе го дрпаат Турчин за рака. Тоа е логичен след на настаните, ниту он би си ја активирал во рака, ниту некој џандар би ја активирал за да си го загрози сопственото здравје.

Како се активирала бомбата е најмалку битно, милион пати објаснивме дека претходно имало милион НЕЗАКОНСКИ џандарски постапки кои довеле до ситуација воопшто да се активира некаква шок бомба на која и така не и било местото на трибината.
На мирен натпревар имаш неколку повредени навивачи, 7-8 кривични и никаква одговорност од МВР, и ти сеуште стоиш на нивна страна?

Извини али малце глупо ми е некој како тебе да не класифицира како "еден нема нoрмален меѓу навивачите".

Стандардно на вакви теми се вклучуваат и ВМРО-Владе и ВМРО-Пунтер, нема ваква тема во која они не се главни експерти.

За тие што ради нас навивачите не сте можеле нормално да си изгледате натпревар, зошто ондак на дербито на колото меѓу екипи кои немаат НАВИВАЧКА ГРУПА, Работнички и Металург имаше 50 души на трибина заедно со роднините? Што не одевте да гледате, ако толку сакате спорт? :)
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Да, Во 197и некоја некоја не се сеќавам точно годината, во Сараево Железничар со уше некој, после во Битола еднаш беше дојдена младинска екипа на СФРЈ на приателска утакмица со пелистер па пуштија беспари и во 80 десети бев во Сплит ко се играше некоја утакмица па еден приател ме однесе на Пољуд. Имам гледано и еден бокс меч во Битола во средина на 90 сети имаше некое такмичење знам од Бугарија, Македонија, Србија... имаше боксери па појдов неколку пати имав некоја пропусница...... друго не знам од спорт дали се рачуна мото трките за гроздоберо во Кавадарици во 1972...... не сум баш без искуство од одење по спортски настани.
Не се расправајте со `Let 3` дечкот
Да, Во 197и некоја некоја не се сеќавам точно годината, во Сараево Железничар со уше некој, после во Битола еднаш беше дојдена младинска екипа на СФРЈ на приателска утакмица со пелистер па пуштија беспари и во 80 десети бев во Сплит ко се играше некоја утакмица па еден приател ме однесе на Пољуд. Имам гледано и еден бокс меч во Битола во средина на 90 сети имаше некое такмичење знам од Бугарија, Македонија, Србија... имаше боксери па појдов неколку пати имав некоја пропусница...... друго не знам од спорт дали се рачуна мото трките за гроздоберо во Кавадарици во 1972...... не сум баш без искуство од одење по спортски настани.
Let 3 ќе градеше спортско-новинарска кариера ама многу д`ткал пошто бил тепан ко мал... :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Како прво мечот не беше завршен и немат право така да се понашат, како второ ти пишаја поназад на форумов, дека во секоја навивачка група има хиеархија..Има одредена група на луге што излегуват последни за да ги соберат сите реквезити што ги имаат донесено за навивање, знамиња ,пароли, тапани и тн.. не може тоа тука така. Па уште слушав на вестите и кривична добиле за напад на службено лице, а тие животни од службени лица дали ке одговараат шо фрчеја пендраци на сите страни како на магарина да мават?, а за тоа другото нејкам ни да коментирам кажано е се.. И разберете дека се ова беше испланирано сценарио, цело време провоцираше полицијата и на крај му успеа во тоа .. РАЗБЕРЕТЕГО ЕДНАШ ТОА ! а не само инает да водиш на се
Полиција има право да нареди да се отстрани или разотиде група граѓани од некој простор.
Не учеа дека во комунизмо ќе било ти како шо викаш, нема да има присила, полиција, насилство... но додека го чекаме комунизмо, ќе се повинуваме на сегашните закони, а то е кога полицаец ќе речи “Излегувајте од тука“ ќе се одалечиш. И нема проблем.[DOUBLEPOST=1407330118][/DOUBLEPOST]
Зошто Комитите би одбиле да напуштат трибина ОТКАКО ќе заврши натпреварот?
Никогаш до сега, колку што паметам, не се случило инцидент откако ќе заврши натпреварот, зборам конкретно да одбијат да излезат.
Не знам зошто конкретно за ова водиш инает и дебатираш дека полицијата имала право да ги исфрли, кога реално немала.
Секаде во свет, завршува натпреварот, излегуваат едните, па после еден саат другите. Нема длабока филозофија, само ние глумиме лудило.
Значи кога униформирано лице, кое е овластено од властите на РМ ќе ти наложи да се одалечиш шили напуштиш некој простор - тоа и ќе го направиш. После тоа ти можеш да се жалиш и бараш објаснувања, али во тој моменрт можеш или да послушаш или да не послушаш. Дел од навивачите послушаа дел од нив не. И се случи немил настан.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Воопшто не одбивам, наврати се на моите постови на темава ќе видиш како сум дискутирал. Едноставно не гледам битни прашања во твојот пост, пошто ама баш воопшто не е битно јас како би постапил, додуша немам ни што да ти одговорам, кога се тоа се случува во момент на паника и адреналин. Друга работа, јас човекот не го величам како ХЕРОЈ и којзнае што да направил, ама го почитувам и ценам многу, пред се затоа што човекот иде на Вардар долг период и често има дружба и се знаеме. Го ценам и го почитувам затоа што имаше намера да укаже дека има БОМБА, а тоа што не ја фрлил он си знае( од една страна ако ја фрлеше ќе се сметаше како обид за напад, а од друга страна се случи тоа што се случи).
Многу сте станале нежни и секој пост кој не се слага со вашето мислење ви е вреѓање.
Дали паниката и адреналинот е маѓичното решение за се и олеснителната околност. И да било и паника и адреналин нема да го мени фактот дека скараја да е некој од присутните можеше во најмала рака да го изгуби видот. Адреналинот и паниката ке поминеа за некој сат , видот никогаш немаше да се врати исто како што никогаш на навивачот нема да му порастат нови прсти.
И друга работа, само ти и останатите подржувачи видовте дека наводно имал намера да ја врати. Јас искрено не видов таква реакција од него. А и ако имал кој го спречи да ја врати. Имал доволно време. Дали можеби го спречивте вие што бевте околу него? Дали си ти спремен да ја превземиш одговорноста наместо него и да истапиш пред судија и да речиш да тој сакаше да ја врати но јас го спречив и затоа се случи тоа што се случи и превземам целосна одговорност за настанот. Тоа што се знаете не ја намалува неговата погрешна постапка , туку само емоционално се чувствуваш обврзан да го браниш и тоа доста необјективно што донекаде и е оправдано и те сфаќам. Но дали Ти како последица од таа негова постака останеше без соопствениот вид, дали исто тука така жолчно би го бранел.
Ова прашање е хипотетички поставено и реално е технички неизводливо пошто како прво не би можел да ми вратиш пошто нема да можеш да видиш што јас пишувам. Сепак ете мислам дека ако ништо друго ми должиш еден одговор како ти би се чувствувал поради тоа. Кој би го обвинил?
А те прашав исто хипотетички што ти би направил со бомбата ако случајно ти се најдела во рацете, онака со мирна глава од сегашна гледна точка. Изговор дека таму имало адреналин и паника не држи вода оти тоа не ја намалува веројатноста такво нешто утре пак да се случи.
Незнам како треба да ме нарече модераторот за да јас си сфатам дека е навреда. Да ми опцие мајка ли ?
Сигурно под витаминчиња мислеше на витамин ц нели?
На испран мозок , малоумен и ајде сега да не набројувам пошто не се сите од тебе , што треба да помислам. Дека ми давате пофалби. Ти наместо како модератор ако веќе не сакаш да ги санкционираш таквите мислења можеш да ги избриши , а не да им се придружиш. Дали јас некого навредив освен што поинаку гледам на ситуацијата. Искрено дискусијата дозволуваш од само тебе познати причини да ја држиш на многу ниско ниво и наместо разумно дискутирање таа да се сведе на лични навреди и препукувања, а со тоа дебело потфрли во улогата на модератор. Не ме сфаќај погрешно, немам ништо лично против тебе нити против било кој тука, можеби во вистинскиот живот си ептен фино дете, голем другар и пример за другите но тука тотално залута за функцијата која ја имаш.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.651
Поени од реакции
12.488
Никој не се турка бе гение, едноставно те пикаат во мал простор и немаш друг избор освен да се браниш од пендреци. Дали некој на видеото свесно оди во борба со повеќе бројни до заби вооружени противници, или гледаш дека имаат кренато раце и смируваат ситуација?

Немало ниеден нормален? Истото можеме да го кажеме и за џандарите? Ако меѓу Комити нема ниеден нормален, меѓу џандарите уште помалку. Ниту јас, ниту ти, ниту било кој друг (освен МВР кои имаат снимки) не знаеме кој ја активирал бомбата. Општ заклучок е дека таа е активирана сосема случајно откако повеќе луѓе го дрпаат Турчин за рака. Тоа е логичен след на настаните, ниту он би си ја активирал во рака, ниту некој џандар би ја активирал за да си го загрози сопственото здравје.

Како се активирала бомбата е најмалку битно, милион пати објаснивме дека претходно имало милион НЕЗАКОНСКИ џандарски постапки кои довеле до ситуација воопшто да се активира некаква шок бомба на која и така не и било местото на трибината.
На мирен натпревар имаш неколку повредени навивачи, 7-8 кривични и никаква одговорност од МВР, и ти сеуште стоиш на нивна страна?

Извини али малце глупо ми е некој како тебе да не класифицира како "еден нема нoрмален меѓу навивачите".

Стандардно на вакви теми се вклучуваат и ВМРО-Владе и ВМРО-Пунтер, нема ваква тема во која они не се главни експерти.

За тие што ради нас навивачите не сте можеле нормално да си изгледате натпревар, зошто ондак на дербито на колото меѓу екипи кои немаат НАВИВАЧКА ГРУПА, Работнички и Металург имаше 50 души на трибина заедно со роднините? Што не одевте да гледате, ако толку сакате спорт? :)
1. Кај прочита да пишав дали има нормален меѓу навивачите ? Пишав нормален логичен одговор. Ако се чуствуваш глупо, ваљда еве имало причина.

2. Кај прочита дека нема одговорност МВР, кога отворено кажав дека сите признаваме дека одговорноста е кај нив колку што е кај Турчин.

3. Очигледно Е битно како се активирала бомбата, чим 10 страни уназад само за тоа се ломоти, али ако ти е побитно да прочиташ 1 страна и да се чуствуваш глупо, слободно повели.

3. Аман веќе со вмро-сдсм-дуи-дпа или која и да е. Ако ти мислиш дека тие таквите што ќе се појават само изиграават експерти, тогаш тебе што те прави ? И ние ( еве пошто ме ставаш во исти кош со „експертите“ ) ваљда иаме исто мислење за „вас“ што ВМРО ( или рандом партија на власт ) ви е крива за се, се мислите експерти.

4. Па ми се одмили бре....да не знаеш дали ради 3 дебили сите ќе го јадеме.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
А бе можда може да се среди ситуацијата со ново правило, на пример, секој кој оди на натпревар, да остави некој свој близок како заложник (мајка, татко, брат сестра, деца.... полиција нема да има, шок бомби нема, пендраци нема... само камери кои ќе снимаат публиката управувани од редари. И ако некој започне или направи неред - заложникот да биде казнет затворски. Ако си фрлил со нешто на терен или на противничка група или си пукнал петарда или си започнал тепачка... мајка ти на пример 3 месеци затвор или брат ти или синот...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
мкд владе ти е човек кој два пати пишува во подфорумот навивачи, еднаш во темата за дали има исти закони за полицијата и навивачите, и објаснуваше како џандарите за "за памет" ги тепале навивачите и сега тука.

Ја имав таа чест да ги прочитам неговите мислења и на други теми и морам да кажам дека е посебен човек. Или има плавокапец во фамилија или го имаат вработено од штаб како келнер на новата галија.
И каква врска има тоа дали јас имам полицаец во фамилијата или сум во партија со било што. Ако немам јас тој некој полицаец сигурно е нечиј татко , брат, син. Сигурно на дрва не раста полицајците па ги берат на есен. Па споредбата со политичка партија, сигурен сум дека појма немаш колку од навивачите се членови( не симпатизери) на сегашниве што се на власт.
И што со тоа. Како ја најдуваш поврзаноста со настанот и политиката. Да беше некоја друга партија на власт ке ве оставеја да правите што сакате? Искрено баш би сакал да прочитам каде е поврзаноста со сето тоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
И каква врска има тоа дали јас имам полицаец во фамилијата или сум во партија со било што. Ако немам јас тој некој полицаец сигурно е нечиј татко , брат, син. Сигурно на дрва не раста полицајците па ги берат на есен. Па споредбата со политичка партија, сигурен сум дека појма немаш колку од нив се членови( не симпатизери) на сегашниве што се на власт.
И што со тоа. Како ја најдуваш поврзаноста со настанот и политиката. Да беше некоја друга партија на власт ке ве оставеја да правите што сакате? Искрено баш би сакал да прочитам каде е поврзаноста со сето тоа.
Владе е начелник на Битолското МВР
Многу незгоден тип ми има завршено некои работи али појќе со него не би фаќал работа
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
А бе можда може да се среди ситуацијата со ново правило, на пример, секој кој оди на натпревар, да остави некој свој близок како заложник (мајка, татко, брат сестра, деца.... полиција нема да има, шок бомби нема, пендраци нема... само камери кои ќе снимаат публиката управувани од редари. И ако некој започне или направи неред - заложникот да биде казнет затворски. Ако си фрлил со нешто на терен или на противничка група или си пукнал петарда или си започнал тепачка... мајка ти на пример 3 месеци затвор или брат ти или синот...
Можеби англискиот пример би бил доволен.
Да не постирам линкови , секој нека се потруди и нека најди како тоа се решава во Англија.
Па после ке збораме за полициска држава ако сакате, за права и слободи и ред други работи кои тука некој ги видел или слушнал ама не ги разбрал.
Само за ограничувањето на слобода на движење доволно е да се спомене дека полицијата може да му забрани на навивач кој претходно направил некој неред или го нарушил јавниот ред и мир да присуствува на натпреварот. Да не му дозволи да ја напуши државата кога неговиот тим игра надвор. За казни затвор ако на натрпеварот направи беља и да не правиме муабет. Ако се применат тие прописи и правила најголем дел од навивачите ке немаат нити пристап до стадион, некој дел од нив единствено ке гледа фудбал од затворска келија. Така да пред да посакате нешто да се случи информирајте се како тоа го имаат решено оние за кој толку се повикувате.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Многу е битно што ти подразбираш под навивање. Не за џабе ве делат на посебен простор од другите навивачи. Можеби дека другите стварно отишле да го гледаат натпреварот.
А тоа што не си запознаен со функционирањето на било која држава те прави само неинформиран или премногу мал, можеби и дома не ти објасниле или пак на училиште. Но тоа не го менува фактот дека државата преку своите органи има и тоа какво право да ти го ограничи движењето , па и да ти скрати ред други права. Мислам дека е крајно време да сфатиш дека и тука и во било држава било тоа да е демократија или дикатура кога службено лице ти даде наредба треба да ја послушаш или ризикуваш да се најдеш во ситуација во каква си се нашол по твое кажување безброј пати. Искрено мене ми е гајле дали ти ке им одиш контра или не, сепак не го јадам јас ќотекот за џабе туку ти. И кога сме веќе кај тоа колку пати досега имаш јадено пендрак и што си постигнал со тоа. Си сменил нешто?
Значи според тебе, полицијата има право кога ќе им текне на ку*от да дојде и да те избрка од трибина, иако ти имаш платено билет за тој натпревар? И ова го имало секаде во Европа како што велиш ти, така?
Браво, прошетан чуек си ти, посебно по спортски настани. А ја па се чудев зошто гледам постојано како Делије, Гробари, низ Германија, Јужна Америка и слично постојано полицијата ги тепа и ги вади навивачите кога ќе им текне.
Абе европска држава сме биле ние, ова да ти било по стандардите на која постапува полицијата во Европа. Браво, браво.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Значи според тебе, полицијата има право кога ќе им текне на ку*от да дојде и да те избрка од трибина, .
Некој донел таква одлука базирано на информации, планови.., сигурно полицајците не вртеле со пендреци од досада и се прашвале шо да прат... “Брат, ај бе да ги избркаме овие од трибините... мене ми е досадно...“ “еееј брат, арно ти текна, ај ојме“
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Значи според тебе, полицијата има право кога ќе им текне на ку*от да дојде и да те избрка од трибина, иако ти имаш платено билет за тој натпревар? И ова го имало секаде во Европа како што велиш ти, така?
Браво, прошетан чуек си ти, посебно по спортски настани. А ја па се чудев зошто гледам постојано како Делије, Гробари, низ Германија, Јужна Америка и слично постојано полицијата ги тепа и ги вади навивачите кога ќе им текне.
Абе европска држава сме биле ние, ова да ти било по стандардите на која постапува полицијата во Европа. Браво, браво.
Јас предложив секој нека си побара на нет како е тоа решено во англија на пример. Многу лесно се доаѓа до такви информации.
Конкретно за твоето прашање одговорот би бил дека Ти ако имаш направено нешто на натпревар што е забрането нема да имаш можност ни да купиш карта или да влезиш на натперварот, па така најверојатно полицијата би немало ни потреба да те вади предвреме.
И да јас лично Англија ја имам видено само на телевизија како и многу тука. И што со тоа, демек лажам и измислувам. Повели најди и постирај како е таму решено, да не зборуваме напамет.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Некој донел таква одлука базирано на информации, планови.., сигурно полицајците не вртеле со пендреци од досада и се прашвале шо да прат... “Брат, ај бе да ги избркаме овие од трибините... мене ми е досадно...“ “еееј брат, арно ти текна, ај ојме“
Кога реков “полицијата“, мислев општо како полиција, а не за полицајците што се на трибина.
Какви црни планови и стратегии бре, година ипол се фалат дека им носеле експерти од Франција и куровми од кој знае каде за справување со хулигани, за на крај да не можат да се справат со 200 гостински навивачи. НЕСПОСОБНА полиција имаме, кој сака и што сака нека збори. Нема никаков план ниту стратегија, единствената стратегија им е УДРИ АКО НЕ ГО НАПУШТАТ СТАДИОНОТ ЗА 1 МИНУТА.
Децата наназад да му идат на тој што носи вакви “експертски“ одлуки.
Јас предложив секој нека си побара на нет како е тоа решено во англија на пример. Многу лесно се доаѓа до такви информации.
Конкретно за твоето прашање одговорот би бил дека Ти ако имаш направено нешто на натпревар што е забрането нема да имаш можност ни да купиш карта или да влезиш на натперварот, па така најверојатно полицијата би немало ни потреба да те вади предвреме.
И да јас лично Англија ја имам видено само на телевизија како и многу тука. И што со тоа, демек лажам и измислувам. Повели најди и постирај како е таму решено, да не зборуваме напамет.
Нека стават камери слободно на трибините каде што има навивачи, па секој нека си носи одговорност за тоа што го прави.
А не, најлесно е удри со пендрекот и решена работа.

И крај на муабетот, терајте си дека све е розово и дека имаме способна полиција. Полицијата ни е добра исто колку што ни е и државава.
Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom