Гуми (пневматици)

Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
,,,vidi so mishelin ,,,/da ne pravam marketing/,,,ovie shto se kaj hubo market,,so znakot na mishelinko ,,,imaat najdobri ponudi,,[DOUBLEPOST=1405506420][/DOUBLEPOST]
,,,
Kazi gi de ne e problem, objavi ponuda da vidime, sto ima veza, ne e reklama toa tuku spodeluvanje info za koe se diskutira na temava...
I jas treba da zemam letni michelin zatoa baram najdobri ponudi, do sega mi se cini Pneumatik imaat najdobri ceni....
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Тие мислам дека се Benelux Tuning...??
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Дечки,
Ми треба помош. Имам Michelin Primacy 225/45/17 од 2009 година. Почнаа да ми бучат на асвалт лани кога одев на одмор.. бев на неколку вулканизери, и во овластен сервис, и сите ми рекоа дека гумите, од стоење, дека ми е малку возена колата ми се оштетени, и од нив ми прави бучава додека возам, поготово околу 30км се слуша нешто како бум бум бум на подвожјето а на поголема брзина околу 80км на мазен пат се слуша ву ву ву ву ву ву... па се расправав со сервисот, мислам дека е лагер...
Па сакам да земам нови гуми, да видам дали ми е од гумите или некој лагер...да ја носам додека имам гаранција...
Па да ми препорачате некоја добра гума 225/45/17?
Купи си Нокиан, Фулда или ако имаш повеќе пари Континентал или Гудјиар и уживај. Според мене Мишелин е мнооогу преценета гума и повеќе плаќаш име отколку квалитет. Моментално и јас возам Мишелин (фабрички) ама бетер здравје над 90 претерано се бучни. Чекам да се истрошат уште малку, па ги мењам за Континентал all season.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дечки ај малку помош, сега бев гледав гуми и најдов Michelin Sport 3 ми ги даваат за 7700ден, но датумот на производство пишува некоја недела (не памтам) во 2014... ама начинот и бојата на тој текст некако не одговара со бојата на самата гума... како да е тој поцрн и додаден подоцна... можно е такво нешто? Пишува дека се германски?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Па да... тоа ми го имаат кажано... ги дигнав, свртев и нема бучење,... може има милиметарско искривено или испакнато... а може и очите да ме лажат ... ама не бучи...
јас би сакал да најдам некој што има гуми како моите да ги пробам макар, пред да купам ама нема....
ке видам деновиве ке побарам нешто гуми...
Ги избалансираа мајсторите на компјутер пред да ти направат рокада? Инаку за најдобри летни гуми според тестовите важат од Continental Premium Contact 5 и Sport Contact 5 само што се скапичи поприлично.
Јас ја возам од Premium Contact 3та и сум презадоволен засега. Ако не си некој кој знае да застане на педала и Eco Contact 5 би биле одличен избор.
Инаку и Dunlop Sport Blueresponse се одлични на тестови слично како и Vredestein Sportrac.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Дечки,
Ми треба помош. Имам Michelin Primacy 225/45/17 од 2009 година. Почнаа да ми бучат на асвалт лани кога одев на одмор.. бев на неколку вулканизери, и во овластен сервис, и сите ми рекоа дека гумите, од стоење, дека ми е малку возена колата ми се оштетени, и од нив ми прави бучава додека возам, поготово околу 30км се слуша нешто како бум бум бум на подвожјето а на поголема брзина околу 80км на мазен пат се слуша ву ву ву ву ву ву... па се расправав со сервисот, мислам дека е лагер...
Па сакам да земам нови гуми, да видам дали ми е од гумите или некој лагер...да ја носам додека имам гаранција...
Па да ми препорачате некоја добра гума 225/45/17?


Повели разгледај имаш и тестови

http://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/7733F395705-396213-396232.html
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Ај уште едно прашање... значи колата ја имам од 2009 нова. 2 месеци откако ја купив земав нов сет бандажи и оригиналните гуми ги ставив на нив. Ја возев до пред неколку месеци... бидејки кога возев околу 30км на подножјето се слушаше бум бум бум како некоја шајка во гумата, а кога возев околу 60-70 се слушаше ву ву ву ву ву ву ву. Мислев да не е лагер или нешто но ја возев така скоро 1 година. Ги ставив оригиналните бандажи со тие гуми, и бучавата си продолжи. Пред некој ден купив нови гуми, и ги ставив на бандажите што ги купив. се беше ок, така мислам, и еве после неколку дена кога возам 50-60км и кога вртам во голема блага кривина, на подножјето се случа како некој камен да има во гумите предни, без разлика дали вртам лево или десно....

Е сега прашање, можно ли е купечките бандажи да имаат некој проблем и да ми ги зезнат и новиве гуми? а бучавата што ја имав со старите гуми, се изгуби... но се појави ова...
јас ке ги ставам сега новите гуми, на оригиналните бандажи и ке видам...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ај уште едно прашање... значи колата ја имам од 2009 нова. 2 месеци откако ја купив земав нов сет бандажи и оригиналните гуми ги ставив на нив. Ја возев до пред неколку месеци... бидејки кога возев околу 30км на подножјето се слушаше бум бум бум како некоја шајка во гумата, а кога возев околу 60-70 се слушаше ву ву ву ву ву ву ву. Мислев да не е лагер или нешто но ја возев така скоро 1 година. Ги ставив оригиналните бандажи со тие гуми, и бучавата си продолжи. Пред некој ден купив нови гуми, и ги ставив на бандажите што ги купив. се беше ок, така мислам, и еве после неколку дена кога возам 50-60км и кога вртам во голема блага кривина, на подножјето се случа како некој камен да има во гумите предни, без разлика дали вртам лево или десно....

Е сега прашање, можно ли е купечките бандажи да имаат некој проблем и да ми ги зезнат и новиве гуми? а бучавата што ја имав со старите гуми, се изгуби... но се појави ова...
јас ке ги ставам сега новите гуми, на оригиналните бандажи и ке видам...
Гумите треба да бидат напумпани според предвиденото за твојата кола..Знаеш и ти задолжително е балансирање на гумите..Однеси ја да ти го центрираат трапот,види и со тоа како ќе се понаша..Некоја спона да не е отидена..Или едноставно да не ти се причинува дека така прави,пробај ја на некој нов рамен асфалт и види..Можно и да патот да биде..
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Бев сега до мото центар, ми најдоа штрафче во задната десна гуми. Сега го нема тоа.. но дали дека се навикнав на тоа тропкање, кога возам како од време на време да ми се појавува... :)
Значи тоа тропкање баш како штрафче во гума, освен тоа, можно ли е да е нешто друго во самата кола, мотор, подвожје и слично?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А какви се овие гуми Michelin 205/55R16?
Добри ли се?
Сакам да ги земам на старо, добро се сочувани.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
А какви се овие гуми Michelin 205/55R16?
Добри ли се?
Сакам да ги земам на старо, добро се сочувани.
Секако дека се добри мишелин ... ама не и стари гуми
секако види година на производство од страна на гумата и измери ја шарата + да немаат џумки треба на балансерка да ги пуштат ќе ти кажат дали се добри
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
А какви се овие гуми Michelin 205/55R16?
Добри ли се?
Сакам да ги земам на старо, добро се сочувани.
Види, различни мишелин имаш, јас кај мене ги возам енерџи плус и доста разлика осетив од претходни (континентал, нокиан итн) многу постабилно е возилото во кривини, едина замерка ми е што се ,,гласни,, на топлово. Исто дека возам со нив и зимо и лето, од претходниците се покажаа доста подобри на снег.

Ако купуваш користени, прегледај ги добро пред да ги земеш.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Дечки ај малку помош, сега бев гледав гуми и најдов Michelin Sport 3 ми ги даваат за 7700ден, но датумот на производство пишува некоја недела (не памтам) во 2014... ама начинот и бојата на тој текст некако не одговара со бојата на самата гума... како да е тој поцрн и додаден подоцна... можно е такво нешто? Пишува дека се германски?
Колку шо знам Мишелин се француски ама шо знам во германија да се произведени
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Дечки ај малку помош, сега бев гледав гуми и најдов Michelin Sport 3 ми ги даваат за 7700ден, но датумот на производство пишува некоја недела (не памтам) во 2014... ама начинот и бојата на тој текст некако не одговара со бојата на самата гума... како да е тој поцрн и додаден подоцна... можно е такво нешто? Пишува дека се германски?
Колку шо знам Мишелин се француски ама шо знам во германија да се произведени
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
А какви се овие гуми Michelin 205/55R16?
Добри ли се?
Сакам да ги земам на старо, добро се сочувани.
Мавни ги таму,поарно купи си некои по не толку квалитетни,ама барем се гланц нови..Половни гуми на точак не се ставаат,не па на кола..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom