Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Koj model i kolku pari, ako moze
:)
http://ac-specs.com/en/Samsung/AQ12NAN/
7K комплет со монтажа, цевките јас ги изолирав оделно со оригинал изолација, предходно комплет растурени и двете единици темелно чистење со ВАП и сите можни хемикалии за клими, дополнета со гас и на крај вакумирана
работи перфектно, делови за неа другарот има од А до Ш недај боже само да притреба нешто :D
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.345
leleeeee toa e bez pari
i kaj nas vo kavad ima privatni stovarista za drva ama cenata e 2700 den.
kaj vas ima stovarista za drva taka
Не во класична смисла стоваришта. Тоа се луѓе, носат дрва на некој свој плац, дојдеш, видеш и носиш ако ти се добри.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Go gledav eurovent sertifikat. Web stranata. Mislam deka nekoj objasnuvashe no ima mnogu postovi nazad..... prashanjeto mi e, shto beshe toa TOL I ostanatite kratenki? Konkretno gi gledav karakteristikite za suzumu plus 16000 btu, ama ne znam so vidov. Koj znae neka objasni molam.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Go gledav eurovent sertifikat. Web stranata. Mislam deka nekoj objasnuvashe no ima mnogu postovi nazad..... prashanjeto mi e, shto beshe toa TOL I ostanatite kratenki? Konkretno gi gledav karakteristikite za suzumu plus 16000 btu, ama ne znam so vidov. Koj znae neka objasni molam.
TOL=Operation Limit Temperature (lowest outdoor temperature at which the heat pump can still deliver heating capacity, as declared by the manufacturer. )
Ponesto od terminite objasneto imas ovde iako ne mnogu detalno.
Za bivalentna T primer:
Bivalent temperature: lowest outdoor temperature point at which the heat pump is declared to have a capacity able to meet 100 % of the heating load.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Spored eurovent sertifikat razlikata megu avant I suzumu na primer e mala. Kaj avant na primer pri -7 (na ova temperatura e toa bivalentno cudo) scop e 2, 4
Dodeka kaj suzumu tbiv isto -7 e scop 2, 49. Stanuva zbor za 16000 btu I kaj dvata Toshiba modeli.
Dali toa znaci deka za da dobijam cop pogolem za 0.09 treda da platam plus 8000 mkd? Mislam deka avant e poeftin za tolku od suzumu.
Razgleduvajki go eurovent dojdov do ovaj zaklucok. Dali sum vo pravo? Ako e taka togash osetno nema da osetam nishto kako ni na smetka za struja taka ni vo toplina (komparativno kazano).
Ve molam za komentar
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
@nmarkovski мислам дека клучната разлика е во тоа што сузуми 16 има иста надворешна единица со даисеикаи. Неможам да пишувам подолго на телефон сум.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Fala sass I nekoj tamu. Gi razgleduvam upatstvata so gi linkova. Problemot e so kratenkite koi ne znam shto znacat. Primer kaj nekoi od tabelite primer za suzumu za na -7 e W 1030 a Q 3250 . E sega shto znaci toa? Deka na minus sedum troshi eden kw a dava tri kw toplina ili nema veze?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
W kolku vlece od mreza,
Q topl. energija koja ja oddava vo prostorijata,
i od tuka sledi deka Q/W=Cop, ili ako Q=3250, a W=1030 togas sledi deka cop=3,155 za taa dadena temperatura.

Krucijalnata razlika e vo kompresorite, taka da kaj Suzumi 16 e twin rotary, sto ne e slucaj kaj Avantot.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Pa zarem e mozno na minus sedum suzumu da ima cop 3?
Ovaj podatok go vidov na linkot koj mi go prati na strana 16 vo taa tabela za 100% load na -7. No sepak tolkav cop na tolkav minus? Tuka neshto propushtam....
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Има и овде, додуша по порачка.
Јас сакам со силика гел да пробам да го регулирам тоа само ми треба уште некој за да поделиме пакувањето, ако си заинтересиран пиши.
Kakov e toj gel, daj malku podobjasni malku poveke, i mene mi treba navlaznuvac za vozduh ama so pogolem kapacitet za okolu 120m2 prostor pa baram resenie?
Ovie sto gi gledam na linkot se za mali povrsini do 20m2, sto znaci jas ke treba da kupam 5 minimum za mojot prostor i togas ke fati mnogu pari
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Hachiko2010
Navlaznuvac ili odvlaznuvac? Silakagel e apsorbent na vlaga t.e. odvlaznuvac, inaku kako toksicen i ne efikasen ne bi go preporacal.
A navlaznuvac e drugo

nmarkovski
Da, tocno e da ima cop=3.
So toa sto, na niski temp. sepak e neefikasen

Toshiba suzumi+ 13 (-10) 2.35KW (isto i za daiseikai otprilika)
Mitsubishi fh-35ve (-10) 3.60kw
Panasonic e12pke (-10) 3.20kw
Fujitsu 12lt (-10) 4.0KW
Gree Hansol (Vivax Gexi) (-7) 3.9KW, ali cop=2.7 (iako ima cop 4.4 (na +7) za razlika od suzumito koj ima ispod 4 na +7. Razlikata e sto toshiba za smetka na copot ne ti isporacuva energiaj ili laicki veli deka nema da ti ja zgolemam potrosuvackata ama nema ni da te zagream (mnogu se ponasa vlaski:))
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Hachiko2010
Navlaznuvac ili odvlaznuvac? Silakagel e apsorbent na vlaga t.e. odvlaznuvac, inaku kako toksicen i ne efikasen ne bi go preporacal.
A navlaznuvac e drugo

nmarkovski
Da, tocno e da ima cop=3.
So toa sto, na niski temp. sepak e neefikasen

Toshiba suzumi+ 13 (-10) 2.35KW (isto i za daiseikai otprilika)
Mitsubishi fh-35ve (-10) 3.60kw
Panasonic e12pke (-10) 3.20kw
Fujitsu 12lt (-10) 4.0KW
Gree Hansol (Vivax Gexi) (-7) 3.9KW, ali cop=2.7 (iako ima cop 4.4 (na +7) za razlika od suzumito koj ima ispod 4 na +7. Razlikata e sto toshiba za smetka na copot ne ti isporacuva energiaj ili laicki veli deka nema da ti ja zgolemam potrosuvackata ama nema ni da te zagream (mnogu se ponasa vlaski:))
Navlaznuvac mi treba, bidejki greenjeto mi e na elektricni/uljeni radijatori i mnogu go susat vozduhot, mi treba nesto da go NAVLAZNUVA vozduhot?
Jas sum razbral pogresno togas za gelot, mislev deka e navlaznuvac, ima li nekoe care? Fala
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Navlaznuvac mi treba, bidejki greenjeto mi e na elektricni/uljeni radijatori i mnogu go susat vozduhot, mi treba nesto da go NAVLAZNUVA vozduhot?
Jas sum razbral pogresno togas za gelot, mislev deka e navlaznuvac, ima li nekoe care? Fala
Trajno resenie za regulacija na vlaznost e da stavis HRV tip na rekuperator koj so ventilaciski kanali ke izvlekuva vozduh od prostorii so pogolema vlaga kako kupatila i kujna a ke vnesuva svez vozduh od nadvor vo spalni i dneven boravok.
Pri vlez na sveziot vozduh od nadvor toj prvo pominuva niz topllinski izmenuvac i se zagreva(zimno vreme, ladi letno) pa niz filtri pa duri togas vleguva vo vent. kanali.
Izmenuvacot moze da e so 70% ili 90% povrat na energija no toa varira vo cenata na rekuperatorot.
Problemot e da se izvede ova vo prostor vo koj veke se zivee dokolku nema spusten plafon ili barem da e dosta prav plafonot bez glemi gredi megu sobite.
So eden rekuperator moze da se izvede greenje/ladenje na cel stan i so eden centralen klimatizer bidejki rekuperatorot go vrti vozduhot niz site prostorii, go procistiva so filtri i plus regulira vlaznost na vozduhot.
Mnogu malce e diskutirano na temava za rekuperatori iako spored cenata na investicijata (1000-2000eu e uredot) i efektot na zdravo i ekonimicno ziveenje sto pri toa se dobiva mislam deka e Top sollucija.
Eve i video kako funkcionira.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom