Помош, проблеми, прашања, совети...

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Предлог за добри слушалки а да не се многу скапи...може и безжични.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
АЈ малку помош:
Имам стар компјутер, сакам да го уклучам, ќе се уклучи работи, ама на екранот ништо не се прикажува. Значи екранот си стои и и свети она светло што треба кога е исклучен екранот. Чаре? Сменив и графичка, сменив рам, сменив и хард диск, нејќе да се уклучи екранот.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
помош ако може, компјутерот кога ке го пуштам,после кратко време се укочува цјелиот и не може нисто да се прави,а а поекокогаш сам се рестартира,а нов виндовс инсталирав па исто така е,,дали е можда од виндовсот или има некој дел расипан па ѕатоа така прави,,и кој би можело да биде тој дел
 
Член од
16 декември 2011
Мислења
86
Поени од реакции
175
Здраво дечки, сакам да ми дадете мислење за еден телевизор од АМЦ.
Телевизорот е 3Д Филипс, ќе ги видите спецификациите на линкот подолу.

Да напоменам дека важно ми е сликата во 2Д да биде ОК, т.е. да не биде матна и ако може поупатени да ме посоветуваат околу тоа.
http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=41370&i=93&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=A

Фала
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.467
Поени од реакции
4.622
Здраво

Сакам на мојот Асус лаптоп да ставам 4гига рам покрај основните 4, се на се да имам 8, па сакам некој повеќе шо разбира да ми каже дали тоа би ми сменило многу , колку би ми сменило, дали вреди да дадам 1800 за + 4 гига рам??? Фала ви !
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Здраво

Сакам на мојот Асус лаптоп да ставам 4гига рам покрај основните 4, се на се да имам 8, па сакам некој повеќе шо разбира да ми каже дали тоа би ми сменило многу , колку би ми сменило, дали вреди да дадам 1800 за + 4 гига рам??? Фала ви !
Скоро ништо нема да ти смени, освен ако не имаш во исто време отворено десетици програми па да се гуши рамот.

Ако често ти се случува рамот да ти е искористен над 3гб, тогаш стави си уште 4гб и ќе немаш мука.
 

Mornircair

Гладна кокошка, матна вода не гази
Член од
17 април 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво, имам едно прашање во врска со РАМ меморија, имам два рама едниот 2Г 800(5) и уште еден 1г 533(4) , да ги користам двата, или овај вториов само ке ми ја успори работата ?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Здраво, имам едно прашање во врска со РАМ меморија, имам два рама едниот 2Г 800(5) и уште еден 1г 533(4) , да ги користам двата, или овај вториов само ке ми ја успори работата ?
Се исто ти е нема да осетиш ништо ни со едниот ни со двата

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.467
Поени од реакции
4.622
Здраво, сакам да прашам дали некој прави бизнис план или има некој познаник што прави за пари???? Потребна ми е помошш!!!
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Дечки имам проблем со мониторот...поточно со Acer AL1916W , 19 инчен монитор како на сликата:



Напојување има, кога ќе го уклучам во струја си светнува сијаличето...меѓутоа не дава слика...од кога ќе се подигне компјутерот, мониторот не мрда...си стои цел црн екранот...компјутерот е исправен, пробано е со друг монитор, функционира...што би можело да му е на мониторот...и дали вреди да се прави, или подобро е нов? :)

Поздрав!
:)
Малку доцнам со одговорот.
Отвори го мониторот 2-4 електролити се расипани 99%. Поправка не повеке од 200ден

Sent from my OT-995 using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Core 2 duo процесор може да се стави на I3 или не?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
На еден десктоп ме зафркава мониторот односно бранови се прават а престануваат по 3-4 часа работа
Дали е отидено мониторот,напојувањето или графичката.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Core 2 duo процесор може да се стави на I3 или не?
:ROFLMAO:[DOUBLEPOST=1401037179][/DOUBLEPOST]
На еден десктоп ме зафркава мониторот односно бранови се прават а престануваат по 3-4 часа работа
Дали е отидено мониторот,напојувањето или графичката.
Пробај со друг монитор.

Со друга графичка.

Со други кабли за монитор.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
:ROFLMAO:[DOUBLEPOST=1401037179][/DOUBLEPOST]

Пробај со друг монитор.

Со друга графичка.

Со други кабли за монитор.
Го имам приклучено мониторот на лап топот и на него го имаше истиот проблем.
Останува напојувањтето ама е 700 ватно и графичката
Ако е едно од наброениве прашање е дали ќе најдам делови бидејќи компјутерот е многу стар дури од 2005 година со ддр2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom