Најекономично греење и ладење

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Šo pari?
na ova sajtov šo im e na internet ne najdov nišo takvo.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Што мислите обична фикс клима која ќе служи само за ладење да се стави ниско 20-30см. до подот,ќе може ли успешно да лади 18м2.Ова ми текна денеска од причина што таванот е на косо поставен и пониската страна е околу 2 метри висина па се плашам да немам многу струење на воздухот ако ја поставам горе стандардно.Инаку се работи за обичен самсунг 12-ка.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za prostor sto se ladi podobro e gore, a za prostor sto se gree podobro e dole.
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
4
Поени од реакции
9
Нов (модел 2014) велат во NEPTUN на Samsung клима уред сплит не-инверторен модел....
-18% за сите модели на Samsung клими.
Во случајот моделот:
SAMSUNG AR 12 HQF/SBWKRNB цена 18,860,- Ден.
• Сплит клима уред
• Уникатен триаголен дизајн
• Капацитет ладење/греење: 3,5KW 11.942Btu/ 4KW 13.648Btu
• Енергетска класа на ладење: А+
• Енергетска класа на греење: А+
• Full HD Filter 60/Allergy Care/Antibactery/Auto Clean (Self Cleaning)/Easy filter
• Автоматска контрола на температура, Брз старт, Тајмер
• Циркулација на воздух 12m³/min
• R410a еколошки фреон
• Ниво на бучава
-внатрешна: 19-37dB
-надворешна: 56dB
• Работна температура: -15 ~ 24°C
• Достапни операции (2 Step Cooling/Fast Cool/Comfort Cool/Good Sleep /Single User Mode/Dehumidification/Fan Mode/Quiet/Mood Lighting)
Работна температура од -15!? за 300 Евра!? Too good to be true!?
Ако е навистина така (со таа работната темп.) и деклариран во класата А+ (веројатно COP +3.60)..... во тој сл. одличен избор!
Ама од друга страна ниеден податок, трага нема на нет за моделов!

Јас земав таква клима и во Нептун ме убедуваа дека е А+ ама кога ми ја монтираа во упатсвото на климата искочи нешто друго дека е енергетска класа G со SEER 2.6 i SCOP 1.9 така да изгледа се е само лага. Се јавив пак во Нептун и ме убедуваат дека според региони таа имала различни енергетски вредности и за МК имала А+. Јас не им верувам па ги пријавив во Организација на Потрошувачи па ке видиме што ке искочи па ке ве информирам. Иначе можеш да ја најдеш на интернет под име SAMSUNG AR12HQFSBWKN
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Здраво!
На тема за греење:
1.Ако се користи тврдо гориво (дрва, јаглен) - најдобар погоден и со најдобри карактеристики се кахлените печки. Имаат голем акумулационен ефект и оддаваат бавно топлината. Покрај тоа, процесот е релативно бавно, во зависност од техничката можност степенот на регулација на печката.
Со таква печка е можно, да се загреваат неколку соби. Предноста е што овие печки можат да се обликуваат архитектонско така дека во помешенијата да нема чад и загадување од пепел и чад. (Обично се палат од врата во ходникот или лоби)
2 . Ако се користи електрична енергија , со најдобри показатели и коефициент на корисно дејство се апсорпциона климатски агрегати и по нив компресор климатски машини.Со подобра индикатори се апсорпциона термосифонни агрегати , но тие се повеќе комплексни за исполнување и монтажа .недостаток е и сложената функција.
За домаќинство згради , греење со електрична енергија , препорачувам , ниски температури темосифонни агрегати , со работно супстанција вода.Предноста е во тоа што имаат карактеристики слични со оние на апсорпциона климатски агрегати , работат со мала количина на вода и се безбедни за време на работа.
Тоа е што можам да напишам, како се базирани на искуства, како проектант со стаж од 30 години.
како се надевам да сум бил корисен
поздравувам сите и ви
посакувам успеси!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Пробувам да го преведам/дешифрирам горниов пост ама некако не ми иде.
под 1. зборува за калиева печка а под 2 тоа "термосифонни агрегати" или подоле за во домаќинтво згради напишал "ниски температури темосифонни агрегати".
За што станува збор знае некој ?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Јас земав таква клима и во Нептун ме убедуваа дека е А+ ама кога ми ја монтираа во упатсвото на климата искочи нешто друго дека е енергетска класа G со SEER 2.6 i SCOP 1.9 така да изгледа се е само лага. Се јавив пак во Нептун и ме убедуваат дека според региони таа имала различни енергетски вредности и за МК имала А+. Јас не им верувам па ги пријавив во Организација на Потрошувачи па ке видиме што ке искочи па ке ве информирам. Иначе можеш да ја најдеш на интернет под име SAMSUNG AR12HQFSBWKN
Pametno si napravil, i neka ja zemat nazad pa neka pazat ponataka sto pisuvaat. Mada malku mi se cudni olku niski vrednost, bidejci mojata najobicna samsung da ne buci previse kompresorot, grom e za greenje i za ladenje
Pazite i za onaa Hitachi (sega e na debela promocija) od tehnomarket kade pisuva deka gree do -15 a vsusnost do +2 (malku mi e cudno ova ama Valen dobro se razbira na toj forum)
http://www.technomarket.com.mk/products/09051071/hitachi-ras-rac-d10ex3
http://forum.setcombg.com/в'проси-св'рзани-с-монтажа/41537-hitachi-ras-rac-d10ex3-св'рзване-к'м-ел-захранване.html#post514909
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Pametno si napravil, i neka ja zemat nazad pa neka pazat ponataka sto pisuvaat. Mada malku mi se cudni olku niski vrednost, bidejci mojata najobicna samsung da ne buci previse kompresorot, grom e za greenje i za ladenje
Pazite i za onaa Hitachi (sega e na debela promocija) od tehnomarket kade pisuva deka gree do -15 a vsusnost do +2 (malku mi e cudno ova ama Valen dobro se razbira na toj forum)
http://www.technomarket.com.mk/products/09051071/hitachi-ras-rac-d10ex3
http://forum.setcombg.com/в'проси-св'рзани-с-монтажа/41537-hitachi-ras-rac-d10ex3-св'рзване-к'м-ел-захранване.html#post514909
Грешка си и брзоплет, незнам по кој пат ке ти кажам дека само шириш дезинформации
Дочитај го форумот а не само првите 2 пораки на сетком.бг.....до -15 е
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пробувам да го преведам/дешифрирам горниов пост ама некако не ми иде.
под 1. зборува за калиева печка а под 2 тоа "термосифонни агрегати" или подоле за во домаќинтво згради напишал "ниски температури темосифонни агрегати".
За што станува збор знае некој ?
Каљеви печки се ѕидани печки, кои се ѕидаат од каљеви - тоа се посебен вид тули кои од едната страна се глазирани. За овие печки има повеќе постови во оваа тема
Еве како изгледаат тие печки:


А за апсорпционите топлотни пумпи , напишав во постовите 3380 и 3381 на страна 226 од оваа тема
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Каљеви печки се ѕидани печки, кои се ѕидаат од каљеви - тоа се посебен вид тули кои од едната страна се глазирани. За овие печки има повеќе постови во оваа тема
Еве како изгледаат тие печки:


А за апсорпционите топлотни пумпи , напишав во постовите 3380 и 3381 на страна 226 од оваа тема
За калиевите е јасно видени се и функционираат, него ова што го зборува госпподинов plamenankov под точка 2 во неговиот пост, за греење во зграда/стан на електрична енергија со таков термосифон агрегат....што е тоа и има ли готов производ да се купи негде и примени ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
За калиевите е јасно видени се и функционираат, него ова што го зборува госпподинов plamenankov под точка 2 во неговиот пост, за греење во зграда/стан на електрична енергија со таков термосифон агрегат....што е тоа и има ли готов производ да се купи негде и примени ?
Има:
Пребарувај на интернет:
absorption heat pump
има големи

и мали



 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Здраво, заинтересирани за темата!
Прво, ве молам да ме извините, за лошо напишаните објаснувања.
Но јас го користам Гугл преведувачот од бугарски на македонски.
Простете ми, за грешките.
разбирам дека не сум ви кажал ништо ново, сакав само да бидам корисен со своето знаење, бидејќи тоа е мојата професија.
разбирам дека не сум појаснам доволно термосифоннијат принцип на греење.
како и агрегатите со кои може да се случи.
Класичното греење со водена пареа , е едно од отопленијата кои имаат висок коефоциент на корисно дејство , бидејќи таму постои физичкиот процес на испарување - кондензација .Недостатоци на овој тип греење е високата температура на водената пареа во грејните тела - радијаторите .При атмосферски притисок водата врие при 100 степени целизиј , а во грејните инсталациј на водена пареа , за да се надминат хидрауличните отпори на цевките и арматурата ( вентили кранови , обезв'здушители , кондензат садови ) притисокот е дури повисоко од атмосферскиот , што укажува и повисока температура.Ова ги прави овие инсталациј многу непријатно за домашни потреби .Во минатото ваквите инсталациј се спроведуваат , како радиаторите9 обично леано железо ) беа доведени или во ниши во ѕидовите или зазиждани во самата стена.така се е ,избегнувал директен контакт со топлото греење тело.
Овој недостаток, може да се надмине, со опаѓање на притисокот во инсталацијата. Па инсталацијата, употреблива под вакуум и под гравитационото враќање на кондензат кај фазни претворање на работното супстанција работи при оптимален и економичен режим. Зошто е економично овој вид греење?
Прво, затоа што температурата на работната супстанција е ниска, Оттука и топлинските загуби се помали.
Второ: нема пумпа или други механички елемнт кој да пренесува работната супстанција,.
Трето: работната супстанција, се наоѓа во грејната тело (радијатор или конвектори) додека не му оддаде целосно енергијата на кондензација.
Четврто: енергијата потребна за загревање на работното супстанција до точка на вриење е оптимизирана според обемот на инсталацијата, бидејќи количината на работното супстанција с'ответсва на обемот на инсталацијата-парна фаза.
Петто: Овој вид инсталација може да користи за главен извор на енергија, како директна струја, така и апсорпциона клима машина, како во постројки за греење круг се движат водните пари од смесата - вода - бромлитиев хлорид.
Затоа, досега јас пишав за работна супстанца, а не за водна пара. Кога главниот енергетски е електрически котел, тогаш природно, се избира работно супстанција-вода.
За секој грејната објект се пресметува грејната грејната обем, потребната енергија за греење и количеството работна супстанца (вода во повеќето случаи).
Недостатоци на овој вид инсталациј е:
изградба на херметички затворена цевководна мрежа
користењето на кратки цевки патеки
присуство на гравитација за да се обезбеди враќање на кондензацијата во испарувач (котел или генератор на апсорпциона машина). Обично котелот се става во подрум или сутерен.
Тоа е.надјавам се, да сум бил околности и коректен во објаснувањата.
Со почит кон сите заинтересирани
Пламен Анков
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Дали за тој вакуум систем требаат и вакуумни радјатори како овие овде или е возможно да се искористат постоечките пример алминиумски радијатори ? Еве и цени на истите радијатори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom