НБА Сезона 2013/2014

Кој ќе биде шампион во сезоната 2013/14?

  • Бостон Селтикс

    Гласови: 2 2,5%
  • Њујорк Никс

    Гласови: 2 2,5%
  • Чикаго Булс

    Гласови: 17 21,5%
  • Мајами Хит

    Гласови: 17 21,5%
  • Сан Антонио Спарс

    Гласови: 9 11,4%
  • Индијана Пејсерс

    Гласови: 1 1,3%
  • Хјустон Рокетс

    Гласови: 1 1,3%
  • Оклахома Сити Тандер

    Гласови: 8 10,1%
  • Денвер Нагетс

    Гласови: 2 2,5%
  • Лос Анџелес Клиперс

    Гласови: 5 6,3%
  • Лос Анџелес Лејкерс

    Гласови: 6 7,6%
  • Голденс Стејт Вориорс

    Гласови: 0 0,0%
  • Бруклин Нетс

    Гласови: 2 2,5%
  • Атланта Хоукс / Перо Антиќ

    Гласови: 6 7,6%
  • Мемфис Гризлис

    Гласови: 1 1,3%

  • Вкупно гласачи
    79
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
Немојте Паркер и Вестбрук во иста реченица ве молам, Паркер ја има измислено кошарката за Расел. Овој вториов има уште многу фурни леб да јаде за да го стигне Паркер. Сфаќам дека повеќето го сакате пошо е атрактивен играч, ама од аспект на корисноста за тимот неспоредливо подобар и покорисен е Тони Паркер. Поезија во движење е Французинот, за мене еден од најдобрите плејмејкери што заиграле во НБА во последнава декада.
Па гледам дека и ти ги ставаш во иста реченица :icon_mrgr:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.162
Поени од реакции
112.928
Jaс би го ставил Рондо пред Паркер. Најверојатно ради одразот.
Не дека нешто ќе речам против Рондо, али каква врска има одразот со тоа кој колку добар играч е? Значи Рондо си е топ, не ми е муабетот да кажам дека не е добар и слично, него аргументот ти е некако лош. Одразот нема врска со тоа дали некој играч е добар, дали го бива и слично.
 
G

garthok

Гостин
Не дека нешто ќе речам против Рондо, али каква врска има одразот со тоа кој колку добар играч е? Значи Рондо си е топ, не ми е муабетот да кажам дека не е добар и слично, него аргументот ти е некако лош. Одразот нема врска со тоа дали некој играч е добар, дали го бива и слично.
Поголем одраз, забивање дава поголема доминација и комплетност на плејот. Двајцата си ги сакам како и да е
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.162
Поени од реакции
112.928
Поголем одраз, забивање дава поголема доминација и комплетност на плејот. Двајцата си ги сакам како и да е
Рондо нема шут, тоа му е најголемата кочница во играта. Да имаше шут мислам дека без сомнеж ќе беше најдобар плеј во лигата.
 
G

garthok

Гостин
Рондо нема шут, тоа му е најголемата кочница во играта. Да имаше шут мислам дека без сомнеж ќе беше најдобар плеј во лигата.
Кај плејот клучот е во организацијата, пасовите а не шутот а и Рондо никогаш не се ни замарал да биде некаков шутер ниту пак троши топки. Колку сакаш збори Рондо е најинтелигентниот плеј моментално
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Порано плејовите беа повеќе насочени кон разигрување на екипата,сега плејови како Вестбрук не му ја мислат многу многу,туку си шутираат повеќе отколку што треба.Тоа постанува тренд,мада Рондо не се предава.:P
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.477
Поени од реакции
5.532
Штета што Дерон Вилијамс имаше многу повреди и сега не е во разговориве за најдобар плеј иако со години го газеше Крис Пол и поради тоа што играше во неатрактивен тим не го доби заслуженото внимание. За мене е поголем проблем што излегуваат сега се повеќе плејови како Роуз, Расел, Кари а нема како Неш,Рондо,Дерон,Пол. Може многу да се измени кошарката што ја знаеме ако продолжат со ниските постави и брзи плејови кој прво гледаат да поентираат а потоа да асистираат, сепак јас повеќе сакам да гледам halfcourt offence.

П.С. Дерон е единствен играч кој секој натпревар во една серија го завршил со над 20 поени и 10 асистенции. beat that :P
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Oчигледно задњи (и једини пат) си играл баскет на плејстејшн. Ај одјеби
Оффф да да еднаш...Паркер е секогаш во топ 10 за процент на шут во рекетот и во 2006 беше прв и ете оти ти се смеев.Потпишано одјебав.
http://www.48minutesofhell.com/48moh-statistical-sleuthing-on-tony-in-the-paint
http://www.82games.com/shotzones.htm
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Членот погоре е во право што го испофали Дерон, во секој сегмент го шиеше Пол, во времето кога играше во Јута. Трејдот во Бруклин и повредите го уназадија, но сепак се работи за врвен плеј (кога е здрав нормално).[DOUBLEPOST=1398269517][/DOUBLEPOST]
Драгич и официјално MIP. Честито, заслужено.
Апсолутно. Со напорна работа може да стане и најдобар плеј во лигата. Има голем потенцијал, се зависи од него.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.348
Поени од реакции
6.764
Методите на оценување кој бил подобар плеј или не ви се :facepalm:. И мене ми се допаѓаат повеќе оние стари pass first плејмејкери како Nash, Stockton и компанија ама не значи дека pass first плејмејкерите се по default подобри од другите. Реалноста е дека заради повеќе причини (промената на hand-checking правилото, воведувањето зонски одбрани и појавата на аналитичко/статистичко размислување) она што се бара од плејмејкерот во денешната НБА е доста изменето. И за да се определи кој е најдобар на позиција плејмејкер не можи само да се гледа кој е најдобар додавач, кој има "најголем одраз", кој има најголема кошаркарска интелигенција и слично. Се е битно и се зема во предвид. Додавање, шут, влезови, пик енд рол игра, одбрана еден на еден, пик енд рол одбрана и слично. Во некои аспекти е еден подобар во други друг. И згора на сето ова, плејмејкерската позиција е најдлабока од сите и има еден куп плејмејкери кои се од врвен квалитет.

Инаку се на се ми се чини дека горе долу сите ќе се согласиме дека моментално најдобар плеј е Крис Пол. А после него јас би рекол дека има група од едно 4-5 и тоа: Westbrook, Curry, Parker, Rondo. Зависно од здравјето тука може да се додаде и Rose. Не се далеку ни Conley, Wall, Lillard, Lawson, Holiday, Lowry, Irving и Rubio и наскоро некои од нив можеби и ќе се приклучат на погорната група (Wall беше на граница и сезонава).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom