Гуми (пневматици)

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Продавам 4 исти гуми Continental EcoContact 3 со димензија 155/80 Р 13 кои се сеуште на возилото поради купување на гуми си поголема димензија.Гумите се фабричките кои одат со Шевролет Спарк модел 2013.Имаат поминато само 3800км и се стари 1 година колку што е старо и самото возило.Најдов една фотографија на нет да се види за кој модел конкретно станува збор.Прифакам само сериозни понуди без замени и нудење на смешни и нереални цени.Возилото се вози на релација Аеродром-Кисела Вода-Аеродром значи неударани по дупки и камења.

Инаку 4 нови гуми од овој модел во Мотоцентар се 11200 денари
Еве и слики од гумите кои се сеуште на возилото.Прегледај го приврзокот 88743 Прегледај го приврзокот 88744
Зошто не ги извозиш,да ги искинеш и да ги фрлиш?Мора ли сега да ги ставаш поголемите?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Зошто не ги извозиш,да ги искинеш и да ги фрлиш?Мора ли сега да ги ставаш поголемите?
Имам компензација во гуми кај што работев кај една цепаница па затоа сакам да ги сменам,барем да земам некој денар.....
 

JM

Член од
29 јули 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Има ли некој искуство со
BARUM Brillantis 2 ?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Има ли некој искуство со
BARUM Brillantis 2 ?
Лично не, ама имаше еден пријател и не беше задоволен од марката. Според негово мислење: премногу пластични и склони на пролизгување.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Има акција(плати 3 земи 4)на нови гуми.
МНОГУ МНОГУ ПОДОБРИ СЕ ОД ПОЛОВНИТЕ ШТО ГИ ФРЛАТЕ А КУПУВАТЕ ДРУГИ ПОЛОВНИ:tapp:
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
Најпрво се мислам дали да земам м+с гуми, или летни. Некои велат м+с брзо ќе се истрошат, а во продавницата од кај што мислам да земам па велат новите м+с имале азот за да се лади гумата, па немале гајле и на високи температури. И која марка на гуми да ја земам, Дебика, Сава, Фулда, Данлоп, Гудијер.. нормално цената на пример на Гудијер спрема Дебика е скоро дупла, па затоа се мислам дали вреди. Исто ми понудија некои Викинг (?), демек Шведско производство на Континентал.. за многу добра цена. Исто гледав и Спортива и Дејтон, исто со многу добри цени, па како сте задоволни ако ги имате користено?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.112
Поени од реакции
15.061
гумите М+С не се гуми за сите сезони,туку тоа означува mud and snow,што значи се за возење во кал и снег.е сега и над нив има уште `пооштра` класа winter кои се изклучиво за снег и мраз.

М+С во лето се трошат многу брзо поради нивната мека компонента од која се направени
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Најпрво се мислам дали да земам м+с гуми, или летни. Некои велат м+с брзо ќе се истрошат, а во продавницата од кај што мислам да земам па велат новите м+с имале азот за да се лади гумата, па немале гајле и на високи температури. И која марка на гуми да ја земам, Дебика, Сава, Фулда, Данлоп, Гудијер.. нормално цената на пример на Гудијер спрема Дебика е скоро дупла, па затоа се мислам дали вреди. Исто ми понудија некои Викинг (?), демек Шведско производство на Континентал.. за многу добра цена. Исто гледав и Спортива и Дејтон, исто со многу добри цени, па како сте задоволни ако ги имате користено?
Sportiva SnowWin 195/65 R15 (со М+С ознака), 3 години, околу 30000км, возени преку цела година, сосема задоволен.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.112
Поени од реакции
15.061
со азот можиш да ги полниш гумите на секој агол во Скопје,и има разлика во однос на полнењето на воздух.Гумата не се загрева премногу и возењето е малку поудобно.

Но ,сепак разликата е сепак во тие 21% кислород што ги има во воздухот,а 78% Азот,а во полнењето со азот тоа е над 90%
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Најпрво се мислам дали да земам м+с гуми, или летни. Некои велат м+с брзо ќе се истрошат, а во продавницата од кај што мислам да земам па велат новите м+с имале азот за да се лади гумата, па немале гајле и на високи температури. И која марка на гуми да ја земам, Дебика, Сава, Фулда, Данлоп, Гудијер.. нормално цената на пример на Гудијер спрема Дебика е скоро дупла, па затоа се мислам дали вреди. Исто ми понудија некои Викинг (?), демек Шведско производство на Континентал.. за многу добра цена. Исто гледав и Спортива и Дејтон, исто со многу добри цени, па како сте задоволни ако ги имате користено?
Јас имав М+С на пирели шкорпион стр и тоа на тешко возило (Мерцедес МЛ). Со истите поминав над 40.000 и нема да веруваш колку нови останаа. Ова ти го зборам во насока дека марката е важна. Гудиар се едни од најквалитетните гуми во светот (прочитај некои ревјуа на нет ќе се увериш). и затоа СИ ВРЕДАТ за парите и се многу подобри од Дебика. Јас моментално имам Мишелин ама наредно менување 95% купувам Гудиар. Секое добро.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
Јас имав М+С на пирели шкорпион стр и тоа на тешко возило (Мерцедес МЛ). Со истите поминав над 40.000 и нема да веруваш колку нови останаа. Ова ти го зборам во насока дека марката е важна. Гудиар се едни од најквалитетните гуми во светот (прочитај некои ревјуа на нет ќе се увериш). и затоа СИ ВРЕДАТ за парите и се многу подобри од Дебика. Јас моментално имам Мишелин ама наредно менување 95% купувам Гудиар. Секое добро.
Па ваљда така и ќе биде.. сепак изреката „На се штеди ама на гуми не“ не е за џабе. Едино за Фулдата се мислам, вујко ми на Пасат б5.5 и 18“ фелни става Фулда веќе 3 пати досега, и е задоволен, но за помала димензија не биле ништо посебно. Најверојатно изборот ќе падне на Гудиар. Фала ви на сите за советите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Најпрво се мислам дали да земам м+с гуми, или летни. Некои велат м+с брзо ќе се истрошат, а во продавницата од кај што мислам да земам па велат новите м+с имале азот за да се лади гумата, па немале гајле и на високи температури. И која марка на гуми да ја земам, Дебика, Сава, Фулда, Данлоп, Гудијер.. нормално цената на пример на Гудијер спрема Дебика е скоро дупла, па затоа се мислам дали вреди. Исто ми понудија некои Викинг (?), демек Шведско производство на Континентал.. за многу добра цена. Исто гледав и Спортива и Дејтон, исто со многу добри цени, па како сте задоволни ако ги имате користено?
Нема веќе М+S.Има само летни или само зимски гуми,а во брзо време и закон да имаш два сета гуми.

Зависи колку сакаш да потрошиш ти препорачувам да си земеш Тигар,Сава,Данлоп,Гудијер или Мишелин.
Фулда,Викинг,Дејтон и Вредштеин никогаш не сум возел и не знам какви им се својствата.
Дебика се пластика на мало заросување со колата си како на санка
Тоа со азотот е маркетиншки трик за зголемување на цената.

За нешто што ќе ти ја чува главата не се жалат пари.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
А имал ли некој искуство со Аеолус гуми... Татко ми имаше на камион и му кажале дека тоа биле најдобрите кинески гуми, замена за Мишелин, и ги возеше 5-6 години на камион.... Па затоа прашувам некој дали имал искуство со таква гума на кола? ??
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
Нема веќе М+S.Има само летни или само зимски гуми,а во брзо време и закон да имаш два сета гуми.

Зависи колку сакаш да потрошиш ти препорачувам да си земеш Тигар,Сава,Данлоп,Гудијер или Мишелин.
Фулда,Викинг,Дејтон и Вредштеин никогаш не сум возел и не знам какви им се својствата.
Дебика се пластика на мало заросување со колата си како на санка
Тоа со азотот е маркетиншки трик за зголемување на цената.

За нешто што ќе ти ја чува главата не се жалат пари.
Зедов Фулда гуми, летни засега па за зима ќе земам и зимски. Сепак подобро 2 пара, макар и да не се најдобра класа, бар во зима ќе знам на што возам, а за во лето ќе си имам нови. Го пробав малце на отворен пат, одлично се држи колата, не се бучни воопшто, кочењето на суво е сосема добро. Ќе видиме сега колку ќе траат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom