Книги кои би ги препорачале

Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Препорака некој за книги од типот на „Пиреј“ ? т.е романи во кои се раскажува за втората светска војна
благодарам
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Препорака некој за книги од типот на „Пиреј“ ? т.е романи во кои се раскажува за втората светска војна
благодарам
Уф, ај ѕирни ја 22 Britannia Road. Станува збор за брачен пар и за последиците кои ќе ги има WWII врз него.
 
Член од
3 август 2012
Мислења
60
Поени од реакции
12
Предлог од 3 до 5 најдобри Криминалистички книги, што ке ме терат да ја читам се повеќе и повеќе (без Агата Кристи) фала :))
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Предлог од 3 до 5 најдобри Криминалистички книги, што ке ме терат да ја читам се повеќе и повеќе (без Агата Кристи) фала :))
Gone girl
Before I go to sleep
The pact
Still missing
A cry in the night
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Предлог од 3 до 5 најдобри Криминалистички книги, што ке ме терат да ја читам се повеќе и повеќе (без Агата Кристи) фала :))
Донато Каризи - „Шепнувачот“, „Владетел без сенка“(ова е продолжение на Шепнувачот) и „Ловци на души“.
О Б А В Е З Н О квалитетен европски италијански трилер
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Донато Каризи - „Шепнувачот“, „Владетел без сенка“(ова е продолжение на Шепнувачот) и „Ловци на души“.
О Б А В Е З Н О квалитетен европски италијански трилер

Продолжение на „Шепнувачот“?? :pipi: Каде ја има? И на кој јазик е преведена?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Продолжение на „Шепнувачот“?? :pipi: Каде ја има? И на кој јазик е преведена?
оу јес, јас вчера ја завршив, книгата е оргазам!

Матица - македонски. Многу добро е преведена, искрено без изненаден од добриот превод поради тоа што имав можност да разгледам дел од англиското издание електронски. :)
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
90
Поени од реакции
126
Може да ми препорачате некои современи романи со љубовна содржина, или пак вистинска драма,историска, така нешто... ?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Може да ми препорачате некои современи романи со љубовна содржина, или пак вистинска драма,историска, така нешто... ?
Се` од Николас Спаркс, Трејси Шевалие, Дебора Могах, Даниела Стил.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Се` од Николас Спаркс, Трејси Шевалие, Дебора Могах, Даниела Стил.
Јас го разбрав членот дека бара вистински приказни, значи според настани кои навистина се случиле. Ако е така, тогаш ниеден од овие четворица.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Може да ми препорачате некои современи романи со љубовна содржина, или пак вистинска драма,историска, така нешто... ?
Можеш да ги прочиташ Белата светлина во Париз и Сите соништа на светот од Тереза Ревај, тоа се два дела. Тука ќе најдеш скоро се од горе наведеното.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Дефинитивно „Алхемичарот“ од Пауло и серијалите “Игрите на гладните„ и “Хари Потер„.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Јас го разбрав членот дека бара вистински приказни, значи според настани кои навистина се случиле. Ако е така, тогаш ниеден од овие четворица.
Абе или-или си е работата. Ете ако бара од вистинит случај може и Жед за живот од Ирвинг Стоун (за Ван Гог) или па Самарканд од Амин Малуф. Нешто попротагонистички се книгите на Зафон трилогијата за возрасни. Ама може и онаа за млади, само не е нешто посебно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom