Нов закон - нема повеќе трајна регистрација за скутерчиња

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ова истово важи и за старите сообраќајни а? Мислам, дали мора да се сменат?

Како дозна за ова друже, те запре полиција и ти кажа , или како....од каде ќе знаеме кога да одиме да го регистрираме моторот? Имаат специјални мислители во влада за да воведат давачки за народот и да го полнат буџетот....секој месец некој нов трошок за народот, како ке преживее овој народ бе цццц....па и не кажуваат бе кријат пи*ките, немој да изгубат поени пред избори.....ке ве средат наскоро...
А стварно и тоа мене ме занима, еве не сме прочитале никаде, ни на форум, ни на вести, ни во весник... не застане полиција и ни рече дечки треба да си го пререгистрираш моторчето оти владата ги поеба сите пари на барокни тркала, фасади и автопати, а што е најлошо секоја година ќе треба да го регистрираш. А сега и казна ќе си платиш башка...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ах бе мамата да им ја ебам.... и до 50 кубика треба да се регистрираат.. не се нормални дефинитивно!!! утре нема да ме чуди да ми речат и регистрација за точак дека треба да правам....

сериозно ова нема граница - треба да се превземе иницијатива да прекине оваа глупост со регистрирање на мотори до 50 кубика.

Мене ова баш ми е океј.и онака у сообраќај имаше моторчиња кои со години не се проверени на технички,и кои што возат без кочници низ град пошо се нели фраери.вака барем ќе се проверуваат секоја година.
друже господ нека ти прости ама ти незнаеш што збориш... во приватниве технички прегледи ( па и во амсм ) КОЛА се регистрира само сообраќајна без да помине технички а не па мотор.. и да помине моторот на технички мислиш дека после цела година е исправен?

во голема заблуда си дефинитивно.

И сега колку му доаѓа годишно регистрација + осигурување?
и мене ме интересираше ова - незнам колку е регистрација за овие до 50 кубика а ме интересира и за 150ка колку е...

нема смисла ептен - јас додека го имав стокецот до пред година дена плаќав точно 6100 денара за регистрација - се надевам дека не е повеќе од 1500 денара сеа.. ма да не ми се верува пошто оние апашине од улици и патишта само зимаат околу 1500 или 1200 денара... абрем да ги правеа патиштата па да речеш// вака за .!. ен ги бива - сите знаеме по какви улици возиме..[DOUBLEPOST=1395425110][/DOUBLEPOST]
Ова истово важи и за старите сообраќајни а? Мислам, дали мора да се сменат?



А стварно и тоа мене ме занима, еве не сме прочитале никаде, ни на форум, ни на вести, ни во весник... не застане полиција и ни рече дечки треба да си го пререгистрираш моторчето оти владата ги поеба сите пари на барокни тркала, фасади и автопати, а што е најлошо секоја година ќе треба да го регистрираш. А сега и казна ќе си платиш башка...
..

бидете среќни што сте информирани барем на форумов па си знаете.... нема да ме чуди да почнат и да шлапаат казни зашто моторот кој има 50 кубика не ти е регистриран!!! повеќе за буџетот де нели ..


п.с ај некој нека проба да го најде законов за ова промента измената или што и да дополниле во тоа законите за да се регистрира 50 кубика моторче.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
друже господ нека ти прости ама ти незнаеш што збориш... во приватниве технички прегледи ( па и во амсм ) КОЛА се регистрира само сообраќајна без да помине технички а не па мотор.. и да помине моторот на технички мислиш дека после цела година е исправен?

во голема заблуда си дефинитивно.
А ти си задоволен со ова што секој регистрира кола или мотор туку така?утре коа ќе те удри некој ваков,тебе ќе те напраат крив.али очигледно тебе не ти смета тоа,туку ти смета што требало да се плати регистрација.у мк е битно само да не се плати и да не се губи пола ден на технички прегледи,за безбедноста никој не се замара.
Види по странство како се прави технички преглед на мотор.не смееш ни пукнат жмигавец или светло да имаш,а кај нас у мк возат кој како стигне.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
А ти си задоволен со ова што секој регистрира кола или мотор туку така?утре коа ќе те удри некој ваков,тебе ќе те напраат крив.али очигледно тебе не ти смета тоа,туку ти смета што требало да се плати регистрација.у мк е битно само да не се плати и да не се губи пола ден на технички прегледи,за безбедноста никој не се замара.
Види по странство како се прави технички преглед на мотор.не смееш ни пукнат жмигавец или светло да имаш,а кај нас у мк возат кој како стигне.
Мене само не ми е јасно зашто споредуваш странство со Македонија. Во странство важат закони, а кај нас важи политиката на тој што е на власт.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Мене само не ми е јасно зашто споредуваш странство со Македонија. Во странство важат закони, а кај нас важи политиката на тој што е на власт.
Колку што гледаш возачите се тие што се бунат а и не се замараат за основни работи кои треба секое моторно возила да ги исполнува,баш затоа е споредбата со странство.на некој му сметало регистрација,на некој му сметало осигурување.имале пари да купат мотор и да купуваат бензин а немале пари за регистрација.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Ајде да се собереме еднаш да го покажеме нашиот револт еден штрајк да направиме, со седење пред компијутер и на форум ништо неправиме ајде сите сложно
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Ајде да се собереме еднаш да го покажеме нашиот револт еден штрајк да направиме, со седење пред компијутер и на форум ништо неправиме ајде сите сложно
ме насмеа сега
друга болка е за оние кои си го регистрираа моторчето со 50цм кубни па сменија делови и ги направија 80+, сега тие тешко дека воопшто ќе ги регистрираат, или па може и атест да се плаќа дополнително
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ајде да се собереме еднашка да го покажеме нашипт револт еден штрајк да направиме, со седење пред компијутер и на форум ништо неправиме ајде сите сложно
Ајде Востание Креваме!!!
А ти си задоволен со ова што секој регистрира кола или мотор туку така?утре коа ќе те удри некој ваков,тебе ќе те напраат крив.али очигледно тебе не ти смета тоа,туку ти смета што требало да се плати регистрација.у мк е битно само да не се плати и да не се губи пола ден на технички прегледи,за безбедноста никој не се замара.
Види по странство како се прави технички преглед на мотор.не смееш ни пукнат жмигавец или светло да имаш,а кај нас у мк возат кој како стигне.
Утре можи да те удри секој, макар и пешки да си.
Никој неможи да те направи крив ако си возел по прописите со исправно возило, има служби/отсек од полиција кои се занимаваат со таа дејност.
Регистрација да се плаќа на годишно ниво ти е класично рекетарство.(Значи темава ги опфаќа велосипедите со помошен мотор и мопед до 49 кубици)
За безбедноста треба ние да се замараме, ако имаме одлично развиена собраќајна култура имаме поголема безбедност во сообраќајот (тука сами сме си криви)
Мотор, шо значи се над 49кубици, 125 цц, 250цц, 600цц, 1100цц.. мешаш и возила со 4 тркала, а темава е скроз спротивно.:)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Веќе ако морам да плаќам регистрација бар ќе земам поголем. Глупости, ме чуди како помина законов безчујно, ќе го правев будала цајканот ако ме застанеше да ми бара регистрација
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Никој закон нема ретроактивно дејство. Ако веќе има нов закон, тој треба да важи за скутерите што се регистрирани после влегување на тој закон во сила. На сите нас на сообраќајните ни пишува ТРАЈНА регистрација.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Што е до мене ја воопшто и не би ги регистрирал,него би ги исфрлил од сообраќај.Врв на некултура има од тие скутерџии.Мисли дека ако вози мал скутер може да вози кај сака,низ сред лента,низ коли,да поминува на црвено преку тротоар?Да не зборам колку сообраќајки има со скутери.Лани бев сведок на една гадна,16 год. дете се испокрши кога лупна на еден од позади у кола.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што е до мене ја воопшто и не би ги регистрирал,него би ги исфрлил од сообраќај.Врв на некултура има од тие скутерџии.Мисли дека ако вози мал скутер може да вози кај сака,низ сред лента,низ коли,да поминува на црвено преку тротоар?Да не зборам колку сообраќајки има со скутери.Лани бев сведок на една гадна,16 год. дете се испокрши кога лупна на еден од позади у кола.
Не да се забранат туку да се дигне границиата на 18 год за под 50цц. А тоа што се протнуваат низ автомобили е сосема ок според мене, која е поентата да возиш скутер ако се движиш исто како со автомобил. Мали се секаде ги збира слободно нека се протнуваат додека е безбедно за тоа
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.475
Поени од реакции
6.653
за точаци нема бе некоја регистрација?????? или возачка нешто ??? ај ако нема,ЗА БРЗО ЌЕ ИМА !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom