Нов закон - нема повеќе трајна регистрација за скутерчиња

Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Како што вика насловот, моторите од 49 кубици, ке подлежат на регистрација секоја година.
Како само помина законот без никој да не чуе за него, искрено не знам.
Поради тоа што кога го пишав ова на друг форум, ми се степаа дека ширам анти-владина пропаганда, затоа што тие не чуле за таквиот закон, повелете докази.

Само ке речем, на здравје бричење Македончиња.



 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Мене ова баш ми е океј.и онака у сообраќај имаше моторчиња кои со години не се проверени на технички,и кои што возат без кочници низ град пошо се нели фраери.вака барем ќе се проверуваат секоја година.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Мене ова баш ми е океј.и онака у сообраќај имаше моторчиња кои со години не се проверени на технички,и кои што возат без кочници низ град пошо се нели фраери.вака барем ќе се проверуваат секоја година.
Tи ги разлистав малку мислењата по форумов, и лесно може да те прочита човек на која партија си симпатизер, и зашто се "секираш" дали на некого моторот кочи или не.
Технички ке се прави само на хартија, никој луд и нормален вработен во станица за технички преглед нема да земе да ти го вози моторот и да го тестира за кочници.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Да не случајно треба да се сменат сообраќајните ? Од старите имам јас.

Инаку јас би сменил во врска со возачката за мотори до 50 кубици. Да се полага вожња оти тестојте не те прат возач. Ете пример нека ги укинат тестојте, нека се полага само градска.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
И сега колку му доаѓа годишно регистрација + осигурување?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Tи ги разлистав малку мислењата по форумов, и лесно може да те прочита човек на која партија си симпатизер, и зашто се "секираш" дали на некого моторот кочи или не.
Технички ке се прави само на хартија, никој луд и нормален вработен во станица за технички преглед нема да земе да ти го вози моторот и да го тестира за кочници.
Не сум сумпатизер на ниедна партија,ниту пак гласам за некој,така да немој со тие партиски муабети.ако си гледал мислења ке си го видел и ова,веќе е пишано неколку пати.и колата не ја возат наоколу па тестираат кочници.така и за моторче нема потреба да го возат за да тестираат.
се секирам дали на некој моторот кочи или не ради моја безбедност и безбедноста на моите најблиски.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Не сум сумпатизер на ниедна партија,ниту пак гласам за некој,така да немој со тие партиски муабети.ако си гледал мислења ке си го видел и ова,веќе е пишано неколку пати.и колата не ја возат наоколу па тестираат кочници.така и за моторче нема потреба да го возат за да тестираат.
се секирам дали на некој моторот кочи или не ради моја безбедност и безбедноста на моите најблиски.
Јас имам 125ка и еве досега ниеднаш не ми провериле светла кочници жмигавци на технички. Само бројот на шасија и бројот на моторот го гледат.
Кај нас битно е да платиш само, не е важно дали е исправно возилото.

Едит: @vidooq го има некаде на интернет напишано овај закон ? Пробав да побарам ама не најдов ништо.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Немам поима, вчера другар ми го покажа ова, и на мене не ми се веруваше, затоа земав и сликав.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
А сакав летово да го продадам скутерчето, ама ај си реков нема многу давачки за ваму-таму ќе ми се најди. Е, сега дури дефинитивно го продавам, нема со овие гадови на крај не се излегува.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Другаров рече дека сега, смената од стара во нова сообраќајна, со технички, осигурување и надомест за патишта дека му излегло све 2700 денари.

Сега, наредна пререгистрирање ке биде 1300 денари, 650 технички + 650 осигурување.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Како дозна за ова друже, те запре полиција и ти кажа , или како....од каде ќе знаеме кога да одиме да го регистрираме моторот? Имаат специјални мислители во влада за да воведат давачки за народот и да го полнат буџетот....секој месец некој нов трошок за народот, како ке преживее овој народ бе цццц....па и не кажуваат бе кријат пи*ките, немој да изгубат поени пред избори.....ке ве средат наскоро...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Како дозна за ова друже, те запре полиција и ти кажа , или како....од каде ќе знаеме кога да одиме да го регистрираме моторот? Имаат специјални мислители во влада за да воведат давачки за народот и да го полнат буџетот....секој месец некој нов трошок за народот, како ке преживее овој народ бе цццц....па и не кажуваат бе кријат пи*ките, немој да изгубат поени пред избори.....ке ве средат наскоро...
Кога ке ти истече осигурувањето, ке идеш да извадиш ново, нели без него не смееш да возиш.

Е сега ке ти бараат нова сообраќајна, бела како погоре за да ти дадат осигурување. Кога ке идеш да извадиш нова сообраќајна, ке ти го стават и за регистрација изгледа.
Како е ова само системски испланирано.

Да не воведеа осигурување, ке немаше начин како да те примораат да идеш да го пререгистрираш моторот.

A дознав од другар, ми кажа дека ке мора да го регистра моторот секоја година.
Нормално, не му поверував, па ја побарав сообраќајната да ја сликам.
Сликите, ете ги погоре.
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Од почеток само од насловот си реков ова нема шанси ми беше малце тешко за поверувам, одкако ја разгледав темава особено кога ги видов и сликите прво што си реков беше ајде аирлија нека ни е. Море и малку ни е ова, ова е надвор од сите граници на нормалното размислување не одраа и уште ќе не дерат. Кај нив и сатаро и месото, секој ден нови давачки, такси, порези, даноци, радиодифузни срања, горивата растат, стурјата во +...јас си го возам точачето и ништо чудно во блиска иднина да измислат некој си преварантски закон само за да те заколат. Реално се наоѓаме во тотален хаос а примањата ни се мизерни, ќе си се отепаме самите себеси а на крајот Цацко ќе ни биде крив. Уствари се прашуваш шо мојме ние мачни души да смениме?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom