Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ima nekoj mereno kolku e naj minimalnata potrosuvacka na gree hansol, vivax gexi? Ovaa gree change voopsto ne mi se dopadja so potrosuvackata bidejci najminimalna i e 460w a ako treba pomalu da trosi i od ovie 460w ne ja namaluva povece potrosuvackata tuku go gasi kompresorot i perkata ja doveduva do sredina, znaci daleku daleku od toshibata suzumi i nejzinite minimalni 125w
Isto primetuvam samo kogaj trosi minimalni 460w vo nadvoresnata edinica se slusa nekakvo prporanje/trpkanje sto nalikuva kako ventilatorot da zafaca vo nesto no e taka bidejci koga ce se nakaci potrosuvackata go snemuva i toa prporenje/tropkanje. Po mene toa doadja od invertorskiot del ili od kompresorot bidejci raboti na najslabo nivo i proizveduva zvuk
Минимална потрошувачка на Change 12ka е 220W а не 460W. Повели сервисни документи (на 8ма страна под Power Input) . Така како што ти е напишано човек прво ке си помисли дека 460W има Changе-ot минимална потрошувачка по спецификација што е неточно и од ракав треснато(случано или намерно?) само не ти е првпат па и не ме чуди.
Споредбата 460W со 125W односно првото измерено со твој мерач на потрошувачка во ТВОИ услови (многу специфични) а вторите 125W од спецификации за сузумито, значи споредба на баби и жаби. Биди фраер плати си ja Сузумитo и реши си ја дилемата мада во твои услови на дуќан со висина од 5метра и излог промаја и сам знаеш нема теорија да ги добиеш во реалност тие теоретски 125 од хартија, по истата логика како што сега неможеш да ја смалиш потрошувачката на 220W. Едноставно имаш премногу топлински загуби и неможе да ја одржува температурата со помалку од 400W во простор со толкава висина, со еден цел зид стакло и врата која нонстоп e влези-излези. На тој простор му треба 18000бту единица за да постигне но тогаш знаеме и минималната потрошувачка ке иде над 1Kw нешто што пак не ти одговара. Можеби со две 3,5KW ? :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Реално сега за сега со палети кај нас нема разлика во однос на други видови греење со оглед дека цената на палетите и печките на палети е најскапа од целиов регион .Доколку со тек на време им падне цена може да биде добра и поевтина варијанта.Јас лично лугето што ги знам што се греат на палети не се баш задоволни со оглед на тоа колку биле изманипулирани дека ке направат заштеда во однос на греење на дрва а уствари трошоците се исти.
Биди без гајле, ние сме Кајганџии и нема да бидеме изманипулирани
Пелетите се сега многу скапи, но ако цената им падне под 150 евра по тон можат да станат конкурентни со буковото дрво
Кај нас е и огревното дрво поскапо од колку што е во Бугарија и Србија
Ќе видиме како ќе се движат цените
Еве споредбена табела
 

Attachments

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Минимална потрошувачка на Change 12ka е 220W а не 460W. Повели сервисни документи (на 8ма страна под Power Input) . Така како што ти е напишано човек прво ке си помисли дека 460W има Changе-ot минимална потрошувачка по спецификација што е неточно и од ракав треснато(случано или намерно?) само не ти е првпат па и не ме чуди.
Споредбата 460W со 125W односно првото измерено со твој мерач на потрошувачка во ТВОИ услови (многу специфични) а вторите 125W од спецификации за сузумито, значи споредба на баби и жаби. Биди фраер плати си ja Сузумитo и реши си ја дилемата мада во твои услови на дуќан со висина од 5метра и излог промаја и сам знаеш нема теорија да ги добиеш во реалност тие теоретски 125 од хартија, по истата логика како што сега неможеш да ја смалиш потрошувачката на 220W. Едноставно имаш премногу топлински загуби и неможе да ја одржува температурата со помалку од 400W во простор со толкава висина, со еден цел зид стакло и врата која нонстоп e влези-излези. На тој простор му треба 18000бту единица за да постигне но тогаш знаеме и минималната потрошувачка ке иде над 1Kw нешто што пак не ти одговара. Можеби со две 3,5KW ? :)
ako moite postovi te iritiraat togas ignorirajme vo idnina! nisto jas ne treskam tuka, tuku pisuvam od prva raka. ne si ni procital kako treba a odgovaras, ne napisav jas deka mojata klima ne moze da simne potrosnja ispod 460w tuku toa i e minimalno nisko najmozno i ispod toa go gasi kompresorot. ti se cudam samo kako mozes da veruvas na dokumenti od proizvoditel i vo nivnata tocnost. i da, sum fraer i ce zemam toa sto mi odgovara a me cudi kako ti ne si fraer i da dades 800den i da vidis dali tvojata 18ka trosi po dokumenti
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A na koja temp. ti e klimata koga ti gasi na 460w, i dali ti gasi poradi toa stoe postignata temp.?
 
Член од
9 април 2012
Мислења
50
Поени од реакции
14
Биди без гајле, ние сме Кајганџии и нема да бидеме изманипулирани
Пелетите се сега многу скапи, но ако цената им падне под 150 евра по тон можат да станат конкурентни со буковото дрво
Кај нас е и огревното дрво поскапо од колку што е во Бугарија и Србија
Ќе видиме како ќе се движат цените
Еве споредбена табела

Таман работа кајганџии да бидат заебани, само иритира фактот што еве и јас се распрашував за палети и сите што продаваат велат најекономично е затоа што демек еве месечно 1000 до 1500 денара ке плакаш поевтино во однос на дрва, што е и стварно точно ама ако имашпредвид колку повеке ке фрлиш на почетокот за камин или котел на палети на крај математиките се исти. Е сега кога ке паднат цените на печките и палетите тогаш може да се размисли за палети.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
ako moite postovi te iritiraat togas ignorirajme vo idnina! nisto jas ne treskam tuka, tuku pisuvam od prva raka. ne si ni procital kako treba a odgovaras, ne napisav jas deka mojata klima ne moze da simne potrosnja ispod 460w tuku toa i e minimalno nisko najmozno i ispod toa go gasi kompresorot. ti se cudam samo kako mozes da veruvas na dokumenti od proizvoditel i vo nivnata tocnost. i da, sum fraer i ce zemam toa sto mi odgovara a me cudi kako ti ne si fraer i da dades 800den i da vidis dali tvojata 18ka trosi po dokumenti
Druze manipuliras ili pokusavas da manipuliras, ti prv spomna 125W potrosuvacka na suzumi (podatok prezemen od dokumenti na proizvoditelot) i od avion se gleda deka za toshibata insinuiras deka se tocni iako nit imas suzumi nit imas izmereno. Po logikata deka eve i po tvoe merenje ne se tocni na Gree podatocite zasto bi bile tocni tie na Toshiba ? Zatoa sto e 13000 poskapa ?
Eve neka se i tocni, mozda nekoj so suzumi i ke go potvrdi toa za 125te W no toa ne ja menuva nelogicnosta vo tvojot navoden nov "problem" so Changeto t.e zasto ti iskljucuva klimata koga moze da trosi i ponataka struja :)
Denes bese 15stepeni i taa situacija so iskljucuvanje na nadvoresnata pri visoki nadvoresni T mislam ja rascistivme, ednostavno elektronikata i senzorite nadvor/vnatre odlucile deka treba da odmorat inaku T vo sobata ke otide >+2C od zadadenata sto e nepotrebno. Imam videno LG inverter koj na zadaena 25 a vnatre 20 edvaj duvase na prva brzina i ne svakja deka treba da ukljuci na maximalna brzina.
Veruvam samo vo toa sto ke go napise Eurovent a tamu podatoci za min potrosuvacka nema, ima za COP i moknost i toa e toa sto mi e bitno igli vo seno ne baram.
Aparatceto od 800 denari ne mislam da go koristam od prosta pricina sto mojata 18ka vlece mnogu poveke struja od 12kite i ne mi se rizikuva (barem ne sred sezona), a merena mi e ednas na broilo kasno navecer koga site drugi spijat i za eden saat si potrosi kolku sto si pisuva deka trosi 1,6-1,7Kw za koi dobivam 5 do 7KW toplina i zagrevam konstantno na 23stepeni prostor bezmalku 60m2. Pri merenjeto ja staviv manuelno da duva na sredna brzina i da brka +2 stepena sto bi mu doslo neso kao sredno opteretuvanje poso za 1 saat kacuva i pojse od +2 stepena.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Таман работа кајганџии да бидат заебани, само иритира фактот што еве и јас се распрашував за палети и сите што продаваат велат најекономично е затоа што демек еве месечно 1000 до 1500 денара ке плакаш поевтино во однос на дрва, што е и стварно точно ама ако имашпредвид колку повеке ке фрлиш на почетокот за камин или котел на палети на крај математиките се исти. Е сега кога ке паднат цените на печките и палетите тогаш може да се размисли за палети.
Цената на пелетите сега засега не ни очекувајте да падни, напротив. Таа роба е во недостаток и тука и во странство така да тешко тоа сценарио.
Цената на палетите незнам колку е и зависи дали се еуро или обични. Еурото се поскапи.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Цената на пелетите сега засега не ни очекувајте да падни, напротив. Таа роба е во недостаток и тука и во странство така да тешко тоа сценарио.
Цената на палетите незнам колку е и зависи дали се еуро или обични. Еурото се поскапи.
Jaс очекувам да падне цената на пелетите
Во ЕУ е 200 евра речиси секаде, а гледам на интернет дека се нудат пелети на големо од Босна за 100 евра, а од Украина дури за 70 евра. Кај нас се поскапи. Пелети има и од бука, но има и од зимзелени дрва и од слама кои се поефтини
Ќе следиме внимателно... Сега за сега, кај нас се скапи и има слаба понуда
 
Член од
26 ноември 2013
Мислења
153
Поени од реакции
181
На Пелети. Зимава ми е првпат да се греам на камин што работи на пелети и сум презадоволен. Многу е потопло и попријатно у соба, претходно се греев на струја(термо, греалка) ама не беше солуција за студот, а сметките огромни. Сеа ми е топ, трошам по 1 џакче пелети на ден и то би било то.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Jaс очекувам да падне цената на пелетите
Во ЕУ е 200 евра речиси секаде, а гледам на интернет дека се нудат пелети на големо од Босна за 100 евра, а од Украина дури за 70 евра. Кај нас се поскапи. Пелети има и од бука, но има и од зимзелени дрва и од слама кои се поефтини
Ќе следиме внимателно... Сега за сега, кај нас се скапи и има слаба понуда
Дури се во грција поскапи од тука, а колку што сум запознаен се поскапи, ништо од бизнисот.
Цената на пелетите се движи над или околу 200 евра веќе со години без некој знак дека ке поефтинат. Напротив како се зголемува бројот на печките кои го користат тоа гориво така станува се потешко да се задоволат потребите. Јас искрено мислам дека цената ке оди нагоре, посебно ако цената на струјата и дрвата оди нагоре.
И безразлика од што се направени, зошто некој би ја намалил цената кога и така има недостаток. Може нешто симболично демек ете не се од бука.
Само кога ке го земиш и фактот дека семките кои беа нус производ сега ги продаваат по 70 до 100 евра за тон и се ке ти биде јасно.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дури се во грција поскапи од тука, а колку што сум запознаен се поскапи, ништо од бизнисот.
Цената на пелетите се движи над или околу 200 евра веќе со години без некој знак дека ке поефтинат. Напротив како се зголемува бројот на печките кои го користат тоа гориво така станува се потешко да се задоволат потребите. Јас искрено мислам дека цената ке оди нагоре, посебно ако цената на струјата и дрвата оди нагоре.
Кај нас се поскапи од 200 евра. Ако е цената 200 евра вреќичка од 15 кг би требела да чини 3 евра ( 190 денари )
А инаку цената на струјата мислам дека ќе се намали и тоа многу бргу.
Огревното дрво е кај нас малку поскапо од Бугарија и Србија но не верувам дека ќе се намали
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Кај нас се поскапи од 200 евра. Ако е цената 200 евра вреќичка од 15 кг би требела да чини 3 евра ( 190 денари )
А инаку цената на струјата мислам дека ќе се намали и тоа многу бргу.
Огревното дрво е кај нас малку поскапо од Бугарија и Србија но не верувам дека ќе се намали
Кај нас барем јас кога се занимавав со тоа продававме цели палети кои спаковани идеја нешто како тон и 50 кг или сега не ме држи за збор околу 70 врекички по цена зависи од сезоната од околу 218 евра( ова е значи за пред три години). Така да цената на вреќичката кошташе околу 190 денари земени од магацин директно. Од бензиски пумпи и продавници цената се движеше од 230 до 270 денари зависи колку си ставаја маржа.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ima nekoj probano na briketi od hartija???

goran0505:
Probaj stavija klimata na 19-20c, i dali ja testirase vo auto rezim ili najmala brzina na ventilatorot?
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Ajde kajgangii strpete se uste za kratko
Pecka i peleti vo kombinacija ceni undefined
se pravat posledni kalkulacii od sredina na mart i reklama so ponuda
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 09:52 ---
undefined trebase da e :vozbud:
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 09:57 ---
sass i toa imame probano imam i presa samo za domasno proizvodstvo no toa e za nekoj koj moze da odvoi 2- 3 casa vo denot preku leto jas gi pravev probno karton i pilevina 1 prema 3 imaat kaloricnost no mora da se mesaat i so drva vo pecka no ima zastedi na drva vo sekoj slucaj .
Vo naredna prilika i sliki da stavam od presata koja me kostase okolu 1000-1300 den
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom