Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Toshiba Suzumi+ 13 trosi od 99w (min) pa se do 1352w (max so 100%) ili 1580w (koga raboti nad 100%), a nekogas koga ke ja postigne temperaturata i ne raboti odnosno trosi 0kw.
Sto znaci teoretski e mozno
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Toshiba Suzumi+ 13 trosi od 99w (min) pa se do 1352w (max so 100%) ili 1580w (koga raboti nad 100%), a nekogas koga ke ja postigne temperaturata i ne raboti odnosno trosi 0kw.
Sto znaci teoretski e mozno
I mene neshto ne mi Izleguva matematikata. Teoretski I mk e vo evropa
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Toshiba Suzumi+ 13 trosi od 99w (min) pa se do 1352w (max so 100%) ili 1580w (koga raboti nad 100%), a nekogas koga ke ja postigne temperaturata i ne raboti odnosno trosi 0kw.
Sto znaci teoretski e mozno
mojata na pik maksimalen vo ladna prostorija po 15 min od vklucuvanje otide... (vidi slika), ama traese okolu 1min i se spusti na 1000w
Nego znae nekoj kolku e tocna vkupna cenata industriska i domasna za da vnesam vo ova?

 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Vo nasoka na ekonomicno zatopluvanje. Dali nekoj znae kako bi mozel da uvezam polovna klima od zapadna evropa? Mislam na kargo no ne znam koe. Dali nekoj bi mozel da mi dade idea kako jas bi mozel za sopstveni potrebi da si donesam polovna bela tehnika od zapadna evropa vo mk?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@civikom
togas mnogu ti gasela klimata :). vtorata slika ne dava tocna predstava bidejci e total rec time REC/h a dali rabotela ili ne i ti sam ne znaes, zasto ne postavi slika od 3to mode kade pisuva ON/h? Ili jas imam najskapana klima 9.8kw za 9h od ladno do normalno toplo 21c (ducan nedela ne e lozeno) so konstantna potrosuvacka od ~1000w +-
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
@civikom
togas mnogu ti gasela klimata :). vtorata slika ne dava tocna predstava bidejci e total rec time REC/h a dali rabotela ili ne i ti sam ne znaes, zasto ne postavi slika od 3to mode kade pisuva ON/h? Ili jas imam najskapana klima 9.8kw za 9h od ladno do normalno toplo 21c (ducan nedela ne e lozeno) so konstantna potrosuvacka od ~1000w +-

Мислам дека или климата твоја е преслаба за тој простор да го грее или е нешто во начинот на користење од твоја страна. Сузумито повлечува на почеток максимално 1650 вати и потоа во зависност од надворешната температура паѓа потрошувачката, ако е надвор пример 10+ степена троши 200-250 вати, ако е 5-10ст. троши 250 -300. од 0-5ст троши 300-400-450. а под 0 и некаде минус 7-8 качува просек од 500-580 вати. А богами точна е како термометар, кога ќе ја погледнам потрошувачката веќе знам колку степена е надвор отприлика. Ова се вредности во нормален мод, а со користење на еко-мод вредностите се на пола, единствено нема гаранција дали ќе може да ја одржува зададената температура (а ја одржува и дури гаси) и не сум сигурен дали е добро за моторот да работи долго во еко и за тоа јас лично не го користам. Кај мене максимална измерена потрошувачка е 14-15 кв. за 24 часа кога беше најладно, а во сегашни услови 7-8 кв.
Е сега само да кажам едно мое согледување, кое може некој и да го оспори но според мене кога се купува инвертер најбитно е да биде предимензиониран, секогаш купете појака варијанта за да дојде до полн израз работата на минимум, баталете ЦОП, нема толку врска, појака клима со послаб ЦОП но со добар минимум ќе потроши исто или помалку струја, ќе бидете постоплени, ќе можете да греете и поголема површина по потреба.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Е сега само да кажам едно мое согледување, кое може некој и да го оспори но според мене кога се купува инвертер најбитно е да биде предимензиониран, секогаш купете појака варијанта за да дојде до полн израз работата на минимум, баталете ЦОП, нема толку врска, појака клима со послаб ЦОП но со добар минимум ќе потроши исто или помалку струја, ќе бидете постоплени, ќе можете да греете и поголема површина по потреба.
Со ова твое мислење не се согласувам
Нема никаква логика да се купува појака клима
Асинхрониот електромоторт има оптимален режим на работа ( кога има најголем степен на корисно дејство ) Тој степен се постигнува само при одредено оптоварување.
http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_motor
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Мислам дека или климата твоја е преслаба за тој простор да го грее или е нешто во начинот на користење од твоја страна. Сузумито повлечува на почеток максимално 1650 вати и потоа во зависност од надворешната температура паѓа потрошувачката, ако е надвор пример 10+ степена троши 200-250 вати, ако е 5-10ст. троши 250 -300. од 0-5ст троши 300-400-450. а под 0 и некаде минус 7-8 качува просек од 500-580 вати. А богами точна е како термометар, кога ќе ја погледнам потрошувачката веќе знам колку степена е надвор отприлика. Ова се вредности во нормален мод, а со користење на еко-мод вредностите се на пола, единствено нема гаранција дали ќе може да ја одржува зададената температура (а ја одржува и дури гаси) и не сум сигурен дали е добро за моторот да работи долго во еко и за тоа јас лично не го користам. Кај мене максимална измерена потрошувачка е 14-15 кв. за 24 часа кога беше најладно, а во сегашни услови 7-8 кв.
Е сега само да кажам едно мое согледување, кое може некој и да го оспори но според мене кога се купува инвертер најбитно е да биде предимензиониран, секогаш купете појака варијанта за да дојде до полн израз работата на минимум, баталете ЦОП, нема толку врска, појака клима со послаб ЦОП но со добар минимум ќе потроши исто или помалку струја, ќе бидете постоплени, ќе можете да греете и поголема површина по потреба.
Ducanot e mal ama zaeban za greenje i neznam zosto. 98% od vas gi koristite invertorite doma, a @skepar pred nekoj post napisa "jas i da ne gream vo sobata ce ima 21c" vo ovoj period vrmenski sto go pominuvame, citaj topol, taka da i doma kaj mene skapaniot samsung sto go imam na koj defrost funkcijata i ne mu raboti pa edvaj se vklucuva da poraboti bidejci e toplo a eve na termometar ocituvam 24c, taka da ovaa gree change sto ja imam vo ducan da ja stavam doma ce rastura, kako najvazno vo odnos na samsungot, gree-to ima 3x pojak i potopol izduv a ete ne mozam da zatoplam kako treba mocani 13m2. Utrinskata temperatura pred greenje padja na 8-12°, sto ne e slucaj vo stanbenite objekti. objektot e tetovskiot pazar i e cist betonski objekt, mada zidovite se so sendvic staklena volna
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Potrosuvackata ne zavisna samo od nadvoresnata temperatura.
Klima uredot ima slozen algoritam koj gi procesira informaciite na sekoj 20s, na nekolku parametri i toa; nadvoresna temp.,vnatresna i zadadena temperatura., kade ima vlijanie i brzinata na ventilatorot na vnatresnata edinica.
Ako nadvor e 2C, ne e isto ako vnatre e 18 i treba da stopli do 21, i vtora varijanta , vnatre e 8 i treba da stopli do 25C. Vo ovie dva slucai potrosuvackata e razlicna.
Zatoa e najdobro da ne se gasi klimata kako ne bi se dozvolilo da se oladat zidovite i samata prostorija.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Со ова твое мислење не се согласувам
Нема никаква логика да се купува појака клима
Асинхрониот електромоторт има оптимален режим на работа ( кога има најголем степен на корисно дејство ) Тој степен се постигнува само при одредено оптоварување.
http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_motor
Пример, имаш 25-30 квадрати за греење, сузуми 13 и 18 имаат иста минимална потрошувачка, а максималната е нешто поголема, некаде околу 1.9кв за 18ка. Но оваа многу побрзо ќе достигне температура и ќе падне на минимумот, посебно кога е многу ладно.
Potrosuvackata ne zavisna samo od nadvoresnata temperatura.
Klima uredot ima slozen algoritam koj gi procesira informaciite na sekoj 20s, na nekolku parametri i toa; nadvoresna temp.,vnatresna i zadadena temperatura., kade ima vlijanie i brzinata na ventilatorot na vnatresnata edinica.
Ako nadvor e 2C, ne e isto ako vnatre e 18 i treba da stopli do 21, i vtora varijanta , vnatre e 8 i treba da stopli do 25C. Vo ovie dva slucai potrosuvackata e razlicna.
Zatoa e najdobro da ne se gasi klimata kako ne bi se dozvolilo da se oladat zidovite i samata prostorija.
Мојот коментар беше во услови на работење на климата, зададената внатрешна температура е иста, со менување на надворешната температура се менува потрошувачката на климата, климата работи на минимумот за одржување само на температурата во собата, но и тој се менува според надворешната температура во односот кој го спомнав, така е кај мене.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
vrti suci, zakljucok e deka treba da se zeme toshiba suzumi za kaj mene doma, sepak se drugovo e china $hit
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
goran0505

Jas bidejki imam i Suzumi+16 i Vivax Gexi, imam pogore izneseno za dvete klimi i povtorno ke kazam deka vivaxot vo sporedba so toshibata e klima koja gree. Prednosta na toshibata zasega e samo brendot.
Dokolku dvete klimi imaat ist vek na traenje (ke vidime ponataka do koga ke traat) bez razmisluvanje bi se odlucil za Vivax gexi
Ne mozam da najdam nitu edna tocka kade toshibata e vo prednost, osim sto "pretpostavuvam" deka ke ima podolg raboten vek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom